26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

EVROPA: Půjčit či nepůjčit?

Po událostech konce minulého roku, Vánocích a Silvestru se vracíme k otázkám, které zůstaly nezodpovězené. Jednou z nich je, zda se má Česká republika podílet na záchraně eura nebo ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 10.1.2012 13:06

Souhlasím s Vámi

B. Rybák 10.1.2012 15:06

Jeden krok od EU je málo pane Drápale

V zemi, která byla pro svou oprávněnou kritiku (např. odpustků) souzena už v Kostnici, v zemi skvělého, do švýcarského vyhnanství rakouským multinacionálním, předchůdcem EU, odsouzeného K. H. Borovského, v zemi hanebně zrazené "soudem" Mnichovským, bolševismu vydané "soudem" "Jaltským" je skutečně přinejmenším nevkusné mluvit o cizích soudech nad našinci (naším státem) jako o dobru. Je tomu tak přesto, že naše personálně (post)komunistické soudnictví k tomu poskytuje dost záminek. Jde prostě o nebezpečný precedent snadno zneužitelný pro opakování tragedií našich dějin. Opravdu si myslíte, že nemůžeme být zase souzeni za kacířství, tentokrát např. proti náboženství "zelenému", za svůj odpor k odpustkům za naše hříchy skleníko-plynové, vybíraným na podporu "svaté" klimatické výpravy? Či za hříchy multikulturní (ve vynuceném soužití např. s muslimy)?... Jste si jist, že na konci tohoto procesu zpochybňujícího suverenitu našeho státu nemůže být nějaké to humanitární bombardování Prahy? Já tedy ne.

V současnosti probíhající soud ve Švýcarsku je především precedentním soudem nad naší zemí (její vládou, parlamentem, soudy) za to, že zabránila tomu, že MUS nepřišel do "rukou" zahraničního kapitálu zcela obdobně jako jím bylo rozhodnutí o tom, že zaplatíme 10 miliard za to, že jsme chtěli oprávněně (jako každý suverenní stát) zabránit pádu tehdy významné TV Nova do cizích rukou.

Zavedení eura bylo od počátku motivováno (především německou) snahou hospodářsky ovládnout slabší (především jihoevropské) státy a přinutit je k závislosti politické. To se daří a v tomto smyslu je to úspěch (eurokratů). Nevěřím, že by euro brzo padlo (libra, frank, či marka také nepadly, když tak "nezištně" podporovaly - ovládly třetí svět).

B. Rybák 10.1.2012 17:56

Re: Jeden krok od EU je málo pane Drápale

Tento příspěvek jsem chybně umístil.

B. Rybák 10.1.2012 17:57

Re: Jeden krok od EU je málo pane Drápale

Předchozí příspěvek jsem chybně umístil.

P. Sulc 10.1.2012 2:05

Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

mapa Evropy, cerne bylo oznaceno Nemecko.. A vedle mapa sjednocene Evropy: Nemecko bylo zacerneno od Atlantiku az k SSSR. Tehle ekonomicky celek by jiste dobre odolaval vsem nastraham sveta., ale nynejsim generacim by bylo zatezko to spolknout. Pistici vlasteneckove by delali binec, stejne, nebo jeste vice nez v polovine 19 stoleti Sili by doma camary, chodili do Sokola,//zalozeneho Nmeci// a mavali praporky. A to byla doba, kdy se jakz takz sjednocovat dalo, protoze kazdy, jen trochu vzdelany clovek umel dobre az vyborne nemecky,a take tak komunikoval, jako i Jungman, Palacky, Dobrovsky. Cesky mluvili jen pohunkove , nadenici a jini nevzdelani lide, co meli jen tri tridy ve skole. Cestina nebyla znicena germanisaci, ale tim ze se proste nevyvijela, vedecka literatura cesky nebyla, coz pro spickovou vedeckou literaturu plati dodnes. A slovo pro "kapesnik" nebylo nutno vymyslet, protoze se zapomelo, ale proto ze ti, co umeli jen a pouze cesky, ti frkali na zem a utirali si rypec do rukavu, ti kapesnik nepotrebovali. A ti civilisovani, z kapesnikem v kapse, no, ti pouzivali tu nemcinu.. Cestinou se zeme dosti znacne oddelila od svetove kultury. Konec koncu i dnes plati ze spickova veda, fysika, chemie, orientalni jazyky ptrebuje nejaky svetovy jazyk, pred padesati lety nemcinu a francouzstinu, dnes alespon anglictinu.A pokud cesky vedec dnes dojde k zasadnim objevum, cesky napsana kniha, kterou si koupi 100-200 zajemcu, svetu o tom objevu nic nerekne: je nutno to napsat v nejakem svetovem jazyku.  A ted: Kadlec, spustte nadavky, treba ze sulc je huspenina a stale se trese, ci neco podobneho, cimz me vlasteneckove radi castuji.

R. Jonák 10.1.2012 8:51

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

To je tedy velmi ubohé plácání, jinak se nazvat nedá to co tady sdělujete.

J. Václavíková 10.1.2012 13:18

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Zaslechl jste někdy něco o českém chemickém názvosloví? Angličané před jeho dokonalostí blednou závistí.

P. Sulc 10.1.2012 19:34

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Aha, a proto se opousti?  Uz nejsou kyslicniky ale oxidy, ze. Jinak ovsem nad dokonalosti cehokoliv ceskeho vsude blednou zavisti. Pamatuji jak nejvice zavideli Havla, a take "svet se nam obdivuje".

J. Václavíková 11.1.2012 13:06

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Vy asi nevíte, o čem mluvím. Je jedno, jestli je to kysličník, nebo oxid. Ale když českým názvoslovím řeknu celý název, každý ví, jaký má přesně vzorec. Díky koncovce.

P. Sulc 11.1.2012 15:58

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Aha, takze neni divu, ze se genialnimu narodu svet obdivuje, a vsichni mu zavidi. Jednou Havla, podruhe terminologii. Zrejme je videt, ze nas Pan Buh, ktery udelal Adama za den, na Cechovi fachcil alespon tyden, aby udelal neco tak primoveho a dokonaleho.

J. Václavíková 11.1.2012 23:09

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Nevím, proč mi podsouváte, co jsem neřekla. Nesouhlasím s Vámi, že čeština je tak nedokonalá, že s ní nevystačíme, naopak jsem dala příklad jejího užití v chemii, kde je dokonalejší než jiné jazyky. Že se Vám to nehodí do scénáře je jiná věc.

P. Sulc 11.1.2012 23:31

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Tedy ty jine jazyky, anglictina, nemcina, francouzstina, patri primitivnejsim narodum, ne tak pokrocilych v chemii jako Cesi. A nebo proste udelali nazvy pro svoji potrebu/ Ale co, reknete mi treba chemicky nazev aspirinu, sacharozy, lihu a kyseliny citronove. A nepiste mi vedle vzorec, at vidim jak se v nem zrcadli ten nazev. At vidim, co ti Anglicane Cechum zavidi, ze na to jejich mozky nestaci.

J. Václavíková 12.1.2012 22:02

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Jde samozřejmě o názvosloví v anorganické chemii, pro tu organickou není příliš praktické používat systematické názvosloví, viz třeba α-D-glukopyranosyl-β-D-

fruktofuranosid (sacharóza), či kyselina 2-acetyloxybenzoová (aspirin). Zkuste mi napsat Vy, jak angličtina odliší následující sloučeniny: dusitan železnatý, dusičnan železitý, oxid chromitý, chromový, či chromičitý, síran arzenitý či siřičitan arzeničný. Z těchto českých názvů je velmi jednoduché vzorce odvodit. A vzorec etanolu  snad zná každý.

P. Sulc 12.1.2012 23:11

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Nevim, ja nejsem chemik. Ale stejne idiotsky by znela otazka pro neodbornika jakou frekvenci ma subcarrier u Palu a jakou u NTSC. ci koli druhu je MOS FETu. Nicmene to anglictina rozlisuje jiste tak dobre, aby jeji university, ty z nejlepsich na svete, produkovaly laureaty Nobelovych cen, jichz je rozhodne vice nez tech ceskych s tim bajecnym nazvoslovim.Vas sovinismus, jak se cizina tem Cechum obdivuje pro dokonalost jejch reci, ktere ovsem vubec nerozumi, je castecne smesny a castecne na zvraceni.. A Aspirin, nemylim-li se, neb nejsem chemik, je kyselina acetylsalicilova, ne ? Konecne, byl objeven kdyz se pracovalo na ucincich salicilu. Ovsem vy to budete vedet lepe.

J. Václavíková 13.1.2012 11:27

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Jistě že aspirin je kyselina acetylosalicylová, ovšem to je triviální název, ze kterého nevyplývá struktura. Jinak v podrobnostech jste se začal šťourat Vy a teď nechápu proč, když tomu vlastně nerozumíte, zato je Vám jasné, že angličtina to samé zvládne. A líp. Nejsem to já, kdo tu staví na piedestal jeden z jazyků, zatímco nad jiným se vyšklebuje. Dala jsem Vám jeden příklad, kdy se věru nemáme za co stydět, že máme nedokonalou řeč. Že je to podle Vás šovinismus vyplývá spíš z Vašeho pojetí podle sebe soudím tebe.

K. Kužel 10.1.2012 15:58

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Ale pane Šulci, co mi to děláte? Neměl bych vás oslovovat Herr Schultz?

P. Sulc 10.1.2012 19:42

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Je to tak tezke si predstavit ze od malicka mluvite jinak nez cesky? Treba nemecky, anglicky, co ja vim, a ze prekrocite hranice sve zeme a i tak se domluvite?  Mate za to, ze Palacky, Dobrovsky a ostatni chlapici v te dobe, kteri pouzivali nemcinu dnes a denne, ztravili kazdy den nekolik hodin placem, protoze se temer nemluvilo cesky? Nebo jine narody narikaji kudy chodi, protoze nemluvi cesky ? Jedna vec je kdyz vam tu cestinu, z kterou jste vyrustal, od dalsiho mesice zakazi pouzivat. A jina vec je, kdyz z tou cizi reci vyrustate od malicka, jako treba ceske deti v USA. Tem vubec, alke ani trochu nevadi ze cesky jen tak treochu brblaji, vyrustali prece z anglictinou.. Proc zrovna vam dela tahle predstava potize.?

K. Kužel 10.1.2012 22:06

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Každý jazyk, i jazyk relativně malého národa, je spontánním řádem, je vytvořen a neustále dotvářen obrovskou spoustou uživatelů. Je to úctyhodné dílo a každého zmizelého jazyka je nesmírná škoda.

Ty meze uplatnění, o kterých píšete, samozřejmě existují, ale my optimisté předpokládáme, že s rozvojem umělé inteligence se strojový překlad zdokonalí tak, že počítače budou překládat nejen úřední či odborné texty, ale i beletrii včetně básní. Když pustíme uzdu fantazii ještě více, budou počítače tlumočit jako babylónská rybka v Adamsově Průvodci stopaře po Galaxii. Tak technický pokrok paradoxně nezpůsobí redukci jazykové škály na angličtinu, čínštinu a pár dalších, ale naopak přispěje k zachování a dalšímu rozkvětu množství jazyků.

Kdo se tomu směje, ať mi vleze na záda. Já se nedám omezovat zapšklými technoskeptiky, heč!

P. Sulc 11.1.2012 5:51

Re: Je to uz asi 20-25 let, v Americkych Listech byl kreslwny vtip;

Problem v minulosti byl proste v tom, ze se cestina nevyvijela,nikoliv v tom ze se nasilne germanisovalo, to je jen skolni myth. Konec koncu, kdyz Josef II naridil universite vyucovat nemecky, nerusil tim cestinu ale latinu. Duvod: latina se nevyvijela, vedle nemciny s jeji kulturou z vedou jinebyla rovnocenna. A na katedre cestiny by na pocet studentu stacila jedna ruka, a mozna i truhlarska. O vyvoji cestiny doporucuji prof. Hroch : Na prahu narodni existence. Vydala mlada fronta,, edice Kolumbus. A ze je skoda zanikleho jazyka ? a proboha, proc? To je jen sentimentalni zvast. Pro soucastniky zcela jiste, dalsim generacim je to fuk. Ci vam schazi staroslovenstina? Nemuzete se domluvit s Cirylem a Methodejem? Schazi nekomu germanske reci, jako saxonstina, schazi nekomu bretonstina, ci mnoho keltskych nareci. Kdysi se Irove vsude domluvili anglicky. Nekteri z mladsi generace ale maji problem, vlasteneckove si prosadili nejakou tu gaelstinu. Kolik Cechu by i rado delalo v Nemecku, byt dobre placen, a take to je blizko, jenze nemohou, krasnemu ceskemu brblani tam nerozumi.Mejte se primove.