17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Proč jsem hlasoval proti

Plénum EP tento týden opanovala debata o Maďarsku. Terčem byl teď maďarský zákon, který zakazuje explicitní zobrazování a propagaci homosexuality a změny pohlaví ve školách, kde se učí nezletilé děti, a v televizních reklamách, k nimž mají děti přístup.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 11.7.2021 9:47

Je to víc než důkaz že Bruselská komise v čele s Layenkou nechápe , co si vlastně dovoluje , že ji ani nikdo nevysvětlil nesmysl který používá a zneužívá politicky , vytváří diktátorské manýry , a kope demagogicky do Národních kompetencích které pořád platí !!EUEU8-o!!Někdo z úředníků by ji měl pozastavit ,možnost pobytu v EU a Odvolat tak těžce nekopetentního úředníka jakým Layen je .I Na omluvu už je pozdě . Nebral jsem vážně zvěsti o rozvratu Bundesvéru , EU Ted už je to jasné !

P. Milan 11.7.2021 9:42

To je mantra, něco jako "Om mami padme hům".

H. Vogel 11.7.2021 9:27

Co je zkráceno??

V. Klepetko 11.7.2021 9:13

Ve demokracii se vedou spory o obsahu lidských práv... No a? Chystá se snad někdo zarazit Louisianě federální financování nebo omezit hlasovací práva senátorů z Louisiany v Senátu?

Nejsou naši Zelení, Piráti, euroKolajové a euroJourové mnohem více WOKE, než nějaká progresivistická americká Kamala Harris? Nejsme s takovými přístupy v Evropské Unii dnes mnohem blíže k diktatuře než k právnímu státu, k despocii než k demokracii k Severní Korei než k USA - i se všemi těmi severoamerickými excesy současné vládnoucí levice?

Jaké má právo EU kritizovat Maďary a Poláky za nedodržování evropských hodnot, když se tyto hodnoty snaží prosazovat chrapounskými, imperiálními, nečistými metodami?

V. Klepetko 11.7.2021 9:11

2. Školství, a tedy i obsah výuky je v EU ve výhradní kompetenci národních států. Snahy trestat Maďary za to, že v rámci výchovy a vzdělávání svých dětí chtějí osvětu o určitých věcech svěřit spíše rodině než škole, je proto nejen HOVADSKÁ, ale i protiprávní, je v rozporu s primárním pravém EU!

Analogicky například v USA je školství ve výhradní kompetenci jednotlivých států Unie. Pokud se vedou soudní spory o obsah výuky, jsou tam žalovanou stranou jednotlivé školy, nikoliv státy, ale hlavně - představa že by kvůli zákazu nebo povolení výuky čehokoliv Kongres pozastavil federální financování třeba Louisiany je naprosto bizarní! Funkční federace se takto nikdy nechovaly ani nechovají! A přitom i zde může jít z hlediska lidských práv o vážně věci. Vemte si například třeba ten spor o přípustnosti výuky kreacionismu v USA! V roce 1987 byla v případu Edwards vs. Aguillard výuka kreacionismu v Louisianě zakázána federálním soudem coby protiústavní s odvoláním na první dodatek Ústavy, ve kterém je zakotvena náboženská neutralita vlády. V návaznosti na to v Pensilvánii soud v roce 2005 rozhodl, že se na školách nesmí učit o koncepci "inteligentního plánu" jako alternativě darwinismu. Naproti tomu nový louisianský zákon z roku 2020 sice ukládá učitelům přednášet standardní teorii o vývoji přírody, jak ji načrtl Charles Darwin ve svém díle O původu druhů, zároveň ale mají učitelé možnost výuku doplnit důkazy, analýzami a kritikou evolučního principu! A to v zjevnén rozporu s rozsudkem z roku 1987...

O podobné kroky jako v převážně katolické Louisianě se snaží zákonodárci i v dalších šesti státech na jihu USA. Vedou se o tom bouřlivé spory jako se vedli už dávno v dobách tmářských "opičích procesů" proti Darwinovu.

V. Klepetko 11.7.2021 9:09

1. Jak je vůbec možné, že nám Saša Vondra zdůvodňuje motivy svého hlasování v EP stran dodržování Maďarskem lidských práv a evropských hodnot? A že se. E věci má angažovat EK? V každé slušné federaci, vybudované na principech právního státu, o podobných věcech nerozhodují parlamenty (EP) ani vlády (EK) ale zcela výhradně o tom rozhoduje SOUD.

Soudní, zákonodárná a výkonná moc splývají v jedno jedině v diktaturách! Kdyby tu byl nějaký verdikt například ESLP, že Maďarsko nectí práva maďarských dětí na homosexuální výuku ve školách, pak by se ti mohlo nějak řešit. Takto ale ve slušné demokracii není vůbec o čem diskutovat!

O míře naplnění lidských práv v nedespotických zemích vskutku nerozhodují poslanci ani komisaři, ba ani Rada dohlížitelů, jen soudci!

V. Klepetko 11.7.2021 9:07

Díky za výborný článek, autore!

Logika kritiků Maďarska se zdá být jednoduchá: všichni občané v EU by měli mít stejná lidská práva, 4% děti mají právo dozvědět se ve škole o podstatě své "jinakosti", takže je skandální když třeba děti Němců, pracujících v Budapešti byly ochuzeny ve škole o sexuální výchovu například o homosexualitě! No a když Maďarsko porušuje lidská práva, tak ať jim EK zarazí finance!

Bohužel se ale zdá, že tato logika nesměřuje k funkční Evropské federaci, ale k jakési orientální despocii, která svým občanům žádná práva nezaručí. Zkusme se zamyslet nad těmito argumenty:

D. Polanský 11.7.2021 6:42

Kdybyste hlasoval jinak, přišel byste o hlasy.

J. Palát 11.7.2021 5:26

Po dlouhé době zase slyším normální hlas z Bruselu. Maďarům v tomhle fandím.Asi bychom měli dělat svoji politiku a ne koukat a jak to dělají okolo.

Š. Hašek 10.7.2021 23:40

Je nutno dezintegrovat brusele.

...... a nic se nestane.

Krom tisíců podržtašek, kteří naštvaně začnou rovnat zboží do regálů v obchodech. Ke kterým možná přijdou fenďáci a začnou zabavovat bytečky a autíčka.

Zkráceno.

M. Ih 10.7.2021 23:37

Trochu mimo, že? Na základě čeho se můžeme my, jako svobodný stát, rozhodnout dnes o členství v EU? Zařídí vám to Okamura? EU v dnešní podobě je skutečný hnus, já si ji při referendu o vstupu takhle nepředstavoval. Vy ano? Až orgány EU pochopí některé zrůdnosti, jako je trojí stěhovací obydlí a vyhozené stamiliony euro, nic nepřinášející imigranti, kteří pracovat nechtějí a nemají nejmenší zájem se asimilovat, jen se jako vyžírkové nechat vykrmovat a někteří i vraždí lidi, až EU pochopí zhoubnost všech "dotací" firmám na vyrovnání úrovně států (!) a vybrané peníze bude chudším zemím dávat VÝLUČNĚ na státní investice a to bez ovlivnňování rozhodnutí o jejich směřování v členských zemích, pak možná. Ale hlavně: jedním ze základních dokumentů EU by měla být pevně deklarovaná možnost referenda v jednotlivých členských státech, které by mohlo rozhodnout o konci členství dané země. Žádné handrkování jako s UK. A mnoho dalších věcí, které tady už nemá smysl jmenovat. Pak by EU byla opravdu svobodnou organizací s jasnými a jednoduchými pravidly a taky žádná dojná kráva pro nikým nevolené úředníky. Do té doby ne!

Š. Hašek 10.7.2021 23:36

Nutno brát relativně!

Nejsme za časů Palackého, ani v roce 1991.

P. Milan 10.7.2021 23:20

Je zde nějaká pravicová strana?

J. Pallas 10.7.2021 22:51

Škoda námahy, to je poněmčenec, ten nediskutuje.

J. Pallas 10.7.2021 22:44

S autorem souhlasím kromě jedné věty: „Výsledkem bude jen další krok k dezintegraci EU, což je samozřejmě špatně.“

Š. Hašek 10.7.2021 22:04

Tak nějak ....

Š. Hašek 10.7.2021 22:03

R^

L. Novák 10.7.2021 21:50

Další kravinium nařízené z EU:

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/konec-jednorazovych-plastu/r~497a51aae09f11eb8fa20cc47ab5f122/

V. Cícha 10.7.2021 21:13

Ať jsou argumantgace pro či proti jakékoli,faktem je, že svět se v této věci ocitá na skluzavce do dosud ještě netúšených problémů. Prvním mohou být komplikace OH druhu ,pokudcbude dovoleno soupeřit atletům a atletkám s přirozenou sexualitou spolu s těmi, kteří jí vyměnili za opačnou.

R. Tichý 10.7.2021 20:59

Pane Vondro, Vas je v ODS skoda. Predunte se do pravicove strany, pripadne odstavte nesiku Fialu a jeho "green deal proste je".

M. Mařák 10.7.2021 20:47

Podle mne prostě evropská civilizace nemá kořeny v té orientální myšlenkové náplavě, s tím se může ztotožňovat jen někdo, kdo takové kořeny má. No a to já rozhodně nejsem.

M. Mařák 10.7.2021 20:45

Nerozumím Vám, podle mne jsem to vysvětlil přesně a věcně.

J. Vlček 10.7.2021 19:14

Pane Netopile, za takovou slušnou společnost, která dělá vše pro totální zničení evropské civilizace a jejího způsobu života, tedy pěkný dík.

Do takové společnosti opravdu nepatříme. Zatím jsme si totiž většinově zachovali zdravý rozum, až na vyjímky, mezi něž evidentně patříte i vy. [>-]

J. Anděl 10.7.2021 18:56

Nejsou nejchytřejší v Evropě všeobecně. Ale za tímhle a pár dalšími tématy za touto částí ČR reprezentace taky stojím.

Prdlajs despocie. Vzpamatujte se. Nazýváním Maďarska despocií právě hrozně shazujete jakoukoliv svojí argumentaci.

M. Hoblík 10.7.2021 18:45

Je to jako mor...

R. Doubravský 10.7.2021 18:03

Máte pravdu, ale všichni nejsou takoví a vzdávat se to nemá.

B. Hančl 10.7.2021 18:02

Zaplať Pán Bůh, číst ty vaše bláboly to bolí.

R. Toman 10.7.2021 18:00

Nějak jste to zřejmě nepochopil, moje životní úroveň byla slušná i před vstupem do EU, tedy těch cca 10 let poté co jsem začal podnikat. Pravda vstupem do EU se nijak nezhoršila, ovšem ani nijak výrazně nezlepšila. A ani to není zásadní, zásadní je svoboda státu. Před brexitem jsem viděl v TV prostého anglického farmáře, který řekl " i kdyby se moje životní úroveň měla snížit o 20 % tak budu volit pro brexit, ta svoboda za to stojí". A to je i můj názor. Ono je právě smutné, že za těch přes 100 let československé-české státnosti jsme byli opravdu svobodní pouhých cca 33 let. A nevím proč si něco tajně myslíte, nemusíte se bát to říci. A jestli jste volil ANO vstupu do EU a vecpal se tam, tak si to tak neberte. Bohužel jste tam zavlekl i naší rodinu, jo to je podobné jako když naši dědci volili KSČ v roce 48 a zavlekli další generace pod kuratelu SSSR. A pak už nepřipustili svobodné volby. Referendum je demokratická záležitost, že se ho strany v tomto případě bojí a nejen v ČR je nabíledni. Je to riziko, že by to dopadlo jako v UK. A strašení komunismem ?? jo komouši zase strašili kapitalismem. V UK určitě komunismus v dohledné době nenastane.

V. Podracký 10.7.2021 17:58

Saša se pochlapil. Má pravdu.

F. Netopil 10.7.2021 17:32

Přeji Vám aby se Vám i nadále dařilo. Ale někdy člověk pozná pravou cenu něčeho až poté, když o to přijde. Třeba ta Vaše životní úroveň je slušná právě proto, že v té proklínané EU jsme. Asi se budete muset spojit s pány Okamurou, Zahradilem, Filipem a pak se dílo podaří. Ostatně já sám si taky tajně myslím, že bychom v EU neměli být. Lidé, spolky ani státy by se neměli cpát do slušné společnosti, kam evidentně nepatří. Zažil jsem jako kluk Únor 48 a dlouhou dobu jsem si myslel, že to byl v našich dějinách takový zkrat nebo omyl, který se může přihodit, Dnes docházím k názoru že jsem se hluboce mýlil, My jsme si ten komunismus opravdu vybojovali a zasloužili a obávám se, že si ho co nejdříve vybojujeme zase i díky Vám. Ale to už bude naštěstí beze mě.