3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

EVROPA: Postoje k migrantům

V tomto článku nebudu psát o České republice ani o ostatních zemích, do kterých migranti nepřicházejí vůbec nebo jen v minimálních počtech. Nepokusím se ani navrhovat, jak otázku migrace řešit – tomu budu věnovat jiné články.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 24.8.2017 8:04

V posledním odstavci schází ještě šovinista a křesťanský tmář ;-)

J. Fridrich 24.8.2017 7:37

Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na šílené planetě ", ale není tomu tak. Planeta není šílená a za to, co se nyní na ní děje prostě nemůže. Šílenými se postupně stávají v naší době lidé - a to ve vzrůstajícím množství. Je tomu tak v částech světa, kde se pod vlivem islámu lidé propadají do barbarského středověku ( snad mi středověk promine, on byl místy i osvícený...). Také na tak zvaném Západě se rozšiřují podivné a nerozumné tendence - a to i u vůdců těchto zemí..

Dnešní svět - myslím tím křest'anský Západ, bude muset - a to velmi rychle dospět k zcela zásadní skutečnosti a nekorektně-tedy pravdivě konstatovat, že civilizační úrovně a vyspělost jednotlivých etnik, zemí, států, lokalit-tedy lidí žijících v dnešní době na naší planetě je RŮZNÁ a mnohdy velmi odlišná. Stupnice hodnot, rozvoj společnosti, její kultura, hygiena, tolerantnost, vztah k ženám, k dětem, schopnost akceptovat jiné pohledy na vývoj světa-to vše je velmi ODLIŠNÉ v různých částech světa. Konkrétně země tak zvaného Západu, tedy křest'anské, Euro-Atlantické civilizace jsou nepochybně vyspělejší a to nejen ve vědě, technice, technologiích-ale právě v uspořádání své společnosti, hlavně v její humánní podobě, demokracii, práv a svobod svých občanů.V jiných částech světa jsou zcela jiné hodnoty a je zajímavé, že když přijdou k nám, tak místo spokojenosti a vděku za nový domov přináší až nepochopitelnou NENÁVIST. Raději tedy tyto světy nesměšovat-a když už, tak jim pomoci u nich doma, ale pozor na jejich přemnožení. Uskutečnění této záchrany Evropy půjde jen změnou vůdců hlavních Evropských zemí a ve vedení EU v Bruselu..

J. Vintr 24.8.2017 9:35

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Obávám se, že záchrana větší části Evropy už není možná. Nepřítel už je uvnitř hradeb a padací mosty a brány už jsou k ničemu. Většinu Evropy čeká buď trpné podrobení se mnohem primitivnějším etnikům a návrat o mnoho staletí zpět, nebo krvavý konflikt s nejistým koncem. Ta první možnost je ale mnohem pravděpodobnější, protože Evropané, vyrostlí v bezpečí a míru, už z velké části ztratili pud sebezáchovy a s velkou pravděpodobností se nevzchopí k žádnému odporu. Vlády těchto zemí už dávno kolaborují s vetřelci a spíš se postaví proti původnímu obyvatelstvu, než by zakročily proti vetřelcům. Otázka je, jestli se tomuto osudu mohou vyhnout státy, které na své ůzemí vetřelce z muslimských zemí zatím masově nepustily (nebo spíš, kam se zatím muslimští vetřelci nehrnou), mezi které patříme i my. Pokud ano, stejně to bude návrat do minulosti, protože to bude život za hradbami s pocitem neustálého ohrožení.

J. Jurax 24.8.2017 16:01

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

". Konkrétně země tak zvaného Západu, tedy křest'anské, Euro-Atlantické civilizace jsou nepochybně vyspělejší a to nejen ve vědě, technice, technologiích-ale právě v uspořádání své společnosti, hlavně v její humánní podobě, demokracii, práv a svobod svých občanů."

No, nevím - Japonci by možná nesouhlasili. A Číňané taky ne. Nefanděme si moc do kapsy.

P. Vaňura 24.8.2017 19:42

S Japonci bych souhlasil. Naproti tomu Čína se před

příchodem Evropanů točila v kruhu a pak podlehla komunismu nejhoršího typu.

J. Jurax 24.8.2017 22:36

Re: S Japonci bych souhlasil. Naproti tomu Čína se před

No, ono záleží, jak hlubokého historického záběru se dopustíme. A jaká kritéria zvolíme. I ta demokracie je v Evropě hudba posledních cca dvou tří století - a to ještě před tím stoletím dvěma se od dnešního pojetí dost lišila. Samozřejmě jak kde.

Koneckonců východní část Evropy (a jižní - Jugoslávie, Albánie) taky podlehla komunismu. Jestli nejhoršího typu se těžko soudí, ono jak kde.

J. Vintr 24.8.2017 20:36

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

A proč bychom si nefandili? Prakticky všechny technické a technologické objevy a vynálezy, které dnes zcela samozřejmě používá a využívá celý svět, vznikly v euroamerické civilizaci. I ti Japonci dnes například nechodí v kimonech a sandálech, ale v "evropských" oblecích s obuvi. A prakticky na celém světě se buď mluví některým z evropských jazyků, nebo je alespoň tento jazyk druhý nejpoužívanější.

J. Jurax 24.8.2017 23:06

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Ehm - papír (a taky papírové peníze), hedvábí, střelný prach, raketa, kompas, porcelán a taky knihtisk Čína, vyspělá metalurgie Indie, Čína i arabský svět (damascenské čepele třeba), astroláb (předchůdce sextantu) zjednodušeně řečeno Arabové, camera obscura Čínňané a Arabové, mýdlo, destilační přístroj, kliková hřídel, lomený oblouk Arabové nebo spíš persko-arabská kultura čerpající částečně z kultury indické. Větrný mlýn Peršané.

Mnohé moderní chirurgické nástroje jsou stejného designu, jako ty vynalezené v 10. století chirurgem az-Zahráwím. V 13. století lékař Ibn Nafís popsal oběh krve, 300 let před Williamem Harveyem. Takže taky ne nutně arabský, ale muslimský svět, rozhodně ne křesťanská Evropa.

Evropa se začala hrabat na výsluní až s renesancí, s příchodem novověku. Ovšem pozoruhodně expandovala. Důsledkem toho je i rozšíření evropských jazyků.

Nicméně podle Wiki je nejrozšířenějším jazykem čínština, za ní pak angličtina a španělština (nebo podle jiných odhadů španělština a angličtina), pak arabština a hindština ((nebo podle jiných odhadů hindština a arabština).

J. Vintr 24.8.2017 23:28

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Všechny ty věci, které zmiňujete, byly vynalezeny už hodně dávno. Proč tedy v tomto trendu ty země dál nepokračovaly a proč je naše civilizace, která byla v téže době na mnohem nižší úrovni, zcela převálcovala? Odpověď je právě v tom, že jsme tady měli křesťanství. Křesťanství, které je ve všech směrech otevřené všem. Zatímco v jiných zemích byl nadaný člověk majetkem nějakého pána, který se o výsledky jeho činnosti obvykle nechtěl nijak dělit, křesťanská společnost naopak pomáhala takovéto věci šířit a tím dávala dalším talentovaným lidem možnost na ně navazovat a dělat další objevy. Nadto církev poskytovala ve svých školách bezplatně vzdělání i nemajetným lidem a tím nepřicházely jejich schopnosti nazmar, jako v jiných společnostech, kde obyčejný člověk neměl prakticky šanci na vzdělání.

J. Jurax 25.8.2017 0:12

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Ano. Byly vynalezeny dávno a evropská civilizace z nich čerpala. Je ovšem docela možné, že doba její dominance je už nevratně za námi a že z vynálezů euroatlantické civilizace budou čerpat civilizace jiné, s jinými kořeny. Koneckonců dílnou světa už není Británie jako před cca 150 lety ani Evropa jako před stoletím, ale Čína. Každý chvilku tahá pilku :-)

Ovšem nepřeceňujte křesťanství. Ona ta evropská expanze měla po mém soudu příčin víc - a křesťanství nebylo hlavní. Jedna z mnoha příčin byla třeba taky velký rozdíl mezi přílivem a odlivem v Evropě najmě severní - to ulehčovalo vplouvání a vyplouvání lodí do ústí řek, podporovalo námořní obchod, umožňovalo stavět velké lodě a činit tak námořní expanzi.

Další byla v rozdrobenosti Evropy - nositel myšlenek nelibých té které církvi nebo vrchnosti mohl utéct jinam celkem nedaleko a pokračovat. Ve velkých centrálně spravovaných říších (Turecká říše, Čína) bylo tohle obtížnější. A ještě - církev katolická i jiné renesancí ztrácely svou dominanci - jejím důsledkem i příčinou bylo ostatně rozštěpení dosud jednotné katolické církve, takže nebylo lze u přírodovědců a techniků tak jednoduché zasahovat proti porušení dogmat. Ve čtrnáctém či patnáctém století by Darwin měl slušnou šanci skončit na hranici, v devatenáctém tohle nehrozilo ani omylem. Naopak třeba arabský svět zhruba v téže době strnul kvůli dogmatickému islámu a taky strnulosti velké říše, Čína (patrně) kvůli izolacionismu a též strnulosti velké říše - ale zde bych se rád nechal poučit znalejšími.

A ta vzdělanost pro talentované chudé taky nebyla patentem křesťanství. Lze ji nalézt v islámském světě i v Číně. Nicméně její rozsah v Evropě a jinde nejsem schopen posoudit.

"Zatímco v jiných zemích byl nadaný člověk majetkem nějakého pána, který se o výsledky jeho činnosti obvykle nechtěl nijak dělit" - no, u nás byla robota zrušena kdy? A poddanství?

J. Vintr 25.8.2017 0:29

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Můžete argumentovat jak chcete, ale je faktem, že Evropa, ve které po celé minulé tisíciletí zcela jasně dominovalo křesťanství, se rozvinula do dnešní podoby, zatímco okolní svět naprosto stagnoval. Na současnou úroveň ho vytáhla právě Evropa, která se (křesťansky) s celým světem podělila o své objevy a vymoženosti. A pokud euroamerická civilizace upadne, tak ji nejspíš nic nenahradí a svět se vrátí mnoho staletí nazpátek.

J. Jurax 25.8.2017 2:06

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Ale jistě. Evropa ovšem navazovala na jiné - a možná teď další budou navazovat na Evropu. Tedy pokud se Evropa, resp. euroatlantická civilizace včas nevzpamatuje.

Víte, oba nenalezneme argumenty, jimiž bychom toho druhého umlátili nebo aspoň přesvědčili. Navíc nejsa polyhistor, mám i s knihovnou a gůglem omezený rozsah vědomostí. Vy na tom - při vší úctě - budete nejspíš podobně. Takže jde u nás obou spíš o přesvědčení ovlivněné mnohým než o tvrdá fakta. A v neposlední řadě - oba se můžeme mýlit.

Navíc jsem neznaboh, bezvěrec a ateista, takže mám skeptický názor na úlohu křesťanství, jež byla poněkud rozporná. Po mém soudu se Evropa dostala tak daleko nikoliv díky křesťanství, nýbrž spíš jemu navzdory. Ne nadarmo začala převyšovat okolí právě v době, kdy se z absolutní nadvlády náboženství - a církve katolické, což bylo v Evropě cca tisíciletí totéž - vymanila. V tom se patrně též neshodneme.

Mimoto - nebýt křesťanství, věřila by Evropa v jiného boha či bohy s možná týmž, možná horším nebo lepším výsledkem co do technologického, technického rozvoje a s tím související úrovně přírodovědné vzdělanosti - ale v tom se taky jistě neshodneme.

A Evropa, která se (křesťansky) s celým světem podělila o své objevy a vymoženosti - no, ona je aplikovala ve svých koloniích, exportovala leckams a vydělávala na nich. Využívala své technologické i vzdělanostní nebo vědecké převahy. Skýtala jistě mnohé, rozšiřovala přitom své technologie i vzdělanost, ale nebylo to až na řídké výjimky nezištné. Nazvat to křesťanským podělením se není po mém soudu diplomaticky řečeno příliš výstižné.

Z. Rychlý 24.8.2017 7:20

souhlasím.

Malou výhradu mám k odstavci o slibech, které nebyly splněny.

Za prvé: sliby o zmírnění migrace byly sliby, kterými, jak se říká, neurazíš, a nebyly míněny vážně. Očekávat splnění mohl jen trouba. Vlády většinou imigraci nepřímo podporují svou neochotou změnit zákony a bojí se střetu s lidskoprávníky bez povinností.

Za druhé: Občané z jiných kulturních okruhů nemají sebemenší zájem o integraci, chtějí si v cizí zemi vytvořit vlastní enklávu s podobnými zvyky, jako u nich doma. Očekávat integraci u nomádů je blbost na kvadrát. Máme své zkušenosti s kočovným etnikem.

D. Polanský 24.8.2017 6:51

V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

v době války v Jugoslávii cca 93 %. Utěšovat se, že u nás nejsou, je přinejmenším naivní. Když budou v jiných evropských zemích budou i zde. Oheň a voda také nefungují podle hranic.

Především mám pocit, že se stydíme být křesťané. Jsme vše možné, občané, demokrati, pravičáci, levičáci jenom ne křesťané. Když i, tak jenom tak trochu symbolicky, aby se neřeklo.

J. Zaorálek 24.8.2017 7:58

Myslím, že máte pravdu. Někdy se stydime. Taky myslím, že se máme tak dobře, že prostě někdy nechceme řešit otázky, které jsou pro nás nepříjemné (jako je křesťanství). U casti lidí je to ještě dědictví po komancich, ale to vlastně zase souvisí s tou stydlivosti. A možná i trošku zbabělosti, ze jsem tak drzý.

P. Zinga 24.8.2017 8:23

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Pane Polanský, souhlas, jenom malou výtku: nemusím být křesťan, aby se mi nelíbil islám.Kdyby byly křesťanské církve ještě dnes tak agresivní, jako v minulosti, nelíbily by se mi taky.

Osobně se spíše hlásím k helénské kultuře.

J. Zaorálek 24.8.2017 8:40

To jistě nemusíte, pane Zingo. Mne se take nelíbí agresivní křesťanské církve. Ale znate to, my lidé dokážeme zprasit cokoli, byť by to bylo sebelepší a sebepravdivejsi. Křesťanské učení je popsané v Novém zákoně. Pokud jsou nějaké křesťanské církve agresivní, mám za to, ze už asi nebudou křesťanské. Zbyde jen "agresivní cirkev".

J. Vintr 24.8.2017 9:59

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Asi o té helénské kultuře víte hodně málo. Víte například to, že ta "kultura" považovala za naprostou samozřejmost otroctví, vedla neustálé ozbrojené konflikty kdekoho s kdekým a jednotlivec (pokud nebyl zrovna někým vysoko postaveným) v ní neznamenal vůbec nic? To že uměli stavět zajímavé stavby a vyrábět zajímavé umělecké předměty a že se v těch dobách vyskytlo i pár nadaných myslitelů, ještě nedělá z té doby nic, z čeho bychom si dnes měli brát vzor.

P. Zinga 24.8.2017 10:44

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Ale samozřejmě, že to vím. To otroctví považovala za samozřejmé i křesťanská víra, ještě nedávno se v JAR odvolávali "búrové" na Bibli, když hájili nižší postavení černochů. A jistý španělský duchovní v 16(?) století psal králi, aby vozil do Jižní Ameriky víc černochů na práci. Za prvé nebyli podle něj Inkové práce způsobilí, za druhé je přeci jenom považoval za boží bytosti, na rozdíl od černochů.

Takže na křesťanskou morálku bych se moc neodvolával.

Samozřejmě: je to jako k komunismem: ideál se liší od praxe.

A. Nový 24.8.2017 11:16

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Papež František: Práva migrantů by měla mít přednost před bezpečností států

https://echo24.cz/a/ideBf/papez-frantisek-prava-migrantu-by-mela-mit-prednost-pred-bezpecnosti-statu

J. Vintr 24.8.2017 14:26

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Papež František je buď magor, nebo ho někdo najal. Nelze podle něj hodnotit celou církev.

L. Křivan 24.8.2017 15:11

Re: Papež František ...Nelze podle něj hodnotit celou církev

Až na to že je hlavou církve. Ten cvok musí pryč. Typický škodlivý dobroser.

J. Vintr 24.8.2017 23:34

Re: Papež František ...Nelze podle něj hodnotit celou církev

Neznám církevní právo a formální postupy. Je možné, že na něco takového, jako je "impeachment" papeže pro debilitu není pamatováno ...

J. Vintr 24.8.2017 11:17

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Křesťanská morálka vychází z Kristova učení, které je dostupné všem i v dnešní době a na jehož původní podobě se asi nijak výrazně nepodepsaly ani ty dva tisíce roků. Pokud si jej v různých historických dobách různí lidé vykladali všelijak a přidávali si tam své vlestní představy, je to věc těch lidí a ne toho učení. Ale celkové působení křestanství i s těmi deformacemi a omyly zcela zásadním způsobem zformovalo naši současnou civilizaci. Antika ani třeba takzvané osvícenství prakticky žádný pozitivní přínos neznamenaly.

Z. Lapil 24.8.2017 13:20

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Kdysi běhal po internetu jakýsi "dopis laika reverendovi". Bylo toho docela dost, ale momentálně jsem našel jen několik bodů:

Když u oltáře obětuji býka jako zápalnou oběť, vím, že je to libá vůně pro Hospodina (Leviticus 1, 9). Problémem jsou moji sousedé. Tvrdí, že to není libá vůně pro ně. Mám je odrovnat?

Rád bych prodal svoji dceru do otroctví, jak to dovoluje Druhá Mojžíšova (Exodus 21, 7). Jak přiměřenou cenu bych měl podle Vašeho názoru žádat?

Mám souseda, který vždy o sobotách pracuje. Exodus 35, 2 jasně stanoví, že musí zemřít. Znamená to pro mě morální závazek, abych ho vlastnoručně usmrtil?

Nic konkrétního tím nenaznačuji, jen mi připadlo, že by vás to mohlo zaujmout.

J. Jurax 24.8.2017 16:08

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Tady nejde o to, nakolik jsme křesťané, jsme-li vůbec, ale o to, že nechceme být muslimové.

J. Pražák 24.8.2017 4:17

Zapomněl jste na:

Jen Britové si za vlády labouristů dovezli 3 miliony imigrantů, převážně muslimů, protože si tak vozili své voliče pro nadcházející volby. Prasklo to teprve nedávno.

Tzv. "novináři", kteří jsou zmanipulováni multi-musli-kulti-polit-korektností, nebo úplatky, informují nepravdivě o situaci a tím manipulují veřejné mínění i jednání politiků. Např. při poslechu českého rozhlasu nebo čtení iDnes si asi hodně čtenářů klade otázky o morálním profilu a duševním zdraví "novinářů" a "redaktorů", zejména absolventů všelikých "humanitních oborů".

Nebojí se "redaktoři", např. Palata, Mánert, Hájek a Barochová,..., že jednou, až budou věci nazývány pravými jmény, budou souzeni za propagaci zločinů proti lidskosti a válečného štvaní, kterého se dopouštějí zkreslenými informacemi o tzv. „uprchlické krizi“, tedy o nelegálním transportu milionů agresivních, pologramotných, nezaměstnatelných divochů s jinými vzorci chování, neslučitelnými s evropskou legislativou, do Evropy, které má za následek ztrátu tisíců životů již během nelegálního transportu těchto lidí a následně masové vraždění původního, nevinného obyvatelstva a morální i ekonomické strádání Evropy?

P. Dvořák 24.8.2017 0:35

Já neděkuji, ale nechci o nic méně.

Ono není komu děkovat. Dovoluji si s úspěchem zapochybovat, že ze současné vládní a parlamentní garnitury, snad jedině s výjimkou ministra Chovance, je nejen schopen, ale ani ochoten současnou NEimigrantskou politiku dodržet.

Do krátké budoucnosti se obávám, že poměrné povolební složení parlamentu a vlády nebude příliš odlišné od současné.

Dal bych šanci Realistům, ať s tím trošku zakvedlají. Uvidíme, co se najde pod bahýnkem.

J. Pražák 24.8.2017 4:20

Re: Já neděkuji, ale nechci o nic méně.

Změna je i ve vaší režii. Nevolte ty v současné době vládnoucí politiky, kteří nejsou schopni zajistit bezpečnost země.

J. Vintr 24.8.2017 10:07

Re: Já neděkuji, ale nechci o nic méně.

On je problém v tom, že v dobách míru a prosperity může dělat politika každý, kdo má díru do pr... Takže v politice zcela vymizeli lidé schopní racionálního rozhodování a ochotní dělat věci, které jsou zapotřebí udělat, když nastane nějaká krize. Místo toho jsou tam jen samí jaloví žvanilové, kteří umí všechno jen okecat a kteří se jen umí tvářit, že se nic neděje i když zcela reálně hrozí obrovské negezpečí.