3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

EVROPA: Postoje k migrantům

V tomto článku nebudu psát o České republice ani o ostatních zemích, do kterých migranti nepřicházejí vůbec nebo jen v minimálních počtech. Nepokusím se ani navrhovat, jak otázku migrace řešit – tomu budu věnovat jiné články.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Petr 29.8.2017 9:14

Nepochopím, že ty záp. země nevytvořily komise

Většina úvah, i Vaše p. Kanioková nepočítá s tím základním důvodem lidského konání - peníze. "Kořenem všeho zla je láska k penězům" charakterizoval problém už před 2 tis. lety Pavel z Tarsu. Evropané i američané mají z drtivé většiny tohoto boha, kterého uctívají (a to přesto, že se nazývají křesťany) muslimové mají z většiny (většina jich je chudých) boha Aláha. Oni pro svou víru jsou ochotní zemřít, evropští lídři pro zbohatnutí zase kohokoli zradit. Dejte si dohromady tyto dva trendy a je jasno. Pro muslimy obsadit Evropu je věc víry - dělají to pro svého boha, protože věří, že si to přeje (resp. jsou takto vyučováni), pro evropské politiky (a naše z toho nevyjímaje) je to otázka peněz. Myslím, že si ani nedovedeme představit, jaké páky už od 70. let v Evropě způsobují arabské petrodolary. Částečně, jak špička ledovce, je to vidět na těch všech různých neziskovkách, seminářích na vysokých školách apod, placených z SA, ale kolik bylo slíbeno vedoucím představitelům státu, resp. těm skupinám v pozadí, které je do politiky dosazují (viz Macron) ? Dokud budou v evropské (i domácí) politice lidé, co za peníze udělají cokoliv, tak pomocí peněz bude pro muslimy možné udělat cokoliv.

J. Jurax 25.8.2017 2:06

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Ale jistě. Evropa ovšem navazovala na jiné - a možná teď další budou navazovat na Evropu. Tedy pokud se Evropa, resp. euroatlantická civilizace včas nevzpamatuje.

Víte, oba nenalezneme argumenty, jimiž bychom toho druhého umlátili nebo aspoň přesvědčili. Navíc nejsa polyhistor, mám i s knihovnou a gůglem omezený rozsah vědomostí. Vy na tom - při vší úctě - budete nejspíš podobně. Takže jde u nás obou spíš o přesvědčení ovlivněné mnohým než o tvrdá fakta. A v neposlední řadě - oba se můžeme mýlit.

Navíc jsem neznaboh, bezvěrec a ateista, takže mám skeptický názor na úlohu křesťanství, jež byla poněkud rozporná. Po mém soudu se Evropa dostala tak daleko nikoliv díky křesťanství, nýbrž spíš jemu navzdory. Ne nadarmo začala převyšovat okolí právě v době, kdy se z absolutní nadvlády náboženství - a církve katolické, což bylo v Evropě cca tisíciletí totéž - vymanila. V tom se patrně též neshodneme.

Mimoto - nebýt křesťanství, věřila by Evropa v jiného boha či bohy s možná týmž, možná horším nebo lepším výsledkem co do technologického, technického rozvoje a s tím související úrovně přírodovědné vzdělanosti - ale v tom se taky jistě neshodneme.

A Evropa, která se (křesťansky) s celým světem podělila o své objevy a vymoženosti - no, ona je aplikovala ve svých koloniích, exportovala leckams a vydělávala na nich. Využívala své technologické i vzdělanostní nebo vědecké převahy. Skýtala jistě mnohé, rozšiřovala přitom své technologie i vzdělanost, ale nebylo to až na řídké výjimky nezištné. Nazvat to křesťanským podělením se není po mém soudu diplomaticky řečeno příliš výstižné.

J. Vintr 25.8.2017 0:29

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Můžete argumentovat jak chcete, ale je faktem, že Evropa, ve které po celé minulé tisíciletí zcela jasně dominovalo křesťanství, se rozvinula do dnešní podoby, zatímco okolní svět naprosto stagnoval. Na současnou úroveň ho vytáhla právě Evropa, která se (křesťansky) s celým světem podělila o své objevy a vymoženosti. A pokud euroamerická civilizace upadne, tak ji nejspíš nic nenahradí a svět se vrátí mnoho staletí nazpátek.

J. Jurax 25.8.2017 0:12

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Ano. Byly vynalezeny dávno a evropská civilizace z nich čerpala. Je ovšem docela možné, že doba její dominance je už nevratně za námi a že z vynálezů euroatlantické civilizace budou čerpat civilizace jiné, s jinými kořeny. Koneckonců dílnou světa už není Británie jako před cca 150 lety ani Evropa jako před stoletím, ale Čína. Každý chvilku tahá pilku :-)

Ovšem nepřeceňujte křesťanství. Ona ta evropská expanze měla po mém soudu příčin víc - a křesťanství nebylo hlavní. Jedna z mnoha příčin byla třeba taky velký rozdíl mezi přílivem a odlivem v Evropě najmě severní - to ulehčovalo vplouvání a vyplouvání lodí do ústí řek, podporovalo námořní obchod, umožňovalo stavět velké lodě a činit tak námořní expanzi.

Další byla v rozdrobenosti Evropy - nositel myšlenek nelibých té které církvi nebo vrchnosti mohl utéct jinam celkem nedaleko a pokračovat. Ve velkých centrálně spravovaných říších (Turecká říše, Čína) bylo tohle obtížnější. A ještě - církev katolická i jiné renesancí ztrácely svou dominanci - jejím důsledkem i příčinou bylo ostatně rozštěpení dosud jednotné katolické církve, takže nebylo lze u přírodovědců a techniků tak jednoduché zasahovat proti porušení dogmat. Ve čtrnáctém či patnáctém století by Darwin měl slušnou šanci skončit na hranici, v devatenáctém tohle nehrozilo ani omylem. Naopak třeba arabský svět zhruba v téže době strnul kvůli dogmatickému islámu a taky strnulosti velké říše, Čína (patrně) kvůli izolacionismu a též strnulosti velké říše - ale zde bych se rád nechal poučit znalejšími.

A ta vzdělanost pro talentované chudé taky nebyla patentem křesťanství. Lze ji nalézt v islámském světě i v Číně. Nicméně její rozsah v Evropě a jinde nejsem schopen posoudit.

"Zatímco v jiných zemích byl nadaný člověk majetkem nějakého pána, který se o výsledky jeho činnosti obvykle nechtěl nijak dělit" - no, u nás byla robota zrušena kdy? A poddanství?

J. Vintr 24.8.2017 23:34

Re: Papež František ...Nelze podle něj hodnotit celou církev

Neznám církevní právo a formální postupy. Je možné, že na něco takového, jako je "impeachment" papeže pro debilitu není pamatováno ...

J. Vintr 24.8.2017 23:28

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Všechny ty věci, které zmiňujete, byly vynalezeny už hodně dávno. Proč tedy v tomto trendu ty země dál nepokračovaly a proč je naše civilizace, která byla v téže době na mnohem nižší úrovni, zcela převálcovala? Odpověď je právě v tom, že jsme tady měli křesťanství. Křesťanství, které je ve všech směrech otevřené všem. Zatímco v jiných zemích byl nadaný člověk majetkem nějakého pána, který se o výsledky jeho činnosti obvykle nechtěl nijak dělit, křesťanská společnost naopak pomáhala takovéto věci šířit a tím dávala dalším talentovaným lidem možnost na ně navazovat a dělat další objevy. Nadto církev poskytovala ve svých školách bezplatně vzdělání i nemajetným lidem a tím nepřicházely jejich schopnosti nazmar, jako v jiných společnostech, kde obyčejný člověk neměl prakticky šanci na vzdělání.

J. Jurax 24.8.2017 23:06

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

Ehm - papír (a taky papírové peníze), hedvábí, střelný prach, raketa, kompas, porcelán a taky knihtisk Čína, vyspělá metalurgie Indie, Čína i arabský svět (damascenské čepele třeba), astroláb (předchůdce sextantu) zjednodušeně řečeno Arabové, camera obscura Čínňané a Arabové, mýdlo, destilační přístroj, kliková hřídel, lomený oblouk Arabové nebo spíš persko-arabská kultura čerpající částečně z kultury indické. Větrný mlýn Peršané.

Mnohé moderní chirurgické nástroje jsou stejného designu, jako ty vynalezené v 10. století chirurgem az-Zahráwím. V 13. století lékař Ibn Nafís popsal oběh krve, 300 let před Williamem Harveyem. Takže taky ne nutně arabský, ale muslimský svět, rozhodně ne křesťanská Evropa.

Evropa se začala hrabat na výsluní až s renesancí, s příchodem novověku. Ovšem pozoruhodně expandovala. Důsledkem toho je i rozšíření evropských jazyků.

Nicméně podle Wiki je nejrozšířenějším jazykem čínština, za ní pak angličtina a španělština (nebo podle jiných odhadů španělština a angličtina), pak arabština a hindština ((nebo podle jiných odhadů hindština a arabština).

J. Jurax 24.8.2017 22:36

Re: S Japonci bych souhlasil. Naproti tomu Čína se před

No, ono záleží, jak hlubokého historického záběru se dopustíme. A jaká kritéria zvolíme. I ta demokracie je v Evropě hudba posledních cca dvou tří století - a to ještě před tím stoletím dvěma se od dnešního pojetí dost lišila. Samozřejmě jak kde.

Koneckonců východní část Evropy (a jižní - Jugoslávie, Albánie) taky podlehla komunismu. Jestli nejhoršího typu se těžko soudí, ono jak kde.

M. Prokop 24.8.2017 21:34

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

Jo, vy jen kibicujete, většinou blbě.

J. Kanioková 24.8.2017 21:02

Švédsko je v šíleném srabu především svým feminismem

no jo, překladač... ovšem ta jejich polit. korektnost..uff.. jsem z té Skandinávie fakt pořád v šoku..děs ! ... Neexistuje žádná domácí švédská kultura Ingrid Lomfors 10.12.2015-

https://www.youtube.com/watch?v=oljbgu2uM8M ... Ingrid Lomfors, historik a kurátor Living History Forum, poskytuje historickou perspektivu. Opět platí, že získat Švéd řekl, že nemáme žádnou kulturu vyjmout a vložit do: EscapingFred

http://escapingfred.blogg.se/ ....http://imittsverige.blogspot.cz/

http://avpixlat.info/.... https://twitter.com/StefanMolyneux

http://www.realtid.se/... https://twitter.com/katjanouch

J. Vintr 24.8.2017 20:36

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

A proč bychom si nefandili? Prakticky všechny technické a technologické objevy a vynálezy, které dnes zcela samozřejmě používá a využívá celý svět, vznikly v euroamerické civilizaci. I ti Japonci dnes například nechodí v kimonech a sandálech, ale v "evropských" oblecích s obuvi. A prakticky na celém světě se buď mluví některým z evropských jazyků, nebo je alespoň tento jazyk druhý nejpoužívanější.

J. Vintr 24.8.2017 20:27

Re: Já bych to řešil jinak, každý, kdo by nedostal azyl by

Měl bych daleko účinnější řešení. Podmínkou pro udělení azylu by bylo, že se žadatel nechá vykastrovat (ženy sterilizovat). Byla by to pojistka proti tomu, aby se nám tady nezačali množit, jak je u nich doma zvykem. Kdo by nedostal azyl a neopustil by do určité doby, zemí, byl by při přistižení vykastrován nuceně. Nemyslím si, že by se toto "nehumánní" řešení mockrát použilo. Spíš ani jednou. Zato by nestačily hraniční přechody pro ty, co by prchali z Evropy ...

J. Kanioková 24.8.2017 20:22

Přesně..

J. Kanioková 24.8.2017 20:21

:))))

J. Kanioková 24.8.2017 20:19

Perfektní, pane autore... 1*****

jsem přesvědčena, že Vás zde nikdo nebude osočovat ! Tady chodí lidi se zdravým rozumem. logickým myšlením. No a tohle naprosto postrádali ti západní politici, kteří ten dnešní blázinec dopustili ! Vždyť i ignorant má možnost pochopit, že když bude poskytovat takové sociální výhody pro cizí příchozí - jak finanční, tak ubytování, různá školení k možnosti být zaměstnán, atd. atd. a nebude po nich povinně vyžadovat JEJICH přizpůsobení zdejší domácí kultuře a ASIMILACI, tak z toho nemůže nic dobrého vzniknout !!!

Že tomu Západ tak podlehl, to přičítám tomu, že tam tehdy, v počátcích imigrace, byli domácí masírováni svými politiky, že jejich země toto dluží za kolonizaci. Tak jako v současnosti oblbují normální Němce vinou za WWII. Akorát nechápu ty ostatní země, které podobné "hříchy" na triku neměly - Skandinávie, Kanada..

Nepochopím, že ty záp. země nevytvořily komise odborníků, skutečných odborníků, a toto téma nepropíraly a navíc ignorovaly názory domácí populace.. Za toto bych je docela ráda postavila před soud ! Všichni vstupovali do politiky v zájmu svých vlastních občanů! Jenže pak dopustili, že se ta imigrační šílenost děje NA ÚKOR domácích !

Nebudu se divit, jestli to bude leckde končit v krvi! Źe "vstanou noví Breivikové"! Že lidi začnou z pocitu bezmoci zapalovat mešity, ubytovny prchlíků, možná i cosi horšího..

Kdo vykřikne Alláhu akbar, toho zastřelte, prohlásil starosta Benátek - http://jdem.cz/ddsbw5 .... Unie pro Středomoří (Unie pro Středomoří)- http://jdem.cz/ddsbx8 ́.... Bat Ye Or: Eurábie: Euro-arabská osa - http://jdem.cz/ba74h7

P. Vaňura 24.8.2017 19:42

S Japonci bych souhlasil. Naproti tomu Čína se před

příchodem Evropanů točila v kruhu a pak podlehla komunismu nejhoršího typu.

P. Vaňura 24.8.2017 19:35

Milý pane, tady dnes NEJDE o gastarbeitry, ale o

POBÍRAČE DÁVEK! To dříve bylo NAPROSTO NEMYSLITELNÉ. Těm Němcům, co se odstěhovali v 19 století do USA nedal stát ANI DOLAR. Krádež se trestala karabáčem či vězením.

Podobně do toho Německa šli koncem 19 století lidé ZA PRACÍ, sociální dávky by jim nikdo nedal! A pokud něco provedli, patrně dopadli u soudu hůře, než místní!

Tím se situace dnes NAPROSTO LIŠÍ od toho, co bylo v minulosti!

P. Vaňura 24.8.2017 19:29

Já bych to řešil jinak, každý, kdo by nedostal azyl by

musel do měsíce zemi opustit. Pokud by byl chycen po této době, byl by POVĚŠEN!

Není to nic nesmyslného, takto se postupovalo v GB začátkem 19 století a lidmí, odsouzenými do vyhnanství.

U nás za vlády Karla VI platil systém 3x a dost, pověšen byl ten, kdo byl chycen potřetí, když už byl 2x vypovězen!

P. Rudolf 24.8.2017 19:25

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

Nikoliv. To je problém autora, neb on chce něco zvěstovat. Já na Psa články nepíšu.

J. Jurax 24.8.2017 17:43

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

To už je Váš problém.

P. Rudolf 24.8.2017 17:04

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

Jestliže autor tvrdí v jednom podstatném bodě naprostou pitomost, která svědčí o jeho povrchních znalostech problému, jakou hodnotu mají jeho zbylá tvrzení? Pro mne nulovou (tudíž včetně jeho závěrů).

L. Křivan 24.8.2017 16:52

Re: Jaky ma byt pomer k migrantum?

Německá vrchnost je totálně zdegenerovaná. A Němci žijí ve strachu a za žádnou cenu neprojeví co si myslí. Jen když se ožerou.

P. Han 24.8.2017 16:34

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

Kultury a etnika se v Evropě (i po celém světě) mísily odnepaměti. Záleží ovšem na tom, jak jsou vzájemně kompatibilní. K nám přicházeli "gastarbeiteři" také, v 19. století při železničním "boomu" například spousta Italů, značná část z nich tady pak zapustila kořeny. K masové imigraci Němců dochází za Karla IV. A až na drobnější problémy na úrovni hospodských rvaček bylo všechno v pořádku. Až do 30. let minulého století, kdy kolektivně zblbli.

J. Jurax 24.8.2017 16:32

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

Dobře.

Nicméně to je vzhledem k tématu článku detail povýtce nepodstatný a na jeho závěrech ničeho neměnící.

P. Rudolf 24.8.2017 16:28

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

Nic jsem samozřejmě neopomněl. Autor tvrdí, že pojem "Gastarbeiter" vznikl až po druhé světové válce, což je naprostá blbost. Že po WWI a WWII došlo k dalším imigračním vlnám je pravda, ale nijak to nekoresponduje s mou polemikou s autorem článku.

J. Jurax 24.8.2017 16:08

Re: V Kosovu bylo v roce 1900 asi 5 % muslimů

Tady nejde o to, nakolik jsme křesťané, jsme-li vůbec, ale o to, že nechceme být muslimové.

J. Jurax 24.8.2017 16:07

Re: Fenomén "Gastarbeiterů"

Dobře. Opomněl jste snad ještě důsledky dvou válek.

Nicméně - zvažte, z jakých kulturních okruhů ti gastarbajtři pocházeli a jaké náboženské víry byli. A nakolik byli schopni asimilace a nakolik se asimilovali.

Muslimští Turci přicházeli až po druhé válce.

J. Jurax 24.8.2017 16:01

Re: Jeden autor článku nedávno napsal - " žijeme na

". Konkrétně země tak zvaného Západu, tedy křest'anské, Euro-Atlantické civilizace jsou nepochybně vyspělejší a to nejen ve vědě, technice, technologiích-ale právě v uspořádání své společnosti, hlavně v její humánní podobě, demokracii, práv a svobod svých občanů."

No, nevím - Japonci by možná nesouhlasili. A Číňané taky ne. Nefanděme si moc do kapsy.

P. Rudolf 24.8.2017 15:31

Fenomén "Gastarbeiterů"

vznikl pochopitelně daleko dřív.

Např. z Německa emigrovalo (z různých závažných důvodů) mezi lety 1820-1920 cca. 6 milionů Němců. Převážně do USA. Tyto pracovní síly musely v industriálně se rozvíjející zemi chybět. A tak od roku 1890 začalo do Německa proudit víc přistěhovalců (Gastarbeiterů) než kolik Nêmců vysídlilo. Severní Porýní-Vestválsko by mohlo vyprávět.

Nebudete napadán, že jste necita či to další, jen jste předvedl zásadní neinformovanost. A to je pro důvěru v člověka, píšícího pravidelně do médií, známka nedobrá.

H. Lukešová 24.8.2017 15:29

Re: Je lepší být označován multikulturními pošuky

Ano, být označen za rasistu není pohana, pohanou považuji být příznivcem multikulti, politické korektnosti a islámu. To je nejhorší.