15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

EVROPA: Populisté aneb Doučování pro politickou třídu

Holandsko, Finsko, Francie, Belgie. Kam se v Evropě podíváte, všude roste podpora pro populistické strany. Šokovaně se odvrátit je možná pochopitelné, ale jistě ne rozumné. Lepší by bylo ptát se, proč vlastně tato hnutí vznikají a sílí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 10.10.2011 13:17

Re: Výborný článek, pár zádrhelů

Neujel, pane Kuželi.

Občané Německa v Řvoucích devadesátých čelili závažným výzvám a euro bylo presentováno "politickou třídou" jak nutná podmínka "sjednoceného pokroku".

A pro Frantíky? - jak je snadné létat na euru v "celé Evropě" když doma máme jen sociální smýru s černoušky. (chtěl jsem napsat čmýru, ale rozmluvili mi to)

R. Gramblička 10.10.2011 12:42

Re: Text sice není tak hrozný, jako texty socialistů. ale není postaven na tvrdé realitě. Ten, kdo se ve svém textu mezmíní o spontánním řádu lidské interakce, nezmiňuje se o skutečném lidském světě... Dzp.

Běžte do háje. Vy sám nejste schopen víc, než napsat pár vět. a o vašem chápání reality si iluze taky nedělám   

R. Tichý 10.10.2011 12:36

Re: Dokončení komentáře

USA nevybudovali lidé uvyklí na socialismus. Kdo tam přišel a nesnažil umřel v louži. Osobní iniciativa, byla obdivována. V EU je usilovně utiskována v zájmu "sociální spravedlnosti". A díky "méně militantní mezinárodní politice" evropané vyklidili své pozice ve světě - nejrůznějšími podporami se na námi uvolněné pozice dostávají agresivnější - číňané.

F. Matousek 10.10.2011 11:34

poctení jako balsám na dusi

Co odstavec, to perla. Jenom jestli si to taky prectou Merkelová s Berluskem a s tím francouzským saskem ?!

P. Fiala 10.10.2011 11:30

Dokončení komentáře

Vnímejme "sílu" ekonomik EU. Ekonomiky vytváří prostor pro "lid", "politiky", "státní administrativy", a též prostor pro docela dost všelijakých magnátů "médií" či "finančních". Konkurence domácí i mezinárodní (i ta nejrozsáhlejší – obvykle globální) je motorem vývoje ekonomik ve svobodných (i totálních) společnostech. Je to optimálnější model spolužití nežli totalita "fašistická" či "komunistická" (i když ta Čína, to je záhada, či stejně tak nedávná Libye). 

Naposledy i v první řadě je vše o tom, jak se společně vytvářené bohatství rozděluje. A i o tom byl vznik USA, o společenství "svobodných" lidí, které se svým dollarem funguje dodnes.

Avšak EU se díky méně militantní mezinárodní politice stalo vzorem i pro jiná lidská uskupení : Africká Unie, v Rusku zahájená realizace vize Euroasijská Unie. Stali jsme se tvrdou ekonomickou i politickou konkurencí vůči USA a též, že bychom se mohli stát budoucí kořistí jiných uskupení je nasnadě.

P. Fiala 10.10.2011 11:28

Nezmínit se o stavu ekonomik v EU, o vojenské síle přes NATO, o vědeckotechnickém a technologickém vývoji vede k nepřesnému hodnocení

Příklad z "nedávných" dějin lidí. Francouské království, Anglické království a vznik svobodných USA. Zavedení US dollaru v cca 50 státech různé ekonomické síly. S motivací lidí pro vykonávání činností a jejichž výsledky obohacují i spoustu ostatních žijících v takové integrované splolečnosti lidských bytostí. USA se staly konkurentem Francouzskému i Anglickému království. Do Severní Ameriky nedorazili jen vojáci, ale i černí otroci či chudáci, či kurtizány, ale i lidé bohatí a lidé s idejemi o svobodě všeho druhu od těch svobod humanitních (s dosti přivřenýma očima) až k těm základním ekonomickým, na kterých se vytváří bohatství (vzpomínáte na motivaci lidí v Evropě na vlastnictví "vykolíkované půdy", na úkor domorodých obyvatel, či jejich genocidu?).

Při vzniku USA neznamenal jejich dollar vůči Libře či Luidoru, později Franku mnoho. Obchodníci evropští "měřili" hlavně ve svých národních měnách i ty zbraně, které lifrovali do Severní Ameriky, též zlato bylo měřítkem hodnot - zboží, třeba válečných lodí pro USA.

Teprve s růstem výkonu ekonomik v USA (průmyslech těžebních, zpracovatelských i výrobních, v zemědělství, ve vědě - vynálezům, technologiím, vědění o řízení, bankovních systémům, atd.) začal mít "metr" výrobku či zboží, US dollar význam, stále více zboží bylo totiž uváděno na trhy. Též 1.světová válka a 2.světová válka utvrdila výkonnost ekonomik USA a tedy jejího dollaru. A též ta Studená válka vygenerovala růst jejich ekonomik, bohužel na bázi zbrojařské (a většina jejich výrobků je na dvě věci : zabíjení lidí a k ničení infrastruktur států, které se musí vystavět znovu, takže ty stavitelé to stojí dvojnásobek, jako při větší přírodní katastrofě).

Integrace evropských států do EU a její měna Euro je podobný proces. Euro vzniklo díky výkonnosti ekonomik, které již 5 roků vytvářejí stejný GDP jako ekonomiky v USA (a předtím nebyly o mnoho slabší). Vnímejme "sílu" ekonomik EU. Leccos se nám ozřejmí. 

K. Janyška 10.10.2011 9:04

Text sice není tak hrozný, jako texty socialistů. ale není postaven na tvrdé realitě. Ten, kdo se ve svém textu mezmíní o spontánním řádu lidské interakce, nezmiňuje se o skutečném lidském světě... Dzp.

I. Nápravníková 10.10.2011 8:02

:-))

Výborný článek. Děkuji.

R. Gramblička 10.10.2011 8:02

Nevím jak to dělá,

ale zase se mu povedlo trefně analyzovat problém. Není co dodat, autore, díky 

K. Kužel 10.10.2011 7:57

Re: Výborný článek, pár zádrhelů

Hmm, tady jsem asi ujel. Občané velkých států asi spíš preferovali vlastní měnu, přechodu na Euro nefandili. Viz Němci: "Euro ist Teuro".

K. Kužel 10.10.2011 7:34

Re: Výborný článek, pár zádrhelů

Zádrhel 4.: dosažená svoboda, nedosažitelná rovnost? V článku se praví: "Tomu odpovídá i zjištění, že cíle politických bojů minulého století jsou buď již dosaženy (svoboda), anebo jsou nedosažitelné (rovnost)." O dosažené svobodě, zvláště v EU, mám velké pochybnosti. Ta nejdůležitější (alespoň podle mého názoru) rovnost snad dosažitelná je: rovnost před zákonem.

K. Kužel 10.10.2011 7:28

Re: Výborný článek, pár zádrhelů

Zádrhel 3.: Co myslí autor "politicky korektními filipikami o absolutní hodnotě svobody"? Ty jsem v řeči politických elit nijak nezaznamenal. Spíše se mluví o nutnosti centrálního řízení osvícenými jedinci. Za chudinku svobodu se staví jen renegáti jako náš pan prezident.

K. Kužel 10.10.2011 7:24

Re: Výborný článek, pár zádrhelů

Zádrhel 2.:Proč si pan Robejšek myslí, že občané by euro v zárodku odmítli? Odmítá ho Teorie otpimálních měnových oblastí, ale myslím, že tu občané neznali a myšlenka pohodlí jednotné měny jim náramně vyhovovala.

K. Kužel 10.10.2011 7:21

Re: Výborný článek, pár zádrhelů

Zádrhel 1: Prý se přeceňuje neomylnost volného trhu. Kde se přeceňuje? V EU, která se projevuje jako spolek pro potírání konkurence? Mám na mysli stanovování všemožných kvót, vydávání opatření směřujících k likvidaci malých firem (směrnice REACH...), dovozní cla, brzdění trhu práce apod.

K. Kužel 10.10.2011 7:17

Výborný článek, pár zádrhelů

Pan Robejšek výborně vystihl selhávání politických elit, jejich odtržení od "common sense" prostých občanů, upínání se k nedosažitelným idealistickým cílům a zanedbávání konkrétních problémů na úrovni člověka z ulice. Jednou rukou tleskám, ale druhou vyzobávám drobnůstky, které mi nesedly. Dávám je do podřízených komentářů.