29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Populisté aneb Doučování pro politickou třídu

Holandsko, Finsko, Francie, Belgie. Kam se v Evropě podíváte, všude roste podpora pro populistické strany. Šokovaně se odvrátit je možná pochopitelné, ale jistě ne rozumné. Lepší by bylo ptát se, proč vlastně tato hnutí vznikají a sílí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 10.10.2011 20:47

Ano!

Tak dlouho samozvané (nikým nevolené) politické "elity" bránili tomu, aby se o očividné havárii neo-levicových projektů (multikulturalismu, europeismu, ekologismu, klimaalarmismu...) smělo kriticky promluvit, že se teď oprávněně obávají, nejen toho, že znechucení občané jejich sladké časy regulérně ukončí, (mnozí se zachraňují dezercí) ale i toho že s nimi zúčtuje rozlobená "ulice".

Nemyslím si ale, že právě tyto elity prosazují např. neomylnost trhu (uvnitř ekonomik jednotlivých států ji dnes bohužel neprosazuje žádná exekutiva na světě. Pouze někdy jako prostředek ekonomické války vůči jiným státům na globálním trhu).

M. Varadinková 10.10.2011 16:04

Dobrý článek

ale souhlasím i se všemi  výhradami, které napsal níže pan Kužel.

J. Kanioková 10.10.2011 14:57

Naprosto skvělý článek, už včera jsem ho rozesílala všem známým..

obzvláště tento argument by se měl povinně rozeslat celé věrchušce EU - 

.."Teoreticky jsou sice nadnárodní řešení účinnější,jenže prakticky jsou neuskutečnitelnáNárodně zaměřená politika má ze zcela prostých důvodů větší šance na úspěch. Dává totiž přednost řešením v rámci

prostoru,který elity znají a ovládají – jejich vlastního státu. A národní řešení umožňují formulovat politiku

šitou na míru situaci, v níž se země právě nalézá.   O vizionářství a globální koncepce rostoucí počet voličů nestojí. Úplně by jim stačilo, kdyby elity zajistily bezpečnost a hospodářský rozkvět vlastní země."..

A taky bych si moc přála vidět autora v roli našeho politika, je jedno, jestli ve vládní či stranické, takové osobnosti nám neskutečně chybí !!!

J. Matuška 10.10.2011 14:50

Nejsem tak naivní, abych tleskal bez rozmyslu po přečtení článku.

Každý článek působí sugestivně. A tak tleskám s rozmyslem /K. Kužela jeho jednotlivé body určitě stojí za úvahu./ Slova o volném trhu mnou také trochu trhla - to by chtělo od PR šířeji dovysvětlit. Přesto jsem rád, PETR ROBEJŠEK jako případný kandidát na prezidenta v přímé volbě, v této diskuzi víc jak dobře uspěl. Chtělo by to ANKETU. SANEP dokáže dělat ankety jak na běžícím pásu, ale zaklikal jsem si tam jeden měsíc, vím, jako to funguje a jaké to má slabé stránky. Bral bych anketu na hojně navštěvovaném internetovém deníku Neviditelný pes. Pane redaktore Wagnere, je i tento můj nápad scestný /jako třeba to "geniální" IVR-S?/ Možná, že časem se objeví někdo lepší než PR.

Přesto největší radost mi udělal arch. P. Vandas tím jeho: "Pane Robejšku, mluvíte mi z duše. Doufám, že budete kandidovat na mého prezidenta." V případě přímé volby, kandidát by potřeboval snad 50.000 podpisů. Rád bych se podílel s Vámi na získání těch podpisů, pokud vůbec budou potřeba, že. Autem na Dobříš to je kousek, Internet také není k zahození... Zdravím.

J. Matuška 10.10.2011 14:57

Re: Nejsem tak naivní, abych tleskal bez rozmyslu po přečtení článku.

Petra Robejška by mohli především podporovat studenti a ti by mohli přesvědčit ostatní občany. Jsem sice volič ODS, ale místopředsedu senátu Sobotku bych v přímé volbě nevolil ani náhodou. Je až příliš na mé gusto solidní...

J. Kanioková 10.10.2011 15:03

Solidní? Blekota, stačí video s jeho rozhovorem

http://www.youtube.com/watch?v=Qphv7pY3mgI

Přidávám se s výzvou k adminovi, jestli by nemohli tady zveřejnit anketu na téma - Robejšek - prezident.  Jen nevím, jestli to lze, zřejmě by s tím nejdřív musel souhlasit pan Robejšek

J. Matuška 10.10.2011 16:07

Re: Solidní? Blekota, stačí video s jeho rozhovorem

Paní Kanioková, já jsem spíše myslel anketu, v které by se kandidáti nejdříve "hromadili"...

F. Svoboda 10.10.2011 18:40

Re: Solidní? Blekota, stačí video s jeho rozhovorem

Pokud bude anketa vypsána, tak se rovněž připojím. Možná, že pokud by se v anketě nashromáždilo oněch kýžených min. 50.000 podpisů, že by to mohlo mít vliv na přijetí zákonů o přímé volbě presidenta. Možná také ne, poku by převládl úlek naší politické representace nad možností zvolení kandidáta s jasnou " nekorektní " visí dalšího směřování státu i Evropy.

M. Varadinková 10.10.2011 16:14

Re: Nejsem tak naivní, abych tleskal bez rozmyslu po přečtení článku.

Solidní? To ani náhodou. Chce se  zalíbit úplně každému, včetně pravdolásky (možná je to dokonce další jejich nastrčenec), a tak si dává pozor, aby náhodou neřekl jasný názor, kterým by někoho mohl popudit. Sobotku nebrat!

P. Vandas 10.10.2011 19:58

Re: Nejsem tak naivní, abych tleskal bez rozmyslu po přečtení článku.

Samozřejmě, že bych to podpořil a nejméně stovku podpisů bych si troufal zajistit. Na Dobříši Vás pane Matuško rád uvidím. Pan Lazárek o Vás mluvil u mne, jen v superlativech.

J. Matuška 10.10.2011 20:07

Re: Nejsem tak naivní, abych tleskal bez rozmyslu po přečtení článku.

Děkuji, pane architekte, Vaše slova pro mě moc znamenají...

P. Vandas 10.10.2011 13:32

Skvělý článek.

Pane Robejšku, mluvíte mi z duše. Doufám, že budete kandidovat na mého prezidenta.

K. Janyška 10.10.2011 14:40

Re: Skvělý článek.

Na Vašeho možná, ale Váš kníže  už byl Vámi nominován...Dzp.

M. Varadinková 10.10.2011 16:00

Re: Skvělý článek.

Dnes Vám možná mluví z duše, ale zítra už se k tomu nebudete znát, pane Vandasi.

P. Vandas 10.10.2011 19:52

Re: Skvělý článek.

Co Vy můžete vědět o mé duši. Zameťte si před vlastním prahem. Já si od Vás náhubek nasadit nedám.

F. Matousek 10.10.2011 11:34

poctení jako balsám na dusi

Co odstavec, to perla. Jenom jestli si to taky prectou Merkelová s Berluskem a s tím francouzským saskem ?!

P. Fiala 10.10.2011 11:28

Nezmínit se o stavu ekonomik v EU, o vojenské síle přes NATO, o vědeckotechnickém a technologickém vývoji vede k nepřesnému hodnocení

Příklad z "nedávných" dějin lidí. Francouské království, Anglické království a vznik svobodných USA. Zavedení US dollaru v cca 50 státech různé ekonomické síly. S motivací lidí pro vykonávání činností a jejichž výsledky obohacují i spoustu ostatních žijících v takové integrované splolečnosti lidských bytostí. USA se staly konkurentem Francouzskému i Anglickému království. Do Severní Ameriky nedorazili jen vojáci, ale i černí otroci či chudáci, či kurtizány, ale i lidé bohatí a lidé s idejemi o svobodě všeho druhu od těch svobod humanitních (s dosti přivřenýma očima) až k těm základním ekonomickým, na kterých se vytváří bohatství (vzpomínáte na motivaci lidí v Evropě na vlastnictví "vykolíkované půdy", na úkor domorodých obyvatel, či jejich genocidu?).

Při vzniku USA neznamenal jejich dollar vůči Libře či Luidoru, později Franku mnoho. Obchodníci evropští "měřili" hlavně ve svých národních měnách i ty zbraně, které lifrovali do Severní Ameriky, též zlato bylo měřítkem hodnot - zboží, třeba válečných lodí pro USA.

Teprve s růstem výkonu ekonomik v USA (průmyslech těžebních, zpracovatelských i výrobních, v zemědělství, ve vědě - vynálezům, technologiím, vědění o řízení, bankovních systémům, atd.) začal mít "metr" výrobku či zboží, US dollar význam, stále více zboží bylo totiž uváděno na trhy. Též 1.světová válka a 2.světová válka utvrdila výkonnost ekonomik USA a tedy jejího dollaru. A též ta Studená válka vygenerovala růst jejich ekonomik, bohužel na bázi zbrojařské (a většina jejich výrobků je na dvě věci : zabíjení lidí a k ničení infrastruktur států, které se musí vystavět znovu, takže ty stavitelé to stojí dvojnásobek, jako při větší přírodní katastrofě).

Integrace evropských států do EU a její měna Euro je podobný proces. Euro vzniklo díky výkonnosti ekonomik, které již 5 roků vytvářejí stejný GDP jako ekonomiky v USA (a předtím nebyly o mnoho slabší). Vnímejme "sílu" ekonomik EU. Leccos se nám ozřejmí. 

P. Fiala 10.10.2011 11:30

Dokončení komentáře

Vnímejme "sílu" ekonomik EU. Ekonomiky vytváří prostor pro "lid", "politiky", "státní administrativy", a též prostor pro docela dost všelijakých magnátů "médií" či "finančních". Konkurence domácí i mezinárodní (i ta nejrozsáhlejší – obvykle globální) je motorem vývoje ekonomik ve svobodných (i totálních) společnostech. Je to optimálnější model spolužití nežli totalita "fašistická" či "komunistická" (i když ta Čína, to je záhada, či stejně tak nedávná Libye). 

Naposledy i v první řadě je vše o tom, jak se společně vytvářené bohatství rozděluje. A i o tom byl vznik USA, o společenství "svobodných" lidí, které se svým dollarem funguje dodnes.

Avšak EU se díky méně militantní mezinárodní politice stalo vzorem i pro jiná lidská uskupení : Africká Unie, v Rusku zahájená realizace vize Euroasijská Unie. Stali jsme se tvrdou ekonomickou i politickou konkurencí vůči USA a též, že bychom se mohli stát budoucí kořistí jiných uskupení je nasnadě.

R. Tichý 10.10.2011 12:36

Re: Dokončení komentáře

USA nevybudovali lidé uvyklí na socialismus. Kdo tam přišel a nesnažil umřel v louži. Osobní iniciativa, byla obdivována. V EU je usilovně utiskována v zájmu "sociální spravedlnosti". A díky "méně militantní mezinárodní politice" evropané vyklidili své pozice ve světě - nejrůznějšími podporami se na námi uvolněné pozice dostávají agresivnější - číňané.

J. Kanioková 10.10.2011 15:36

Pokud nechápete naprostý rozdíl vzniku Americké unie a Ervopské unie

tak je to s vámi špatné. Jste EuroHujer a jestliže ani teď nevidíte, co je to za průšvih, tak fakt už nevím, co vám poradit..

S. Ševeček 10.10.2011 13:25

Re: Nezmínit se o stavu ekonomik v EU, o vojenské síle přes NATO, o vědeckotechnickém a technologickém vývoji vede k nepřesnému hodnocení

Pane Fialo, hosanna jako obvykle; jděte do brusele.

Anebo - už tam jste?

J. Kanioková 10.10.2011 15:05

Přidávám se k vám..

Z. Rychlý 10.10.2011 20:02

Re: Nezmínit se o stavu ekonomik v EU, o vojenské síle přes NATO, o vědeckotechnickém a technologickém vývoji vede k nepřesnému hodnocení

O Všem utopismu, pane Fialo, není pochyb.

K. Janyška 10.10.2011 9:04

Text sice není tak hrozný, jako texty socialistů. ale není postaven na tvrdé realitě. Ten, kdo se ve svém textu mezmíní o spontánním řádu lidské interakce, nezmiňuje se o skutečném lidském světě... Dzp.

R. Gramblička 10.10.2011 12:42

Re: Text sice není tak hrozný, jako texty socialistů. ale není postaven na tvrdé realitě. Ten, kdo se ve svém textu mezmíní o spontánním řádu lidské interakce, nezmiňuje se o skutečném lidském světě... Dzp.

Běžte do háje. Vy sám nejste schopen víc, než napsat pár vět. a o vašem chápání reality si iluze taky nedělám   

S. Ševeček 10.10.2011 13:24

Re: Text sice není tak hrozný, jako texty socialistů. ale není postaven na tvrdé realitě. Ten, kdo se ve svém textu mezmíní o spontánním řádu lidské interakce, nezmiňuje se o skutečném lidském světě... Dzp.

Pane Janyško, domnívám se, že v textech (a názorech) pana Robejška je spontánní řád lidské interakce obsažen implicitně a zásadně.

(tedy nemluví o tom, ale je to v něm jako v koze)

K. Janyška 10.10.2011 14:41

Re: Text sice není tak hrozný, jako texty socialistů. ale není postaven na tvrdé realitě. Ten, kdo se ve svém textu mezmíní o spontánním řádu lidské interakce, nezmiňuje se o skutečném lidském světě... Dzp.

Znám jeho názory a nemám s nimi problém. Jen mi vadí, že nejdou na kořen... Dzp.

I. Nápravníková 10.10.2011 8:02

:-))

Výborný článek. Děkuji.

R. Gramblička 10.10.2011 8:02

Nevím jak to dělá,

ale zase se mu povedlo trefně analyzovat problém. Není co dodat, autore, díky 

K. Kužel 10.10.2011 7:17

Výborný článek, pár zádrhelů

Pan Robejšek výborně vystihl selhávání politických elit, jejich odtržení od "common sense" prostých občanů, upínání se k nedosažitelným idealistickým cílům a zanedbávání konkrétních problémů na úrovni člověka z ulice. Jednou rukou tleskám, ale druhou vyzobávám drobnůstky, které mi nesedly. Dávám je do podřízených komentářů.