4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Po nás potopa, vzkazuje Evropská komise

Není to ani půl roku, co Evropská unie schválila ambiciózní plán na dosažení uhlíkově neutrální společnosti s mnohabilionovým rozpočtem a již začala proces rozdělování těchto ještě nenatištěných eur mezi státy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 6.6.2020 23:13

Mobily nikdo nevnucuje a nedotuje.

T. Kučera 6.6.2020 23:12

Ono v Itálii není v nepořádku trh. Obchody fungují, v bankách mají peníze, podniky vyrábí atd... Jediný, kdo tam nemá peníze, je vláda, protože rozhazuje víc, než vydělá na daních. Tohle ale nevyřeší ani liry, ani rozpad EU. Tohle si musí vyřešit italská vláda sama. Jen tak mimochodem, žádná italská vláda kromě jediné - a to zrovna Berlusconiho - nevydržela celé volební období a mimořádné volby tam nejsou nakonec až tak mimořádné.

Z. Lapil 6.6.2020 23:01

Jenže to je ono: JEDINÉ objektivní hodnocení je to, jestli si tu věc koupí dostatečné množství lidí, aby se vám vyplatily náklady na ten vynález. Mobilní telefony jsou dnes výkonnější a za srovnatelnou cenu, tudíž se prodávají.

FV panely, ze kterých leze výrazně dražší elektřina, než ze zásuvky a který v noci nefunguje bez drahé baterie, se prodávají jedině proto, že skrze dotace jsou ti, kteří si je nekoupí, nuceni průběžně přispívat těm, kteří si ho koupí.

Mezi námi - ta věc, které se dnes říká mobil, je mobil pěkně mizerný: přinejmenším je tak velký, že se nedá ovládat jednou rukou. Mám ho jen proto, že potřebuju - spíš chci - příruční prohlížeč internetu a velmi příležitostnou čtečku.

M. Matura 6.6.2020 22:59

"Peníze pro Itálii, Španělsko a další země jsou - jinými slovy - investicemi do nás samých, protože na vnitřní trh míří přes 80 procent všeho, co v Česku vznikne."

To je taky dobrý :-) Finančně se musí podpořit ti bohatí (platy, důchody) i když si žijí nad poměry, aby si mohli těm chudým dovolit platit za práci aspoň nějakou almužnu.

P. Staronový 6.6.2020 22:58

A ty dost pochybné dluhopisy kupuje ECB ... ačkoliv to má zakázáno.

P. Staronový 6.6.2020 22:57

Zatím si to nezjistili, ač je nevýhodnost současné podoby EUrozony očividná. Zda jsou či nejsou blbci, to už si dovoďte sám.

P. Staronový 6.6.2020 22:55

Návrat Řeků k drachmám a Italů k lirám by vedl k inflaci, která tam byla dlouhou dobu zvykem. Pokud by se chtěli vrátit, tak na základě tentokrát neošvindlovaných kritérií. Jejich setrvání v EUrozoně znamená, že jejich nemravy platí ostatní.

Lepší je, nelézt do nesmyslného projektu. Ne proto, že není český, ale proto, že řešit ekonomické záležitosti politicky (nic jiného EUrozona není) smrdí průserem.

P. Han 6.6.2020 22:52

Dluhy se neplatí, jak tvrdil soudruh Paroubek?

P. Han 6.6.2020 22:51

Návrat Řeků k drachmám a Italů k lirám by vedlo k hyperinflaci - nevím, zda přímo hyper, ale souhlasím. A k přivedení tamních ekonomik do nějakých normálních mantinelů. K reformě a ozdravení ekonomického prostředí.

Z. Lapil 6.6.2020 22:50

Pro objektivní hodnocení je třeba uvažovat komplexně, tzn. kromě technologických trendů se věnovat i těm ekonomickým. Aneb můžete být 100x geniální technolog - a to myslím bez ironie, když si tu věc od vás nikdo nekoupí, protože existuje spolehlivější a levnější varianta, je vám ta genialita na pendrek.

Z. Lapil 6.6.2020 22:23

Je otázka, co se rozpadá, jestli lesní porosty nebo plantáže na produkci dřeva.

Příklad 1.: jezdím na vlak přes polabský smíšený les. Letos v zimě ho museli hodně probrat - pryč šly skoro všechny borovice a těm ostatním je od pohledu dost šoufl. Zbylým listnáčům to udělalo evidentně dobře: ty skoro až šlahouny s korunkou někde v nebesích zmlazují po celé výšce, takže se kojím nadějí, že se během pár let uspořádají do dlouhodobě udržitelné podoby.

Příklad 2.: přírodní rezervace Hutě (Žítková, Malé Karpaty). Kdysi kombinace pastvin a sadů. Během 70. - 80. let místní hospodáři vymřeli a krajina zpustla ne suchem, ale mj. náletovými dřevinami (osika, bříza, jasan). Stojí za přečtení: http://www.uh.cz/brontosaurus/rezervace_hute.html. Mj. se tam píše: "Lze předpokládat, že za normálních podmínek by vývoj na opuštěných loukách směřoval rychle k lesu."

A taky: "Po odeznění dob ledových (asi před asi 10 000 lety) byla krajina střední Evropy dosti jednotvárná a druhově chudá...Střídaly se zde chudé borobřezové lesy se sprašovými stepmi a lesostepmi... Pestrost rostlinných a živočišných druhů (tzv. biologická diverzita) byla velmi nízká. Obrovský nárůst diverzity zaznamenáváme s příchodem člověka, který vyklučil lesy (v nejteplejších oblastech lesostepi), začal pást a hospodařit."

Tím nechci říct, že je na Zemi všechno bezva. Jen tvrdím, že možná není nutné celý problém redukovat k na zachování stávajícího stavu za pomoci jednoho velkolepého globálního zásahu (omezení CO2)organizovat celou planetu, ale že nezpochybnitelně kladný vliv má i lokální činnost na úrovni obcí a dobrovolníků.

M. Matura 6.6.2020 22:22

Družstvo ovšem ručilo nemovitostí a být družstevníkovi nepatřil. Takže když nemohl splácet, být vyklidil a splácel po vyrovnání nově přijatý člen. Nehrozila proto převzetí závazků a exekuce dalším členům ani družstvu. Ten váš příklad je tedy hodně ujetý.

J. Ganaur 6.6.2020 22:20

Vy, jako dlužník, a i Vaši potomci by měli skončit nazí a bez střechy nad hlavou.

T. Kučera 6.6.2020 22:10

On je to takový ten druh půjčky, jako se dříve stavěly družstevní byty. Družstvo vzniklo, vzalo si na stavění úvěr a spláceli to až následně po dostavění a obydlení družstevníci, kteří spláceli po malých částkách cca. 30 let. EU nevymyslela žádné perpetuum mobile, ani žádnou obludu.

T. Kučera 6.6.2020 22:06

Krapet sofistikovanější výklad: https://www.respekt.cz/komentare/babis-otocil-chce-se-dohodnout-na-unijnim-zachrannem-planu

P. Zinga 6.6.2020 21:59

Objektivně si hodnodťe Vy, inteligente. My normální hodnotíme normálně. I pro těch 8% musí být v záloze klasika, vědče. Víte o tom prd. Zkuste si přečíst toto

https://www.tichyseinblick.de/daili-es-sentials/eeg-umlage-strompreise-werden-weiter-steigen/

P. Zinga 6.6.2020 21:56

Jaké škody? Jte normální?!

M. Matura 6.6.2020 21:45

No tak pak sám doufám uznáte, že zavazovat se za dluhy těchto států může jen idiot. :-)

M. Matura 6.6.2020 21:36

Rozumíte termínu "společně se zaručit" a od koho z ručitelů pak může věřitel požadovat splacení dluhu nebo zabavovat exekucí majetek?

M. Matura 6.6.2020 21:27

Trochu si to v hlavě srovnejte.

"Proč je návrh přelomový? Podstatná je zvláště skutečnost, že si takto vysokou částku na finančních trzích půjčí EU jako celek. Vydá společný dluhopis, společně se za něj zaručí, společně ho splatí.

Němečtí politici odkazovali na závazek, který dali svým občanům při přechodu od marky k euru. Slíbili tehdy, že žádný členský stát měnové unie nebude platit výdaje druhých států. Odpůrci společných dluhopisů navíc argumentovali, že se nemohou zavazovat za dluhy jiné země, pokud nemají velký vliv na sestavení jejího státního rozpočtu."

https://www.respekt.cz/agenda/prevratny-navrh-unie-si-chce-spolecne-pujcit-na-obnovu-ekonomiky-po-koronaviru

M. Pivoda 6.6.2020 21:26

http://kelnar.aspone.cz/

M. Pivoda 6.6.2020 21:22

Už jsem to napsal výše. Pro objektivní hodnocení, je třeba rozumět technologickým vývojovým trendům.

Připojím zajímavost:

Největší brzdou pokroku AI (tj. dnes strojového učení) nejsou názory důchodců, ale nepoctivost výzkumníků AI - podobně jako se podvádělo v dobách českého reálného socialismu. Výzkumníci zvětšují své zásluhy a nedovolí objektivní porovnání dřívějšího a nového (což je právě základem pro zlepšování). Mohl bych k této mé argumentaci poskytnout webový odkaz. Závěr: Hlavní problémy s pokrokem jsou tedy lidské, nikoliv technologické povahy.

Perpetum mobile do toho nepleťte. Spíše si porovnejte cenu a výkon dnešních mobilních telefonů s telefony před cca 20 lety.

T. Kučera 6.6.2020 21:19

Navíc, dnes se půjčuje oproti vydaným dluhopisům a hodnota, která se má vrátit, je proměnlivá a záleží především na ekonomickém ratingu země.

Z. Lapil 6.6.2020 21:18

Přebujelé sociálno etc. Onehdy jsem četl, snad dokonce oficiálně (= nikoliv v diskuzi) na Psu, že Itálie podnikla reformy natolik razantní, že - odhlédnuto od dluhů - má rozpočet plusový. To, co ji pořád stahuje pod vodu, jsou úroky z těch pekelných dluhů.

U nás ty úroky v posledních letech činí nějakých 40 miliard Kč: https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/rizeni-statniho-dluhu/dluhova-statistika/naklady-statniho-dluhu

M. Matura 6.6.2020 21:15

Bohužel si to myslím, vy ekonomicky neobyčejný člověku :-)

T. Kučera 6.6.2020 21:10

To si jako myslíte, že jsou v EU takový blbci a nezajistí si to? Ale... Každý stát už má částku, kterou si půjčí jménem EU spočítanou a taky ji takovou vrátí. Jo, pusťte obyčejné lidi k výkladu ekonomických otázek.

M. Pivoda 6.6.2020 21:07

Pro objektivním hodnocení je třeba rozumět technologickým trendům. A ty hovoří jinak, než diskutující Z. Lapil.

L. Novák 6.6.2020 21:07

Dluhy přejdou na občany. Provede se měnová reforma jako v ČSR ovládané komunisty v roce 1953. Všichni přijdou o úspory a možná i o část majetku. Jako vždy, když socialisté chtějí něco "řešit"...

T. Kučera 6.6.2020 21:06

Jižní státy byly zadluženy i před eurem. Řecko si hrálo na socialismus za Papandrea, Italové dluží peníze dokonce i za opravy římského vodovodu ze 60. let, Španělsko za poledne nepracuje (siesta) a Portugalsko se rovnou prohlašuje za socialistický stát. K tomu rigidní pracovní zákoníky, kdy vyhodit Řeka či Itala z práce je větší dřina, než potopit anglické loďstvo. Návrat Řeků k drachmám a Italů k lirám by vedlo k hyperinflaci a návrat k euru do roka a do dne. Ano, nebylo by prostě a jednoduše lepší říct - hele nám se ta EU nelíbí a Euro taky ne, prostě proto, že to není český? Aspoň by odpadly tyhle pseudoargumenty na nic.

Z. Lapil 6.6.2020 21:06

Myslím, že jste ho vystihl dost přesně.