29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VL 9.4.2007 11:37

Re: Re: ne třeba zázvorové (pivo)

Pokud smícháte Coca-Colu s tuzemákem, nemluvě o kombinaci 1:1 s rakouským Stroh (dříve také tuzemským rumem) 80%, tak může být také docela zajímavá gorila visící na zádech.

VL 9.4.2007 11:35

Re: Pivo víno slivovice

Švejk za to řekl něco jiného (nebo to byl sapér Vodička?) "Vinnej nevinnej, berte to po řadě!"

Šumavák 9.4.2007 11:13

Zrušit... zrušit....

A CO BY PAK DĚLALI ?

A.S. Pergill 9.4.2007 10:52

Re: pochopitelne o zadne pomazankove maslo ani slivovici nejde

A u vás v obchodě se snad "tuzemský rum" sežene?

Ne, že bych to pil, ale chuťově tomu shity nyní povinně nazývané rum nesahají ani po kotníky. A hlavně se nedají použít jako příchuť do buchet, koláčů nebo jiných sladkostí.

čtenář 9.4.2007 10:49

Re: Nepodstatné záležitosti

Šťourale ! :-)

čtenář 9.4.2007 10:47

Re: pochopitelne o zadne pomazankove maslo ani slivovici nejde

R^:-)

čtenář 9.4.2007 10:46

Re: Pan Parkinson

R^:-)

čtenář 9.4.2007 10:30

Konečně !!

Konečně můžeme zahájit čtvrtý odboj ! Budeme pálit slivovici načerno ! Neprojdou !

:-)

VladaPing 9.4.2007 10:13

Re: ne třeba zázvorové (pivo)

Po zázvorovém pivu musí být opice, srovnatelná po ožrání se Coca-Colou....

Pišta 9.4.2007 10:03

Pivo víno slivovice

Ostravskou ani japonskou jamu jsem ještě nikdy nekupoval . Stejně bychom se mohli ptát ,proč ruský pitomec je český chovanec ,proč plot je vor, proč v Polsku je zapad záchod a v Čechách naopak ,proč rusky pozor znamená česku fuj.Proč horníci u nás pracují v dolech , proč bulharské maslo je náš olej atd atd. Nejsem si scela jist, ale domnívám se , že to bude tím, že každý národ mluví svým jazykem. Můžeme se ptát proč, můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu i důrazně protestovat, ale to je asi tak všechno co se  s tím dá udělat. Abych poněkud nepřesně citoval klasika. Pokud má prodejce povinnost  zboží opatřovat nápisy v jazyku země , kde je prodáváno a pokud to platí i pro české zboží na Slovensku a naopak,nemělo by to představovat problém.Ten může nastat, pokud někdo začne magarin vydávat za máslo, destilátu z brambor, začne říkat rum  a nápoji z kvašených pampelišek víno.Víno má být z hroznů viné révy a máslo z mléka. Pokud tomu tak není, musí to kupující vědět. U piva je problém protože se ve světě vyrábí celá řada piv ,která by Čech pivy nenazval. Chtěl jsem původně napsat, že už staří Římané, ale oni to byli již staří Egypťané kteří vařili pivo.Tím jsem chtěl říci, že pivo se pilo ve světě již v dobách, kdy v naší zemi vládli medvědi a nemužeme  chtít aby svět považoval za jediné pivo to, které chutná nám. Název Plzeňské znamená, že jde o pivo plzeňského typu a ne třeba zázvorové  na kterém si pochutnávají jinde.Ostatně mé povolání mi umožnilo ochutnat v Česku a dříve i na Slovensku piva , která mi "kroutila uši a lámala vaz"(abych parodoval klasika) a přtom místní štamgasti si je velice pochvalovali. A tak se domnívám, že nemá cenu se příliš rozčilovat nad tyranií Bruselu. To chce klid, jak nikdy neřekl Haškův Švejk. Pokud jde o slivovici, je potřeba volat k odpovědnosti naše volené zástupce, kteří za peníze daňových poplatníků mají hájit české zájmy, proč  to nedělají.

Hnyk 9.4.2007 9:47

Milý autore

Evropští puristé nemají žadný problém. Problém by měli mít zákazníci když se jim nabízí jako máslo něco co není máslo a jako slivovoce něco co není slivovice. Jenže čestí vlastenci by sežrali i ho*no když by bylo zaručeně české a říkalo se mu lahůdka.

Jestli si ve svoji tuposti myslíte, že v Evropě nikdo neví, že alkoholický nápoj se může vyrábět i ze švestek, tak bych posloužil názvy   Slibowitz, Slivovic, Slivovitz, šljivovica, slivovica a odkazem na:  http://de.wikipedia.org/wiki/Sliwowitz

* 9.4.2007 9:29

Byla jsem před EU

a budu i po ní. Pravá valašská, ze švestek, bez s*ačkolihu, dobrá 51.

Vaše Slivovice

ondys 9.4.2007 8:45

Re: Pivo vs. slivovice

R^

ondys 9.4.2007 8:42

Re: pochopitelne o zadne pomazankove maslo ani slivovici nejde

R^

ondys 9.4.2007 8:42

Re: Pan Parkinson

R^

Flasi 9.4.2007 8:36

Re: Pivo vs. slivovice

A ještě k rumu. Rum z bramborového škrobu nikdy nebyl rum. Už dlouho se označoval jako tuzemský rum, aby bylo každému jasné, že se jedná o domácí náhražku skutečného - třtinového rumu. Ovšem po roce 1989 se postupně začalo slovo tuzemský vytrácet, až všechny místní palírny i obchody a restaurace vyráběly a prodávaly prostě rum. Na rozdíl od piva, kde toto označení se používá po celém světě pro relativně různé nápoje, se rum po celém světě používá pro identický nápoj, kromě v podstatě bývalého Rakouska-Uherska. Výrobci "rumu", kteří si zašvindlovali s názvem, až o něj zcela přišli moje sympatie nemají.

Flasi 9.4.2007 8:35

Pivo vs. slivovice

Pivo je nápoj, který se vaří stovky a tisíce let - různými postupy z různých surovin a různých výsledných chutí. Je asi trochu s podivem, že tohle u nás spousta lidí nechápe - přestože se považujeme za pivní velmoc (a v množství vypitého piva na hlavu jí i jsme). Tady prostě platí povědomí, že když to není pilsner, není to pivo. Ostatní druhy, které se u nás vyrábí by se daly spočítat na prstech jedné ruky a tvoří zanedbatelný podíl produkce i konzumace. Vzhledem k tomu, že historie piva sahá do starého Egypta a Mezopotámie a ještě před 200 lety žádný pilsner neexistoval, je to docela úsměvné :-)

Proč Plzeň nikdy nepožadovala (nebo požadovala a neuspěla?) o geografickou ochranu značky nevím. Nevím ani ve které době by se to muselo udělat.

Slivovice je oproti tomu úplně jiný problém. EU odmítala "jednoduché názvy" pro jiné destiláty, než opravdu z toho ovoce, které název implikuje. Tedy hrozilo, že název slivovice ponese jenom destilát ze švestkového kvasu. To se ale nesmělo dopustit, strhla se mediální panika, že nám chtějí v Bruselu zrušit slivovici (v bulvárnějších médiích) nebo její název (v méně bulvárních) a ČR si vyjednala jiný přístup ke slivovici. Šlo o to, aby slivovicí mohl být nazýván i nápoj, který je ze švestek vypálen pouze částečně a do kterého se přidává čistý líh (obvykle bramborový, nebo obilný, nebo jaký je zrovna nejlevnější). Někteří tvrdili, že právě ten čistý líh dělá slivovici slivovicí, někteří tvrdili, že to je postup, který dělají jenom prasata a firma Jelínek.

No a teď to tady máme zpátky - vyjednali jsme si něco extra, ale kvůli chybě (chybě?), by to mělo dopadnout tak, že skutečná slivovice nebude nazývána slivovicí.

Forstmeister 9.4.2007 8:34

Pan Parkinson

Pan profesor Parkinson formuloval řadu poznatků, které jsou známy pod pojmem "Parkinsonovy zákony". Mimo jiné formuloval podstatu úřadu a úředníka samého. Lapidárně řečeno, aby úřad, potažmo úředník obhájili svoji existenci a důležitost, vymyslí kdejakou hovadinu a prosadí ji, s tzv. úřednickou zpětnou kontrolou. Takto to půjde dokola, až sám úřad sebe cyklicky zahltí svými předpisy a jejich kontrolou.

Nedávno jsem navštívil magistrát a krajský úřad v našem statutárním městě. Obrázek v obou stejný, po chdbách plno přesunujících se úředníků s formuláři a lejstry v podpaždí a neobyčejně pracovně strhanými tvářemi. Pak v jedné kanceláři se mi nabubřelý ouřada asi snažil předvést svoji brilantní činnost s PC, se zájmem jsem jeho "zápas" sledoval, nějak ho to "tam" nechtělo pustit (přihlašoval se). Po chvíli jsem se slitoval a poradil mu, ať vypne CapsLock, jehož kontrolka na jeho klávesnici vyzývavě svítila a já na to se zájmem čuměl (jemu se zobrazovaly hvězdičky, takže...).  Pak "splaskl" a byl velmi vsttřícný. Tím nechci snižovat  erudici řady státních nebo magistrátních úředníků, s řadou z nich mám v poslední době dobré zkušenosti. Nicméně myslím, že při dnešní úrovni informační techniky by jich stačila polovina, ale jsme opět u hluboké pravdy tvrzení pana profesora Parkinsona.     

Fafa 9.4.2007 8:08

Andelo,

vim, samozrejme. To je prave to, co mi vadi. Proc konak neoznacuje druh brandy, ale musi byt skutecne z Cognacu. Taky sampanske v lidove cestine oznacuje jakekoliv sumive vino, ale na vinetu si jej muzou dat jenom vyrobci v Champagni.

Anděla 9.4.2007 8:04

Re: Jenze tahle ochrana plati jenom pro Francii:

Pilsner označuje druh piva, ne že je vařené zrovna v Plzni. Nevíte?

Flasi 9.4.2007 8:01

Re: kromě jiného může být i nápoj vyráběný ze švestek

Kdo je to my? Malí výrobci, kteří vyrábějí slivovici ze švestek, nebo velcí, kteří vyrábějí slivovici z lihu nevykvašeného ze švestek (ale bramborového či jiného) a dochutí ji švestkovou trestí?

tich@dohoda 9.4.2007 7:49

pochopitelne o zadne pomazankove maslo ani slivovici nejde

to jen chatre je potreba predhodit dalsi tema k celonarodni diskuzi . Lidove se tomu rika delat z komara velblouda. EU by potrebovala radne zestihlit a zpruhlednit ale problem slivovice me nechava klidny, stejne jako jsem zdejsim/prevazne modrym "mobilum"/ pred lety vysvetloval, ze kobliham a rumu nic nehrozi. Jenze tehda se mobilizovalo na zachranu narodniho pokladu "tuzemskeho rumu" . Vetes zkratka potrebuje chleb a hry, tak jim "novinari" obcas nejake stavnate sousto predhodi. Je zvlastni, ze kdyz se minuly tyden na internetu mihla zprava, kolik stoji tlumocnicke a prekladatelske sluzby v Bruselu  nikoho ty tezke miliony vyhazovane kazdy rok do kanalu nevzrusily. Ovsem na slivovici si sahnout nedame. Cest :-(

Ach jo. 9.4.2007 7:18

Zase cesti pravnici - byvali vojensti prokuratori ?

Nikdo nevysvetli jak to s tou slivovici vlastne je.  Stejna patalie bude s merunkovici,  svestkovici. tresnakem,  pampeliskovym vinem a podobne ?  Kazda  blbost nasich uredniku se uz ze zvyku svadi na zlou EU.

Na radu produktu se neda ziskat ochranna znamka.  Treba na kanadske brusle, hamburgry, vlassky salat,  tatarskou omacku,  uhersky salam, moravskou slivovici, zlate ceske rucicky, nebo prazskou  sunku (z Kostelce). 

tedy 9.4.2007 7:03

Chci jen připodotknout...

...že sama jama není z japonštiny, ale z ostravštiny. Je to běžné označení silnic 1.2.i třetí třídy na Ostravsku.

 Slivovice je pak název ryze Slezský a trochu Severomoravský. V čechách by se musela jmenovat švestkovice, na brněnsku však karládkovice a podobně v Jižních Čechách kadlátkovice.

 Vůbec mi není jasné, co má EU společného s naším názvoslovím. To kvůli EU máme začít pojmenovávat výrobky anglicky? Tak nevím, až za cvilku vyrobím raní ho-no, jak ho pojmenovat, aby to bylo v souladu s EU normami.

VL 9.4.2007 6:01

Nepodstatné záležitosti

Stejně je zajímavé, že se Evropská unie s..e do takových nepodstatných drobností. Spíš bych viděl účinné vypracování norem, které by kupříkladu jednotně upravovaly pravidla silničního provozu, rozvody energií, železniční dopravu a tak podobně.

tedy 9.4.2007 5:56

Re: Re: Už Švejk věděl,

R^R^R^R^R^;-D

Fafa 9.4.2007 3:56

Jenze tahle ochrana plati jenom pro Francii:

Konak se muze jmenovat jenom napoj z hroznu vyrabeny v kraji Cognac. Kupodivu vodka se ve Francii muze vyrabet z hroznovych slupek a porad se tomu rika vodka. Taky Pilsner nemusel videl Plzen a kupodivu dokonce ani sladovnicky jecmen.

jm0 9.4.2007 1:56

kromě jiného může být i nápoj vyráběný ze švestek

.. no, neměli bychom místo této formulace trvat na 1)přesném výrobním postupu (cokoli vyrobené jinak než tradičním moravským postupem není slivovice) a 2)ochraně jména (cokoli vyrobené jinde než na moravě není slivovice - jako je např. u šampaňského)?

Jirka 9.4.2007 0:16

Re: Už Švejk věděl,

A když se V.K. snaží , aby se takový blbosti nedělaly,tak mu někteří nadávají do euroskeptiků a někdy i hůř.(Y)

A.S. Pergill 9.4.2007 0:11

Už Švejk věděl,

že disciplína muší bejt, jelikož jinak by v parku byl na každým stromě voják bez disciplíny. A nám nezbývá než jak ten Švejk dočkat blížícího se konce a občas decentně přimydlit schody. A potom bude nejen slivovice, ale i rum. A banány budou za dvanáct Kč kilo (s opravou na inflaci), protože to nebudou EUroshity, ale opravdové banány.