28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

EVROPA: O demokratickém deficitu

Častým argumentem proti Evropské unii je její údajný demokratický deficit. O našich životech prý nepatřičně rozhoduje nikým nevolená Evropská komise.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 24.5.2019 21:09

Volby do EU jsou směšné tím, že běžní lidi neprokoukli

fintu s jejich zbytečností. Mandáty a jejich počet se normálně rozdělují na základě výsledků voleb, tady jsou dány předem. Vysokými platy a výhodami zkorumpovaní euposlanci za jednotlivé státy se nakonec slijí v jednu zkorumpovanou masu a rybník, ve kterém se ji tak dobře plave a žije, si přece a prostě vevypustí. Tak je to celé předem zkonstruováno. EUposlanci jen hrají divadlo.

A výstavba IV. říše německé a okrádání Evropanů Němci eurem může a bude bude pokračovat.

O spontánním řádu lidského světa a lidské mysli, která je jeho adaptačním a informačním a konkurenčním uzlem a ne součástkou zorganizovaného lidského světa, nemá nikdo, tedy ani hloupí voliči, ani hloupí kanditáti a poté ani hloupí euposlanci ani tušení. A budují socialismus, aniž vy to věděli... Dzp.

P. Zinga 24.5.2019 19:48

Pane Drápale, kde je chyba?

Naštěstí ještě nemáme jeden evropský lid a proto není možné, aby Parlament Evropské unie (správný název) ve svém složení mohl být zákonodárný: to bychom si ani nevrzli. Ale Vám možná jde právě o to...

A Rada EU je jediný více.méně demokratický orgán EU a proto je v ní podmínka jednomyslnosti. To je taky důvod snahy o předělání jejího statutu formou jediného většinového hlasování. Jestli se to povede, tak si nevrzneme rovněž.

J. Ráž 24.5.2019 17:30

Ještě chybí něco o vedoucí úloze EK

Musí konstatovat, že v Rudém právu byly před volbami lepší agitky.

M. Mikulec 24.5.2019 16:14

Rozhodně nad sebou

Češi potřebují trojvládí Praha- Berlín- Brusel. Bez toho by byli úplně ztracení a nevěděli, co dělat. Zatraceně drahá záležitost, tenhle mocenský mastodont.

J. Kanioková 24.5.2019 17:26

Chichichi :)

J. Friedlaender 24.5.2019 18:34

Re: Chichichi :)

Geniální!

J. Kanioková 24.5.2019 18:57

Vám se nelíbí "mocenský mastodont" ?

M. Mikulec 24.5.2019 21:32

Re: Vám se nelíbí "mocenský mastodont" ?

Nikomu se nemůže líbit mocenský mastodont.

J. Řezníček 24.5.2019 13:46

A co tak demokratický deficit u nás ?

Ve vládě může sedět řada "nikým nevolených ministrů ", nemluvě o desítkách jejich náměstků. A pak stovkách státních a polostátních organizací a podniků, jejichž představitelé jsou jmenováni a ne voleni a ovlivňují náš život velmi. Jiná varianta demokratického deficitu může být naopak to, že ministr je současně poslancem - není to střet mezi výkonnou a zákonodárnou mocí ? Ti, co kritizují EU pro všechno možné, by si měli udělat pořádek doma. A hlavně říci, v čem jsme my, čeští chytráci lepší.

Nevšimnul jsem si, že by mě EU jakkoli omezovala. EU omezuje monopoly, místní politiky a úplatkáře.

Naprostá ostuda jsou pak politici, kteří parazitují v Europarlamentu a okopávají mu kotníky.

Ś. Svobodová 24.5.2019 11:46

No tak znova:

Komisaře vybírá představitel národního státu, který byl zvolen demokraticky, plní svůj volební program a hájí takové národní zájmy ke kterým dostal mandát od voličů.

NICMÉNĚ komisař jím doporučený NESMÍ hájit národní zájmy, musí být neutrální a plnit jen cíle a úkoly vytyčené v souladu se zájmy Evropské unie.

Zkrátka ať zvítězí v národním státu jakékoliv uskupení, Evropská unie jde vpřed a zpátky ani krok. Já v tom demokratický deficit vidím...

J. Jurax 24.5.2019 12:13

Já taky.

J. Kanioková 24.5.2019 17:03

Myslím, že každý logicky myslící člověk

ten demokratický deficit vidí.. komisař NESMÍ hájit zájmy své země, EP nemá zákonodárnou iniciativu, a HLAVNĚ - co hlasovací rovnoprávnost ? Jakou možnost mají menší země něco prosadit ? Jaké výdaje (ne/či rozumné) má EU? Co to nesmyslné přejíždění EP mezi Bruselem a Štrasburkem ? To je zadarmo ?

EU = RVHP 2.o. a stejně blbě dopadne.

J. Ráž 24.5.2019 17:38

Re: Myslím, že každý logicky myslící člověk

Rozdělení mandátů v europarlamentu je stejně fér, jako kdyby náš volební zákon určoval pravidlo, že Praha má ve Sněmovně automaticky přidělených 22 poslanců, Brno 10 a Karlovy vary jednoho. Vím, že Pražákům by se to líbilo, možná i Brňákům, jako se současný stav v EU líbí Němcům, či Španělům, ale o demokracii se dá hovořit velice těžko.

J. Friedlaender 24.5.2019 18:33

Re: No tak znova:

A co doma? Poslanec z Kotěhůlek má hájit zájem Kotěhůlek a ne republiky? Povstaňme k boji za svobodné Kotěhůlky!

J. Schwarz 24.5.2019 18:58

Re: No tak znova:

Kandidát z Kotěhůlek nejspíš kandiduje za některou z celostátních stran. Kdybychom měli v Česku takový systém voleb, ve kterém by jednotlivé obce měly určené kvóty a do parlamentu by se volilo jen v obci z místních lidí, pak ano, pak bych čekal že poslanec z Kotěhůlek bude v parlamentu bojovat za Kotěhůlky. A rázem by bylo jasné, jak pitomý takový systém je - pokud by se totiž dohodli poslanci z Prahy, Brna a třeba Plzně mohl by si zbytek trhnout nohou. prosadili by si co jim libo. A tak to funguje v EU - pořád tu existují národy, francouz se zastane francouze proti řekovi, němec němce proti polákovi atp. Až vznikne "evropský národ" s evropskými stranami jejichž politici budou vybíráni podle programů a ne podle toho jakou řečí kdo mluví či kde se narodil, pak možná bude EU "demokraticky" fungovat. To se ale nestane nikdy. Proč ksakru musíme mít v celé Evropě stejné limity na emise, na výkon vysavačů nebo na konstrukci žárovek? Vždyť on by si každý rozmyslel jestli si koupí auto, se kterým ho nepustí třeba do německa, takže místo celoevropské normy by stačilo aby takto blbli němci a Francouzi. Pokud by v Německu nepovolili prodej vysavačů s příkonem nad 800 Wattů, tak by tam výrobce takové vysavače nevozil. Nepotřebujeme "celoevropskou" buzeraci!

J. Kanioková 24.5.2019 19:02

Souhlas

V. Petr 24.5.2019 11:29

"Nejlepší a nejlevnější je počkat, kdo bude zvolen a toho

zařadit na platební listinu." (c) David Rath

Pokud je kvalita lidí takováto, je nejlepší celý systém co nejrychleji ZRUŠIT!

Přečtěte si, co napsal soudruh Hitler na adresu poslanců Výmarské republiky. A o tom, že je odhadl správně svědčí to, že jej opravdu, dle jeho předpokladů, udělali zcela demokratickou cestou diktátorem!

M. Zdobinský 24.5.2019 11:20

Co dodat ?

Něco bych dodal. Obhajoba EU od pana Drápala je dojemná a trvalá ,ale na některé maličkosti jaksi "zapomíná". Demokratický deficit není ani tak v tom, jak se do které partičky v EU volí,ale jak to potom v praxi funguje. Chcete příklad? Např.Když madam Merkel otevřela v roce 2015 hranice ,tak se žádné komise, rady ani podkomise moc neptala. Prostě to udělala a až následně se pokouší narůstající průšvih řešit tím,že ho překlopí do ostatních států. Nebo : Celá EU má plné huby sankcí Rusku za Krym,ale Němci si dál vesele staví rouru z Ruska sankce/nesankce. Některým státům se to sice nelíbí,ale žádná komise to neřeší. Jak taky proti německému "dampfwalze". A tak můžu pokračovat....

M. Kolář 24.5.2019 10:25

výborně

Inteligentní, racionální , co dodat ,...

J. Jurax 24.5.2019 12:16

A proEUropsky agitační, detaily pomíjející. Přitom ďábel se skrývá v detailech ...

J. Kanioková 24.5.2019 17:05

Ano, souhlas

P. Lenc 24.5.2019 10:23

A proto

se pane autore "demokraticky" prosazuje a prosadila možnost přehlasování kteréhokoliv státu "demokratickou většinou". EU nebyl v době naše vstupu český parlament, ale to vám pane autore jaksi uniká.Holt "pokrok" se nadá zastavit ,že?

I. Schlägel 24.5.2019 10:16

Demokratický deficit spočívá mimo jiné i v tom,

že Brusel je tak daleko a množství tam vykonávaných činností ve jménu dobra je tak vysoké, že těm dobrotrusům není vidět na prsty a není v podstatě možné je volat k odpovědnosti. Vše se děje pod pláštíkem všeobjímající kolektivní politické (ne)odpovědnosti. Zastupitelská demokracie z hlediska přirozené a technicky možné kontroly politiků občany je nejúčinnější v malých obcích, podstatně těžší to má volič v Praze, ještě těžší v ČR, nejtěžší v Bruselu. A političtí rentiéři v orgánech EU to moc dobře vědí. Tak že o nějaké efektivní reformě EU motivované tlakem zdola si můžeme nechat zdát. Ten brontosaurus je příliš velký, těžkopádný, nečitelný a velmi, velmi nenažraný.

M. Valenta 24.5.2019 10:43

Re: Demokratický deficit spočívá mimo jiné i v tom,

Ostraváci o Praze říkají nämlich to samé a co teprve tací Košičané či molodci třeba z Vladivostoku.

I. Schlägel 24.5.2019 11:59

Re: Demokratický deficit spočívá mimo jiné i v tom,

Ano, a mají pravdu. Co by v tom případě měli říkat o Bruselu?

J. Kanioková 24.5.2019 17:07

Přesně !

M. Valenta 24.5.2019 9:45

Dobrý a potřebný pokus o osvětu.

a to i zde na Psu, pevně zakousnutém do EU kosti a ještě k tomu v předvolebním rauši. So geht das.

A. Alda 24.5.2019 9:27

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

Nikdy jsem nevolal za větší demokracii v EU, protože mně vždy bylo jasno, že to bychom byli už úplně v pr.eli. Ostatně i proto jsem hlasoval proti vstupu do EU.

J. Kanioková 24.5.2019 17:18

Já taky, a celá moje rodina.

J. Elias 24.5.2019 9:19

Volte návrat k EHS, volný pohyb lidí zboží služeb investic. Návrat ke Křesťanským kořenům Evropy. Ne EUrosajuz! Volte SPD do frakce ENF - Evropa národů a svobody.