18.1.2021 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

EVROPA: Naprostá ztráta objektivity

Evropský soudní dvůr tento týden nařídil povinné označování izraelských výrobků z území, která Evropská unie považuje za okupovaná, tedy z Judska a Samařska neboli Západního břehu Jordánu, z Golanských výšin a východního Jeruzaléma.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vašíček 18.11.2019 21:41

Aj tento článok má ďaleko do objektivity. Žiadne územie Ukrajiny nie je okupované. Ľud Krymskej autonómnej republiky, v ktorej žilo 2/3 občanov ruskej národnosti, usporiadal referendum, podľa výsledkov ktorého vystúpil z Ukrajiny a vstúpil do RF. Západ pochopiteľne ešte pred usporiadaním referenda zúril a vyhlásil, že ho neuzná, pretože podľa prieskumov opakovane usporiadaných na Kryme od roku 1992 agentúrou Pew Research bolo úplne jasné, ako referendum dopadne.

M. Prokop 18.11.2019 22:35

Co si tak pamatuji, nějak podobně to bylo s Podkarpatskou Rusí. Taky spěchala do sojuzu .... :-P

M. Prokop 18.11.2019 22:35

Co si tak pamatuji, nějak podobně to bylo s Podkarpatskou Rusí. Taky spěchala do sojuzu .... :-P

Tedy, musela spěchat ....

J. Lukavsky 19.11.2019 17:35

No přišel soldát, zarachotil plnícím perem a pravil vlídně "podpisaj malčik, podpisáj" tomu se těžko odolá! No v případě Ukrajiny je jistý, nepatrný problémek, že nejdříve přišli jacíci zelení mužíčci a pak bylo referendum. No ale i v Rakousku bylo referendum, myslím také po připojení... J.L. end

Š. Hašek 18.11.2019 19:20

Moc toho zboží z Izraele u nás není. A pokud to neprásknou do štrasbrusele Láska/Ferjenčík/petičníci ..... tak o cedulku nejde. Egál.

Není žalobce, není soudce.

Š. Hašek 18.11.2019 19:13

Mein lieber Gott!!!

Co zas ten štrasbrusel řeší??? Řekne jim ředitel Galaxie/chalupník Drahoš, že už to je zu moc??!!

Hned jdu hledat, kolik si smím utrhnout štráfků hýzlpapíru..... až půjdu ráno na velkou. Určitě už Jourová pomyslela ...... To Vám je uhlístopa jak ....

Zkráceno. Netelevizně řečeno.

V. Kolman 18.11.2019 20:03

Vy používáte pane Hašku jako h&jzlpapír "uhlový" papír (kopírák)? Divná to libůstka. Fuj tajbl!!!;-D

V. Kolman 18.11.2019 20:08

Made in ..... + piktogram židovské hvězdy, to by nebyl špatný nápad. Rád bych si takové zboží kupoval. Zvláště to víno, vypěstované v dostatku "jižního" slunce. A nemuselo by být ani košer.;-)

V. Petr 18.11.2019 17:14

Mimochodem, snaha přinutit Izrael, aby se vzdal dobytých území nemá daleko k tomu, jak nám byla vnucena Mnichovská dohoda. A jasným důsledkem bylo následné obsazení celého Česka Hitlerem. Až na to, že Arabové by jednali se Židy nepoměrně hůře, než Němci s námi!

Kdyby Hitler Mnichovskou dohodu dodržel, mohl být dokonce skutečně mír, bylo ale jasné, že ji nedodrží...

Š. Hašek 18.11.2019 19:17

Asi tak.

A je celkem úsměvné, kterak nějaká Jourová dělá bububu na Izrael.

P. Urban 18.11.2019 16:05

O okupaci Tibetu či anexi Krymu si můžeme myslet cokoliv. Ale tohle jsou anexe se vším všudy. Tibeťané mají čínské občanství a aspoň teoreticky se s nimi zachází jako s Číňany. Obyvatelé Krymu jsou ruskými občany i prakticky. A severní Kypr je pro své obyvatele samostatným státem. Není mi známo, že by jim ochrana turecké armády nějak vadila.

Se Západním Břehem je to jiné. Žijí zde miliony lidí, kteří nemají izraelské občanství a jejichž postoj k izraelské přítomnosti rozhodně není pozitivní. Takže pokud je Západní Břeh součástí Izraele, ať jej Izrael oficiálně anektuje, tak jako východní Jeruzalém a Golanské výšiny, a zdejším Arabům dá izraelské občanství. Se všemi důsledky, které to bude mít. Nebo Západní Břeh součástí Izraele není, a pak tam civilní osady nemají co dělat. Nebo je Západní Břeh součástí Izraele, ale bez zdejších Arabů; pak je Izrael státem oficiálního apartheidu jako kdysi Jihoafrická republika.

Pokud dobře rozumím paní Zbavitelové, pak pro ní platí to poslední. Apartheid. V tom případě jsou protiizraelská opatření EU hodně mírná.

M. Němcová 18.11.2019 16:32

nemyslím, že by Palestinci vyměnili vlast za občanství nedemokratického a rasistického státu Izrael...tato země jejich předkm původně patřila celá, je tedy od nich už ukázkou velmi dobré vůle, že již akceptují Izrael jako stát.

M. Prokop 18.11.2019 16:36

Neakceptují, máte v tom hockey.

M. Němcová 19.11.2019 10:54

ale ano, akceptují, dokonce i Hammás...

V. Petr 18.11.2019 16:57

Izrael patřil Židům od nepaměti, když ještě Arabové jako národ ani neexistovali, dokonce možná až 2000 let!!! před Mohamedem!

Abraháma kladou historikové do r. cca 1900 před Kristem. Židovská království existovala prokazatelně někdy od r. 700 před Kristem, kdy o nich existují i nežidovské prameny.

A. Hrbek 18.11.2019 19:02

Máte to dost pomatené. Abrahám se nenarodil v Palestině, ale v Ur Kasdimu. Nepřistěhoval se do Izraele, ale do země Kanaan, kde si zakoupil místo v blízkosti Hebronu. Tam je také údajně pochován. Potomci Abraháma z kmene Izáka se později odstěhovali do Egypta.

Do země Kanaan se vrátili pod Mojžíšem a o pěknou řádku století později a začali ji dobývat. Teprve Saul založil malé království a teprve druhý král David dobyl Jeruzalém. Po smrti třetího krále Šalamouna se okolo roku 930 př. Kr. království rozpadlo na severní Izraelské království se Samařím a jižní Judské království se Samařím. Izraelské království si udrželo samostatnost jen do roku 722 př.Kr. Judské království se udrželo do roku 586 př.Kr.

Od té doby byla Palestina pod vládou cizích mocností - asyrské, babylonské, římské. Po protiřímském povstání v roce 66 a dobytí Jeruzaléma bylo celé město srovnáno (až na zeď nářků) se zemí a židé z něho vyhnáni. Obnovil jej roku 135 císař Hadrián a židé se do něha začali částečně navracet až za byzantské vlády a definitivně až za muslimské vlády.

A až do druhé světové války nebyla Palestina (Izrael) nikdy samostatným územím s nezávislou vládou.

V. Petr 18.11.2019 21:12

Zapomněl jste na Makabejské!

Území Izraele se dříve nazývalo Kannán a bylo rozdobeno na množství malých státečků. Do Egypta se určitě neodstěhovali všichni Hebrejci a také jich z Egypta odešlo jen pár tisíc (když toto řekl Ben Gurion, mohli se ortodoxní náboženští fanatici zbláznit).

Otázka Izraelců a Kananejců vzbuzuje dodnes zájem historiků a dnes se přiklánějí k názoru že nějak splynuli.

Mimochodem, my se nazýváme Češi, ačkoliv jsme potomky několika kmenů, původně obývajících českou kotlinu, které si Přemyslovci podmanili a prokázán je i podíl keltské krve.

S Izraelci to bude podobné.

J. Lukavsky 18.11.2019 20:15

"tato země jejich předkm původně patřila celá" nu pokud vím tak ta oblast byla Britským protektorátem, předtím patřila Osmanské říši, předtím říši Římské, předtím králi Šalamounovi, před ním králi Davidovi.... a úplně první byl Adam s manželkou Evou. Možná byli ještě nějací držitelé. Ale Arabové tam dorazili hodně pozdě. J.L.

M. Němcová 19.11.2019 10:41

krásná poznámka, proto taky my patříme RAKOUSKU.;-D;-D

M. Němcová 18.11.2019 16:33

ze severního Kypru byli Řekové odsunuti a Turci z Turecka přisunuti, proto ta obliba "samostatnosti"

P. Urban 18.11.2019 16:56

Totéž platí pro území Izraele po roce 1947. Většina Palestinců byla z tohoto teriroria vyhnána, místo nich přišli Židé ze zahraničí. Čímž se židovský stát stal u zdejších lidí (v pomyslném průměru) mnohem populárnější, než předtím.

To je historie. Pokud ji někdo hodlá zopakovat, ať už Palestinci nebo Izraelci, pak to Evropa neměla podporovat.

J. Vintr 18.11.2019 17:26

Máte špatné informace. Většina arabského obyvatelstva z tohoto území odešla dobrovolně, aby měly okolní arabské státy snažší práci s vyvražděním všech židů. Pak se měli vrátit. To vyvraždění se nepovedlo, taže zůstali tam, kam odešli. Ti arabové, kteří se touto propagandou nedali zlákat, jsou dnes normálními plnoprávnými občany izraelského státu.

M. Němcová 19.11.2019 10:53

Evropa slovy podporuje práva Palestinců, ale reálně stojí za Izraelem přes jeho agresi,přes jeho zločiny,.dokonce ani dokázaná podpora ISIS ze strany Izraele, to nezměnila

V. Petr 18.11.2019 16:38

Nebo je možný odsun Arabů z těchto území. Arabové by si je měli vzít namísto Židů, které po r. 1948-9 vyhnali ze všech svých zemí bez jakéhokoliv majetku! Tito Židé a jejich potomci tvoří dnes 49% izraelského obyvatelstva!

Představte si, že by Německo nedalo po r. 1945 odsunutým Němcům občanství a nechalo je celá desetiletí bydlet v uprchlických táborech. A podporovalo by akorát teroristy, kteří by útočili na ČSR.

Turecko po vyhrané řecko-turecké válce (1922) vyhnalo 2 milony tamních Řeků. Ale vzalo si namísto nich 800000 Turků z Řecka.

P. Urban 18.11.2019 16:52

Německo v roce 1945 prohrálo válku. Po jejímž vítězství chtělo připravit obyvatelům okupovaných zemí podobný osud (v lepším případě), jaký potkal po válce odsunuté Němce.

Podobně to dopadlo po první arabsko-izraelské válce v roce 1948. Souhlasím, že arabské státy měly tehdejší uprchlíky integrovat. Ale já mám na mysli Araby, kteří žijí na Západnm Břehu dnes. Jejich vyhnání nebo, chcete-li, odsun, by byl bonusem navíc. Bonusem, který by nebyl důsledkem války o vlastní přežití (což byl i případ Turecka v roce 1922), ale jen touhou vlastnit území, která kdysi dávno patřila předkům. Hodlá-li někdo kvůli této touze odsunovat, pak není o nic lepší, než Palestinci. Kteří by také rádi odsunuli Izraelce ze země, ve které žili jejich předkové.

V. Petr 18.11.2019 17:07

"Západní břeh" i pásmo Gazy dobyl Izrael r. 1967 ve válce, kterou začali Arabové a ve které mu šlo o přežití! Prvním válečným aktem byla egyptská blokáda přístavu Ejlat!

Ta válka fakticky pořád neskončila, Izrael je pořád terčem útoků a mezinárodní společenství pořád brání útočníky.

Když jsme u těch Němců, představte si, že by na Domažlice, Cheb či Znojmo pořád dopadaly rakety!

Takže Izrael nemůže dělat nic jiného než dělá a chtít od něj ústupky při pokračující válce je mimořádne chucpe!

Kdyby jeho vojenská obrana selhala, nikdo v jeho prospěch nezasáhne!

V. Petr 18.11.2019 13:01

Mimochodem, mnou zmiňovaný muftí Ammín al Hussainí byl válečný zločinec, který nese za Holocaust možná větší zodpovědnost, než někteří váleční zločinci, odsouzení v Norimberku.

Tento SS Gruppenfuhrer byl na konci války zajat Spojenci, ALE Britové a Francouzi ho "nechali utéct," čti propustili, aby si nerozhněvali protižidovské Araby!

Takže ten antisemitismus EU má opravdu hluboké kořeny...

L. Kubeš 18.11.2019 13:57

Je to sice historická pravda, ale někteří diskutující soudruzi to označí za zlou protiarabskou propagandu. Po holokaustu, na kterém se podílely i jiné evropské národy než jenom Němci, je ten evropský antisemitismus vyslovené svihstvo !

A. Hrbek 18.11.2019 12:29

Vážená paní Zbavitelová,

nikoliv ztráta objektivity, ale naopak přesná objektivita. Produkty nebyly vyrobeny na území mezinárodně uznaného státu Izrael, ale na jím obsazeném území Západního břehu. Palestinská autonomie není od roku 1993 izraelským distriktem, ale samostatným územím se samostatnou vládou a samostatnou ekonomikou.

Samozřejmě, že existuje jednoduchý trik - dovézt produkty z Palestinské autonomie do Izraele, tam je upravit a vyvézt jako izraelské.

Tedy podobný trik, jako dělá například pan Babiš.

V. Petr 18.11.2019 12:40

EU se montuje do územního sporu s jasně protižidovským postojem.

Opravdu je to na stejné úrovni, jako kdyby se snažila nařizovat Číně, že musí některé výrobky označovat jako "Made in Tibet."