7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 7.12.2010 18:13

Zajímavá fakta, problematické závěry

Místo brblání bychom se opravdu měli víc zaměřit na to, jak věci zlepšit. Například na to, aby s námi bruselská byrokracie, která nectnosti všech (národních) byrokracií korunuje tím, že zodpovídá pouze vyvoleným národům a hlavně sama sobě, s námi nezacházela jako s kolonií. Pro začátek aspoň to, aby monopolně se chovající (vyvolených národů) obchodní řetězce, nediskriminovaly české dodavatele a nemohli proto beztrestně prodávat zboží dráže než v bohatém Německu a prodávat zboží, pro mizernou kvalitu u národů vyvolených neprodejné nebo i zakázané.

Ctitelé švýcarské (skoro) přímé demokracie a obzvlášť ti, kteří by tuto demokracii rádi viděli u nás, by si měli pro začátek uvědomit, že tato (a nejen tato) demokracie je neslučitelná s členstvím v EU.

J. Schwarz 7.12.2010 11:29

Hezké.

Já bych ovšem preferoval stav, kdy se vůbec hlasuje co nejmíň a silně omezil množinu témat, o kterých lze vůbec hlasovat. Nestojím  o stav, kdy by si "občané v naší ulici" svobodně odhlasovali povinnost nošení červené čepice nebo v referendu stanovili značku povinně užívané zubní pasty. Mám zato, že se to dnes s všelikým hlasováním silně přehání. Mnohem víc věcí by mělo být považováno za privátní záležitosti jednotlivců, do kterých jim ostatní nemají co žvanit a to ani prostřednictvím sebedemokratičtějšího hlasování, a jen menšina záležitostí obce, kdy se hlasuje. Dnes si "většina" může odhlasovat téměř jakoukoli pitomost, samozřejmě na účet "poražených".

M. Prokop 7.12.2010 12:39

Re: Hezké.

Ano. Dokud je to jen na lidech, jde to ještě snést.

Horší je, když to přichází tak "seshora", že už na pachatele ani nedosáhnete. Viz třeba EU.

J. Císař 7.12.2010 10:06

Perfektní!

Gratuluji autorovi-skvělý článek!

E. Seibert 7.12.2010 2:19

Vztahy mezi jazykově odlišnými minoritami

ve Šchweicu si měl prostudovat Masaryk a Beneš (ten zejména) a nemusel tu bejt Hitler, možná nemusela bejt ani II WW

M. Prokop 7.12.2010 12:40

Re: Vztahy mezi jazykově odlišnými minoritami

To to máte hodně zjednodušené a vypadlo vám, co je slepice a co vejce.

A to já žádný fanda Beneše nejsem.

B. Rybák 7.12.2010 18:25

Re: Vztahy mezi jazykově odlišnými minoritami

Chování německé menšiny u nás od od prvního okamžiku vzniku ČSR naprosto vylučovalo nějaké švýcarské řešení u nás. K naší a možná i švýcarské smůle jsme se nedokázali vzájemně ideově inspirovat v období husitských válek.

J. Tolman 8.12.2010 18:39

Re: Vztahy mezi jazykově odlišnými minoritami

Chování německé menšiny bylo do prvotního okamžiku vzniku ČSR ovlivněno skutečností, že německé menšině bylo odmítnuto právo, podle kterého se měl řídit vznik nových států v Evropě po WWI - právo na sebeurčení. Češi se zabrali území, kde již celá staletí žila jiná etnika a čechům se podařilo vytvořit stát, ve si kterém žádné nečeské etnikum nepřálo žít s Čechy ve společném státě.  

K argumentu, že sudetští  němci žili na území historického státu lze uvést, že velká většina úzenmí Evropy historicky patřila k několika státním a národnostním celkům, a komu mají opravdu patřit je otázka, kterou různé národy odpovídají různě.

A. Ruščák 7.12.2010 0:39

Vynikající článek

Smekám