21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

EVROPA: Na euru nejvíc vydělávají Rakušané

V Evropské unii se hovoří o dluhové krizi, miliardových půjčkách pro slabé ekonomiky, jako je Řecko, spořících programech, diskutuje se o dluhové brzdě, bonitním známkování a bankách, které trpí tím, že půjčovaly peníze novým zemím. To se týká zvláště Rakouska, jehož banky půjčovaly hlavně Maďarům, které díky politice premiéra Orbána padá nejen do krize, ale i do izolace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kříž 22.1.2012 19:15

aha...

... a spocital to vsechno kdo?

jen naznacene veci (na ktere euro melo vliv) jsou natolik slozite, ze to nkdo takto proste spocitat nemohl....

J. Heincl 22.1.2012 16:43

Chyby nejen ekonomické

O chybné ekonomické argumentaci autora zde bylo napsáno již dost. Proto by byly další podobné argumenty jen nošením dříví do lesa. Chtěl bych však upozornit na logickou chybu v textu pana Hvížďaly. Doufám, že kvůli  tomu (nikoli díky tomu) nebudu považován za gramatického hnidopicha. Pan Hvížďala je totiž řazen k elitě českých novinářů, takže si dovoluji mu vytknout obrat: "(Maďarsko), které díky politice premiéra Orbána padá nejen do krize, ale i do izolace." Pokud výsledek B nastane díky události A, jedná se bezpochyby o výsledek kladný. Krize ani izolace v uvedeném kontextu rozhodně kladné nejsou. Logicky správné by tedy bylo napsat "vinou politiky premiéra Orbána padá do krize" nebo "kvůli politice premiéra Orbána padá do krize".

M. Stuchlik 22.1.2012 20:56

Re: Chyby nejen ekonomické

a chyba formy ještě neznamená chybný obsah

J. Heincl 22.1.2012 16:31

Chyby nejen

O nesmyslnosti ekonomické argumentace pana Hvížďaly zde bylo napsáno mnoho. Nemá tedy smysl psát něco dalšího. Bylo by to nošení sov do Atén. Chtěl bych vša upozornit pana Hvížďalu na nesprávné používání slova "díky". Nechtěl bych být považován ta gramatického hnidopicha, ale pan Hvížďala je řazen k české novinářské elitě a měl by tudíž vědět, že jeho obrat: "Maďarsko díky politice premiéra Orbána padá nejen do krize, ale i do izolace." je logicky nesprávný. Pokud se výsledek A stane díky události B, jde o výsledek jednoznačně kladný. Krize ani izolace v této souvislosti rozhodně kladné nejsou. Zde by bylo namístě použít "vinou politiky premiéra Orbána" nebo "kvůli politice premiéra Orbána".

J. Heincl 22.1.2012 16:47

Re: Chyby nejen

Omlouvám se, trošku jsem zazmatkoval. Před chvíli jsem se vrátil ze zahraničí domů a jsem po dvaceti tříhodinové cestě dost unavený, tak jsem si nevšiml, že můj příspěvek se už zobrazil.

J. Charvát 22.1.2012 18:38

Re: Chyby nejen

Pane Heincle, Vy jste nepochopil subjektivní pohled myslitele Hvížďaly. Podle něj si Maďarsko své problémy zaslouží, a tak do nich spadlo DÍKY...

J. Matuška 22.1.2012 15:03

Pan Hvížďala překonává samotného Goeblse.

"Bráno čistě ekonomicky i krizové země jako jsou Portugalsko a Řecko jsou na tom v konečné bilanci pozitivně..." Ano, před konečnou bilancí Řecku budou dluhy škrtnuty! Jyrka měl nakonec pravdu, dluhy se neplatí...

J. Matuška 22.1.2012 15:06

Re: Pan Hvížďala překonává samotného Goeblse.

A ratingové firmy mohou znovu označit Řecko ne už s "C", ale AAA. Jak jednoduché, Watsone.

B. Rybák 21.1.2012 17:28

Pan Hvížďala už dávno nepřekvapí

Euro přece bylo vytvořeno především jako nástroj ekonomické války, pomocí něhož hospodářsky silné státy EU ovládnou ty slabší (zatím hlavně jih Evropy). To je ovšem obtížné průměrnému Rakušanovi (Němci) vysvětlit, protože účinný a pravdivý argument, že je to prakticky totéž, jako když jsou odpouštěny dluhy rozvojovému světu právě těmi státy, které je ekonomicky ždímají, se použít nesmí. (Obávám se že přinejmenším Němci to brzy pochopí). Za zmínku by mělo stát, že Rakousko bohatne i z naší měny, protože už v devadesátých letech získalo miliardy Kč, jejíž kurz od té doby stále roste.

To, že jeden z nejbohatších (z bývalé neutrality dosud tyjící) stát světa dostává mohutné dotace z EU snad ani není třeba komentovat.

Tvrzení, že Maďarsko zchudlo k vůli Orbánově vládě je sprostá lež. Předchozí socialistické vlády vyprodali maďarské bohatství za směšnou cenu, která ani nepokryla maďarské dluhy. Ta poslední z nich se dopustila tolika podvodů, že ve volbách pravice získala ústavní většinu. To, že proti této legitimní demokratické vládě chystá EU hospodářskou válku je smutným vysvědčením EU-demokracie.

J. Kanioková 22.1.2012 2:31

No, a ostuda je, že ve Varšavě se před maďarským velvyslanectvím pálila vlajka EU,

že Poláci, aspoň trošičku, vyjádřili solidaritu s Maďarskem.. proti EU. Ovšem náš ekonom Sedláček píše, jací jsou Poláci Evropané. Přitom já tam často jezdím a Sedláček by si měl poslechnout to, co mi normální Poláci říkají..

Některé Poláky drží u eurosympatií jen dotace, protože byli opravdu hodně pozadu, a strach z Rusů. Jako by nevnímali, jak si Němci s Rusama notují..

B. Rybák 22.1.2012 14:13

Re: No, a ostuda je, že ve Varšavě se před maďarským velvyslanectvím pálila vlajka EU,

Ano. EU si ve všech zemích vydržuje EU-hujery (především v politice a masmédiích). Musíme je demaskovat (ČSSD, TOP09, "zelení", Evropští demokrati, lidovci?, "pravdoláskaři"...) a nesmíme je u nás ani jinde zaměňovat za národ. V Polsku tvořili vlastenci většinu dokonce i mezi komunisty a na tom momentální polská vláda reálně nic nezmění (něco jiného je ovšem realita mediální).

J. Charvát 22.1.2012 18:35

Re: No, a ostuda je, že ve Varšavě se před maďarským velvyslanectvím pálila vlajka EU,

Paní K., z čeho vyvozujete, že p. Sedláček je ekonom? Že v této disciplíně radil nebožtíkovi Havlovi?? Jinak je totiž spíš filosofujícím poetou popisujícím ekonomické jevy scestnými přirovnáními.

J. Kanioková 21.1.2012 17:15

Kristovanoho,

...A jednotná měna zaručuje, že některé země, jako například Itálie, nemůže tak snadno své peníze devalvovat, a tím získávat výhody na trhu. (!!!!)

Teda autore...vaše ekonomické povědomí je naprosto v háji..!

Proč vy, P&L, se vůbec opovažujete psát o ekonomických záležitostech, co vás k tomu pudí? Vždyť jen neustále prokazujete, jak jste mimo !

B. Rybák 21.1.2012 17:46

Re: Kristovanoho,

Máte pravdu. Tohle jsem přehlédl. Myslím, že v tomto případě pan Hvížďala spíše své nevelké ekonomické znalosti demagogicky zneužívá. Oni se ti Italové teď opravdu nemohou devalvací bránit "spravedlivé" drtivé převaze "německých euro" a proto teď nezaslouženou "výhodu" (třeba vůči nám) nezískávají.

J. Šejnoha 21.1.2012 13:07

3,6% !?

Tak jsem se uklidnil.  Že prý krize.   Nebo jsem se neměl uklidnit ?

Pode  pana  Hvížďály  vzrostlo v roce  HDP  v zemích Euroźóny o 3,6 % !

Myslím, že  vydávat  výsledky  zroku 2010  vztažené  k  roku 2009, kdy byl pokles  asi 5%  za  demagogii.

Z dlouhodobého hlediska  je bohužel pravda  to, že  po zavedení Eura  se  růst  Evropy  dále zpomalil.   V průměru.   Samozřejmě to neznamená, že  některým zemím to neprospělo.

To je  ale  hodně bídný výsledek.

T. Krystlík 21.1.2012 10:53

Rakouskou cestou se mohla vydat i ČR

Zhrdla. Dnes se celá Evropa směje, pokud je to vůbec zajímá, jak strachy podělaný cz-premiér a cz-vláda se nedovedou rozhodnout bez referenda.o půjčce, které Nečas spojuje se souhlasem s přístupem do eurozóny. Jenže k přijetí eura se ČR zavázala kiž při vstupu do EU. Tedy z toho plyne jediný závěr: Češi jsou nespolehliví podrazáci. Poprvé to dokázali, když za předsednictví EU si svrhli vlastní vládu, nyní tímto vykrucováním se.

R. Tesařík 21.1.2012 14:28

Re: Rakouskou cestou se mohla vydat i ČR

počítáte mezi ty podrazáky taky sebe?

J. Schwarz 21.1.2012 21:53

Re: Rakouskou cestou se mohla vydat i ČR

Pan Krystlík není Čech, on je "Róm". Takže ne, nepočítá.

J. Hejna 21.1.2012 16:40

Re: Rakouskou cestou se mohla vydat i ČR

Pane Kryslík, mluvte, prosím, za sebe.

T. Krystlík 21.1.2012 17:05

Re: Rakouskou cestou se mohla vydat i ČR

Že byste odmítal se mít lépe?

J. Kanioková 21.1.2012 17:17

Ekonomický "o d b o r n í k u"...uff..

J. Šejnoha 22.1.2012 10:36

Re: Rakouskou cestou se mohla vydat i ČR

Není  spíš  podrazáctví, když žádná ze  zemí EUROzóny  nedodržuje  fiskální pravidla, ke  kterým se zavázala ?  Většinou dokonce  soustavně.

Když bylo referendum, tak  jsme  předpokládali, že  v klubu do kterého vstupujeme se pravidla  budou dodržovat !   Nyn máme právo svůj názor přehodnotit.

J. Matuška 22.1.2012 15:17

Češi jsou nespolehliví podrazáci.

Na Němce je jiný spoleh'', jak jsme se mohli přesvědčit v minulosti. Koho si zvolí, toho podporují až do úplného roztrhání, že, jaksi...

M. Bezouška 21.1.2012 10:45

a teď už nezbývá než vysvětlit

když je to všechno tak výhodné, proč jsou země eurozóny tak strašně zadlužené, dokonce v průměru víc, než ostatní členové EU, a proč jejich dluhy v čase závratně rostou. Není ona někde nějaká chybička? Evropské dotace by mohly být výhodné, kdyby pan Rompuy někde sehnal čertův kabát s kapsičkou, vyrábějící zlaťáky, zanedbáme-li ovšem tím vyvolanou inflaci.  Jinak jsou samozřejmě jen pouhopouhým přerozdělováním s neznámou účinností. Sám bych jí odhadoval tak na 80%, což značí, že 20% k tomu účelu vybraných daní vyfrčí kamsi do neznáma.

J. Šejnoha 21.1.2012 13:09

Re: a teď už nezbývá než vysvětlit

Pan Hvížďala dostal  zaplaceno za  eurooptimistický článek,  tak ho napsal. (nebo opsal)

Nic  víc v tom nehledejte !   Hlavně ne  logiku a morálku.

V. Vérosta 21.1.2012 8:39

Rakousko hlavně vydělalo

na pádu komunizmu a na rozšíření EU, protože se náhle z naprosté periferie Ecropy octlo ve středu prosperujícího středoevropského prostoru. Kam se hrabe marginální Protugalsko ...

R. Tichý 21.1.2012 8:36

EU propaganda

Zajimalo by mne, co podobnym pisatelum rika zakon zachovani energie. Jestlize nekdo dostava "podporu", tak nekdo jiny ty penize musel ozelet. Cela prerozdelovaci EU je zalozena na gigantickem podplaceni. U nas jsem zhnuseni uplatkem 30 Kc, ktery rozdala CSSD, ale EU fondy jsou rajem na zemi.

V. Braun 21.1.2012 20:39

Re: EU propaganda

No nechci bránit článek pana Hvížďaly, ale je třeba říci, že ten nebyl o výhodnosti dotací nebo podpor, ale vzájemné výhodnosti z členství v Eurozóně (bez toho že bych se teď přikláněl na jednu nebo druhou stranu.

Zajímalo by mne pane Tichý zda jste někdy slyšel o win-win řešení typu výhra-výhra, tedy řešení výhodném pro obě nebo všechny strany. 

Jenom perlička z osobní zkušenosti, měl jsem jednu platbu z Británie, nikterak velkou, ale banka si za to naúčtovala poplatek 1000 Kč, ano čtete správně, tisíc korun poplatek za jednu platbu. Z eurozóny je to myslím max 150 Kč ale i tak. Nepamatuji si přesně, ale někde jsem četl že náklady firem na tyto a podobné poplatky v ČR jsou ročně několik miliard Kč, odstranění těchto poplatků je jen jedna z výhod společné měny.

J. Kunes 21.1.2012 6:31

jak se to vezme

Zminovana cisla zni hezky, ale jako obcana je mi ukradenem, zda stat na EU vydelava nebo ne. Obcana zajima, zda na tom vydelava on a nemusi jit nutne o financni prinos. Napr. pokud nova pracovni mista vzniknou hlavne ve statni sprave ci treba solarnim byznysu (z clanku to neni zrejme) je prinos pro obcana jendoznacne negativni, nebot oboji nakonec zaplati.

Taky je zajimava zminka o nemoznosti Italii devalvovat. Opet nevim, proc bych nad tim mel jako obcan jasat. Priju o moznost kupovat levnejsi zbozi od sousedu ci jezdit na levnejsi dovolenou.

Netvrdim, ze prinos EURa je jednoznacne negativni a nic pozitvniho se na nem najit neda, jen chci poznamenat, ze cisla se daji intrepretovat ruzne a realita nemusi byt tak ruzova, jak be se mohlo zdat.

T. Blecha 21.1.2012 6:47

Re: jak se to vezme

Přesně tak, čísla vypadají hezky ale co je za nimi to už pan Hvíž''dala neřekne a nebo nechápe. Je jasné že zadotovaným rakouským firmám stoupl vývoz, ale že na to doplatily firmy třeba na Slovensku a v Maďarsku na to už pan Hvížďala zapomíná.