23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář zdrojů 8.2.2007 8:28

Re: Re: Vezměte to tak,

A Vy byste byl pro něco takového , jako je EU-army? Byl byste pro to, aby byly zrušeny armády jednotlivých zemí EU a místo nich by existovala společná armáda evropská? Nejspíš ne, že? Takže vy vlastné chcete, aby Evropa měla nohy hliněné.

čtenář zdrojů 8.2.2007 8:21

Ivane

EU není stát s vlastní armádou a mocenskými orgány. Bulharsko není ani členem NATO. Až bude Bulharsko členem NATO, nebo až bude mít EU svoji vlastní armádu, bude Bulharsko v pohodě. Vy se na jedné straně děsíte toho, že by z EU mohl být v budoucnu federální stát s federální mocí a vlastní armádou a na druhé straně vytýkáte EU, že není schopna si ubránit své členy.

čtenář 8.2.2007 8:19

Je velmi obtížné si představit

stabilní stát federativního typu bez jednotného jazyka. To Evropa zásadně nesplňuje. Švýcarsko je anomálií, mnohem typičtějšími příklady jsou Belgie, Kanada a další.

JAB 8.2.2007 8:15

Re: Re: Podobné, ale horší

Na druhé straně ovšem na straně Jihu byly i černošské vojenské jednotky.

nik 8.2.2007 8:02

-li

Kruci, už jsem z toho zblbnul, jak všude čtu "zda-li", "nebo-li" a tak podobně. To se skutečně teď má psát s pomlčkou, zatímco dříve se to psalo dohromady?

J Kunes 8.2.2007 7:31

Re: Opet nepresny clanek pana Petrika

Pane Storku,

na hodnoceni, zda obcanska americka obcanska valka bylo primarne bojem za zruseni otroctvi, nema vliv, kde zijete. Kdyz jsem jeste zil v USA, bezel na PBS velmi pekny nekolikadilny hrany dokument o obcanske valce, ktery velmi presvedcive argumentoval, ze priciny obcanske valky byly predevsim ekonomicke (agrarni Jih vs prumyslovy Sever). Zruseni otroctvi bylo pouze jednim s kroku k modernejsi spolecnosti s flexibilni pracovni silou, ktere je nutna pro rozvoj prumyslu.

Co se tyce narodniho citeni americanu v 19.stol., tak se moje informace shoduji s autorem clanku. Navic americka obcanska valka byla de facto valkou dvou statu. Mimochodem, pokud jste nekddy zavital treba do Texasu, muzete to, samozrejme v podstatne slabbsi forme, pozorovat jeste dnes.

V USA jsem taky par let zil a casto tam jezdim.

Dneska ziju v Nemecku, tak zase trochu vim o tom vymezovani se vuci USA. Vas odsudek, ze se jedna o nesmysl se miji s realitou.

Petr H 8.2.2007 6:20

Re: Vezměte to tak,

Tohle je ale opravdu pro Evropany průšvih a radost z toho nemám žádnou.EU nemá v jakémkoli konfliktu co nabídnout.Armáda žádná,kohoutek utáhnout také nemůžou žádnej,demografický vývoj k smíchu,dnes už i škodovka se stěhuje na Východ...tohle je typický obr na hliněných nohou a ještě si v tom blátě rochní.

Ivan Nový 8.2.2007 5:53

A pane Storku,

rétorika eurohujerů se velmi podobá na rétoriku sovětů a nebo nacistů ve věci říše.

Ivan Nový 8.2.2007 5:52

Pane M. Storku,

antiamerické nálady jsou v EU velmi silné. To byste se divil. A EU už dnes není sjednocována dobrovolně, ale pod nátlakem. Co říká pan Zaorálek? Dejme si pozor abychom se nedostali do izolace. No a to je nátlak, protože co by byla ta izolace? V krajním případě okupace vojáky EU, pokud by integrace pokračovala. Co udělá EU, pokud integrace bude pokračovat přijetím Ústavy a řekněme za pár let bude chtít některý stát EU opustit? Může si to EU dovolit?

Ivan Nový 8.2.2007 5:47

Vezměte to tak,

když Rusko za tři roky napadne Bulharsko a vyčlení z něj nějakou uměle vytvořenou tureckou autonomní oblast, co udělá EU? Já si myslím, že nic, že na to přistoupí, nebude přece kvůli Bulharsku riskovat konflikt s Ruskem.

M. Storek 8.2.2007 4:05

Opet nepresny clanek pana Petrika

Narozdil od autora ziji v USA pres deset let, proto si dovolim par nasledujicich poznamek: "Levicová historiografie často předkládá tezi, že zde šlo o boj mezi zastánci otroctví a abolicionisty" - neni pravda, tento pohled maji i mnozi pravicovi historici

"ve Spojených státech poloviny 19. století de facto žily dva rozdělené národy, které byly sjednoceny až násilím" - autor by si mel precist vice o pojmu narod...mluvit o dvou narodech v USA pred obcanskou valkou prokazuje zakladni neznalost historie USA. Protireci si hned v nasledujici vete.

"předpoklady pro vytvoření jednoho státního či politického národa jako základní podmínky pro fungování demokracie jsou mnohem horší než v USA"  - co je termin "statni narod" ci "politicky narod"? smichat tyto pojmy je opravdu silne kafe... 

"euronacionalismus, který by se mocensky, hodnotově i kulturně vymezoval proti Spojeným státům americkým" - nesmysl, evropska kultura je zakladem americke civilizace, mnohe hodnoty jsou spolecne (demokracie, duraz na pravni system, zakladni lidska prava). Euroamericka aliance je jedina spolehliva sila v boji proti terorismu

"Prvním příkladem států tohoto typu je Sovětský svaz, který se snažil shora vytvořit "nového sovětského občana" a "sovětský lid" z národů, které mají rozdílné jazyky a tradice (podobně jako EU se snaží vytvořit evropského občana a evropský lid). " - vyborne, srovnavame v jedne vete nasilne unifikovany SSSR s demokratickym a dobrovolnym sjednocovacim procesem EU...vystavni podpasovka

Petr H 8.2.2007 2:40

Re: Podobné, ale horší

Občanská nebyl boj za osvobození otroků,ale za jednotu Unie a za jižanské bílé zlato.Bez tehdy bohatého bavlněného Jihu by yankees žvejkali šťovík.Maryland a Delaware na straně Unie byli ještě dlouho po skončení Civil War otrokářskými státy.Koneckonců i Lincoln měl otrokyni,i když jí říkal služebná.

Petr H 8.2.2007 2:35

Re: Existují i jiné federální a mnohojazyčné státy

Jistě,mnohojazyčné tvořící jednotný politický národ,narozdíl od Evropy.Evropa potřebuje čas,jsem evropský federalista,ale v současné době je unifikace tvořená bruselskými nevolenými vouředníky nesmysl všech nesmyslů.Chce to čas dozrát a hlavně netlačit na pilu,jako se v současnosti děje,nebo se to rozpadne.

BERAN 8.2.2007 2:25

Existují i jiné federální a mnohojazyčné státy

Čína, Indie, Indonesie, Malaysie. Na rozdíl od podobných států afrických jsou soudržné a prosperující.

richard iii. 8.2.2007 1:15

Podobné, ale horší

Situaci v Evropě je skutečně možné srovnávat s Amerikou před půldruhým stoletím. Jde přesně o totéž, o dělbu moci mezi ústřední vládu a vlády jednotlivých států. Evropa je samozřejmě v horší situaci a pokud bychom nezabránili pokusům vnutit jí "jednotnou Evropu" shora, pak by asi zdejší válka byla mnohem tragičtější.

Krom toho nemáme žádnou výmluvu, jakou byl boj za osvobození otroků. Nebo bychom měli osvobozovat muslimy? Od čeho a hlavně k čemu? A navíc bylo otroctví černochů nejen humanitním, ale hlavně ekonomickým problémem: svazovalo pracovní sílu, kterou sever nutně potřeboval a jih ji nedokázal dost efektivně využít.

Největší rozdíl je v existenci babylonského zmatení nejen jazyků, ale hlavně myšlení. Nemáme jednotící ideu, neexistuje Evropa jako vlast, i když o ní mnozí sní a jiní tvrdí, že ji vytvoříme tlustou "euroústavou". A nechtějí rozumět těm druhým. Dokonce jim nechtějí ani naslouchat.

V Americe se našlo pár lidí, kteří o století dřív zformulovali ideu svobodné Ameriky, za kterou stály všechny americké kolonie a jejich obyvatelé. Evropa nemá politiky srovnatelného formátu a ti, kteří by mohli do takové velkosti vyrůst, jsou okřikováni a označováni za nepřítele snad horšího než je Usáma. Deklarace nezávislosti a později americká ústava oslovila a získala lidi, což se tomu našemu paskvilu nikdy nemůže podařit.

Takže nezbývá než se modlit a doufat, že aspoň voliči mají rozum, když u podstatné části dnešních evropských politiků tento je atribut značně zanedbaný.

Petr H 8.2.2007 0:44

Občanská válka

nebyla vůbec válkou pro nebo proti otroctví,to je vžité lživé klišé.Válku proti otroctví z toho udělal v nouzi Lincoln,když dostávali yankees od rebels na tvrdě brusel,aby zčásti černou revoltou ochromil hospodářství Konfederace.Nejen tím,Lincoln nechával mimo jiné i potápět diplomatické lodě CSA mířících do Evropy na jednání s evropskými mocnostmi,Lincolnovi se nehodilo do krámu,aby tam zástupci CSA vystoupili.O taktice vyplundrované země prováděnou Shermanem vůbec škoda slov.Válku a nesmyslný tlak na Jih Lincolnovi rozmlouval i Alexander Stevens,senátor za Georgii a jediný skutečný přítel,kterého Lincoln měl.Sám Stevens se později stal vice-presidentem Jeffersona Davise.