16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

EVROPA: Možná mi někdo poradí…

Vytýkám před závorku, že nejsem bezvýhradným stoupencem Evropské unie. Pouze si neumím odpovědět na mnohé otázky, které uvádím v níže uvedeném textu. Třeba mi někdo na ně srozumitelně, konkrétně a bez otřepaných frází odpoví. Budu rád.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 17.2.2018 10:57

Re: Dinosaur

Tak. Systém, jehož činitelé vždycky se vším souhlasí (pan autor píše "nikdy nikdo nenamítal", v praxi to mám za totéž) je podezřelý. Přinejmenším tím, že nemá zpětnou vazbu.

I když ji vlastně má: pokus o nesouhlas je následován výhrůžkami (odebrání dotací), případně - skrze momentálně "nefunkčního" Schulze výhrůžkou vyloučení nebo - to byl Juncker? - poznámkou o promeškané příležitosti mlčet.

Neplnění kvót imigrantů Českou republikou je následováno žalobou, neplnění kvót na schodek státního rozpočtu Německem a Francií bylo následováno výjimkou.

Viz Jára Cimrman: nevím už kdo to nakonec "sám rád musel uznat". Nějak mi nepřipadá, že takováhle zpětná vazba vede k lepší funkci

J. Václavíková 17.2.2018 18:11

Re: Dinosaur

Nemá zpětnou vazbu? Ne, jen vy ji od svých europoslanců nechcete slyšet. Vás nezajímá, jaké problémy tam řeší a jak.

Nesouhlas je následován vyhrůžkami? A nevyhrožujeme naopak my? Co je vlastně náš postoj, když jen natahujeme ruku, ale přispívat k řešení problémů striktně odmítáme? Pak si chceme vynucovat, aby na nás dopláceli bez výhrad? Nejsme pak jako ti kritizovaní cikáni, když jim šáhnou na dávky?

Schulz řekl, že se má eurozóna více integrovat. Kdo bude mít zájem, ať se přidá. Kdo ne, ať zůstane mimo. To je fér. Ostatně, vy euroskeptici byste dosáhli svého. Byli byste z toho venku. Navíc, tohle byl jen regulérní názor jednoho politika jedné země.

Žaloba je naprosto standardní postup při porušení povinností, které jsme v legislativě sami přijali. Vyvádíte stejně, jako byste nesplácel půjčku a dostal za to smluvní pokutu.

Pokud v legislativě EU není zákon na sankce za nedodržení rozpočtové zodpovědnosti, těžko pak sankce chtít. Pokud by ČR měla za to, že je nutno takový zákon mít, pak ať si jeho přijetí dojedná s ostatními.

Z. Lapil 17.2.2018 22:24

Re: Dinosaur

Pokud šéf šéfuje a ostatní přitakávají (aspoň tak je to v článku psáno), pak systém nemá zpětnou vazbu. Já jsem v tom naprosto nepodstatný, já coby volič maximálně ovlivním dodavatele součástky. Svým europoslancům (těm, co píšou na Psa) opakovaně vyčítám, že si stěžují, jak je to hrozné, místo aby napsali, co přesně se stalo.

Čím vyhrožujeme, jako stát? Že nebudeme hlasovat pro ve věcech, kde považujeme za správné hlasovat proti? Podle autora článku naopak vždy se vším souhlasíme. Nevím, nejsme-li jako ti cikáni, já rozhodně tvrdím, že dotace jsou principiálně špatně.

Schulz - dejme tomu. Možná jsem se nechal unést. Fakt je, že jako jediný(?) za dlouhou dobu řekl, co považuje za správné. Místo řečnění myšlenka, se kterou lze souhlasit nebo nesouhlasit. Je-li znakem euroskeptika požadavek, aby činovníci EU přestali blábolit a vyjadřovali se jasně, pak jsem euroskeptik; EU jako poctivou federaci ovšem nepovažuju za nesmyslný nápad.

To víte, že vyvádím, když vidím, že někomu se "půjčka" odpouští a někomu nikoliv. Neboli že některá zvířata jsou si rovnější.

Legislativa ohledně dodržení rozpočtové odpovědnosti samozřejmě existují. Přesněji - existovala v době, kdy tuším Portugalsko bylo za nedodržení schodku státního rozpočtu trestáno a tuším Španělsku a Itálii nebylo povoleno, zatímco určitě Německu a Francii to prošlo. Francii snad i opakovaně. Viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Maastrichtsk%C3%A1_krit%C3%A9ria. Plnění kritérií je poněkud pro srandu králíkům - viz: https://dumfinanci.cz/clanky/4945-jak-hospodari-zeme-eu/

J. Vintr 17.2.2018 8:51

Tak predne, EP nepředstavuje žádnou pojistku

tak velká masa různorodých lidí se nikdy nemůže shodnou na ničem, kromě toho, na čem většině vůbec nezáleží. O to, aby jim nezáleželo na občanech vlastní země se postaraly obrovské apanáže, které z nich dělají privilegovanou, na hony vzdálenou starostem obyčejných lidí. Činnost parlamentu dále zcela paralyzuje množství naprosto nesrozumitelných dokumentů, které jsou jim predhazovány ke schvalování. Ti, kteří jim tyto věci předkládají, mají téměř jistotu, že tyto mnohostránkové nesmyslné bláboly nebudou poslanci nikdo číst a prostě pro ně zvednou ruku, aby měli klid a mohli si jít po svém. Takže není problém do těchto dokumentů v nekolika vhodné formulovaných větičkách vpašovat naprosto cokoliv. Takže EU ovládá v podstatě ten, který ty zákony a nařízení navrhuje.Formalne je to nejspíš Evropská komise. Každý stát v ní zastupuje jediný člověk. Jednoho člověka lze snadno koupit. Oni to ostatně dělají naprosto otevřeně tím, jak vysokou i apanáž takzvaný eurokomisař pobírá. Dá se predpokladat, že tento sbor zkorumpovaných lidí, obvykle (jak dokazuje praxe) nevalného intelektu, může snadno ovládat kdokoliv.

O tom, co vlastně EU je, mluví dost jasně přístup této organizace k případným odpadlíkům. Kdyby šlo o dobrovolný svazek států, vytvořený pro vzájemnou prospěšnost, neměl by být žádný problém u tohoto svazku vystoupit. To, že se automaticky předpokládá, že se EU bude případnému odpadlíkovi MSTÍT různými ekonomickými sankcemi a dalším šikanováním, mluví dostatečně výmluvně o tom, co za organizaci ta EU vlastně je.

J. Kanioková 17.2.2018 8:42

v EP mohou procházet JEDINĚ levicové nesmysly

EP - 751 poslanců - z toho za ČR 21 ! Co tam naši mohou ovlivnit ?

čr 21 - z toho pravice 3, lidovci 7, ANOnisti 4 , ryzí levičáci 7

751 poslanců celkem - z toho - lidovci 217," liberáli a demokrati" (v podstatě P&L) ALDE 68, levice (S&D, GUE-NGL, Greens–EFA) - 292. Takže levice + lidovci + ALDE = 577

I. Mertl 17.2.2018 8:42

Proč tomu tak je?

Protože je snazší hledat chybu u jiných než u sebe. Tak srovnávejme.

Ano, EU má přebujelý byrokratický a rozhazovačný aparát. A co česká byrokracie? Přibývá a přibývá, jen za minulé vlády přibylo 30 tisíc úředníků. A šetří? Ne, nové budovy, staré pustnoucí, nová auta a počítače, o telefonech nemluvě. A kde je všemi vládami slibované zjednodušení úředních postupů?

Ano, řada rozhodnutí evropských orgánů nám připadá jako nesmyslná; asi někdy jsou i chybná. A co rozhodnutí českých orgánů? Beze zbytku v pořádku? Neustále opravování legislativních chyb, odvolávání odvolání. A co Vaše vlastní rozhodnutí, Vaše chyby, čtenáři?

Ano, zpracování dotací z EU bývá spojeno s korupcí a podvody. U českých státních dotací to neplatí? Kdyby nebylo evropských dotací, ubylo by korupce. Korupce není v dotací, ale v lidech, kteří dar přijímají. Ano, dotace jsou často používány podivně až nesmyslně. Nařizují to bruselští úředníci? Ne, pytlíkujeme si to sami. Naproti tomu bez evropských dotací by neměl český venkov čističky a nové chodníky, chyběly by silnice, dálnice a železniční koridóry, rekonstruované a nové nemocnice. I s těmi bezchybně použitými dotacemi česká výstavba komunikací a veřejných staveb vůbec vypadá tak jak vypadá - moc špatně a špinavě. A můžeme si zato sami, respektive naše vlády, ne Brusel.

Takže že by ta chyba nakonec nebyla v Bruselu, ale (i) u nás? Určitě!

M. Prokop 17.2.2018 15:53

Re: Proč tomu tak je?

Na chybu u nás dosáhneme snáze, než na chybu v Bruseli.

Pokud bychom neposílali peníze do Brusele a neživili bandu darmožroutů, kteří je administrují při jejich případném návratu, klidně bychom si mohli postavit čističky a nové chodníky, nechyběly by silnice, dálnice a železniční koridóry, rekonstruované a nové nemocnice.

J. Václavíková 17.2.2018 17:46

Re: Proč tomu tak je?

Pane Mertle, je komické, že tu diskutujeme s tydýty, kteří nejsou schopni si ani po stoprvé zapamatovat, že EU dotace k nám jdou od čistých plátců :-)

I. Mertl 17.2.2018 19:35

Re: Proč tomu tak je?

Hlavně je jim zcela cizí logika - nenávist likviduje rozum.

I když nevím, zda je to jen komické, možná spíš hloupé, jako ten hrách házený na stěnu.

J. Kulheim 17.2.2018 8:36

Je v EU demokracie nebo diktatura?

EU nestojí na základech na kterých byla vybudována a Rusko není Sovětský svaz. Teorie je možná pěkná, ale praxe je jiná. Lidé vnímají většinou to, co se týká jich. Pro jedny jsou na prvním místě plné supermarkety, plné břicho a jiní se na to všechno dívají z hlediska dodržování svobody jednotlivce. Vedení Eu chce řešit do nejmenších podrobností. Není uplatňován princip subsidiarity. Je to diktát. Je omezována svoboda jednotivců i jednotlivých států. To je právě typické pro socialismus.

Každý jsme jiný a také každý máme jiné poředí životních hodnot. Někteří lidem vyhovuje, že se o ně nějak někdo postrará a jsou spokojeni, že jsou plné supermarkety. Jiní chtějí, aby se jim "stát" zbytečně nepletl do života a chtějí vzít zodpovědnost za sebe i svou rodinu na sebe. Chtějí se mýlit sami ze sebou ne trpět omyly úředníků z Bruselu. Aby bylo uplatňovaný princit subsidiarity. Pokud stát chce přebrat zodpovědnost za život lidí. K tomu potřebuje peníze a přebrat určitou míru svobody jednotlivců. Ta se pomalu ukrajuje a moho už s ní nezbývá.

Úředníci EU nepotřebují poslance. Kdo chce ovládat EU potřebuje k ovládání jenom peníze.Mocným nástrojem k ovládání lidí a jednotlivých států JSOU DOTACE. Těch je možné slíbit víc než dát a když je slíbí, tak je možné je nedát. Obrazně řečeno, jsou zdrojem bohatnutí bohatých a různýh šíbrů a okrádání chudobých, korupce, atd. Lidé rádi něco dostávají zdarma. Ale co dostane ten, kdo to všechno platí? Lavičku v parku nebo cyklostezku.

J. Kanioková 17.2.2018 8:47

Souhlas

P. Portwyn 17.2.2018 8:27

K těm europoslancům

Už tu bylo leccos napsáno o tom, jak EU korumpuje své věrné.

Proč tam ale jsou ti, které "jsme si zvolili"?

Účast v posledních volbách do EP byla u nás tuším 17 %. Jinými slovy, většinový (> 80 %) občan má pocit, že je úplně jedno, kdo tam bude, EU ho nezajímá. Nevidí europoslance jako lidi, kteří zastupují jeho zájmy. Volit jdou tedy především přesvědčení "evropané", kteří si tam zvolí ty svoje.

P. Portwyn 17.2.2018 8:28

Re: K těm europoslancům

Oprava: EP ho nezajímá

Z. Koutecký 17.2.2018 16:39

Re: K těm europoslancům

Proč by českého voliče měli zajímat poslanci EP, kteří jsou nadstandardně placeni z rozpočtu EU.To, co si tam "vyrejžují" za dobu, co tam sedí nebo nesedí, jim bohatě, včetně vysokých příplatků k důchodu, vystačí na horší časy, až se vrátí domů. Tak, co by si komplikovali život hlasováním proti svým chlebodárcům, když stejně ty jejich cca 2% hlasů nehrají žádnou roli. Maximálně se někteří snaží vyhovět šéfům svých mateřských stran, aby i po skončení mandátu v EP dostali nějakou výnosnou sinekturu.

P. Portwyn 18.2.2018 21:07

Re: K těm europoslancům

No já to chápu. Nedivím se, že to voliči tak berou.

Ostatně u voleb do EP jsem taky nebyl.

J. Kanioková 17.2.2018 8:44

1*

Z. Rychlý 17.2.2018 6:13

Ať je to jak chce, pane Anderle,

ale výsledek hovoří sám za sebe. Korupce v tocích peněz z EU, dotace ničící tržní prostředí, cyklostezky a rozhledny v údolích. Vyrovnávání evropských ekonomik za obrovské peníze - s děsivým výsledkem, nůžky větší a větší. Dluhy kam se podíváš. Péče o společnou měnu, jejíž důsledky si teprve vyžereme. Ochranářská hospodářská politika vůči mimoevropským státům ve stylu Trumpa, zdaňování kdečeho naopak proti stylu Trumpa. A to jsem vynechal podporu islámských imigrantů, kteří zničí všechny průběžné sociální a důchodové systémy budované pro evropské obyvatele a jejich potomky. Lži o válečných uprchlících, prchajících přes několik zemí, kde se neválčí a nakonec přes nebezpečné moře. Svévolné a beztrestné porušování vlastních předpisů - viz Merkelová-Dublin, viz Euroval, atd, atd.

To jsou výsledky té pseudo-demokratické instituce.

Nemůžeme si dovolit Czexit, protože by nás exemlárně trestali, a naši poslanci v EU by zcela demokraticky s tím trestáním souhlasili.

Měl jsem vás za moudřejšího. Na to, že EU je zhoubný nádor jste mohl přijít sám.

J. Vintr 17.2.2018 13:07

Re: Ať je to jak chce, pane Anderle,

Instituce, která hrozí TRESTÁNÍM za to, že z ní někdo chce odejít, je totalitní diktatura. Stejně jako byl bolševický systém.

J. Fridrich 17.2.2018 6:11

Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující

Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující země Evropy - je samozřejmě správná. Spolupráce ekonomická, obranná, politická - to vše narýsovali Zakladatelé správně. Nemohli ovšem předpokládat, že za 50-60 let přijdou do čela ( bohužel svobodně zvolení stádem nemyslících ovcí-občanů evropských zemí ) do čela hlavních zemí Evropy nerealističtí, pseudohumánní slaboši, kteří při prvních krizových zkouškách - Ruská agrese v Evropě a agresívní Islám pochodující do Evropy - totálně selžou - a ještě je do Evropy pozvou.. Angela Merkel, Juncker, Schulz a spol. by měli být po jejich krocích v posledním období přemístěni do klecového lůžka kvalitní psychiatrické kliniky.

Z. Rychlý 17.2.2018 6:21

Re: Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující

Budovali federaci rafajících hafanů. To ovšem nemohli myslet vážně, takže to byl úmysl. Než mít takové otce, raději být sirotkem.

Takový velikán Kohl jistě Němce odstrkoval ve prospěch např. Valonů, žeáno.

J. Fridrich 17.2.2018 6:51

Re: Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující

Asi jste nepochopil o jakých Otcích Zakladatelích jsem mluvil, pane Rychlý, tedy měl jsem na mysli tyto státníky, kteří si dovedli krátce po II. světové válce podat ruky a prolomit tak staletí válek mezi hlavními Evropskými národy - jednalo se o - K. Adenauer, W. Churchill, J. Monett, R. Schuman, P.H. Spaak, A. de Gasperi - základní jejich myšlenka - spolupracující země Evropy - je samozřejmě správná. Spolupráce ekonomická, obranná, politická - to vše narýsovali tito Zakladatelé správně již po skončení II. světové války.

J. Krásenský 17.2.2018 7:09

Re: Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující

Samými dobrými úmysly je dlážděná cesta do pekel.

Humanisté mají jednu zásadní vadu - jejich skvěle znějící utopie nejsou založené na realitě, ale na emocích. A když to nejde dobrovolně, tak silou, kačenko, silou. A to jsou konce i EU, které poslední roky pociťujeme.

Z. Koutecký 17.2.2018 16:24

Re: Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující

Ano, tak to vždy bylo, jest a bude, protože člověk se mentálně příliš nemění. Myšlenka hospodářské spolupráce se logicky zvolna změnila na ekonomickou a finanční závislost slabších na silnějších, na právní podřízenost centru ovládaném silnějšími a má postupně vyústit v úplnou podřízenost centru ve sjednoceném státu. Myšlenka míru nebere v úvahu,že sousedíme např. s Ruskem, které pokládá Západ už 100 let za největšího nepřítele.Válku tedy nelze vyloučit. Víme, že NATO bez USA nás neochrání. Proto chceme postavit vlastní armádu s vynaložením minimálně 0,5-1,0 bilionu euro ročně, abychom případný výpadek USA nahradili.Kde na to vzít finance a vojáky? Vnitřní bezpečnost je při přijímání dalších milionů "uprchlíků" pofidérní. Aby se to vše udrželo jakž takž stabilní, bude muset centrum vládnout hodně tvrdou rukou, prakticky diktátorsky, i když formálně demokraticky (to už nakonec známe). Jinak vzniknou různé revolty a celé se to rozpadne. Většinou krvavě, jak známe z řady případů z nedávné minulosti.Češi a Slováci byli výjimkou, nad kterou ostatní většinou nevěřícně kroutili hlavou. Představa státu bratrských Evropanů, kteří si všichni nezištně pomáhají, budují hospodářsky nejvýznamnější a nejbohatší stát na světě a svými spojenými silami odrazují všechny potenciální agresory je jistě krásná, leč nepočítá, mimo jiné,ani se záměry globálních predátorů.O kterých ovšem otcové zakladatelé tehdy moc ještě nevěděli.

Z. Rychlý 17.2.2018 7:36

Re: Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující

Ty snahy chápu, po válečných zkušenostech jsou i legitimní, ale nefungovaly dříve, nebudou ani v budoucnu. Po první válce - Spojené národy - nefungovaly. Po druhé válce OSN - nefunguje dodnes. Jediná dobrá věc, která funguje je NATO. Podobně i OSN je stejně skvělá myšlenka, a teď tam mají hlavní slovo lidojedi a teroristé. Jak někdo začne prosazovat rovnost, svobodu, bratrství - utíkejte pryč, co to dá. Socialismus, komunismus, jak krásné to ideje! A výsledek - zmar a smrt. Tohle je bohužel ten životaschopný vzorec, kterým končívají vznešené myšlénky. Proto se jich bojím jako čert kříže. Nikdy, nikdy v dějinách tomu nebylo jinak. Evropská unie není nic jiného. Vznešená, chytlavá myšlénka, které se opět zmocnili darebáci, jako vždy doposud.

Funguje schéma rodina-kmen-národ, a můžete to potlačovat jak chcete a vytvářet evropského občana -nepodaří se vám to. Jakž takž fungovalo Společenství uhlí, fungovalo EHS, proč jsme to povýšili na politickou obdobu evropské OSN? Tak jako OSN už nepřináší nic dobrého, ani z EU už nic dobrého nevypadne. Ani reformovat se ty organizace nedají, natož zrušit. Je to zase jen slepá ulička na zkratce k pozemskému ráji. Soutěž jednotlivých států a národů je pro rozvoj lidstva nutná a potřebná. Snahy o splynutí v jakémsi evropském supernárodě jsou odsouzeny k rozplizlému zániku i bez válek. Glorifikovaná velikost má svá negativa, velcí jsou nemotorní, ztrnulí, než zareagují, že je na jednom konci kousl jedovatý had, je pozdě. Že se EU nevyvíjí dobře víme oba, ale tento vývoj mohli Otcové předpokládat. Vy v nich vidíte velikány, já v nich vidím ješitné velikáše. Asi vás nepřesvědčím, ale výsledek hovoří spíš pro mé hodnocení. Užijte si víkend :-)

Z. Koutecký 17.2.2018 17:30

Re: Základní myšlenka Otců Zakladatelů - spolupracující

Pane Rychlý, NATO nepochybně funguje. Otázka je jak. Původně byla založena za účelem kolektivní obrany členských států. Útok proti jednomu nebo více členům by byl považován za útok proti všem. To sice zůstává v platnosti, ovšem nyní se klade větší důraz na intervenční zásahy po celém světě s cílem "řešit" vnitřní krizové stavy v různých zemích. Členské státy NATO tedy fakticky slouží jako pomocníci USA v jeho roli světového četníka. Těch "misí" bylo už kolem 20-30, stály nějaký ten bilion dolarů a zahynul při tom nějaký ten milion lidí, hlavně civilistů. Jinak výsledek v podstatě nulový, případně ještě horší. A to si paní Merkel v posledním svém projevu ještě postěžovala, že státy EU se do této bohulibé činnosti zapojují nedostatečně, konkrétně třeba v Sýrii. Nehledě na to, že většina členských států NATO brzdí činnost této "obranné" aliance a snižuje zisky zbrojního průmyslu tím, že nepřispívá dostatečně na zbrojení. Takže si budeme zřejmě muset pořídit vlastní EU armádu, která prý vyrazí do světa řešit krize, kterým NATO nevěnuje patřičnou pozornost v našem blízkém okolí.

Z. Rychlý 17.2.2018 5:47

Nikdo netvrdí, že EU není dobře vymyšlená mašinka.

Jen se místo řešení hospodářských otázek evropských států vrhla na politiku a páchá dobro hlava nehlava. Dělá to pro lidi. Jako za socíku - všechno pro lidi. Ale myslí tím lidem sami sebe.

Mašinka funguje jako namazaný stroj - stejně jako perfektně funguje mafie. Do vznešených líbivých myšlenek zahalíme mrzkou touhu po moci a ejhle, ono to funguje. Sami jsme do té oprátky vložili hlavu, to je fakt, ale ono rozpoznat dobrého podvodníka je setsakramentsky těžké. A tohle jsou zlatoústí podvodníci těžkého kalibru.

V. Šťastný 17.2.2018 5:31

Nikdy jsem neslyšel....

....Nikdy jsem neslyšel, že by dokonce na protest nějakým přijatým nesmyslům odešel nějaký náš komisař z funkce.....A ani neuslyšíte. Z funkce s půlmiliónovým platem, se odchází výhradně a pouze jen nohama napřed.

Jestli se tam děje všechno správně, jak mohl z útrob EU vypadnout tak otevřeně fašistický návrh Dublinu IV?

EU, a je lhostejno, který zrovna její orgán, korumpuje sama sebe naprosto nehoráznými a neopodstatněnými platy. Takovými platy, které za tak málo muziky nedostanete nikde jinde na světě. Pak už je sranda naznačit jejich příjemcům, že mají hlasovat tak a atak, nebo ten plat mít nebudou. Nikdo z nich není tak hrdý, aby svou funkci pro nesouhlas s přijetím čehosi, položil.

Z. Lapil 17.2.2018 10:43

Re: Nikdy jsem neslyšel....

Proti Dublinu IV mám kdeco, ale co je na něm fašistického?

V. Šťastný 17.2.2018 15:36

Re: Nikdy jsem neslyšel....

Totalitní forma vlády, potlačování občanských svobod...dočtete se v definici ve Slovníku cizích slov.

Z. Lapil 17.2.2018 22:27

Re: Nikdy jsem neslyšel....

Račte prominout, ale Dublin IV není "nacionálně šovinistické a rasistické hnutí spojené s totalitní formou vlády; politický režim původně nastolený v Itálii (B. Mussolinim v r. 1919), založený na diktatuře jedné strany, agresivním nacionalizmu, potlačování občanských svobod".

Viz: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=fa%C5%A1ismus&typ_hledani=prefix