30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

EVROPA: Modelový případ úpadku tradiční politiky

Kdo chce v praxi vidět, kam až může dojít vypatlanost jednoho evropského sociálního demokrata, nechť se podívá na stránky německých novin jako třeba Frankfurter Allgemeine Zeitung anebo mrkne na televizní zpravodajství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Křivan 4.6.2016 19:28

Re: Nezdá se vám, že ten Gabriel

Socan, takže patří do vaší sorty. Levičácké svinstvo.

J. Brunner 5.6.2016 23:16

Re: Nezdá se vám, že ten Gabriel

A také, kdo ví jak vypadá Netzer?

F. Netopil 4.6.2016 15:23

Jenom nechápu

proč už si sakra všichni ti Holáskové nezaloží konečně tu jedině správnou, "skutečně pravicovou" stranu, a neukáží nám, jak správně řídit stát a místo toho jen kritizují ty ostatní.

R. Brzák 4.6.2016 16:36

Re: Jenom nechápu

Nemohu mluvit za pana Holáska. Ale protože jsem pravicově smýšlející, vztáhnu Vaši nálepku "Holáskové" na sebe. A vysvětlím Vám to.

Jestliže akcentuji svobodu a odpovědnost (což je pravicové "všechno"), jakékoliv vytváření mocenské struktury nad sebou či budování své moci nad druhými musím odmítat, či se mu seč mohu vyhýbat. Důvod je nasnadě - moc člověka korumpuje, stává se na ní závislý a mění jej v ustrašence, který více a více pracuje na udržení své moci. Tím ale také nutně opouští svou svobodu a odpovědnost - není svobodný, neb je závislý na moci a není odpovědný, protože odpovědnost je po něm vyžadována těmi pod ním, což je pro mocného jednak pod rozlišovací schopnost a druhak je přesvědčen o své oprávněnosti konat, co považuje za správné, protože to "přeci dělá pro druhé". Proto politik hovoří o politické odpovědnosti - která neexistuje. Takže pro pravicově uvažujícího, vědomého si své lidskosti, je samotné budování strany, což je vždy aparát sahající po moci, obrovským rizikem.

Mimochodem, neexistuje způsob, jak správně řídit stát. Jediné, co lze, je udržovat stát jako pohotovostní jednotku, pro užití v nejvyšší nouzi, jakou je vnější ohrožení či obrovské živelné pohromy, s pravomocemi co nejmenšími, které platí jen pro akutní případy. Tehdy je naděje, že lidé, kteří jediní jsou schopni dobře hospodařit s tím, co sami vyprodukují, budou své rodiny (to je základní kameny společnosti), domovy, obce a společenství činit bohatějšími, tedy i schopnějšími si v akutní nouzi zaplatit například nejmodernější vojenskou techniku pro své občany, takto potenciální vojáky, bránící proti komukoliv především svou svobodu (a neoddělitelně i odpovědnost), život, zdraví a svou zemi. Stát je jen služba, která, když se rozrůstá, je jenom parazitem, jenž si obranu nezaslouží, bez ohledu na to, kolik lidí je na něm závislých!

Š. Hašek 4.6.2016 19:01

Re: Jenom nechápu

Vidím to podobně.

Je opravdu rozdíl mezi státem, který "jen" dbá, aby pomohl občanovi proti vyjmenovanému zločinnému jednání jiného "občana". A trestal. A státem, který hlavně zajišťuje certifikáty pro domy, kde se jako máme dovědět, "kolik že uhlí si navést do sklepa na zimu". A to nemluvím o tom, že tady existují strany, které zkrátka by všechno/všechny zdanily do devadesáti procent a potom by se chlubily, že nám připlatí na auto/brambory/dětské plenky, ......

Zjednodušeno.

L. Křivan 4.6.2016 20:21

Re: Jenom nechápu

Rozumně napsané, pane Brzák !

F. Netopil 5.6.2016 12:22

Re: Jenom nechápu

Děkuji za vysvětlení, pane Brzáku, ale asi jsem mu úplně nerozuměl. Vy sami (vy, praví pravičáci) stát řídit nechcete, jak píšete, chcete jej tedy zrušit nebo co vlastně chcete ? Aby stát řídil někdo jiný, ale podle vašich představ ? To je dobrá taktika. Když to vyjde, budete slavní a když ne tak to zase zdrbali ti socani z Bruselu, že ? Zříkáte se jakékoliv odpovědnosti a ponecháváte si právo jen na kritiku. Mimochodem už se těším, jak si ti vaši svobodní lidé spravedlivě rozdělují náklady na nejmodernější vojenskou techniku, pokud se vůbec dohodnou na tom, která že to je. Abyste se dožil takového státu, budete muset asi emigrovat do země jménem Utopia. Určitě tam potkáte taky spoustu komunistů, svědků Jehovových a podobných snílků.

J. Brunner 5.6.2016 23:40

Re: Jenom nechápu

To, co píše pan Brzák, je sice do značné míry utopie, ale je potřeba to takhle pěkně vyjádřit.Pokud bude taková spousta lidí věřit falešným slibům politiků, kteří neustále rozšiřují státní dirigismus a Vy asi také patříte mezi ně, tak politici typu p. Brzáka nikdy nebudou zvoleni. V podstatě pláčete na špatném hrobě.

J. Chaloupka 4.6.2016 12:48

A všiměte si, že ten Němec chce chránit NĚMECKÉ

fabriky, žádné evropské.

R. Gramblička 4.6.2016 15:18

Re: A všiměte si, že ten Němec chce chránit NĚMECKÉ

šovinista jeden nacionalistický... :-P

J. Chaloupka 4.6.2016 12:47

Až uprchlíci narazí na Číňany v Evropě, nastane

teprve ta pravá mela.

F. Houžňák 4.6.2016 9:08

Gabriel ma prezdivku "Pop-Siggi",

i kdyz ji uz ted zglajchsaltovany nemecky tisk neuziva. Pochazi z doby, kdy tlustousek Sigmar Gabriel mel v SPD vyznamnou funkci "Beauftragter für Pop-Music" neboli poverenec pro pop-muziku.

P. Maleček 4.6.2016 9:04

Maximalizace zisku bez ohledu na následky - hrob západu

Autor, možná nechtěně, popsal příčinu hroucení se západní civilizace - co největší zisk hned a bez ohledu na následky. Čehož je výsledkem nejen vývoz technologií a pracovních míst do Číny, ale i masový návoz islámských běženců do EU.

To z důvodu okamžitých obrovských zisku ze s migrací spojeného přerozdělování technické a sociální pomoci, to pro firmy spojené a uplácející čelné politiky. O úplatcích od převaděčů nemluvě.

On totiž ten svobodný trh je hezká věc, ale za podmínky, že nad ním stojí politika schopná zabránit destruktivním následkům přepálené touhy po maximalizaci zisku. Což nefunguje když se politici zleva doprava stanou uplacenými pimprlaty v rukou byznysu. Nebo když se byznys sám zmocní politiky - viz "náš" podtatranský chalan Babiš.

M. Prokop 4.6.2016 15:03

:-P

"ale za podmínky, že nad ním stojí politika schopná zabránit destruktivním následkům přepálené touhy po maximalizaci zisku."

To už pak ovšem není svobodný trh.

M. Prokop 4.6.2016 16:16

Re: Maximalizace zisku bez ohledu na následky - hrob západu

Jo, a "přepálené touze po maximalizaci zisku" dokáže zabránit pouze jediná věc: Konkurence. Zaručeně ne stát a jeho ouředník.

R. Brzák 4.6.2016 17:47

Re: Maximalizace zisku bez ohledu na následky - hrob západu

Svobodný trh je hezká věc - ale nevídaná, neb jakýkoliv stát vždy znamená jeho regulaci. Takže to, co pozorujeme a někteří to mají za dopad svobodného trhu, Vy tomu říkáte "přepálená touha po maximalizaci zisku", je jen dopad regulace, tedy přesněji možnosti si v rámci regulovaných podmínek, které ničí konkurenci, pro sebe za pomoci vlivu politiků tento pokřivený trh podmanit. Protože je přirozené, že politik nebo jakýkoliv mocí od občanů "obdařený" člověk, vlivem moci zkorumpovaný, na nabídku šíbra, který si říká třeba velkopodnikatel, pro svůj osobní profit (nebo profit své partaje, což je totéž) trh dále pokřiví, třeba dotacemi či úlevami na daních, je také přirozené, že dokud budeme nad sebou budovat moc státu, budeme i vytvářet podmínky pro vznik uplacených pimprlat. A dokud to tak bude, budeme o svobodném trhu jen snít, nebo si na něj hrát - na trhu černém...

Š. Šafránek 4.6.2016 9:01

Takže čínský komunistický stát sype prachy do vykupování soukromých západních firem a vy tomu říkáte svobodný trh... Já si tedy spíš myslím, že připustit to (a nejde o podnik Kuka, ten je jen dalším řadě) je selháním trhu. Je to jako pustit na start běžce, který prokazatelně dopuje.

B. Rybák 4.6.2016 9:32

Re:

Čínský stát není komunistický, nacionálně konfuciánsky autoritářský. Já žádného "běžce", který by svou ekonomiku výrazně nedopoval neznám! Vy ano?

M. Prokop 4.6.2016 15:03

Re:

Vládne mu komunistická strana. Máte pravdu, že nené komunistický podle Marxe či Lenina.

Z. Lapil 4.6.2016 10:37

Re:

Jak dopuje? Není ono to spíš naopak? Totiž že "evropští" běžci běží povinně v zimníku a s deštníkem, aby někdo nevyčítal trenérovi, že mu nastydnou?

Přece (mluvím o soc. dem. a jistě i dalších) si nikdo nemůže vážně myslet, že když dá befélem vysoké mzdy a dlouhou dovolenou a rok co rok odebere velmi významnou část peněz, že mu podnik bude prosperovat mezi těmi, kteří takové rozkazy nemají?

K. Janyška 4.6.2016 8:36

Politika je ve skutečnosti pouhou správou věcí veřejných a

tak to navždy i zůstane. Že to lidé nevědí a považují politiky za vůdce svých životů a oni se do takové role stavějí je hrubá chyba v jejich vzdělání, které samozřejmě organizují stejně nevzdělaní politici... Dzp.

R. Brzák 4.6.2016 9:27

Re: Politika je ve skutečnosti pouhou správou věcí veřejných a

Ano, a politici jsou tak moji zaměstnanci - a jsem to já, ten hlupák, který jim dává či dovoluje si brát moc nade mnou, aniž by měl skutečně účinnou možnost kontroly a nápravy. Jakožto platící, v okamžiku, kdy jsem s jeho prací nespokojen, svého zaměstnance prostě přestanu platit - ať si dělá třeba suché vrby. Ale namísto toho slyším na jeho výkřiky o ohroženích a podléhajíc svému strachu, odevzdám mu peněz více, své svobody více, své odpovědnosti se tak "zbavím" - ale nedostanu nic, než další nezodpovědnost. Politik má odpovědnost "politickou" - což reálně znamená žádnou! A tak já nezodpovědný, tedy závislý, spoléhám se na nezodpovědného, závislého a korumpovaného mocí nade mnou!

M. Koutný 4.6.2016 7:58

Jakkoli

souhlasím s obsahem vašeho článku, mrzí mě, že i vy akceptujete zbožnou lež levičáckých intelektuálů o pravicovosti hnědých extrémistů. V Evropě neexistuje žádná relevantní pravicově extremistická strana, neb např. Kotlebovi náckové jsou ukázková levice.

P. Lenc 4.6.2016 7:58

Ano,

není co dodat.

T. Kubín 4.6.2016 6:43

díky

pěkně napsané

P. Kolar 4.6.2016 1:03

Dobrý náhled na situaci.

Ale co s tím, pane Holásku?