2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Marxův pomník není jen výsměch

Václav Klaus na protestním shromáždění proti odhalení obří sochy Karla Marxe prohlásil, že postavení sochy je výsměch obětem komunismu. Je to ale i příznak toho, že marxismus v EU není zdaleka mrtvý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Papež 9.5.2018 12:30

Čekal jsem a na konec se dočkal . Autor , skličující "novinář" (Bartonovo vyjádření ) nezapomněl malinko podrbat Milouše za ušima. Už leze do riti Babisovi, proc by tam nenakoukl i Milosovi.

R. Stary 9.5.2018 11:20

Autor nepochopil

SSSR chtel pomoci komunisticke ideologie ovladnout svet. To nevedlo k nicemu. Proto tato ideologie je u Putina obsolet. To pochopilo taky babisovo hnuti ANO. Clenove ANO nejsou komunisti. Jsou jen jejich pohrobci. Jestlize srovname Putina a Babise, jejich ideologie jsou si podobne. Jde jim o to, na zaklade zprivatizovaneho majetku dostat se k moci. To se Putinovi jiz podarilo. Cil neni demokraticky stat, ale oligarchie. Takze oslava Marxe je jen odvadeni pozornost od podstaty deni.

T. Hraj 9.5.2018 11:18

Re: Autore!

Zemanovo kolaborantství je věcí interpretace jeho kroků, naprotitomu Junckerův marxismus je po trevírské exhibici explicitní a neoddiskutovatelný. Servilita nikoli k Číně, ale rovnou ke komunistické, marxistické Číně jakbysmet.

J. Švarda 9.5.2018 11:05

Re: Masaryk o Marxovi

To je poznámka odpovídající inteligenci diskutujíciho. Masaryk prostě reálně definoval význam díla.

J. Švarda 9.5.2018 11:02

Re: Masaryk o Marxovi

Ten článek o Pomníku a významu K.Marxe je víc než nejapný.K.Maex byl skutečněvýznamný vědec a myslíte. Autor si zvyknul na tendenční zprávy. je to ubohost!

Č. Berka 9.5.2018 10:50

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Marx žádný vypracovaný systém nedodal "Kapitál byl marxismem-leninismem vykládán dogmaticky, tj. jako soustava neměnných zákonitostí, nicméně samotné dílo není systematické a má spíše charakter hledání; nebylo ostatně nikdy dokončeno a většina ho zůstala ve fragmentech. Více než poučky obsahuje hypotézy, nejrůznější odbočky, anekdotická vyprávění, příklady z praxe, citace novinových článků o různých tragédiích a otřesných podmínkách dělníků či o dětské práci, jedovaté výpady proti kapitalismu apod.; v nadsázce se někdy říká, že Kapitál lze číst jako strašidelný gotický román.. Například v osmé kapitole prvního dílu Marx udává příklady porušování továrního zákona z roku 1833 (Factory Act of 1833), který omezoval pracovní dobu dětí v továrnách na max. 12 hodin denně

Ś. Svobodová 9.5.2018 10:43

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Filozofie ve smyslu vypracovaného systému.

F. Houžňák 9.5.2018 10:39

No, vidíte, co se všecko skrývá v jediném člověku,

na jedné straně inteligentní bytost, na druhé blbec. Míním Masaryka.

J. Kohout 9.5.2018 10:29

Re: Co je zlého na souvislosti doby?

Marx nikdy žádného dělníka nepotkal, nikdy nepracoval, byl to celoživotní vyžírka. Dělníky znal maximálně od Dickense.

Dětská práce v jeho době prakticky nebyla. Vždyť v době jeho narození už nás (natož v Německu) byla již desetiletí povinná povinná školní docházka. V době jeho hlavní tvorby naopak byl problém s bandami kluků toulajícími se bez činnosti městy (důvod vzniku Salesiánů).

M. Valenta 9.5.2018 10:18

Re: Autore!

Dávat rovnítka je tak jednoduché.

K. Janyška 9.5.2018 10:07

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Žádný. Kdo ho "vno ví, filosofuje. Tam se toho vejde ... Dzp.

K. Janyška 9.5.2018 10:07

Re: Masaryk o Marxovi

Však také Masaryk byl socan... Dzp.

K. Janyška 9.5.2018 10:06

Je výsměchem, a to lidské hlouposti a nevzdělanosti.

Bohužel, vás všech, kteří neznáte kompozitivní teorii. A jsou vás miliardy... Dzp.

Č. Berka 9.5.2018 9:55

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

jaká ucelená filosofie? Jaký filosof má funkční filosofii?

Č. Berka 9.5.2018 9:42

Masaryk o Marxovi

Marx v XIX. století byl nejgeniálnějším myslitelem. Není jednoho národohospodáře, který by se Marxem nezabýval. Sám jsem se od něho mnoho naučil. Jeho působení bylo ohromné. Marxism vynutil reformy. Sociální reformy jsou prací ideí Marxových. Na duchovní směry, politiku vlád, na vše měl marxismus vliv.

—Tomáš Garrigue Masaryk, Velicí mužové

T. Major 9.5.2018 9:40

Dovolím si říct že Brexit byl výsledkem neomarxistické politiky Bruselu.

M. Prokop 9.5.2018 9:29

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Ano.

Ale Vízek je starej marxista.

M. Prokop 9.5.2018 9:28

Re: Co je zlého na souvislosti doby?

Dětské práce nezbavil svět Marx, ale mnoho obyčejných lidí + technický pokrok.

Ani na migraci nepotřebujeme někoho jako Marx, ale lidi, kteří se nenechají oblbnout kecy multikulturalistů, ostatně někdy i z toho Marxe vycházejících.

M. Prokop 9.5.2018 9:26

Re: Autore!

To záleží na tom, co považujete za důležité.

Zda vysoce postavený čunitel přemoudré EU, podléhající marxistickému jedu a mající dost příležitostí omezovat naši svobodu, nebo president kolaborant.

Mně vadí oboje a zbavím-li se jednoho, nepomůže mi to od druhého, taktéž škodlivého.

Ś. Svobodová 9.5.2018 8:55

V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Bůh ví, jak by dopadli lidé v Marxově Říši, kdyby dostal stejnou příležitost jako Hitler. Nikde ve světě neexistuje funkční model Marxovy teorie. Přesto se o něj někteří blouznivci marně a s varovnými výsledky stále snaží. Nemůže být za velkého filozofa označován někdo, jehož ucelená filozofie se ukázala jako nefunkční

M. Valenta 9.5.2018 8:29

Autore!

Co je to jedna socha v Trevíru proti skutečnému prezidentu kolaborantovi.

D. Polanský 9.5.2018 8:10

Co je zlého na souvislosti doby?

Za Marxe byla situace na trhu práce jaká byla, např. běžná byla dětské práce. Marx musel přijít a přišel.

Dnes nemáme dětskou práci a dlouhou vyčerpávající pracovní dobu, ale narůstající migraci. Asi bude muset dojít také nějaký Marx, jelikož politici jaksi nezabírají. A možná za 150 let toho novodobého Marxe opět intelektuálové u kafíčka a makového rohlíčku také zatratí.

P. Lenc 9.5.2018 7:57

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Vás pane Vízku museli mlátit do hlavy Kapitálem už odmalička.

P. Lenc 9.5.2018 7:54

Re:

Dovolím si říct, že jeden z důvodů.

R. Tichý 9.5.2018 7:27

Oslava Marxe je duvodem pro Czexit.

J. Nový 9.5.2018 7:26

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Mimochodem, zkuste si představit situaci, že zadáte nějaké firmě výstavbu svého domu. Po skončení prací bude na vystavené faktuře kromě dohodnuté částky i další částka. Na dotaz o co jde, vám majitel firmy vysvětlí, že to je nárok na alikvotní část dovolené pro něj a jeho pracovníky :-)

J. Schwarz 9.5.2018 7:02

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Bez marxismu by se vývoj, pokud jde o délku pracovní doby atp ubíral stejnou cestou. Vždyť výrobce musí taky prodávat, jinak by výroba neměla smysl. V USA v devatenáctém století marxismus nijak nekvetl a přesto na tom byly Spojené státy líp než Evropští "revolucionáři".

V. Kotas 9.5.2018 6:20

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Ten Západ má Marxe naštudovaného velmi dobře a nezneužil ho, jako se to povedlo Východu ( i když to mohlo být cílené, Lenina propašovali zpět do Ruska Němci ).

F. Vízek 9.5.2018 0:15

Není zbytí - musím se opakovat

Karel Marx zemřel více než 30 let před vznikem Sovětského svazu a těžko mohl ovlivnit jeho vývoj a situaci v jeho satelitech.Na přelomu století byl ve Velké Británii vyhodnocen jako FILOZOF TISÍCILETÍ.

V Česku, kde je obvyklé pravidelně střídat volání AŤ ŽIJE a HRR NA NĚJ, také bourat a znovu stavět a znovu bourat pomníky, přejmenovávat jako na běžícím pásu ulice a náměstí...,bude asi málo chuti objektivně hodnotit osobnosti i události té které doby. Týká se to nejen německého filozofa a ekonoma Karla Marxe.

Jisté ale je, že přispěl k tomu, že se PROBUDILA dělnická třída, že její staletý boj přinesl ovoce, které sklízíme dosud: osmihodinová pracovní doba, zákaz dětské práce, ochrana a bezpečnost při práci, placená dovolená, placená nemocenská...

Nic z toho by jen tak nespadlo do klína. Bylo potřeba krve, potu, boje. A Karel Marx nástup pokrokového řádu - kapitalismu - vítal a svým učením ho kultivoval.