3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

EVROPA: Marxův pomník není jen výsměch

Václav Klaus na protestním shromáždění proti odhalení obří sochy Karla Marxe prohlásil, že postavení sochy je výsměch obětem komunismu. Je to ale i příznak toho, že marxismus v EU není zdaleka mrtvý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 9.5.2018 10:07

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Žádný. Kdo ho "vno ví, filosofuje. Tam se toho vejde ... Dzp.

R. Langer 9.5.2018 17:22

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Přesně!

Ś. Svobodová 9.5.2018 10:43

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Filozofie ve smyslu vypracovaného systému.

Č. Berka 9.5.2018 10:50

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Marx žádný vypracovaný systém nedodal "Kapitál byl marxismem-leninismem vykládán dogmaticky, tj. jako soustava neměnných zákonitostí, nicméně samotné dílo není systematické a má spíše charakter hledání; nebylo ostatně nikdy dokončeno a většina ho zůstala ve fragmentech. Více než poučky obsahuje hypotézy, nejrůznější odbočky, anekdotická vyprávění, příklady z praxe, citace novinových článků o různých tragédiích a otřesných podmínkách dělníků či o dětské práci, jedovaté výpady proti kapitalismu apod.; v nadsázce se někdy říká, že Kapitál lze číst jako strašidelný gotický román.. Například v osmé kapitole prvního dílu Marx udává příklady porušování továrního zákona z roku 1833 (Factory Act of 1833), který omezoval pracovní dobu dětí v továrnách na max. 12 hodin denně

K. Janyška 9.5.2018 15:46

Re: V kontextu doby lze chápat i Hitlera.

Nedodal nic platného a hrubě se mýlil úplně ve všem. Zejména ve výkladu lidské mysli a její funkce ve sponmtánním řádu lidského světa. A něm nevěděl vůbec nic, navíc... Dzp.

M. Valenta 9.5.2018 8:29

Autore!

Co je to jedna socha v Trevíru proti skutečnému prezidentu kolaborantovi.

M. Prokop 9.5.2018 9:26

Re: Autore!

To záleží na tom, co považujete za důležité.

Zda vysoce postavený čunitel přemoudré EU, podléhající marxistickému jedu a mající dost příležitostí omezovat naši svobodu, nebo president kolaborant.

Mně vadí oboje a zbavím-li se jednoho, nepomůže mi to od druhého, taktéž škodlivého.

M. Valenta 9.5.2018 10:18

Re: Autore!

Dávat rovnítka je tak jednoduché.

M. Prokop 9.5.2018 14:48

Re: Autore!

Zkuste to přečíst vícekrát.

T. Hraj 9.5.2018 11:18

Re: Autore!

Zemanovo kolaborantství je věcí interpretace jeho kroků, naprotitomu Junckerův marxismus je po trevírské exhibici explicitní a neoddiskutovatelný. Servilita nikoli k Číně, ale rovnou ke komunistické, marxistické Číně jakbysmet.

M. Prokop 9.5.2018 14:49

Re: Autore!

To vám vyjde tak nastejno, i ten Juncker je věcí interpretace. Jukněte třeba, jak se jeví panu Valentovi. :-P

M. Valenta 9.5.2018 15:13

Re: Autore!

Tak schválně. Jak?

T. Hraj 9.5.2018 15:17

Re: Autore!

Já vím. Pro někoho je i černá/bílá věcí interpretace.

D. Polanský 9.5.2018 8:10

Co je zlého na souvislosti doby?

Za Marxe byla situace na trhu práce jaká byla, např. běžná byla dětské práce. Marx musel přijít a přišel.

Dnes nemáme dětskou práci a dlouhou vyčerpávající pracovní dobu, ale narůstající migraci. Asi bude muset dojít také nějaký Marx, jelikož politici jaksi nezabírají. A možná za 150 let toho novodobého Marxe opět intelektuálové u kafíčka a makového rohlíčku také zatratí.

M. Prokop 9.5.2018 9:28

Re: Co je zlého na souvislosti doby?

Dětské práce nezbavil svět Marx, ale mnoho obyčejných lidí + technický pokrok.

Ani na migraci nepotřebujeme někoho jako Marx, ale lidi, kteří se nenechají oblbnout kecy multikulturalistů, ostatně někdy i z toho Marxe vycházejících.

Č. Berka 9.5.2018 13:14

Re: Co je zlého na souvislosti doby?

paradoxně Marx se vyslovil ve své Kritice gothajského proggramu proti požadavku zákazu dětské práce: Bod 3 programu soc.demokracie": Omezení ženské práce a zákaz dětské práce.“

Marx píše:

Úprava pracovního dne musí už obsahovat omezení ženské práce, pokud jde o délku pracovního dne, o přestávky atd.; jinak může znamenat jen vyloučení ženské práce z pracovních odvětví, která jsou pro ženský organismus zvlášť zdravotně závadná nebo která jsou pro ženy mravně závadná. Mínilo-li se tohle, mělo se to říci.

„Zákaz dětské práce“! Tady bylo naprosto nutné uvést věkovou hranici.

Všeobecný zákaz dětské práce je neslučitelný s existencí velkého průmyslu, a je to proto pouhé zbožné přání.Uskutečnit ho — kdyby to bylo možné — by bylo reakční, protože při přesně upravené pracovní době podle různých věkových stupňů a při jiných bezpečnostních opatřeních na ochranu dětí je časné spojení produktivní práce s vyučováním jedním z nejúčinnějších prostředků k přeměně dnešní společnosti.

J. Kohout 9.5.2018 10:29

Re: Co je zlého na souvislosti doby?

Marx nikdy žádného dělníka nepotkal, nikdy nepracoval, byl to celoživotní vyžírka. Dělníky znal maximálně od Dickense.

Dětská práce v jeho době prakticky nebyla. Vždyť v době jeho narození už nás (natož v Německu) byla již desetiletí povinná povinná školní docházka. V době jeho hlavní tvorby naopak byl problém s bandami kluků toulajícími se bez činnosti městy (důvod vzniku Salesiánů).

Č. Berka 9.5.2018 13:20

Re: Co je zlého na souvislosti doby?

http://www.statistikaamy.cz/2016/06/kazde-sedme-dite-na-svete-pracuje/

R. Langer 9.5.2018 17:24

Re: Co je zlého na souvislosti doby?

Dětská práce je realitou v současné Číně. Za to zřejmě Marxovi věnovali ten památník. Jaký že v té Číně vlastně mají režim? Já vám to řeknu, komunismus tam mají, a dětskou práci v něm. :-P

R. Tichý 9.5.2018 7:27

Oslava Marxe je duvodem pro Czexit.

P. Lenc 9.5.2018 7:54

Re:

Dovolím si říct, že jeden z důvodů.

T. Major 9.5.2018 9:40

Dovolím si říct že Brexit byl výsledkem neomarxistické politiky Bruselu.

F. Vízek 9.5.2018 0:15

Není zbytí - musím se opakovat

Karel Marx zemřel více než 30 let před vznikem Sovětského svazu a těžko mohl ovlivnit jeho vývoj a situaci v jeho satelitech.Na přelomu století byl ve Velké Británii vyhodnocen jako FILOZOF TISÍCILETÍ.

V Česku, kde je obvyklé pravidelně střídat volání AŤ ŽIJE a HRR NA NĚJ, také bourat a znovu stavět a znovu bourat pomníky, přejmenovávat jako na běžícím pásu ulice a náměstí...,bude asi málo chuti objektivně hodnotit osobnosti i události té které doby. Týká se to nejen německého filozofa a ekonoma Karla Marxe.

Jisté ale je, že přispěl k tomu, že se PROBUDILA dělnická třída, že její staletý boj přinesl ovoce, které sklízíme dosud: osmihodinová pracovní doba, zákaz dětské práce, ochrana a bezpečnost při práci, placená dovolená, placená nemocenská...

Nic z toho by jen tak nespadlo do klína. Bylo potřeba krve, potu, boje. A Karel Marx nástup pokrokového řádu - kapitalismu - vítal a svým učením ho kultivoval.

V. Kotas 9.5.2018 6:20

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Ten Západ má Marxe naštudovaného velmi dobře a nezneužil ho, jako se to povedlo Východu ( i když to mohlo být cílené, Lenina propašovali zpět do Ruska Němci ).

J. Schwarz 9.5.2018 7:02

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Bez marxismu by se vývoj, pokud jde o délku pracovní doby atp ubíral stejnou cestou. Vždyť výrobce musí taky prodávat, jinak by výroba neměla smysl. V USA v devatenáctém století marxismus nijak nekvetl a přesto na tom byly Spojené státy líp než Evropští "revolucionáři".

M. Prokop 9.5.2018 9:29

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Ano.

Ale Vízek je starej marxista.

J. Nový 9.5.2018 7:26

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Mimochodem, zkuste si představit situaci, že zadáte nějaké firmě výstavbu svého domu. Po skončení prací bude na vystavené faktuře kromě dohodnuté částky i další částka. Na dotaz o co jde, vám majitel firmy vysvětlí, že to je nárok na alikvotní část dovolené pro něj a jeho pracovníky :-)

P. Lenc 9.5.2018 7:57

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Vás pane Vízku museli mlátit do hlavy Kapitálem už odmalička.

R. Langer 9.5.2018 17:26

Re: Není zbytí - musím se opakovat

Jasně. A jinde to nemají, že? :-P