3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 22.1.2011 11:23

Re: POVRCHNÍ!

Finrod Felagund je pan Rusčák.

P. Brodský 22.1.2011 11:15

Re: POVRCHNÍ!

Nějak tu Finrodovu repliku nemohu nikde nalézt.

B. Rybák 22.1.2011 11:14

Ano, opravdu je to tak jednoduché

Belgický stát nemůže existovat, protože neexistuje belgický národ (identifikace občanů se státem a jejich vzájemná solidarita) a z téhož důvodu nemůže dobře fungovat a tedy ani existovat Evropský nadstát. Nadnárodní stát může existovat jen "při dobrém počasí", kterým je vyšší životní úroveň než mají okolní státy (a eventuálně další výhody, jako např. "neutralita" Švýcarska) a při natolik velké kulturní homogenitě, že při tom "dobrém počasí" nevznikají mezi jeho etniky bolestně pociťované ekonomické rozdíly. Skončí-li "dobré počasí" jednotlivá etnika se nevyhnutelně začnou z jeho konce obviňovat, svou životní úroveň si závidět, nebo před druhými etniky chránit, stát se rozpadne.

Dobré počasí pro nadnárodní stát v Evropě nedávno skončilo a dokud ekonomicky Evropa nepředhoní USA (Čínu), tak se nevrátí.

PS. Na rostoucím separatismu italského severu vidíme, že při při rozdílech kulturních ani jednotný jazyk nemusí k jednotě postačovat (balkánský problém).

F. Pavlis 22.1.2011 10:47

Re: Klausův a Janyškův

pane, jste arbitrem s dekrerem z Plzně, nebo tak trochu z vlastní vůle ????

F. Pavlis 22.1.2011 10:43

Re: Autor se velmi, velmi plete

Ano, kloním se k tomuto názoru. Tak jsem také četl článek s vnímáním oné nešťastné "nesounáležitosti". Dodnes mám rád Slovensko a mrzí mě rozpad společného státu. Nebyl jsem "čechoslovakistou"  ve smyslu blízkém nacionalizmu. Ovšem ta touha po svébytnosti Slováků a ekonomické tahanice nakonec vykonaly své.  EU je také konglomerátem chtěným shora a nikoli zdola.  Jak se bude odvíjet její budoucnost záleží asi na parametrech, které  - státy - 27 či více - budou  akceptovat a tolerovat.  Hodně bude asi záležet i na vztahu  nadřazenost - podřízenost  mezi VELKÝMI a MALÝMI .  "Zprůměrovat" Evropu se nemůže podařit právě pro ty hluboké emocionální, nacionální i mentální rozdíly. Renezanční Evropa byla také svého druhu unií, ale na úplně jiném principu. Tříbení názorů je proces. Jejich spontánní odmítání pouze statická negace. Nikam to nevede. Domnívám se ...

J. Čertík 22.1.2011 10:28

Zkusme najít rozumnou cestu ven

Ano, rozpad Belgie je i pro naše euronaivisty velmi nepříjemná realita. Oni tvořili kdysi tu většinu, která i nás zbylých 20% hlasující proti zatáhla do dalšího socialistického experimentu. A to jsme netušili, že od té doby už bude jenom hůř. Frašky s opakováním referend, dokud se nedosáhne požadovaného výsledku. Vojenská tragédie v Jugoslávii. Ekologické šílenství. Nabubřelé plány, "jak dohnat a předehnat". A asi nejtrpčí pilulka - rozlézající se korupční prostředí okolo tzv. evropských peněz. Nepřekvapuje mě tedy, že už je nás, nebo brzy bude, většina. Zkusme pak najít rozumnou cestu ven. Víme dobře, jak vypadají nereformovatelné systémy.

S. Ševeček 22.1.2011 8:51

Re: Autor se velmi, velmi plete

Ano, "teorie" euroregionů, nenápadně převáděná do praxe, je výdobytkem DEUnie.

S. Netzer 22.1.2011 8:04

POVRCHNÍ!

Přesná je Finrodova replika.

Z. Rychlý 22.1.2011 7:05

Re: Autor se velmi, velmi plete

Pane Ruščáku, máte sice v něčem velkou pravdu, ale nic to nemění na tom, co píše pan Robejšek - Belgie, coby vzor nadnárodního státu, nefunguje. Československo - soužití nefungovalo, atd, atd.

Moje teorie říká, tam kde jsou ekonomické rozdíly, tam vztah národů nefunguje. A platí to i pro regiony národnostně jednotné, např. Irové - dokud nedošlo k ekonomickému sblížení, prali se křesťané s protestanty, až kulky lítaly. Prostě hůl na psa se vždycky najde.

Váš příklad Švýcarska možná funguje z důvodu neexistence velkých ekonomických rozdílů mezi regiony. Autor článku se možná nerozepisuje o příčinách nesnášenlivosti, ale že se Valoni a Vlámové nesbližují je prostý fakt. Autor má pravdu.

P. Brodský 22.1.2011 2:35

Klausův a Janyškův

Prokop nepochybně chválí amaterský pamflet pana Robejška, nikoli inteligentní informaci pana Ruščáka.

Z. Jaromír 22.1.2011 2:10

Re: Autor se velmi, velmi plete

Znamenitě podáno, Robejškův článek je např.  pro zeměpisce nebo příznivce cyklistiky (Brabantský šíp, Valonský šíp, Okolo Flander...)  dosti zábavný. A jen tak na okraj : když se tu v Čechách na zač. 90. let debatovávalo o EU,  nemluvívalo se o evropském soustátí, nebo Evropě států, nýbrž o Evropě regionů jakožto žádoucím cíli evropského sjednocování.

A. Ruščák 22.1.2011 1:27

Autor se velmi, velmi plete

Nadnárodnostní stát není problém, problém je stát, který vznikl proti vůli svých občanů. Nadnárodnostní stát je i Švýcarsko, které funguje velice dobře. Proč nefunguje Belgie? Protože se Vlámů, Brabanťanů nebo Limburčanů nikdo neptal na to, jestli chtějí v Belgii být. Protože do ní byli násilím včleněni zejména z vůle Velké Británie. To je celý problém, ne mnohonárodnostní charakter země. Do EU vstoupily všechny členské země dobrovolně, proto bude mít osud jiný. A propos - ten článek je skutečně amatéřina, z následujících důvodů: Není žádné "Vlámsko", ale "Flandry". Flandry obývají Vlámové, Brabanťané a Limburčané. Ti poslední jmenovaní mají svůj téměřstát v Nizozemí (Provincie Limburg, hlavní město Maastricht). Valonsko vzniklo z regionů, které byly buď frankofonní, nebo mluvily nějakým z nizozemských jazyků (neexistuje nizozemština, v Nizozemí se mluví holandsky, frísky, limbursky, vlámsky a Platt), ale frankofonními se postupně staly, protože Belgie nebyla míněna jako stát dvou rovnocenných jazykových entit, ale dominantních frankofonních Belgičanů, kteří utlačovali ty druhé. Další věc - v celém původním Nizozemí (čili dnes Benelux+département okolo Lille-Rijselu a kousíček spolkové země Nordrhein-Westfalen) nefunguje a neexistuje identifikace pomocí jazyka, ale regionu. Člověk s Utrechtu se s Vámi bude do krve hádat, že není Holanďan, byť mluví holandsky. Kromě toho, není trochu divné, že separatistická N-VA je velmi eurooptimistická strana? Totéž platí o Scottish National Party, Ruchu Autůnůmije Ślůnska či mnoha dalších regionalistických, autonomistických či separatistických stranách v EU. Vypadá to, že autorovy myšlenky uvízly mentálně ve 20. století a že odmítl vzít na vědomí novou realitu.

M. Prokop 22.1.2011 0:50

Přesné!