27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fleischer 20.11.2007 5:30

Re: Re: Re: Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Ten rozdíl samozřejmě chápu. Chápete však Vy, že Němci byli do čs. státu zařazeni proti své vůli násilím a že tento stát nepovažovali za svůj?. Češi byli v Sudetech také chápáni jako okupanté! ČSR také nebyla o nic více spravedlivějším státem, pokud se týká národností politiky, než staré Rakousko. Proč myslíte, že Češi nechtěli žít v rakouské monarchii? Také to nebyl jejich stát. Po válce se v českém pohraničí mučilo a vraždilo, to jsou známé skutečnosti. Vyhnání samotné samozřejmě odporuje základním lidským právům.

Fleischer 20.11.2007 5:12

Re: Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Proč Češi nechtěli žít v Rakousko-Uhersku? Zcela stejný důvod měli čeští Němci, proč nechtěli žít v Československu. Podobné pocity měli i Slováci. Byla to svoboda národa, všichni výše zmínění se cítili utlačovaní. Sudetětí Němci nešli do Německa domů, doma byly v Čechách a na Moravě! Nevratné to je, to je jediné v čem máte pravdu. Lid nemá do toho co mluvit? Ani postižení? To je ovšem popření demokracie! Tak ať lid mluví!!

Pete Brich 19.11.2007 22:08

strejdo, tak do mne nalejte nové poznatky ze starého Ottova slovníku naučného:

Kde leží?

PB

strejda 19.11.2007 21:48

Re: Pojem Sudety historie ani geografie nezná. Byl uměle vytvořen, aby mohl později být politicky využíván.

Pete Brichu, již jsem vám jednou, na základě Ottova slovníku naučného z 19.století, že pojem Sudety je starý a zcela objektivní. Vy jste opravdu zcela imunní na nové poznatky. Dokážete pochopit psaný text?

Pete Brich 19.11.2007 21:31

Pojem Sudety historie ani geografie nezná. Byl uměle vytvořen, aby mohl později být politicky využíván.

Politicky využit byl a je využíván dosud.

PB

Fleischer 19.11.2007 18:03

Re: Re: Jsem proti kolektivním trestům - tvrdě a nekopromisně.

Repatriace - v záležitosti sudetských Němců nemůže mít jiný význam než návrat do Česka, protože jejich vlast je zde, do Německa byli přece vyhnáni.

Fleischer 19.11.2007 17:58

Re: Re: Re: Re: typická sudetoněmecká demagogie

Pravdu máte oba, vidíte jak je právo pružné!!!

Jura Jurax 19.11.2007 17:57

Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Omluva už tu byla - přímo ústy prezidenta Havla. Ýbrmenšové naopak dodnes nezaplatili reparace - zabavený sudetský majetek činil zlomeček škod.

A že naši bývalí spoluspoluobčané nevyprovokovali žádnou nespravedlivou a útočnou válku - kecáte. Pravda, Heim ins Reich díky pronikavé blbosti anglických a francouzských politiků šli ještě bez války (jinak by tu ta nespravedlivá a útočná válka byla co by dup), ale poskytli Hitlerovi výzbroj pro 40 divizí a neporušené špičkové zbrojovky. A v neposlední řadě zvýšili fýrerovu prestiž - proti napadení ČSR existovala mezi německou generalitou určitá opozice.

Mimochodem - třetina Guderianových tanků, co převálcovaly Francii, byly exčeské LT-35 a v českých zbrojovkách vyrobené LT-38. Nestačí to?

Jura Jurax 19.11.2007 17:50

Re: Re: Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Jojo - jenže odbojáři a partyzáni za války na okupanty, kdežto sudetští teroristé před válkou na vojáky vlastního státu - pochopujete ten rozdíl při Vašem vzdělání?

No a taky českoslovenští vojáci nesrovnali v odvetu se zemí nějakou sudetskou vesnici, nepostříleli muže, ženy neodvlekli do koncentráků a děti nedali na náležité vychování (taky do koncentráků). I zde je patrný rozdíl, který můžete zaznamenat i Vy.

A jinak - neodsuzuji ani tak tu střelbu, že byla ze zálohy, ale samotný fakt střelby - fakt napadení. V době míru.

strejda 19.11.2007 16:52

Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Není pravda, že se většina českých Němců o politiku nezajímala. Celá jejich komunita byla velmi silně zpolitizována a aktivní. Ne všem se vývoj ale líbil. Na Čechy ale velký ohled nebrali. Vstoupili dobrovolně do procesů, které nemohli ovládat a ty je semlely. To se stává. Výsledek byl reakcí na jejich tvrzení, že se s Čechy nedá žít v jednom státě. Při vítězství Říše by Češli šli na východ a do plynu. Při porážce Říše museli Němci domů, do Německa. Je to smutné, ale nevratné. Konec konců politickou odpovědnost němečtí vůdcové zaplatili. A lid nemá do takových věcí mluvit. Tak, ať také nemluví!

Saša 19.11.2007 15:52

Jak se mi tam dostal ten ypsilon,

to tedy vážně nechápu ;-D ale zvedlo mi to náladu.

Saša 19.11.2007 15:50

Ano, už to tady bylo.

Zkuste se začíst do 1. kapitoly 1. knyhy Makabejským. Jako by to bylo o dnešku...

Michal Petřík 19.11.2007 15:16

Re: Re: Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Váš první vstup: omluvu za utrpení, která byla při odsunu způsobena nevinným lidem jsme provedli velmi vstřícnými slovy  - přímo v mezivládní deklaraci z roku 1997 a pak také v preambuli ČS - německé mezinárodní smlouvy z roku 1992.  Mimochodem ta vstřícnost byla až natolik silná, že mnohé vedla k iluzi, že jde o  odsouzení principu vysídlení, nikoliv odsouzení násilí, nezákonností, znásilňování, vražd, ponižování, ke kterým během tohoto transferu bohužel došlo.

Váš přístup "oba chtěli svobodu" vyráží dech a ještě překonává velmi nechutný vtip, který jsem před několika lety slyšel od jednoho slezského Němce: Kdysi Němci válčili a Židé obchodovali. Dnes je tomu naopak: dnes Němci obchodují a Židé válčí.

Jak prosté...

radon 19.11.2007 15:15

úplně jinak !..

státní příslušnost se určovala podle národnosti, kterou občané udávali při sčítání lidu od r. 1928..jasně, že dvojjazyční starorakušané různě národnost měnili.... takže přiznal jsi národnost českou, i když doma mluvíš německy, Protektorát, a nebo aktivně národnost změnit... a opačně.. Mnoho Němců začalo litovat jen co dostali povolávací rozkaz do wehrmachtu ....

radon 19.11.2007 14:45

protektorátní Češi

se při Vaší logice v 99,9% dopouštěli též vlastizrady, protože1) Obyvatelé protektorátu, kteří jsou příslušníky německého národa, stávají se německými státními příslušníky a podle předpisů zákona o říšských občanech z 15. září 1935 (Říš. Zák. I., str. 1146) říšskými občany. Pro ně platí tudíž také ustanovení na ochranu německé krve a německé cti. Podléhají německé soudní pravomoci.(2) Ostatní obyvatelé Čech a Moravy stávají se státními příslušníky Protektorátu Čechy a Morava.

Čl.3(1) Protektorát Čechy a Morava jest autonomní a spravuje se sám.

 

Fleischer 19.11.2007 14:24

Re: ach jo...

Problém je v tom, že do říše formálně patřili (tedy rozhodnutím Mnichovské konference) ale i s celými Sudety. Po válce byla Mnichovská dohoda zrušena (podle českého výkladu od samého počátku), z toho logicky vyplývá, že v době vyhnání byli opět československými státními občany!

radon 19.11.2007 14:23

Podunajská monarchie

pokud by byla zachována po Velké válce, nemusela být ani IIWW a v EU bycho byli mocnost a ne několik státěčků. I Slovinsko, Chorvatsko bylo naše, a za císaře pána a jeho rodinu jsme vybojovali Hercegovinu...

Vlastimil 19.11.2007 14:20

Re: Re: Re: typická sudetoněmecká demagogie

Jenže v průběhu války uznaly USA, SSSR a Velká Britanie exilovou vládu Československa a Beneš byl poté respektován jako československý prezident. Hácha byl naopak považován za představitele loutkového režimu se kterým se vůbec nejednalo. To ovšem sudeťáci, jako jste Vy, nechtějí slyšet.

Queribus 19.11.2007 14:08

Ale vždyť vykřikovali "Heim ins Reich"!

Po válce jim to bylo umožněno. Kdyby válku vyhrál Áda, sotva by měl československý národ právo na existenci, neřku-li vlast.Mimochodem, nedopustili se sudetští Němci, jako českoslovenští občené, vlastizrady? Ta se většinou ale odsunem netrestá, tam bývá provaz nebo kulka...

Zámek 19.11.2007 14:05

Re: Re: typická sudetoněmecká demagogie

Vážení, Edvard Beneš abdikoval z funkce prezidenta ČR a odjel do uSA přednášet na univrzitu, tuším v Chicagu jako soukromá osoba. Prezidentu Háchovi posla blahopřání ke zvolení.

Zámek 19.11.2007 14:02

Re: Od kdy to platí?

Stačí snad, že byly schváleny potom, né? 

Zámek 19.11.2007 14:01

Re: ach jo...

Příteli máte to trochu popletené, především se proti své vůli napřed stali občany 1.ČR a to nikoliv jako politická ale pouze kulturní menšina - většinu tvořil vylhaný konstrukt československého národa. Prvorepublikoví politici je nedokázali zapojit do politickéo života. Hospodářská krize nejvíc dopadla na pohraniční území 1.R a vláda ostentativně sudetským Němcům v době krize nepomáhala. Vedle se vzmáhalo Německo, kde začala růst  zaměstnanost a vábnička nacionalismu udělělě svoje.   

Fleischer 19.11.2007 13:40

Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Sudetští Němci nebyli zdaleka všichni příznivci A. Hitlera. Značná jejich část byla např. sympatizanty sociální demokracie (předseda W. Jaksch byl v emigraci v Londýně a byl ve styku s. E. Benešem), komunistická emigrace byla v Moskvě. Většina českých Němců se však o politiku nezajímala vůbec - měli stejné starosti jako Češi, třeba jak uživit rodinu. Všichni, nebo téměř všichni, si však přáli svobodu pro svůj národ. Kam Hitler povede Německo v příštích letech to nemohli vědět. Vždyť to nevěděl ani britský ministerský předseda, který po návratu z Mnichova prohlásil: Vezu Vám mír!

Fleischer 19.11.2007 13:12

Re: Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Historie je komplikovaná, suteťáci stříleli ze zálohy na čs. vojáky, čeští odbojáři a partyzáni stříleli ze zálohy na německé vojáky. Oba chtěli svou svobodu, ale máte pravdu, střílet ze zálohy není čestné.

ivoš 19.11.2007 12:41

Re: Re: zbavení majetku a vyhoštění

Juro, nikomu se nelíbí, je-li vyhošťován nebo zbavován majetku, o herrenvolku nebo podlidech bych snad ani nehovořil...

Jura Jurax 19.11.2007 12:28

A vůbec

zaplaťtež bohové, jsou-li jací - nechat si tu tři milióny sudeťáků, tak teď dopadneme jak Srbové s Kosovem - i to humanitární bombardováníčko by luftwaffe jistě ráda zařídila, bylo-li by třeba a my se cukali, ba dokonce - jak odporné - se pokoušeli bránit celistvost své vlasti - naší republiky :-/

Jura Jurax 19.11.2007 12:24

Re: Re: Re: ale proč sem?

Jojo - nechat si tu tři milióny sudeťáků, tak teď dopadneme jak Srbové s Kosovem - i to mumanitární bombardováníčko by luftwaffe jistě ráda zařídila, byli-li by třeba ... :-/

NevericiTomas 19.11.2007 12:21

Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Tak jeste tu o tom ze Cs. armada nebojovala. Bojovala, padlych byly jen na konci 30. let stovky a zbyva dodat, ze v sudetech operovay tisice ordneru, kteri ovsem meli odvahu prepadavat cetnicke stanic s posadkou 4-5 muzu v nekolikanasobne presile. Jen zarachotil tank, zdrhali za hranice. Nejsme vsihni nevzdelani tupci

K. Babák 19.11.2007 12:20

Re: Re: Od kdy to platí?

To také píšu, že měli být souzeni. Jenomže nebyli. V Německu oficiálně nebagatelizují zločiny. Ale kolik dozorců z koncentráku bylo osvobozeno, protože je svědci po dvaceti letech nebyli schopni absolutně přesně identifikovat. Kolik jich mělo alibi na to, že v době kdy měli polévat vězně na mraze vodou (pane svědku, kolik bylo stupňů? Byl ten kýbl smaltovaný? V kolik to bylo hodin? Opravdu 15.25, nebylo to v 15.30?) dohlíželi na spořádaný výstup vězňů na 5 km vzdáleném nádraží, potvrzené deseti dalšími dozorci? Tvrdím, že i kdyby byla z naší strany vůle k potrestání vrahů, byl by na druhé straně kladen důraz na to, že někdo unikl a že žádný soudní proces nenahradí útrapy, způsobené odsunem.

Jura Jurax 19.11.2007 12:17

Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Chytráku - mirumilovní sudeťáci už v osmatřicátém střílei hrdinně ze zálohy na československé vojáky - můj otec by mohl vyprávět, kdyby ještě žil ... podívejte se na staré týdeníky, jak ti  bývalí spoluobčané hystericky hajlovalia nadšením si uchcávali do gatí, když přišli němečtí okupanti ... akorát umožnili Hitlerovi získat výzbroj pro 40 divizí a neporušený zbrojní průmysl - mimo jiného 1/3 Guderianových tanků, co převálcovaly Francii, byly bývalé české tanky LT-35 a výrobky českých zbrojovek LT-38.