4.6.2024 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

EVROPA: Kvóty pro ženy

Evropská komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová chce v Evropské unii prosadit povinné kvóty pro ženy v manažerských pozicích ve všech společnostech ve vlastnictví státu, ale i v soukromých podnicích kótovaných na burze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 16.10.2012 13:49

Re: Rozporovala bych jednu jedinou věc

Ani omylem ... :-)

M. Sedláček 15.10.2012 14:19

Re: Co alternativní pohled

Tyhle komunistické bláboly myslíte vážně nebo ironicky?

T. Vůjta 15.10.2012 13:15

Re: Regulované zaměstnávání žen ?

Ano, asi Vám rozumím, co cítíte. Ale já ve svém příspěvku chtěl říci něco jiného. Nejsem ten mladý člověk, kterému se podařilo dostat k slušnému platu a stáří neřeší, protože je v nedohlednu. Je mi skoro 50 a už několiklet se ženou opravdu na stáří myslíme, vůbec mě to nenechává být klidným. Já jsem ve své reakci chtěl říci dvě věci - jednak to, že kvoty na počet zaměstnávaných žen a mužů jsou nesprávné, že se tomu má nechat volný průběh, není zde přece žádná organisace, která spiklenecky zařizuje, aby muži byli lépe placeni, než ženy. Chtěl jsem říci, že jedinou výjimkou by měl být nějaký system pro podporu zaměstnávání žen, které měly pauzu z důvodu výchovy dětí a teď je nikdo nechce, ovšem pouze ve státním sektoru, že v komerční oblasti by to způsobilo více škod, než užitku. A druhak jsem chtěl vyjádřit, že kdyby se žilo v rodinách s 2-ma, lépe 3-mi a více dětmi (ale řádně !), kdyby ženy cítily, že to nejlepší, čím mohou sobě a okolí přispět je ne sloužit nějakému cizímu zaměstnavateli, ale svým dětem (potažmo pak svému manželovi a přirozeně, že i sobě), našly by mnohem vyšší satisfakci, posunem na trhu práce by mužové dosahovali dostatečně vysokých příjmů, aby své ženy a děti uživili. A větší počet dobře - tedy mateřsky, nikoli komunálně - vychovaných dětí by znamenal trvale rostoucí počet jak nových spotřebitelů, tak plátců pro důchodové pojištění starých lidí. Je to vlastně návrat k tradičnímu systemu zajištění pro staré lidi.

K. Oldřich 15.10.2012 12:49

Re: Regulované zaměstnávání žen ?

To zaměstnavatelství skutečně není to nejdůležitější. Ale pokud Vám vydží je možné, že se bez pomoci státu obejdete. Jenže přihodit se může ledacos. Už ale je mezi námi ne zcela zanedbatelné množství lidí, kteří se ještě nedávno dušovali, že pomoc od státu nikdy a najednou je všechno jinak. Váš příspěvek vůbec nepovažuji za povýšenecký. Opravdu mne spíše napadlo něco ve smyslu "jen aby se nesplet." Takhle mluví i někteří, převážně mladší zaměstnanci, kteří momentálně mají slušnou mzdu a nějaké to důchodové pojištění a naivně věří tomu, že za nějakých cca pětatřicet let jim to bude něco platné a nevěří, že nebude. Také mám například příbuzného, donedávna živnostníka, kterému se před lety vedlo velmi dobře a myslel si něco podobného jako Vy. A pak pozvolna přestalo jeho řemeslo být potřebné. Dnes je zaměstnán za nevalný plat a má to za pár do důchodu od státu. Neštěstí zkrátka nechodí po horách. Co se kvót týče, ta nána z Bruselu by si zasloužila facku pokaždé, když by otevřela mordu.

T. Vůjta 15.10.2012 7:11

Re: Regulované zaměstnávání žen ?

Pane Oldřichu, tím rouháním asi máte na mysli to, že pohlížím na problem z výšin, jako kdosi, kdo je "za vodou" (protože je zaměstnavatelem a to už něco znamená) a přitom si neuvědomuje, že také jednou může padnout na zem mezi ostatní obyčejné lidi, kterým kvoty pro ženy přinášejí výhody. A pak i mně budou kvoty ku prospěchu, každopádně budu potřebovat pomoc ve stáří. Ale nepřejete mi to, jen mě upozorňujete, abych si dával pozor na svoji povýšenost. Pochopil jsem Váš příspěvek správně ? Zdál by se Vám můj příspěvek stejný, kdybych v něm neuvedl, že jsem zaměstnavatelem ? Po pravdě, býval jsem mini-zaměstnavatelem, dnes jsem spíše mikro-zaměstnavatelem, doufám, že moc povýšený nejsem. A pokud ano, věřte mi, že jsem vděčný za každé slušné napomenutí, i za to Vaše...

O. Kadlec 15.10.2012 0:03

Re: ...az na to vystupovani z EU.

Pane - soukromé vlastnictví je základ civilizace. Soukromé vlastnictví znamená že když je něco moje je to moje úplně.

Z toho neplyne, jak se primitivové domnívají, že si s tím mohu dělat co chci, ale rozhodně je to stále moje. Úplně moje.

O. Kadlec 15.10.2012 0:00

Re: Co alternativní pohled

To tu bylo za komančů. Předefinovaná ekonomika. Konce jsme zkusili na vlastní kůži.

K. Vážný 14.10.2012 23:35

Re: Docela bych z toho vystupování měl obavu

Za obč. války se také zjistilo, že státy USA nemají právo na secesi.

K. Vážný 14.10.2012 23:34

Co alternativní pohled

Z hlediska dnešní ekonomiky jsou peníze na investice jen jednou komoditou, co potřebujete k provozu podniku . Proč by měl držitel této komodity mít navrch. Zaměstnanci tam vkládají svůj čas, svoji práci, svůj život. Co kdyby se zakázal "měsíční" pronájem těchto sil a namísto toho se zavedla povinnost sohodnout se na podílu na zisku?

A tím to zdaleka nekončí. Veřejnost poskytla do firmy veřejnou vzdělanost, a také prostředí - půdu, vodu, vzduch... I ta by měla mít podíl na zisku... Co takhle předefinovat trochu ekonomiku.

K. Vážný 14.10.2012 23:29

Re: ...az na to vystupovani z EU.

Jenže ta firma není úplně vaše. Vy jste do ní jen dal část nutných zdrojů - investice. Ale dali tam i jiní - zaměstnanci svoji práci a svůj čas, veřejnost veřejné statky (silnice k vám a od vás, sítě, organizaci státu, vaši ochranu) a také prostředí, vzduch, půdu, ...

T. Marek 14.10.2012 21:01

Re: ...az na to vystupovani z EU.

velice vám to přeji. Ten článek má ale hlubší význam (doufám). Pokud směřujeme k tomu, že nám bude někdo předepisovat koho musíme zaměstnat - ne podle odbornosti a schopností, ale podle pohlaví, je to taková zhovadilost, že je nezbytné se účinně bránit. Do nedávna jsem byl podnikatelem a i když už byly a jsou různé předpisy a pokyny koho smím odmítnout a proč, tak jsem se jimi nikdy neřídil. Jestliže já platím zaměstnance, tak já budu rozhodovat koho chci a koho ne - i kdyby to bylo jakkoliv předpisy omezováno. nejde přece jen o výkonnost, ale také o loajalitu, vystupování, úroveň ústního i psaného projevu, čistotnost atd. Zdá se, že jich v tom Bruselu je moc a  tak vymýšlejí koniny. On měl pan prof. Parkinson fakt pravdu. 

K. Oldřich 14.10.2012 19:08

Re: Nokia uz si to vyzkousela

Pověsti o nerovnoprávném postavení žen na trhu práce blednou ve světle jistého zajímavého statistického údaje o němž se mnoho nemluví. Muži bez debat mnohonásobně vedou v počtu těch, kteří nemají podřízených. Zkrátka dámy nám pánové šéfujou. Ovšem nafackoval bych si za to, že jsem si nepoznamenal kde jsem k tomu přišel.

J. Mrázek 14.10.2012 18:57

4% zastoupení také povinné?

To budou mít ČD na GŘ velkou honičku s naředěním, že pane Dušek, jak jste se bál TAM ohnout.....?  Jen se ptám !!!!!

K. Oldřich 14.10.2012 18:55

Re: Regulované zaměstnávání žen ?

Pane Vůjto nerouhejte se. Může se Vám snadno přihodit, že jednoho dne zaměstnavatelem nebudete a každá pomoc třeba i od eráru Vám bude dobrá. Například v tom stáří. Ale nepřeji Vám to.:o)

K. Oldřich 14.10.2012 18:50

Re: Rozporovala bych jednu jedinou věc

Všechny pitomosti pocházejí z Prahy, neb tam je ouřadů sídlo. Vezměte si je na Moravu. My se jich rádi zbavíme.:o)

M. Prokop 14.10.2012 17:24

"Pochopil jsem o kolik je Německo eticky i politicky dál."

Tak to je dobré, jeden němcoevropan, to ta EU na národnostní rozbroje snad nepadne.

M. Prokop 14.10.2012 17:22

Re: Docela bych z toho vystupování měl obavu

Pokud bychom to právo neměli, není už vůbec žádný rozdíl od SSSR.

M. Prokop 14.10.2012 17:21

Re: ...az na to vystupovani z EU.

Budiž Vám přáno.

M. Prokop 14.10.2012 17:20

Re: To už říkal Klaus aby jsme tam nelezli !

V devadesátých ještě přeslavná EU neblbla tolik.

O. Kadlec 14.10.2012 14:06

Re: To už říkal Klaus aby jsme tam nelezli !

:-)

Jak mu to můžete věřit? Klaus říkal a hlavně dělal přesný opak, dokud mohl. Že to říkal začal říkat až když jsme tam byli. Už nic neriskoval. Dokud ale vládl, dobře věděl že jediná rozumná cesta pro ČR je vstup do EU. A taky za tím šel. Samozřejmě nebyl spokojen s tím, že se mu nepodařilo udržet se u moci až do našeho vstupu, takže smetanu slízla socialistická vláda.

B. Rybák 14.10.2012 11:54

Re: Docela bych z toho vystupování měl obavu

Parlament je legitimním zástupcem politického národa. Ten ale v EU neexistuje a proto tento parlament bude vždy jenom fraškou hry na demokracii (nástrojem pro ovládání slabších národů a států). Jsme natolik odlišní od ostatních národů, že v EU budeme většinou osamoceni (jako v době Mnichova). Nic hodnotného si od toho slibovat nemůžeme, je ale možné, že nám nic jiného nezbude (že budeme muset čekat a napomáhat prohloubení eroze EU).

J. Dvořák 14.10.2012 10:58

To už říkal Klaus aby jsme tam nelezli !

A zase měl pravdu,už je s tím protivnej !

O. Kadlec 14.10.2012 7:31

Re: ...az na to vystupovani z EU.

Potlesk!

O. Kadlec 14.10.2012 7:30

Re: Když jsem půl roku

Nejste sám. Tendence jde tím směrem, že se postupně vytváří dvě třídy: třída Evropanů, miliony lidí, kteří mohou žít kdekoli, jsouce k tomu vybaveni profesně a jazykově, a třída lokálních patriotů, kteří mají nemovitosti jen na jednom místě a nenávidí "Brusel". Obojí jde proti národnímu státu a to se mi nelíbí.

K. Kužel 14.10.2012 6:41

Re: Na co ještě čekáme

To sedí, dík!

I. Slaba 14.10.2012 2:09

...az na to vystupovani z EU.

Kvoty jsou nesmysl a spolecnost jako celek by se mela snazit podporovat rodinu co nejvice celistvou. Na druhou stranu by take mela podporovat profesionalky v casnem navratu na jejich pozice, aby neztratila kvalifikovanou pracovni silu. Vse je otazkou volby a ja jsem zasadne pro volbu svobodnou. Stojim si za tim, ze skloubit profesionalni drahu a materstvi proste lze. Sama jsem toho prikladem - jsem lekarka (anesteziolog/intenizivista), ziskala jsem nekolik zahranicnich stipendii, pravidelne prezentuji svuj vyzkum na kongresech, v soucasnosti ziji a pracuji v Kanade. Mam ctyri super deti, ted uz jsou skoro dospele. A jsem si stoprocentne jista, ze jak moji pacienti, tak moje deti nejakym zanedbavanim netrpely a netrpi. :)

I. Slaba 14.10.2012 1:55

Souhlasim,

K. Vážný 14.10.2012 1:53

Docela bych z toho vystupování měl obavu

Když se naposledy pokusilo z nějaké unie vystoupit 11 států, tak se to neobešlo bez krveprolití. Pochybuji, že takové právo máme, a pokud ano, nedělal bych to kvůli kvótám.

Spíš si myslím, že bude třeba se daleko více účastnit voleb do EP, a zvolit do reálného parlamentu své zástupce, kteří tam prosadí, že EP posílí své pravomoci a bude prosazovat normální politiku.

K. Vážný 13.10.2012 22:30

Když jsem půl roku

dojížděl na projekt a pracoval v Německu, tak jsem zanevřel na české buranství a českou politiku. Sjížděli a slétávali jsme se tam z půlky Německa a večery po cca 10 hodinách práce jsme trávily v družné diskusi v hotelovém baru, nebo v nějaké dobré hospůdce. Pochopil jsem o kolik je Německo eticky i politicky dál.

Znám naší historii. Prakticky nikdy jsme si nedokázali vládnout sami dobře. Ani do roku 1620, ani od roku 1868. Skoro by mne to posunulo do úvah, zda má český národ a česká státnost nějaký smysl, zda by nebylo lépe, kdybychom se rozplynuly v nějakém momentu - slezské války, 1848, 1866-7 v Německu.

Ale jsme tu a máme svoje místo. Ale ta hluboká zkušenost prostě ze mne udělala Evropana a teprve pak Čecha...

M. Prokop 13.10.2012 22:20

Re: Na co ještě čekáme

To byl svého času "válečný štváč" W.S. Churchill také, ač ne na internetu.

A vy si můžete říkat "žerte hovna, ty miliardy much se přece nemohou mýlit".