9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

EVROPA: Když se začernění úplně nezdaří

Zveřejněná smlouva mezi EU a AstrouZenecou obsahuje spoustu začerněných míst. K obsahu některých z nich se dá ale dostat, a to velmi jednoduchým způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Milan 31.1.2021 15:17

Souhlasím s Vámi, pokud se jedná o soukromé subjekty.

Horší už to je, je-li jedním z aktérů stát nebo obec. Tam se dostáváme k notoricky známému méně efektivnímu zacházení s cizími penězi, které NEUHLÍDÁ ŽÁDNÝ KONTROLNÍ ODBOR NEBO OBECNĚ JINÝ ÚŘEDNÍK. Tam je opravdu jediná možnost veřejná kontrola, tedy kýmkoliv, kdo to z daní platí. Jedinou vyjímku bych viděl u armádní a policejní výzbroje, v odůvodněných případech technických parametrů, ne ceny.

J. Anděl 31.1.2021 15:41

Já to chápu, ale připustíte-li si v duchu jakousi výjimku u armády, pak proč nepřipustit výjimku u stavby atomové elektrárny. Či jiných strategických věcí, souvisejících tak či onak s bezpečností. Infrastrukturou. Třeba zdravotnictvím...

Článek pana Kechlibara (znovu jsem si ho přečetl) je o tom, že když chci věci začernit, měl bych to udělat pořádně. A naprosto skvělé jsou ty 3 body ponaučení z krizového vývoje. Ano, to by podle mě státní či evropské instituce měly pochopit. Právě kvůli bezpečnosti.

Ale debata v diskuzi je o tom, že jakékoliv černění (mimo zcela soukromý sektor) je špatné. A já ten pocit nemám, i když se mnou, zdá se, nesouhlasí nikdo :-). A mně zcela došly argumenty, žádné další nemám.

T. Hraj 31.1.2021 10:36

Diskrétnost vůči jedné ze stran?

J. Anděl 31.1.2021 10:57

Podívejte.... je na čase uznat, že tuto výměnu jsem prohrál a všichni to vidí jinak. Nebudu už v této debatě pokračovat, ačkoliv si pořád zhruba myslím, že veřejnost opravdu nepotřebuje vědět všechno. Nicméně si to budu myslet potichu.

Do příštího článku na podobné téma.

:-)

J. Kadeřábek 31.1.2021 13:36

Pokud se jedná o veřejné finance tak ne. Pokud by si to objednal soukromý špitál je to jen jeho věc. Stát, kraj, obec živí daňoví poplatníci a mají právo na kontrolu hospodaření stejně jako akcionáři zmíněné nemocnice.

R. Langer 31.1.2021 6:26

Tady s vámi pane Anděli nemohu souhlasit. Soukromá smlouva je soukromá smlouva, a nikomu po ní nic není, to ovšem neplatí o smlouvách se státem, o EU ani nemluvě. :-/

J. Anděl 31.1.2021 9:50

Podle mě platí - směrem k veřejnosti (tedy při publikování v médiích). Pan Toman mě upozornil, že části smlouvy byly utajené i před orgány EU, to už mi taky nepřipadá v pořádku.

Ale vím, že jsem s tím názorem, že široká veřejnost nemusí mít všechny informace, ojedinělý.

J. Ptáček 30.1.2021 10:07

V našich zemích jsme v začerňování mistry. Už jezuita Koniáš řídil začerňování. Třeba Komenského díla nepálil na hranici (jak nás učili ve škole), ani nenechal vytrhávat celé stránky, jen se začerňovalo. Knihy pálili jenom trvale nacisté a komunisté v době revoluce. Co jsme strávili času, jako druháci, třeťáci, začerňováním třeba soudruhů Slánského a Husáka. Později zase Stalina a jeho kumpánů. Portréty jsme zase vytrhávali. Začerňování nám šlo rozhodně líp, než EU, jen si nevzpomínám jak se zase odčerňovalo, když se to znovu otočilo.

J. Anděl 30.1.2021 12:21

Koniáš navíc vytvořil báječný seznam knih, ze kterého se dá doposud čerpat.

Začerňování v zájmu autora/majitele textu je ovšem s dovolením něco jiného, než začerňování cenzorem.

F. Navrátil 30.1.2021 7:57

Na rozdíl od lajdácké EU Česká televize začerňuje údaje ve fakturách důkladně. Jak prohlásil ředitel ČT Dvořák:"Občané ještě nedorostli k tomu, aby jim tyto informace mohly být poskytnuty!"

V. Kain 30.1.2021 10:07

Naprosto stejně se chovalo vedení Středočeského kraje pod vedením bývalé hejtmanky.

V. Mokrý 30.1.2021 6:25

Že by to odkoukali od ČT ?

I. Schlägel 30.1.2021 6:05

Co byste chtěl po úředním šimlovi. Evropský standardizovaný obrok z něj ajnštajna neudělá.

J. Strakoš 30.1.2021 5:54

Odkrývání je sice zajímavé a asi bude někoho stát teplé místečo, ale mě spíš zaráží, že takové smlouvy jsou vůbec utajené. EU je konstrukt placený z daní obyvatel a pořizuje věci pro obyvatele. Tvrdí, že ve velkém se nakupuje nejlépe a nejvýhodněji, ale když přijde na lámání chleba, smlouvy jsou tajné. Ale proč, sakryš?Je to stejná ptákovina, jako když nakupuje náš fond rezerv netransparentně a tvrdí, že prodejci tak nabídnou lepší ceny.

Chceš dodávat pro stát? Pak ceny a podmínky budou veřejné. A pokud budou vyšší než obvyklé, musí to zástupci státu být schopni obhájit.

Nedodržíme toto jednoduchá pravidla a dříve nebo později to začne někdo tunelovat.

M. Mařák 30.1.2021 6:21

Tu částečnou "tajnost" si vyžádala firma AstraZaneca, EK to chtěla zveřejnit celé.

To jen pro úplnost.

R. Toman 30.1.2021 9:08

S tím, aby byla smlouva tajná musí souhlasit obě strany. Pan Strakoš píše o něčem jiném, proč byla vůbec tajná od samého počátku, a proč jsou tajné i ty ostatní smlouvy, když si ten celý vakcínový cirkus platí obyvatelé EU, kteří by měli mít právo je znát, obzvlášť v tomto případě, kdy jde o jejich životy. Nehledě k tomu, jak se stále mluví o transparentnosti při výběrových řízeních atd.

M. Mařák 30.1.2021 9:55

Nevím o tom, že by se jednalo o nějakou tajnou smlouvu, a kdo a kde na to přišel. Její zveřejnění ovšem EK konzultovala s právníky firmy údajně kvůli místům, které si firma nepřála zveřejnit kvůli důvěrnosti.

R. Toman 30.1.2021 11:37

Už někdy v prosinci požadoval EP od EK zveřejnění všech smluv. Proč tedy nebyly zveřejněny hned po podpisu smluv, jaký byl důvod ? A torzo jedné je zveřejněno, až dnes když nastaly problémy. Za výběr dodavatele odpovídá vždy objednatel, tedy EU. A ta selhala, nejen u AstryZeneca. Kdy uvidíme ostatní smlouvy, o tom je ticho po pěšině

J. Strakoš 30.1.2021 11:55

Přesně - se státem by neměly být žádné smlouvy tajné a už rozhodně ne v okamžiku, kdy se jedná o finance z kapes daňových poplatníků.

I toto zveřejňování je na nátlak evropského paarlamentu.

D. Bystriansky 30.1.2021 23:03

Pusťte nás na ně! Tak tuším znělo heslo pirátů. Kdyby u toho byli, oni by to začernili snad pořádně!EURv;-D

J. Strakoš 31.1.2021 5:55

Tomu věřím, oni Piráti jsou taková silně pravicově se tvářící značně levicová strana, takže kdyby se dostali k lizu, chovají se stejně. Ale to je pouze moje domněnka.

Ono už je trošku mrazivé, že informace o nahlédnutí do smluv podávala poslankyně za KSČM.

R. Langer 31.1.2021 6:27

Jo, tomu bych docela věřil...

J. Frankl 30.1.2021 10:02

Pokud jednáte se skoro monopolním dodavatelem,tak podmínky smlouvy(utajení)si stanovuje on(bohužel)!

V. Církva 30.1.2021 10:33

Tak v soukromých firmách se to ani jinak nedělá. Ceny a smlovy s dodavateli jsou jedny z nejstřeženějších tajemství. Potud celkem logické.

Pokud EU projekt dotovala a chtěla nějakou transparentnost, mohla samozřejmě dodavatele donutit k možnosti smlouvy zveřejnit. To už je věcí vzájemných dohod a jde o to kdo byl v lepší situaci klást si podmínky.

Naši státní úředníci naprosto neumí dojednávat dohody, u těch bruselských neočekávám že to bude o moc lepší. Na jedné straně jsou ceny na druhé kvalita, objem a rychlosti (vakcínu s účinností 60procent nechci).

Státní sektor většinou podepisuje smlouvy předražené a s podmínkami ze kterých se dá snadno vykroutit (Stara Zeneca je důkazem). Pravda ale je, že zase soukromý sektor dnes někdy dojednává smlovy systémem po nás potopa. Takže stlačí dodavatele pod smysluplnou cenu, pak se vyrobí šunty a ještě dodavatel zkrachuje a vymění se za druhého nezkušeného co vyrábí ještě horší šunty. Je to krátkodobá strategie, v konečném důsledku prodělává zákazník koupí zmetků a nakonec i výrobce, reklamacemi a nedůvěrou kupovat další zboží té firmy. Ale to pár let trvá.

Pořád jsou sice ještě firmy které vyrobí poměrně kvalitní zboží. Většinou jde o ty středně drahé. Ty nejlevnější z Číny jsou šunty od pohledu. Ty nejdražší taky Číny ale na kterých si výrobce vydělává díky image. Mně ale lednička Siemens vydržela 8 let zatímco dřív i 20 a víc.

R. Toman 30.1.2021 11:51

Pokud si tak silná organizace jako je EU, nebo si na to aspoň hraje nechá vnutit podmínky od soukromé firmy (firem), kterou ještě předem masivně zainvestovala, tak je to opravdu smutný příběh. A ještě je otázka, zda si to zveřejnění detailních smluv nepřeje právě EK, tedy zda to co dnes tvrdí je pravda.

P. Milan 30.1.2021 10:34

EK to tvrdí ....

Jako tvrdí i ledacos jiného, podobně důvěryhodného.

J. Anděl 30.1.2021 12:22

Ahá !

Takže možná je to nešikovný asistent. A možná instruovaný asistent

:-)

S. Dedic 31.1.2021 10:59

Prijde mi legracni, jak se propaguje tajnustkareni z nasich dani.

Kdyz firma NEsouhlasi se zverejnenim parametru zakazky (snad vyjma jmena konkretniho vyjednavace ze strany firmy, ne vsak vyjednavace ze strany EU nebo statu), tak proste tu zakazku neveme.

Kdyz EU (stat) nemuze uzavrit zakazku transparentnim zpusobem, tak ji proste uzavrit nema (nemelo by jit vubec DOVOLENO ji uzavrit).

Udelat firmam "spatne PR" kvuli vydirani "nedodani sluzeb a zbozi kvuli utajovani" - muze a naopak by mel stat (EU) mit povinnost.

Netroufam si rict, zda neni soucasna situace "specificka" (protoze nejde o prachy a zlata korytka, ale mozna o zivoty) - ale kdyby byla "kultura" jiz davno nastavena jak popsano vyse, nebyl by problem ani s vakcinami.

Ale proste je mezi nama dost blazinku bytostne presvedcenych ze vrchnost umi myslet lepe a poddani maji drzet usta a platit dane... a prave proto, ze posledni desitky let urcuji smerovani mame situaci takovou, jakou mame.

Poznamka: EU neni stat - to odmitli Irove a Francouzi

I. Polák 30.1.2021 9:46

"Kdyby všichni měli všechny informace, trh by vůbec nemohl fungovat." Tomýáš Ježek.

I. Polák 30.1.2021 9:50

pardon, Tomáš Ježek, ekonom a někdejší ministr, jeden z autorů kuponové privatizace.