7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

EVROPA: Kdo může za to, že je Itálie centrem korony?

Při svých rešerších jsem našel velmi zajímavé vysvětlení toho, proč se Itálie stala „hot spotem“ korony v Evropě. Kvůli čínskému Novému roku (25. ledna) odjely desetitisíce a možná statisíce Číňanů do vlasti a po čtrnácti dnech se vrátily, mnozí z nich s nákazou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 2.4.2020 8:29

Čína uzavřela provincii Chu-pej už 23. ledna, takže ti, kteří letěli na oslavu Nového rolu 25. ledna, tam skejsli.

P. Novák 2.4.2020 8:28

Vy jste to nepochopil. HDP je výkon společnosti. Čím víc pracujete a čím efektivněji, tím větší HDP.

Jenže to neznamená, že se zvyšuje i životní úroveň té společnosti.

Extrémním případem bude válečná výroba, kdy může být HDP ohromné, ale nikdo z toho nic nemá, protože ty zbraně rosekáte někde na bojišti, nebo zestárnou.

Méně extrémním případem jsou státní dotace, budování rozhleden, cyklostezek, větrných elektráren. Tyto všechny věci na papíře podpoří HDP, ale ve výsledku Vám skoro nic nepřinesou.

To, co je opravdu zásadní, je životní úroveň populace a ta by se měla měřit. Důvodem růstu ekonomiky by měla být lepší efektivita, tedy lepší vzdělání pracovníky, inovace nové postupy, lepší infrastruktura. Pokud ovšem ekonomiku dotujete projekty typu, zelená úsporám nebo šrotovné, tak zvýšíte HDP, ale snížíte životní úroveň lidí.Při šrotovném zničíte funkční auto a vyrobíte nové, takže za dvojnásobnou práci máte pořád je n jedno auto.Při zateplování zděných budov zase zadotujete stavební firmu, zateplení se ekonomicky nevyplatí, takže HDP vzroste, ale životní úroveň klesne. Ta firma prostě zbytečně lepila polystyren,místo aby stavěla dálnici.

J. Kouřil 2.4.2020 7:53

Tvrzení, že "hospodářství je pouze služební sektor celé společnosti a ne důvod její existence" je zcestné přesvědčení dnešních "humanitárních elit", které se snaží živit pouze hubou a nejsou pro lidskou společnost žádným přínosem. Ve skutečnosti je hospodářství hlavní pilíř celé společnosti a ignorace tohoto faktu lidskou společnost pomalu rozvrací.

R. Gramblička 2.4.2020 7:40

čili, ve Španělsku to má na svědomí blbost, jedna ze stěžejních vlastností liberální demokracie. No a v USA byl dlouho volný režim a tamější obyvatelé každodenně ve velkém cestují, vzhledem na velikost své země.

V. Mokrý 2.4.2020 7:36

Do sloučení Německa, panoval ve SRN, dá se říci sociální smír.

Už dlouho však sprostá slova.

V. Mokrý 2.4.2020 7:32

Nejdříve je nutné vůbec zjistit, kde a kdy se ten koronavirus objevil. Včera uváděli účastníci Dakaru, že podle toho co je dnes o té nemoci známo, ji zřejmě prodělali někteří z nich. Jen nevěděli, že to je zrovna tato nemoc.

To zjišťování bude chvíli trvat a nikdo by při tom neměl lhát.

J. Nevrkla 2.4.2020 7:28

Globalizace a volný obchod vnaseji do společnosti zásadní rozpor. Ti vystavení levné konkurenci to odnaseji, ostatní z toho profituji, nůžky se rozeviraji, napětí roste, po překročení limitu unosnosti dochaziva k revolučním změnám. Státy budou nucený hledat kompromis mezi ekonomikou a společenskou soudržnosti. A zřejmě volný obchod omezovat a více usilovat o sobestacnost.

J. Fialová 2.4.2020 7:10

Španělsko? Ve Španělsku vědí, že sexismus zabíjí víc než koronavirus, přece.

A tak se tam proti sexismu demonstrovalo, 8. března, v Madridu 120 000 účastnic, v jiných městech desetitisíce.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/sexismus-zabiji-kricely-spanelky-na-demonstraci-k-mdz-a-predavaly-si-vir-nakazena-je-i-zena-premiera-40316724

R. Tichý 2.4.2020 6:31

Protoze se mame dobre a cestujeme, navic letadly misto zaoceanskymi parniky.

R. Vacek 2.4.2020 6:02

A teď proč je centrem korony Španělsko, Francie, Británie a nově USA.

D. Müller 2.4.2020 0:26

Autor uvádí: "Ve skutečnosti je totiž hospodářství pouze služební sektor celé společnosti a ne důvod její existence."

K tomu bych dodal... Všimli jste si jak málo se užívá slovo "občan" a jak často "daňový poplatník"?

Už ten patvar - "řídit stát jako firmu...". Chceme být 24 hodin 7 dní v týdnu v nějaké firmě?