19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

EVROPA: Kdo může za to, že je Itálie centrem korony?

Při svých rešerších jsem našel velmi zajímavé vysvětlení toho, proč se Itálie stala „hot spotem“ korony v Evropě. Kvůli čínskému Novému roku (25. ledna) odjely desetitisíce a možná statisíce Číňanů do vlasti a po čtrnácti dnech se vrátily, mnozí z nich s nákazou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 2.4.2020 9:25

Nemyslím si, že evropské elity mají zase tak moc společného s coronem. Jinak je ovšem charakterizuje Robejšek dobře.

V. Braun 2.4.2020 9:11

Je zajímavé, jak pan Robejšek prakticky v jedné větě přejde od "Italské vlády" k "Evropským elitám". Dle něj je to zřejmě jedno a to samé. Pokud pan Robejšek takto přistupoval k faktům i ve své vědecké činnosti tak se nedivím, že o jeho vědeckém působení panují pochybnosti.

P. Han 2.4.2020 10:17

Nojo, vy jste monotématickej. Když Itálie, tak Itálie, když Evropa, tak Evropa. Ne to míchat dohromady. Basta a fidli! Že by snad Itáli ležela v Evropě, že italská "elita" je i elitou EU, to jsou podvratné myšlenky.

P. Lenc 2.4.2020 10:39

Pro Brauna je to myšlenka opravdu podvratná.Článek výstižný, dík za něj.

V. Braun 2.4.2020 13:23

Tak jistě, hrušky patří do skupiny označované jako ovoce, ale není to totéž co jablka. Pro některé, kteří si myslí, že je to totéž, je to jistě "myšlenka opravdu podvratná". Blahoslavení chudí duchem.

P. Han 2.4.2020 14:02

A když někdo od podmnožiny "hrušky" přejde k množině "ovoce", jste z toho celej špatnej.

V. Braun 2.4.2020 14:32

Jsem "špatnej" když někdo z vlastností hrušek odvodí, že stejné vlastnosti má vše ostatní ovoce. Zvláště když to udělá někdo, kdo před tím vědecky pracoval. Nic více a nic méně.

J. Kanioková 2.4.2020 15:00

Bolí paranoia ?

J. Kalina 2.4.2020 9:00

Tak Itálii nakazili Číňané, kteří odjeli do Číny slavit Nový rok po Evropsku neb se tak sžili s EU a našimi zvyky, že jinak nemohli. Po Evropě to pak roznesli už evropané, kteří vyznávají všechna ta práva, která v zásadě říkají: ať si nějaká autorita říká co chce, já si to budu dělat po svém. Naopak ti co odjeli z Itálie později se už nevrátili, protože skončili v karanténě a pak je tam sežrali, aby se nic neprozradilo.

V médiích se normální člověk už nedočte co a jak se stalo resp nerozezná co je a co není pravda. Bude mnoho názorů.

M. Krčmář 2.4.2020 8:40

Pro dnešek vám pane Robejšku uděluji čestný titul "pan trefný".

V. Novák 2.4.2020 8:29

Čína uzavřela provincii Chu-pej už 23. ledna, takže ti, kteří letěli na oslavu Nového rolu 25. ledna, tam skejsli.

V. Církva 2.4.2020 8:46

A jak se teda coronavirus dostal do severní Itálie?

Tyto datumy sice něco znamenají, ale pořád zůstává, že se jednak někteří Číňané rychle vrátili protože měli obavy z pobytu v Číně i uzavření ke kterému došlo. Nebo že se nakazili jinde v Číně, nebo se prostě jako zahraniční nějak domů dostali.

V každém případě minimálně dokud mi někdo nepodá jiné vysvětlení, je velmi pravděpodobné, že to do Itálie donesla silná čínská komunita, případně Italové, kteří do Číny jezdili, to druhé je méně pravděpodobné.

V. Novák 2.4.2020 9:46

A jak se teda coronavirus dostal do Francie, Británie, Španělska - tam dokonce nejdřív na Kanáry? To je tam všude velká skupina Číňanů, kteří se vraceli ze zrušených oslav Nového roku předčasně?

Jen se ptám...

P. Han 2.4.2020 10:21

K nám i třeba do Německa se dostal z Itálie. Tuším, že jinam taky tak nějak. Italové to chytli od Číňanů a jiní zase od Italů. Je to tak divné? Jel jste někdy vlakem s přestupem?

V. Novák 2.4.2020 11:04

Na Kanáry?

J. Jurax 2.4.2020 11:36

Na Kanáry létají i Italové.

J. Pavel 2.4.2020 13:32

Cestoval jste poslední dobou po Evropě a nějakých turisticky atraktivních lokalitách? Všude jsou (byli) autobusové zájezdy Číňanů. To by spíš byl zázrak, kdyby to Číňani neroznesli do celého světa.

J. Kouřil 2.4.2020 7:53

Tvrzení, že "hospodářství je pouze služební sektor celé společnosti a ne důvod její existence" je zcestné přesvědčení dnešních "humanitárních elit", které se snaží živit pouze hubou a nejsou pro lidskou společnost žádným přínosem. Ve skutečnosti je hospodářství hlavní pilíř celé společnosti a ignorace tohoto faktu lidskou společnost pomalu rozvrací.

P. Novák 2.4.2020 8:28

Vy jste to nepochopil. HDP je výkon společnosti. Čím víc pracujete a čím efektivněji, tím větší HDP.

Jenže to neznamená, že se zvyšuje i životní úroveň té společnosti.

Extrémním případem bude válečná výroba, kdy může být HDP ohromné, ale nikdo z toho nic nemá, protože ty zbraně rosekáte někde na bojišti, nebo zestárnou.

Méně extrémním případem jsou státní dotace, budování rozhleden, cyklostezek, větrných elektráren. Tyto všechny věci na papíře podpoří HDP, ale ve výsledku Vám skoro nic nepřinesou.

To, co je opravdu zásadní, je životní úroveň populace a ta by se měla měřit. Důvodem růstu ekonomiky by měla být lepší efektivita, tedy lepší vzdělání pracovníky, inovace nové postupy, lepší infrastruktura. Pokud ovšem ekonomiku dotujete projekty typu, zelená úsporám nebo šrotovné, tak zvýšíte HDP, ale snížíte životní úroveň lidí.Při šrotovném zničíte funkční auto a vyrobíte nové, takže za dvojnásobnou práci máte pořád je n jedno auto.Při zateplování zděných budov zase zadotujete stavební firmu, zateplení se ekonomicky nevyplatí, takže HDP vzroste, ale životní úroveň klesne. Ta firma prostě zbytečně lepila polystyren,místo aby stavěla dálnici.

V. Církva 2.4.2020 8:53

Souhlas. Jde v každém případě o metriku, a ta může být zcestně. Trochu z jiného soudku. Vtipné mi i připadá třeba měření technologické vyspěloti země třeba podle toho v které zemi je vedení společností jako facebook. Ty sice přináší obrovské peníze, ale jde především a marketingový a samozřejmě finanční záležitost tak jako třeba známka CocaCola, S technologií a vyspělostí země má málo společného (něco jistě ano)

V. Petr 2.4.2020 11:04

Ideology postavit ke zdi! NIKDY NIC DOBRÉHO NEPŘINESLI. Stačí porovnat americkou a francouzskou revoluci. Americkou dělali podnikatelé, francouzskou filosofové (zjednodušeno).

Mez válkou a rudozelenými nesmysly je ZÁSADNÍ ROZDÍL. Nestačí totiž jen vyrobit, je třeba vyrobené také ubránit, jinak pracujete pro své nepřátele!

P. Princ 2.4.2020 11:26

Možná to myslíte dobře, ale Vaše přirovnání poněkud kulhají. Ten poslední příměr (polystyren/dálnice) je zcela mimo mísu.

V. Petr 2.4.2020 10:55

ANO!

V. Mokrý 2.4.2020 7:32

Nejdříve je nutné vůbec zjistit, kde a kdy se ten koronavirus objevil. Včera uváděli účastníci Dakaru, že podle toho co je dnes o té nemoci známo, ji zřejmě prodělali někteří z nich. Jen nevěděli, že to je zrovna tato nemoc.

To zjišťování bude chvíli trvat a nikdo by při tom neměl lhát.

V. Podracký 2.4.2020 9:23

Někteří lidé dostali coron ani nevěděli kde. Jinde zase v rodině onemocněli dva a druzí čtyři ne, byť se stýkali všichni stejně. Ale třeba onemocněli, ale bez příznaků. Je mnoho otázek. Určitě nějaké statistiky jsou jen jako pohádka.

V. Petr 2.4.2020 10:58

Jedna známá ze čtyř dětí říkala, že když třeba byla epidemie chřipky, všichni v rodině to zpravidla nedostali. Omarodili dva nebo tři sourozenci a zbylí ne.

J. Nevrkla 2.4.2020 7:28

Globalizace a volný obchod vnaseji do společnosti zásadní rozpor. Ti vystavení levné konkurenci to odnaseji, ostatní z toho profituji, nůžky se rozeviraji, napětí roste, po překročení limitu unosnosti dochaziva k revolučním změnám. Státy budou nucený hledat kompromis mezi ekonomikou a společenskou soudržnosti. A zřejmě volný obchod omezovat a více usilovat o sobestacnost.

V. Mokrý 2.4.2020 7:36

Do sloučení Německa, panoval ve SRN, dá se říci sociální smír.

Už dlouho však sprostá slova.

Z. Lapil 2.4.2020 10:00

A mně se to takhle zrovna líbí, protože:

1/ Nakupuju levně (a ujišťuju vás, že si koupím, to nejlepší, co si mohu dovolit)

2/ Dám vydělat levným = "rozvojovým" firmám a lidem, takže ti pak nemusí dělat revoluci nebo se nedej pámbu stěhovat z Afriky ke mně domů.

Samozřejmě to má i druhou stránku: platím za to nutností být lepší (cena x výkon), než ti chudí například Afričani. Což by - zatím! - neměl být problém, protože já chodil do školy (a celkem se i učil) 16 let, zatímco průměrné Afričanče odhaduju na pět.

Nebo máte za správné povinně (zákaz dovozu; clo) kupovat drahé výrobky, notabene vyráběné zahnívajícími - protože nemají konkurenci - pracovníky? Tak špatně na tom, probůh, nejsme.

J. Jurax 2.4.2020 11:56

To máte těžký.

Ta soběstačnost se může projevit jako svrchovaně potřebná, jakmile ten dovoz přestane z jakékoli příčiny být možný.

A těch příčin je hodně - a autoři dystopií je s proměnlivou invencí pojednali snad skoro všechny - neboť naše společnost je kupodivu křehká a na průsery mnohem citlivější než před nějakým stoletím.