16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 15.6.2009 8:22

Re: Společný jazyk

esperanto je vyvinuté už léta. Ale nikdo ho nechce....

westík 15.6.2009 8:20

tak nevím

pokud si vzpomínám z historie, tak snahy o sjednocení Evropy začal již Karel Veliký r.800-neboť co jiného byla Svatá říše  římská (národa německého) ?  A to ještě" národy " jako takové fakticky neexistovaly . A pokud si pamatuji, tak celé tohle "sjednocování" (Svatá říše římská zanikla kolem r.1806)  byl  jeden velký  "bitevní" chaos :-/ Pokud na  troskách této říše staví EU ,tak nás potěš Pánbůh :-(Myslím, že to napsal N.C.Parkinson ve svých Zákonech profesora Parkinsona: Velikost rodí složitost a složitost vede k zániku :-/

Ivan Nový 15.6.2009 8:19

Ludvo,

třeba já. No a v Indonésii dodnes probíhají ozbrojené boje.

Ludva 15.6.2009 8:11

Společný jazyk

by to chtělo jako sůl. A nejlépe jeden světový - umělý jednoduchý, vytvořený z největších světových jazyků. Dokázala to Indonézie, kde taky mají spoustu jazyjů, tak si vytvořili jeden společný. Proč to nejde celosvětově ? Kdo to nechce ?

Zooman 15.6.2009 8:00

Ahoj Marceli !

Máme stejný názor na věc. Připomínám - 1526 čeští stavové volí Habsburky na 300let a je z toho národní trauma. Pak 20let svobody a zvolíme si na 40let komunisty a opět národní trauma. Pak 20let svobody a zvolíme Lisabonskou smlouvu ...

Jak říká baronka Thatcherová - "Za svůj život jsem zažila tři zla - nacismus, komunismus a EU. To že se to rozpadne je jisté, jen nevím, zda-li účet za to nebude krvavý"

Ivan Nový 15.6.2009 7:53

Petře Brodský,

ale EU vládnou (produkováním nesmyslných předpisů a nařízení) funkční idioti - eurokrati. A ty nikdo nevolí. Ti se dosazují sami na základě příbuzenských poměrů a známostí. Takže vaše teorie je nesmysl. Realita je úplně jiná.

cb 15.6.2009 7:30

Re: Zastupitelská demokracie je životaschopná(na rozdíl od té opravdové,

A skoda ze Churchill boural Velke Nemecko, ze?

Standa 15.6.2009 7:08

Prognóza

pana Celenteho (USA) říká, že  je reálná možnost rozpadu EU i eura. Stačí na to Berlusconi a podobné typy.

honzak 15.6.2009 6:34

na otázku

v nadpisu článku je celkem jednoduchá odpověď - do perdele! Sofistikovaná RVHP 21. století nemůže fungovat. Krasokecy utopických socialistů a ojetých ultralevičáků nemůžou v praktickém prostředí mnohonárodní Evropy vytvořit funkční superstát.

Ti strejcové a tetky v bruseli to vědí, ale nemůžou najít nikoho, kdo by to první řekl na plnou huhu. Byl by totiž patrně upálen...

Paul Sulc 15.6.2009 2:52

Re: Zastupitelská demokracie je životaschopná(na rozdíl od té opravdové,

neda se poprit,ze mate pravdu. Wilsonovo ''pravo na sebeurceni'' ma dnes dost historiku, ne ale politiku, za peknou blbost. Skoda ze Taticek rozboural Rakousko, to byla velika chyba.

Petr Brodský 15.6.2009 1:58

Zastupitelská demokracie je životaschopná(na rozdíl od té opravdové,

jaká existovala např. v Athenách) právě proto, že v ní nevládne přímo lid, ale lidem pouze volená "vrchnost", která se neřídí vždy veřejným míněním.Kdyby vládl přímo lid, pravděpodobně by se dosud upalovaly čarodějnice, existovalo by útrpné právo a v novější době by nedošlo ke zrušení trestu smrti.Výzkumy veřejného mínění ještě dnes soustavně prokazují, že lid si trest smrti přeje. S národním státem je to obdobné. Tato instituce, která v v 19 a 20. století zahubila více lidí  (a také národnostních kultur v jejichž jménu své zločiny páchala) než komunismus, bude buď nahrazena státy národnostními  proti vůli lidu(stejně jako byl proti vůli lidu zrušen trest smrti), anebo bude dále hromadit nové a nové křivdy a zločiny. Mimochodem nedávné vraždění v Jugoslavii bylo právě důsledkem demokratického prosazení koncepce národních států na jejich troskách.Různé balkánské národy žily promíchány ve společných vesnicích již nejméně od římských dob, mezi tím proběhly desítky a možná stovky válek, nicméně teprve vynález národního státu vedl k masovým etnickým čistkám.

Evropská Unie dnes svou mnohojazyčností (a zároveň existencí společných nadnárodních jazyků) může představovat zárodek národnostního státu(jakým je dnes Indie, Švýcarsko nebo do určité míry i Kanada.) Alternativou není postupné zapomínání "historických křivd", ale jejich další zmnožování a další rozpad dnes existujících států. V této souvislosti je velmi poučný příklad Německa a Francie. Napětí mezi nimi ztratilo svou ožehavost v důsledku politiky de Gaula a Adenauera, nikoliv v důsledku 600.letěho čekání na to, až "lid" zapomene na druhou světovou válku.