17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

EVROPA: Jednoduché řešení krize eurozóny

Všichni dobře známe několik lidí, kteří na jakoukoli otázku, která se týká eura a eurozóny, odpovídají stereotypně bez jakýchkoli solidních argumentů, že všechno se řítí do kastrastrofy. Už dlouhé měsíce slyšíme, že euro zanikne a státy se vrátí ke svým národním měnám. Někteří dokonce říkají, že tiskárny jsou už připraveny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Remeš 11.7.2012 10:33

Peníze za ztrátu suverenity

V článku mě upoutal implicitní názor, že postupující integrací EU bude snad docházet k tomu, že státy si budou své dluhy vykupovat ztrátou suverenity. V tom s autorem souhlasím, že tyto trendy v EU také pozoruji. Nevidím je ale tak optimisticky. Otázka totiž je, do jaké míry budou lidé zadluženějších zemí ochotni faktickou nadvládu bohatých zemí snášet, a do jaké míry budou ochotny bohaté země za zadlužené platit. Zkušenosti se Sovětským svazem a zejména s Jugoslávií vypadají bohužel na to, že tento model (= PENÍZE ZA ZTRÁTU SEVERENITY) vypouští zákonitě ducha destruktivních nacionalismů nejtěžšího kalibru... :o(.

L. David 11.7.2012 10:24

Překrásné ideály pane Kučero.

Ale čím to, že tohle poroučení větru a dešti soudruhům z Brusele jaksi nevychází?

Že by se vloudily nějaké nečekané chybičky?

Anebo je to tím, že pýcha lidských rozoumečků zase jednou chtěla vítězit nad přirozenými zákony?

J. Vintr 11.7.2012 9:46

Naivní řešení autora má jeden podstatný háček

na odpovědných místech by museli být velmi moudří a zároveň poctiví lidé. Nějací takoví lidé určitě žijí, ale je velmi nepravděpodobné, že by se mohli vyskytovat mezi politiky a vysokými úředníky ...

P. Čech 11.7.2012 9:23

Re: Není to trochu jinak???

Jste na tom lépe než já. Já k tomu přispěl a do smrti si to budu vyčítat. Mám za to, že se mnou i velmi mnoho dalších. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se ono referendum konalo dnes, souhlasilo by se vstupem do EU tak max. 15% občanů.

P. Čech 11.7.2012 9:20

Re: Asi jsme už prošvihli dobu

Myslím, že k tomu nedojde. Do eurozóny vstupovat nebudeme, protože do doby, kdy budeme splňovat kritéria, se eurozóna rozpadne.

P. Čech 11.7.2012 9:18

Re: Nevážený pane autore, váš článek mi silně připomněl ty kdysší agitátory, co chodili lákat lidi do JZD...

A co je příčinou ztráty konkurenceschopnosti? Je nutno se ptát až ke kořenům. Touto příčinou je neustále se zvyšující se hrabivost výrobců, jimž nestačí malé zisky. Nalézají tedy úspory tam, kde je nemají hledat. Používají nekvalitní materiály, ale hlavně, stěhují výroby do Číny a jiných asijských zemí, tam, kde  neumí pořádně vyrábět.. Výrobu stěhují do Číny značkoví výrobci a to za vidinou krátkodobých vysokých zisků. A tak značky, jejichž renomé bylo budováno mnoho desítek let, bere za své.Dospěli jsme již do stádia, kdy pořádný, kvalitní výrobek již na trhu není a to ani za vysokou cenu. Výrobci a hlavně obchodníci ženou svět do záhuby.

P. Schuster 11.7.2012 9:10

Re: Není to trochu jinak???

V České republice proběhlo referendum v červnu 2003, kterého se zúčastnilo 55,2 % voličů. Patřil jsem do malé skupiny voličů (22,7%), kteří byly proti vstupu ČR do EU. Již v tedy, za předsednictví Romana Prodiho, byli socialisté v evropském parlamentu v převaze. Po nastoupení maoistu Manuela Barrosa vzniklo druhé RVHP. Nejsem tomu rád, který směr si EU vybrala, ale aspoň jsem k tomu nepřispěl.

J. Kočí 11.7.2012 8:40

Asi jsme už prošvihli dobu

Z článku mi jednoznačně vyplývá, že doba, kdy se mohla naše zemička dobře napakovat, už je pryč.  Co všechno mohlo být za vlastní eura postaveno. Protože naši stratégové v čele VK tomu zcela evidentně nerozumí, tak nás připravili o zlatý věk eura. Do eurozóny budeme vstupovat za hodně tvrdých podmínek a veškeré zisky, které jsme mohli už dávno čerpat, budou pryč. A že do eurozóny vstoupíme, je naprosto jasné, jednak jsme se zavázali a jednak země, které vstoupili tak jednozačně vydělaly. A nejvíc nám nejbližší Rakousko. Bohužel ta dobrá doba je pryč. Stačí sledovat kurz k euru a už dlouho vidíme, že posilování koruny se zastavilo a obávám se, že se hned tak neobnoví. Důvodem bude právě horší přístup ke kapitálu. Kdy se už konečně najde skutečný ekonom, který bude doopravdy rozumět EU?

R. Tichý 11.7.2012 8:38

Vyváženost ČRo

Pan Kučera je další ukázkou příkladné "vyváženosti" veřejnoprávních médií. Nejrůznější socialisté jsou rozlezlí všude, podporováni pisálky. Konzervativní názor neslyšet, je zadupán do země.

Pan Kučera si plete příčinu a důsledek? Finančníci jsou ti zlí, protože půjčovali politikům na splnění slibů o lepších zítřcích? A v EU slušně neprosperuje nikdo, pár výjimek se drží  nad hladinou, ostatní jdou  "zu grunt".

P. Čech 11.7.2012 8:21

Re: Základní příčinou krize je názor, že státní dluhy se neplatí.

Tak, tak. Svět spěje k vlastní záhubě a to jen proto, že v něm ve většině států vládnou socialistické metody vládnutí. A to i v USA, kde dnes chtějí po evropském soialistickém vzoru nadiktovat občanům, že se musí zdravotně pojistit. Pojem "referendum" je tam stejně neznámý jako v GB, Francii, Německu, Itálii, ČR, Polsku a většině ostatních států na světě. Hlavně, že všichni světoví politici mají neustále plná ústa demokracie. Demokracie jako společenského systému, o kterém vůbec netuší, co znamená. Demokracie totiž je -demos krates - vláda a moc občanů, nikoliv vyvolených nadobčanů.

P. Čech 11.7.2012 8:13

Není to trochu jinak???

Mám za to, že je. I já byl v referendu pro vstup ČR do EU. To bylo ovšem v době, kdy neexistovalo Euro ani Lisabonská smlouva.Bláhově jsem se domníval, že všchny nové EU smlouvy a počiny budou řešeny demokraticky, t.j. referendy. Jak Lisabonská, tak i jiné smlouvy, ovšem i přistupování k EURU. Referendy tyto věci sice řešeny byly, ale pouze v mizivém počtu států, které se k demokraii blíží. Ve státech ostatních to bylo občanům socialisticky nadiktováno. I tam, kde referenda proběhla s negativním výsledkem, nastoupil evropský soialismus, stříknutý anarchií a donutil dotyčné vlády tato referenda opakovat tak dlouho, až vyzní ve prospěch evropských úředníků. Celá EU je v současné době, na rozdíl od dob minulých, klasickou socialistickou diktaturou, vládou a mocí vyvolených (nikoliv demokraticky a svobodně zvolených) evropských nadobčanů, kteří vládnou naprosté většině ostatních evropských občanů, lépoe řečeno občanů evropských států. Evropská unie v podobě, jakou má dnes, se řítí do vlastní záhuby. Evropským úředníkům to ovšem nevadí. Zánik EU je jen otázkou času a i pár let stačí k tomu, aby si oni úředníci namastili kapsy z pohádkových platů. A o tom to je.

P. Lenc 11.7.2012 8:02

A snídaně v Bohnicích šmakují?

J. Chaloupka 11.7.2012 7:57

Základní příčinou krize je názor, že státní dluhy se neplatí.

Klaus to začal a Paroubek to řekl naplno v televizi. Bohužel z Klausova řešení předbankrotového stavu bank tj. nalití peněz daňových poplatníků se poučila zřejmě celá Evropa. Krize začala tím, že se všechny země EU dlouhodobě zadlužují a ani jediná dluhy nesnižuje. Věřitelé se začali obávat, že své půjčky již neuvidí. Příklad Řecka jejich obavy potvrdil. Dosavadní léčba dluhů jen dalšími dluhy opravdu vede jen ke katastrofě a to bohužel, jak se zdá z jednání v EU, celoevropské.

Politici začali bránit automatickému očistnému procesu, který udržoval kapitalismus ve vývoji a umožnil mu zvítězit nad socialismem, a to bankrotu. Kdyby ty prázdné banky zbankrotovali a jejich majitelé by nedostali nic, další by si dali zatraceně pozor a nebylo by potřeba žádných bankovních dozorů. Jenže na západě se vzhlédli v socialismu a tak přerozdělují a přerozdělují. (Být dobrodějem lidstva je zřejmě tak lákavé i za cenu sebezničení). Tuhle cestu jsme již jednou prošli a na konci jsme byli chudí všichni a to i ti "nakapsovaní" funkcionáři a případně pár řezníků a zelinářů. Jakýpak měli skutečný majetek? To je dnes směšné.  Už se nepamatujete na život v plánovaném hospodářství, kde vše řídil osvícený úředník a pořád něco chybělo? Chybí vám fronty na základní zboží, pořadníky na auta atd.?

I. Schlägel 11.7.2012 7:51

Geniální příspěvek

od geniálního autora, který v odstavci popře to, co tvrdí v odstavci předcházejícím. Ideální člověk do Evropské komise.

O. Uživatel 11.7.2012 7:41

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 11.7.2012 7:39

Uživatel požádal o vymazání
P. Kolář 11.7.2012 7:38

Jak prosté,

že nás to taky nenapadlo!Akorát zbývá posoudit,jestli jsou ty myšlenky geniální,nebo blbé.A to chce referendum,nebo psychyatra.

M. Bezouška 11.7.2012 7:03

on se zbláznil,

hoďte na něj síť!

Článek pana Kučery je skutečně objevný, celý, ve všech bodech jakož i ve stylu psaní. Nevím jak komu, ale mně se při čtení okamžitě z paměti vynořily vzpomínky na úvodníky Rudého práva. Mimochodem (teď budu asi přistižen při katastrofální neinformovanosti) - kdo je vlastně pan Kučera? Rád bych to věděl, usnadnilo by mi to  orientaci: je to takový hlupák nebo takový darebák?

R. Gramblička 11.7.2012 6:24

ježkovy voči

jako bych slyšel Zdeňka Velíška, další trouba, co nepochopil, v čem je problém

J. Mrázek 11.7.2012 6:02

Takže ne karanténa,ale všichni do houfu..

Nelze nevidět, k čemu tento katastrofický názor povede. Zemře celý organismus. Namísto izolace části a léčby nastane celková sepse....skvělé, tleskám, akorát by to chtělo víc pohřebních firem, budou mít práce nad hlavu...

T. Blecha 11.7.2012 2:42

Re: Ve stylu reálně - socialistické politické agitky

Navíc Finsko vyhrožuje vystoupením z eurozóny a Estonsko je an tom dobře jen protože si spravilo ekonomiku ráznými škrty ve výdajích rozpočtu.

J. Heincl 11.7.2012 2:38

Ve stylu reálně - socialistické politické agitky

Rudolf Kučera se tímto článkem přibližuje nechvalně známému redaktorovi Rudého práva Kojzarovi. Kampaň proti euru podle pana Kučery vedou jednotlivci či skupiny, kteří mají znejistit evropské občany a investory a vyvolat paniku. Pamatujete si jak před rokem 1989 znejisťovali občany ČSSR jednotlivci a skupinky jako Charta 77 a VONS v žoldu amerických imperialistů a západoněmeckých revanšistů?

Dále mě zaujalo, že k severní skupině velmi dobře prosperujících eurozemí patří vedle Německa hlavně Nizozemsko, Dánsko, Švédsko, Finsko a Estonsko. Pan Kučera nějak přehlédl, že Dánsko a Švédsko mají stále své původní měny a nijak se nehrnou vstupovat do eurozóny.

J. Kanioková 11.7.2012 2:33

Stojím, stojíím s nataženou dlanííííí

17:28 Irsko požaduje, aby trvalý záchranný fond ESM převzal a zpětně uhradil náklady sanace irských bank, které dosud kryla vláda penězi irských daňových poplatníků.

J. Kanioková 11.7.2012 1:24

?.....!

http://jdem.cz/vrwu6

J. Kanioková 11.7.2012 1:17

Nevážený pane autore, váš článek mi silně připomněl ty kdysší agitátory, co chodili lákat lidi do JZD...

Příčinou krize JE ztráta schopnosti vyrábět zboží konkurenceschopné na světovém trhu. Vše ostatní jsou jen kecy.

ESM, podpůrný fond, bankovní dohled atd. atd. jsou jen kosmetické úpravy, fasáda, nic víc! Vždycky z toho nakonec vyleze na povrch rozdílná úroveň hospodářské výkonnosti a prostý fakt, že výrobce s vyšší produktivitou víc vydělává. Fiskální unie ten průšvih jen dorazí!

Variabilita, flexibilita a inovace definitivně v piheli ! Unifikace ! Svěrací kazajka...!!!

Léčba dluhů dalšími dluhy.. bez konce... Rozsah této dluhové krize je daleko větší, než si trh uvědomuje..

A navíc... nikdo už nechce R V H P II.

M. Stuchlik 11.7.2012 1:08

Takže za ekonomické problémy Řecka

můžou USA a ti co nefandí €. Ještěže máme hrdiny jako je Baroso,  Schuster, kteří Řecko zachrání za peníze těch nepřejících.