4.7.2024 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

EVROPA: Je Zeman doopravdy proevropský?

To je otázka, kterou si musí poté, co na Pražském hradě po devíti letech po vstupu České republiky do Evropské unie zavlála její modrožlutá vlajka, klást každý analytik a komentátor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 10.4.2013 12:51

Re: Musím pane Hvížďalo

Blábol. O historii demokracie víte kulové a článek jste vůbec nepochopil. Jen blb z něho může vyčíst, že se autor článk "zaštituje gotikou a barokem".

M. Pechr 10.4.2013 20:36

...nač ta hrubost...

...nevim co vás motivuje k výroku o blbu... ...dost dobře by se to bez toho obešlo...

H. Lukešová 10.4.2013 13:32

Re: Musím pane Hvížďalo

Kam směřuje Evropa? Těžko říci. Uvidíme. Jisté je, že svým antisionismem, palestinianismem věci neprospívá. Nad propalestinskou antiizraelskou politikou zůstává rozum stát. Svým způsobem života, uvažováním je nám Izrael daleko blíže než řada muslimských států, leč je EU orientovaná propalestinsky a obecně promuslimsky, divoce protiizraelsky. To je smutné, moc smutné. Dalším důvodem je nafta. Kdyby bruselanti podporovali Izrael, nedostali by tolik potřebné dodávky ropy.

J. Humpolík 10.4.2013 8:11

neberte jej vážně

studium marxismu leninismu v Moskvě na něm zanechalo trvalou stopu, typický Havlista

P. Hlosta 10.4.2013 7:05

Prezident ČR není hospodářem, ale státním úředníkem, ač voleným!

Nezdá se mi vůbec podstatné, jestli M.Zeman jakkoliv obohatí myšlenkově EU. Je to náš prezident a z titulu své funkce nemá nijak významný vliv. Podstatnější je názor a postoj Českého premiéra. Vláda totiž určuje hloubku našeho ukotvení v EU. Není to jen tak ledajaký orgán vykonávající přenesenou vůli. Vláda je nositelem ideje, s kterou vstoupila k moci. Pro nechápavé - Nečas je ten, který má přinést myšlenky do EU a ne Zeman! Podle Nečase bude Česko vnímáno a ne podle Zemana.

Otázka je, proč autor nám vnucuje tuhle představu, že náš prezident je nositelem představ o uspořádání a směřování EU. NENÍ to pravda! Jedině že by Nečas vyklidil prostor Zemanovi a sloužil podle vůle Zemana. Silně pochybuji, že k tomu má Zeman šanci a to i přesto, že Nečas je silně pod tlakem vůle Kalouska, potažmo TOP 09. Ba patrně právě proto Nečasovi nebude "povoleno" uhýbat Zemanovi!!!

Lijme si čisté víno a nedávejme význam tam, kde prakticky není žádný. Pokud si Zeman nakonec vybojuje jakýsi vliv na vládnutí v téhle zemi, ba i přinese podněty myšlenek pro EU, pak stejně realizace moci z toho vyplývající bude zase jen na vládě a ne Českém prezidentu. Protože jen ona má odpovědnost k občanům za stav ekonomiky státu. Ona je totiž hospodářem a ne státní úředník prezident!

J. Rechnovský 10.4.2013 10:58

Re: Prezident ČR není hospodářem, ale státním úředníkem, ač voleným!

Obávám se, že nereflektujete Zemanovu přímou volbu. Jeho pravomoce sice nebyly (zatím) posíleny, ale prezidentský mandát má nejsilnější ze všech jeho předchůdců. A to on velmi dobře ví.

Jinak jeho eurofederalismu věřím asi jako vlkovi v Červené Karkulce. Chce mít prostě větší vliv a EU k tomu pragmaticky využije proti vládě, která nebude uznávat jeho neformální nadřazenost. No máme se na co těšit...:-/

T. Marek 10.4.2013 18:56

Re: Prezident ČR není hospodářem, ale státním úředníkem, ač voleným!

No, já bych to nebral tak vážně. Ono je to lidem už teď skoro jedno. Pobavili se, v TV byla šou a chleba je stejně stále dražší, takže mandát nemandát jedeme dál ......

M. Zikmund 10.4.2013 7:02

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Kdo před rokem 89 nesouhlasil s politikou KSČ byl automaticky označen za PROTISTÁTNÍ živel. My jsme pokrok, my jsem pravda, říkali o sobě komunisti a kdo s nimi nesouhlasil, byl protispolečenský živel, reakcionář, prostě škůdce. Takoví patří jen na okraj společnosti, nejlépe do basy. Každého proto bylo nutné proplepnout, jak to s tím pokrokem myslí, aby se nám do rozhodujících funkcí nedostal někdo, kdo náhodou myslí jinak, zpátečnicky.

Tak se nám to pěkně vrací. Už znova oslavujeme budoucí pokrok, v tomto případě stále těsnější centralismus. Že na další postup mohou být různé pohledy a názory? Ale kdeže - kdo je proti centralizaci je PROTIEVROPSKÝ. Ten se nesmí cpát mezi vládnoucí třídu do které nepatří. Každého je opět nutné proklepnout, jak vážně to myslí a nakolik jde skutečně s námi.

Děkuji panu Hvížďalovi, že starost o správné proevropské myšlení bere i na svá bedra. Jak záslužné (připomínat si staré praktiky).

P. Čulík 10.4.2013 6:52

Více Phillipsů, méně Regecových, aneb, jak jsem se v politice mýlil.

Prostě prognostik jak stehno.

K. Kužel 10.4.2013 6:47

Od zhoršující se ekonomické situace v Evropě

si slibuji, že debaty o směřování EU se stanou méně vznosné a idealistické, ale o to více konkrétní a praktické, chcete-li, přízemnější.

P. Rajman 10.4.2013 6:24

Zeman bude točit EU doleva

kde ve své většině není a bude si k tomu pomáht i oblíbenými českými resentimenty. Jako Klaus nic jiného neumí a tvrdé jádro Čechů na to čeká. Bude protlačovat nové Grosse,Remky a Livie. Ale debatu o tom co je EU nechá běžetval a dojutí pravici s ním držet krok.

P. Rajman 10.4.2013 4:16

Demokracie nevznikla v Evropě

ale v USA.Ty se možná inspirovapli v Řecku nebo na Islandu,ale byli první v novověku, kdo ji realizoval aniž by věděl co vše mu přinese (např. zrušení otroctví). První velvyslanec USA ve Francii byl jistý Benjamin Franklin, který ji vyvezl do Paříže, kde chytla trochu imperiaplistickÿ a později ve střední Evropě nacionalistický a na východě komunistickou pachuť.

Z. Jaromír 10.4.2013 3:00

Člověka,

který např. nedávný projev premiéra Nečase v bavorském zemském sněmu a jeho návštěvu Dachau komentoval slovy " tak teď už chápu, proč pan Nečas volil pana Schwarzenberga", lze těžko jako politika brát vážně, ať už si vyvěšuje vlajky nebo se prohlašuje za eurofederalistu atd. Jeho politickým programem je toliko on sám.

J. Šejnoha 10.4.2013 1:06

úmyslné matení pojmů

Proevropský a prouerofederalistický vůbec neznamená totéž.

Protieurounijní vůbec neznamená protievropský.

Evropa, EU a  nebo dokonce  Eurofederace  není vůbec totéž.

Popkud někdo nemá rád myšlenku Evropské federace, tak to vůbec neznamená, že nemá rád  Evropské národy. Naopak.

Mediální fronta ale soustavně mate pojmy.

M. Prokop 10.4.2013 11:34

Re: úmyslné matení pojmů

Ano.

J. Vyhnalík 10.4.2013 0:45

Jednotná vs různorodá Evropa

Historie ukazuje nejen to, že umělecké styly se v celé Evropě sdílely, ale také to, že sjednocená katolická Evropa stagnovala do té doby, dokud se neprosadila tolerance k různorodosti alespoň v protestantské části. Evropský rozvoj zajistila právě ta různorodost a možnost zkoušet nové cesty a vzájemně soutěžit v této různorodosti.

P. Brodský 10.4.2013 1:37

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

EU spojuje jednotu s různorodostí, národní státy spojují svou jednotu s asimilací,s vyháněním a genocidou. V souvislosti s vstupem Chorvatska do EU se chystá chorvatská vláda povolit dvojjazyčné, srbsko-chorvatské nápisy na silnicích, přívrženci národního chorvatského státu se z toho mohou vzteknout.

J. Vyhnalík 10.4.2013 1:46

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Jde o to, že přílišná jednota vede ke strnulosti.

Je nesmysl, aby 80 % zákonů vznikalo v Bruseli bez reálné zpětné vazby a možnosti je nějak významně ovlivnit.

P. Brodský 10.4.2013 10:38

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

S tím, že přílišná jednota vede ke ztrnulosti naprosto souhlasím.Jen nechápu, pane Vyhnalík, proč to nevztahujete na etnicky vyčištěný národní stát,ale na EU, kde je nejednoty habaděj.A pokud jde o zákony EU,schvaluje je Rada, složená ze zástupců národních států, tedy konkretně, schvaluje je Váš Nečas.My eurofederalisté bychom si samozřejmě přáli, aby komise byla zodpovědná parlamentu, ale to vy, euroskeptici, nedovolíte.

J. Vyhnalík 10.4.2013 12:01

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Jde o ekonomická pravidla, ne o etnicitu.

EU rozděluje EUdotace a ty v případě ČR dosahují 30-40 % výše prostředků, které vládě v rozpočtu zbudou po zaplacení mandatorních výdajů. V jiných zemích je to podobně, někde ještě horší. Jakákoliv vzpurnost vlády může mít za následek pozastavení, nebo nevyplacení EUdotací. Což je silná páka a dá se jí vláda svrhnout, nebo alespoň velmi znejistět. (Při prosazování eurovalu na Slovensku vláda padla, my jsme měli EUdotace pozastavené do doby, než Nečas ustoupil TOP 09.)

Přitom jde o peníze, které členské země do EU buďto přímo platí, nebo je EU za ně vybírá ve formě cla. Je pravda, že ČR od EU dostává zhruba o polovinu více, než do ní odvádí, ale je také pravda, že třeba samotné povinné dotace OZE (výmysl EU politiků) odčerpávají z ekonomiky daleko více peněz, než je tento rozdíl. To nepočítám další náklady spojené s podporou OZE. Největším zlem systému EUdotací je to, že podnikaví lidé utrácejí svou invenci přemýšlením o tom, jak získat dotace a ne tím, jak rozjet dlouhodobě perspektivní a prosperující projekt. Nemalá část peněz, které dotacemi protékají se utrácí za administrativu spojenou s jejich rozdělováním. Velká část těchto dotací se utrácí zjevně neefektivně jedná se o přece o peníze, které je třeba utratit, takže se kupují betonová koryta na zeleň blokující chodníky (Praha 5), dotuje se výstavba wellness penzionu pro známého herce, stavějí golfová hřiště atd.

Obecně jsem přesvědčen, že efektivnější by bylo, EUdotace zrušit a peníze, které na ně z rozpočtu odvádíme by byly efektivněji utraceny ze státního rozpočtu.

Všechny země EU jsou hluboce zadlužené, ekonomiky jsou v krizi, ale EU prosazuje další a další hlouposti, které nic neřeší a naopak ekonomiky brzdí (nejnověji daň z igelitových sáčků). Porovnejme si růst evropských ekonomik od 80. let do dnes. Centralizace, přes všechny vzletné proklamace, žádný dynamický růst neodstartovala, naopak.

L. Křivan 10.4.2013 8:26

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Skvělý nápad ty dvojjazyčné nápisy.  Zavedeme to taky. Jenže jak dvojjazyčné ? Česko-německé, nebo česko-cikánské ?

"EU spojuje jednotu s různorodostí" - co je to za pitomost ?

P. Brodský 10.4.2013 11:00

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Chci Vás splést, pane Křivane, abyste zapomněl, že Vaším cílem je osvobodit pana Breivika z pravdoláskařského kriminálu. Teprve ve spolupráci s ním budete moci uskutečnit své ideály, t.j. vyhubit všechny muslimy, černochy,Cikány,Němce Vietnamce, Žabožrouty a ostatní levičáky Sám bez pana Breivika to nestihnete.

S. Netzer 10.4.2013 11:07

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Musíte být pořádně natvrdlý, když to nechápete.

Stejné motto  mají i jiné, etnicky rozmanité státy, jako např. Indonésie. Etnická rozmanitost nevylučuje vědomí sounáležitosti.

To jenom těm, kteří zde pravidelně ječí, že žádný evropský národ neexistuje.

J. Vyhnalík 10.4.2013 12:15

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Víte proč se rozpadlo Československo? Ne, že by bylo málo Československých stran, ony fakticky neexistovaly. Z velkých stran se pouze ODS podařilo získat na Slovensku jakousi podporu, ale nedostatečnou ke zvolení poslanců. V parlamentu pak zasedali čeští politici zvolení za české strany a slovenští politici zvolení za slovenské strany, žádní českoslovenští. Dokud nebudou existovat celoevropské strany, které budou schopny získávat voliče napříč Evropou a těmto voličům také skládat účty, jedná se pořád o projekt politických elit odtržených od reálné demokratické zpětné vazby.

Hlavním důvodem by měla být vyšší efektivita. Opravdu si myslíte, že od 80. let neustále sjednocovanější a více centralizovaná EU je stále efektivnější? Nebo je to tak, že od reality odtržení politici snadno prosazují celoevropské normy, které reálně zhoršují efektivitu ekonomiky a zabývají se vlastním zviditelňováním na úkor řešení skutečných problémů. Nebylo by efektivnější, aby tyto problémy řešily lokální vlády a nesly za ně i politickou odpovědnost?

Byla by tak šance, že z chyb jedněch se mohou poučit druzí. Dnes se rozhoduje v Bruselu o 80 % zákonných norem, ale odpovědnost za jejich vady nesou lokální vlády. Ztrácí se tak přímá zpětná vazba a eliminují alternativní řešení složitých problémů.

S. Netzer 10.4.2013 12:45

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Já o koze a Vy o voze.

J. Vyhnalík 10.4.2013 12:47

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Opravdu?

R. Langer 10.4.2013 14:54

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Jo jo, vy promuslimsky, on o ekonomice. Je zcela evidentní, že si nemůžete rozumět... :-D

V. Němec 10.4.2013 16:51

Re: Jednotná vs různorodá Evropa

Jednoduché a přesné

R. Szewczyk 10.4.2013 0:41

hihihi

je zajímavé,že každý se zajímá o postoj k říši nějakých prezidentů a předsedů a politiků a nikdo se nezajímá o totéž,mně,to znamená lidu,být hrdým říšským občanem,to je sen ,jenž jsem mněl,a jenž se zcela určitě vyplní,doufám ,že to bude fakt brzy,vhodné datum bude 15,3,kdy vojska přednatovská cvičně se protáhla českým okresem připojeným k západobavorskému kraji,jak bude uvedeno v učebnicích dějepisu okolo roku 2050.

H. Lukešová 10.4.2013 0:33

Zeman ovšem bude muset ze svého proizraelského postoje slevit, protože velká část politiků EU jsou antisionistického propalestinského smýšlení.

Vládne totiž nový myšlenkový směr, který s antisionismem souvisí a to palestinianismus, mocný a silný myšlenkový směr. Prosím, to není můj vymyšlený termín, ale známá věc, na internetu se o něm člověk může dočíst a politická situace a smýšlení bruselantů tomu dává za pravdu. Pro bruselanta je protižidovská obsese typická...