26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Hil 19.7.2010 20:02

A kterou z pěti ručiček

autor tento text psal?

K. Janyška 19.7.2010 9:12

Kajan

Evropa v první řadě uklouzla zase na socialismu !  Většina Evropanů jsou zatím nepoučitelní hlupáci ! Ještě, že ho spontánní řád lidské interakce nedovolí ! Dzp.

P. Vandas 19.7.2010 8:25

Otázka svobody ?

 Problematika GMO není, jen otázkou zdravotní nezávadnosti či nebezpečí pro životní prostředí, jde o otázku výsostně politickou a ekonomickou. Pohleďme realisticky, oč tu běží. Primárně se jedná o fundamentální změnu v dějinách lidstva, od počátku cyklu osevu a sklizně, před více než 10 000 léty. Jedná se o zavedení  autorských práv do zemědělského hospodaření. Celou historii lidstva, člověk zasel, sklidil úrodu a část úrody ponechal na nový osev, tento cyklus se opakuje, od úsvitu dějin, do dnes. To se však změní, přistoupíme-li na povolení GMO, koupíme-li osivo od Monsanto, zasejeme sklidíme, avšak znovu, s desetinou úrody, už nezasejeme. Proč, protože s osivem, jsme museli podepsat licenční smlouvu, která to nedovoluje. Takže, na jaře opět musíme koupit, nové osivo a zase s licencí. Řeknete si, kdo mi zabrání , abych část své úrody zase nezasel ?Odpověď je nasnadě. Prodejce osiva!  Nekoupíte? Tak se podíváme na vaši úrodu. Genová změna na osivu je k nalezení, tak snadno, jako nápis Adidas, na botách na vietnamském tržišti. Při usvědčení, přijdete i o statek. Změní se vše i mysl  sedláka, ne jen u nás ,ale na celém světě. Už nebude poslední svobodný, na tomto světě. Bude už navždy, jen námezní síla firmy Monsanto! Obilí, člověk šlechtil tisíce let a nyní stojíme před nátlakem, že si na každé zrnko vyrazí copyright někdo, kdo změnil sice chytře, ale jen jednu miliardtinu genové výbavy. Čekám, kdy se někdo pokusí uplatnit copyright na vodu.

V. Novák 19.7.2010 11:04

Kontrolní otázka:

jaké procento zemědělců ještě postupuje tímto způsobem místo nákupu kvalitního osiva od spolehlivého a ověřeného dodavatele?

P. Vandas 19.7.2010 11:43

Re: Kontrolní otázka:

 Celá Evropa a velká část rozvojového světa. U nás je obvyklé nakoupit osivo od certifikovaného výrobce osiv, neb je pro dnešní postupy je potřebné, aby obilky k setí byly chráněny obalem z fungicidů, startovního hnojiva a stimulátorů klíčení. Avšak zásadní rozdíl je v tom, že když se smířím s faktem, že úroda bude, při opakovaném použití, o něco nižší(cca 15%) mohu s ním nakládat jako s osivem pro svou potřebu svobodně!  Problém není v existenci specializovaných producentů osiva, to je v pořádku, avšak problém nastane při opakovaném použití GMO osiva, které je licencováno. Je to prostě otázka svobody, v tom nejkrystaličtějším pojetí. Kdyby i u GMO zůstala svobodná volba, zda svou produkci zkonzumuji sám, či část nechám k další setbě, pro svou potřebu, ani já bych proti GMO nic neměl. Naopak, GMO má nesporné přínosy pro snížení potřeby pesticidů,insekticidů a herbicidů, což je velmi vítané, nicméně cena zotročení to nevyváží. 

J. Schwarz 19.7.2010 21:25

Re: Kontrolní otázka:

Řešení je prosté. Nezakazovat  GMO, pouze v evropském prostoru neuznávat "autorská práva"  na modifikované osivo. Pak si firma Monsanto může sama rozhodnout, jestli svoje osiva bude v Evropě prodávat nebo ne. Velice by mne zajímalo, jak podobné firmy uplatňují svůj "copyright"  v Zimbabwe nebo Somálsku!

P. Vandas 19.7.2010 11:54

Re: Kontrolní otázka:

 Ta, věta celá Evropa, je v ohledu na GMO osivo. Omlouvám se. Je třeba zmínit též diskutovanou otázku "terminálního genu". Tento postup genové manipulace, umožňuje zajistit výrobci osiva, absolutní kontrolu. Znamená to, že koupíte osivo s výbornými výnosy a skvělou agrotechnikou, avšak obilí v druhé generaci je mrtvé, neplodné. Prostě nevyklíčí!  Každý,ať si domyslí, co to pro svět může znamenat. Je třeba popravdě dodat, že zatím, pokud vím v nabídce producentů, takové osivo není, ale je z výzkumů známo.

M. Prokop 19.7.2010 16:01

Re: Kontrolní otázka:

Ale používání toho genově upraveného od Monsanta není povinné .........

Takže brečíte na špatném hrobě.

Jo, že je to výnosné? tak holt musíte za větší výdělek zaplatit vynálezci. To už tak ve světě chodí.

P. Vandas 19.7.2010 17:19

Re: Kontrolní otázka:

Však já vím, že brečím špatně. Nicméně je to ve mě, jako v koze. V reálu, každá plodina má svého monopolního výrobce, ať už je to Montsanto, Bayer či Heinz a mnozí jiní. Argumentace zelených pošuků na me dojem nedělá, já nebezpečí GMO nevidím o nic větší, než jakékoli jiné šlechtitelské zásahy. Co mě vadí, jsem popsal výše. Vynálezci je třeba platit, o tom nemám pochyb, v případě plodin je to Bůh-stvořitel, za ním tisíce generací šlechtitelů v historii lidstva, a na úplném konci, nějaký monsanto, který má pocit ,že vynalezl zeměkouli i život. Navíc zaplatit jednou, žádný problém. Platit však doživotně?

M. Prokop 19.7.2010 18:36

Re: Kontrolní otázka:

Nechal bych to na trhu.

Tak, jako cokoliv jiného.

Kdo chce spoléhat na boha, může, kdo na zušlechtěné, také může.

Ten první ještě může dělat povyk, že má "bio".

P. Sulc 19.7.2010 2:46

Kdyz si Evropane udelali Unii, ktera nakonec

je k nicemu, at pojdou hlady, ci at plati za zradlo mnohonasobek Euro, to byla take"bajecna vec". A kde je ted ? Nejspise vubec nebude.