29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Jak nahlédnout do budoucnosti za půl bilionu eur

Stimulační program, který představili francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová, počítá s vydáním 500 miliard eur na projekty v zemích postižených nejhůře koronavirovou epidemií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.5.2020 18:06

Moje zásadní sdělení: Já nevím, jak to dopadne.

Já jsem ve svém prvním diskusním příspěvku výše pouze citoval argument uvedený v zahraničním médiu. Zopakuji ho zde znovu: "... Totiž, že přes "evropský dluh" se evropští občané budou moci více cítit jako Evropané - a nikoliv jako dosud, jen jako občané národních států. ..."

Maastrichtská kritéria určitě nepočítala s příchodem budoucí koronavirové krize a Brexitem. Takže teď je zde nová EU situace. Já tu situaci neřeším, já jsem jen pozorovatel důchodce. Vím o tom, jak rozhodl německý soud (rozhodl z pozice Německa). Merkelová, jeví se mi, ale hovoří více za EU (s ohledem na budoucnost Německa). Jak to dopadne nevím.

M. Mařák 23.5.2020 17:46

To je úžasné. Chceš tím říct, že se z té totalitní diktatury národního státu již nikdy nevyhrabeme?

Povzbudivé.

Já doufám, že to příští evropská federace trochu pročistí. I když jak je vidět na příkladu USA, Doníkovi se boj proti národním diktátorům také příliš nedařil. To je tedy děsivá představa.

V. Klepetko 23.5.2020 17:33

Martine, krize - to je spíše čas povrchních dojmů, než hlubšího pochopení...

Dnes nic jiného než národní stát efektivně tvá lidská práva neochrání. Ještě snad svou morální autoritou může zapůsobit Evropský soud pro lidská práva - tento soud ale stojí zcela MIMO orgánů EU a potenciální budoucí eurofederace...

Soudní dvůr EU pak řeší spíše soulad tuzemských zákonů s unijní legislativou, no a ještě může rozhodnout, že nějaký stát porušuje nějaká důležitá pravidla hry, i v lidskoprávní oblasti. Jenže vymahatelnost jeho rozhodnutí je chabá - jeden jediný spojenec "zlobivého" státu dokáže zablokovat jakékoliv sankce!

Mezi Tebou a zvůlí totality stojí jediný mocný ochránce a garant Tvých práv - národní stát!

Z. Lapil 23.5.2020 17:03

Ad 1: to jste předtím nezmínil. Děkuji za doplnění, námitku beru zpět

Ad 2: EU si při ustavení společné měny stanovila maastrichtská kritéria, mj. celkový dluh jednotlivého státu. Tato kritéria významná část států eurozóny dlouhodobě a vědomě neplní.

Dalším kritériem bylo, že ECB nebude kupovat dluhopisy jednotlivých států EU. Z důvodu ekonomického propadu zemí eurozóny skrze koronavirus chce takové dluhopisy vydávat, čemuž tak trochu nastavil nohu německý Ústavní soud.

Dokud mi nevyvrátíte tvrzení, že není totéž, když se USA tehdy pokoušely splatit dluhy, zatímco EU ty své hodlá zvyšovat, nechte si laskavě řeči o demagogii od cesty. Děkuji.

M. Mařák 23.5.2020 16:15

Jo, to jsem během neustále trvající postdemokratické diktatury národního státu pochopil, to mně skutečně momentálně došlo, jářku, nebo co.

P. Han 23.5.2020 16:10

Národní státy jsou na individuálních občanských svobodách postavené.

M. Pivoda 23.5.2020 15:41

Pamětník připomíná: Český ekonom 19. století, Václav Klaus, nebyl ani schopen zorganizovat referendum o rozdělení Československa.

Jak by potom asi mohl tento člověk být schopen vyřešit zavedení Eura pro posílení Evropanství?

M. Mařák 23.5.2020 15:41

Národní stát je největším ohrožením individuálních občanských svobod v tomto novodobém světě postdemokratickém, to ví každý inteligentní občan EU.

Chřipkové diktatury národního státu jsou doufám posledním brutálním záchvěvem jeho totalitního potenciálu.

Přišel řas k dalšímu posunu k evropské federaci, jinak to nevidím.

M. Pivoda 23.5.2020 15:38

1. Americké státy původně existovaly jako samostatné entity. V zahraničních zdrojích jsem četl argumentaci, že právě v důsledku ustavení federálního (tj. společného) dluhu, resp. Hamiltonova dluhu, se občané jednotlivých států USA pak začali více cítit Američany, tj. občany federace USA.

2. EU dnes chce vyřešit negativní ekonomickou situaci vzniklou koronavirovou krizí (nikoliv z vůle EU, ale z důvodů externě vzniklé pandemie) pomocí federálního dluhu EU.

Argumentace Z. Lapila je proto nutně demagogická. EU jen reaguje na vzniklou situaci, nikoliv, že se EU chce záměrně zadlužit.

Ano, Lapilova argumentace je demagogie. Podobně jako Rusko dnes demagogicky odsuzuje Billa Gatese za to, že před příchodem pandemie mikrobů informoval svět již v TED rozhovoru z roku 2015. Teorie spiknutí: Bill Gates prý se měl na rozšíření viru Covid-19 nějak podílet, aby tak vydělal na vakcíně proti Covid-19.

Osobní poznámka: Můj článek o Gatesově počinu v roce 2015, tj. TED rozhovor, leží nejméně již jeden měsíc v redakci Neviditelného psa. Proč ten článek nevyšel? Zeptejte v redakci NP.

P. Staronový 23.5.2020 15:12

Klasické zapřahání vozu před koně. Evropany vytvoříme donucením. Takže se to posere stejně, jako donucením taktéž vytvářený sovětský člověk.

Na trpělivé vyčkávání, že až budou celoevropské strany a celoevropské cítění (politický národ) nemají soudružky a soudruzi z Brusele i národních států trpělivost. Čímž to vytváření brzdí.

P. Staronový 23.5.2020 15:08

Člověk jen trochu obeznámený se světem a EU by mohl (měl) vědět, že nové situace nevytvářejí ekonomové, ale politici. Ti vymysleli a zavedli EUrozonu a €, přes varování ekonomů.

Pro technologického inovátora montovny ovšem "španělská vesnice".

P. Staronový 23.5.2020 15:05

Jo, na konkurenci. Od babek na trhu až po ty státy.

EUnie je klasický socialismus, kde je to soutěžení nahrazováno plánováním.

Z. Lapil 23.5.2020 14:46

Ale vždyť to autor píše: spojí-li se "Jih" s Francouzi, nebude bez Velké Británie dostatečná protiváha.

Připomínám: v 19. století byl v Evropě mír (největší konflikty 19. století: Krymská válka "skoro v Asii" a válka Severu proti Jihu v Americe), protože všechny evropské mocnosti měly sílu v řádu "kterékoliv dvě jsou silnější než kterákoliv jedna" */. Když se v r. 1871 sjednotilo Německo, přestala tato rovnováha ("koncert velmocí") platit a systém se zhroutil do třetinu století trvající světové války přerušené dvacetiletým příměřím. Následně byl ustaven "Východ" a "Západ" a rovnováha sil podmíněná vzájemným zničením.

*/ Mimochodem Velká Británie byla velmi stabilizujícím elementem v tom smyslu, že se vždycky přidala k tomu slabšímu, takže si na něj ten silnější nakonec nedovolil.

D. Müller 23.5.2020 14:43

Civilizace Evropy a její pokrok byl postaven na konkurenci jednotlivých států. Kdo chvilku zaostával riskoval, že ho druhý převálcuje. To bylo hybnou silou vývoje. Jenže EU tuto výhodu zadupává do země. A také je to znát na výkonu EU. Přijde mi to jako cíl. Když to budeme nyní dělat všichni blbě, tak se na to nepřijde a politici se z chybných kroků nemusí zodpovídat. K obnově EU nestačí dohnat demokratický deficit, ale i vnitřní konkurenci.

P. Han 23.5.2020 14:35

Čím více dlužíte, tím větší jste Evropan. Výborně, Pivodo! Vítejte v Evropě lůzrů. :-D

Z. Lapil 23.5.2020 14:33

Jestli dobře čtu, tak se USA v r. 1789 rozhodly zaplatit své dluhy. Co to má společného s tím, že se EU chystá ke stávajícím dluhům přidat nové?

J. Kanioková 23.5.2020 14:25

Naprostý souhlas !

J. Kanioková 23.5.2020 14:20

Naprosto přesně !

J. Kanioková 23.5.2020 14:16

skvělé !

M. Pivoda 23.5.2020 14:11

Z historie USA

In September 1789, President George Washington assigned Alexander Hamilton the task of solving the nation’s debt ... This was a daunting assignment, to say the least. Between foreign, domestic and state debts, the United States owed almost $80 million, due in large part to the pay and supply of the Continental Army.

J. Kanioková 23.5.2020 14:03

1*****

J. Kanioková 23.5.2020 14:02

"přes "evropský dluh" se evropští občané budou moci více cítit jako Evropané"

Neskutečná BLBOST !

J. Kanioková 23.5.2020 13:59

Přesně !

M. Pivoda 23.5.2020 13:57

Větším Evropanem přes evropské zadlužení.

Článek Kechlibara jsem jen rychle očima přeběhl, ale nenašel jsem v něm tu hlavní myšlenku, kterou jsem četl v zahraničním textu.

Totiž, že přes "evropský dluh" se evropští občané budou moci více cítit jako Evropané - a nikoliv jako dosud, jen jako občané národních států.

Pocit silnějšího Evropanství měla původně přinést společná měna EURO, ale ekonomové takovou novou situaci jaksi nezvládli. Taková radikální inovace (z politického rozhodnutí vzešlá) byla nad implementačními schopnostmi ekonomů 19. století.

V. Kolman 23.5.2020 13:26

Dobře napsáno. Vyplývá z toho stručné poučení:

"JAKÉKOLIV DOTACE JSOU SVINSTVO A CESTA DO PEKEL!"

J. Jurax 23.5.2020 12:07

No, nevím, ale od EU jej rozhodně nečekejte.

F. De Winter 23.5.2020 11:06

Itálii zničila EU a Euro. Před tím se Itálii docela dařilo.

J. Nevrkla 23.5.2020 11:05

Zelený úděl, společné dluhy, národní státy nemají budoucnost, všichni se podridme Francii a Německu. To přece musí být pro normální lidi zcela nepřijatelné vize. A zvláště ty, kteří v krizi zchudnou, a těch bude hodně, to bude hodně vytáčet. K těm čtyřem setrivym zemím se snad musí přidat další, včetně nás a EU nakonec rozpustit.

F. De Winter 23.5.2020 11:00

EU je tu proto, aby volby nemohly nic změnit!

V. Církva 23.5.2020 10:38

At 2) Souhlas. Já jsem asi velký optimista. Myslím, že kdyby se občané Západu vzpamatovali, dala se EU ještě zachránit. Ono spojenectví v ekonomii, vojenství i politice smysl dává, ale společenství národů musí mít dostatek demokracie, svobody a decentralizaci.

Nakonec EHS podle mne bylo většinou positivní. Ono i evropské technické normy i patenty dávají smysl. Jen ty normy nesmí řešit ekologické kraviny a navrhovat je zelení pitomci.

Myslím že nám to tu moc nedochází ale problém není jen v existenci EU. Do toho Europarlamentu ty Zelené někdo volí. Problém je uvnitř západních zemí které se vrhly na zelenorudou budoucnost. EU je odrazem toho co se děje v Německu, španělské ultralevici, i té italské a francouzské.