29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Jak nahlédnout do budoucnosti za půl bilionu eur

Stimulační program, který představili francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová, počítá s vydáním 500 miliard eur na projekty v zemích postižených nejhůře koronavirovou epidemií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 24.5.2020 11:05

No, já si pamatují, že někdy v 70 letech si soudruzi v Moskvě vymysleli "sovětskou národnost" a byli šťastni, že se k ní mnozí lidé v dotaznících hlásí. A kde je jí konec...

V. Petr 24.5.2020 11:00

Národní stát je pořád lepší, než vláda bruselských šílenců. A s nástupem antisemitismu v Bruselu se stávají pomalu horší, než Hitler!

P. Grigar 24.5.2020 10:58

..chcete snad naznačit, že by se do věci měly vložit odbory? K onomu dosti propastnému rozdílu, v příjmech pracujících v Česku a zemích směrem na "Západ" od nás, poměrně lakonicky poznamenal můj rakouský švagr: tak nějak jsem za posledních třicet let nezaznamenal, že byste nějak protestovali.

A to není žádný proletář, spíše příslušník vyšší střední třídy..

V. Petr 24.5.2020 10:56

Např. EU je dnes obrovským nepřítelem svobody slova!

V. Petr 24.5.2020 10:54

A v rámci "výchovy inovátorů" jsme nově zrušili maturitu z matemetiky!

"Žák má uši v zádech, slyší, je li bit" (staroegyptské přísloví).

P. Grigar 24.5.2020 10:53

..no, já si počkám až co Rusové, tedy stran oněch voleb presidentských v USA. Jestli to zase hacknou či co..

P. Grigar 24.5.2020 10:51

..inu, i mistři vizionáři se občas seknou. Á propós.. víte něco bližšího, kam se poděly ony nadějné Bill Gatesovy záchůdky pro země třetího světa?

T. Hraj 24.5.2020 9:19

Není-li evropský národ, je EU občan jen prázdnou nálepkou. Nefunguje Vám to ani teoreticky, natož v reálu.

T. Hraj 24.5.2020 9:13

To je opravdu velmi pošetilý požadavek (aby výplatu sjednával stát). Je s podivem, slyšet ho ve východní Evropě, kde to lidé zažili.

Ano, sociální rovnost vám superstátní soudruzi vyjednají. Budete mít s kolegou stejně, ovšem bude to méně, než vy máte nyní.

K. Nový 24.5.2020 9:05

Mařák, blouzníte tu spíše Vy.

J. Pokoutný 24.5.2020 8:56

Měl bych pro autora zajímavé téma, o němž vím, že\se ho už párkrát dotkl:

https://www.nas.org/reports/the-irreproducibility-crisis-of-modern-science/full-report

J. Frček 24.5.2020 3:02

Jako bych slyšel Lenina :)

J. Frček 24.5.2020 2:54

Od Spojenych statu evropskych ocekavam srovnatelne mzdy. Znamy pracuje ve 40 km vzdalenem Annaberku a ma dvojnasobnou mzdu oproti me, za stejnou praci. Az soudruzi z Bruselu sjednaji socialni rovnost, nebudu proti budovani evropskeho superstatu :)

P. Staronový 24.5.2020 0:24

Jo. Vaše sny jsou barvité a nereálné.

P. Staronový 24.5.2020 0:22

Evropa je plná Pivodů a ti chytřejší jsou v jejích bruselních strukturách.

Následky jsou zřejmé.

M. Mařák 23.5.2020 23:32

Ty ses asi zbláznil, nebo co. Ten Tvůj národní stát je konstrukt devatenáctého století a nikde není psáno, jak dlouho vydrží a co ho v dalším vývoji lidstva nahradí, ty GARANTE se zbraní v ruce...

To se mně snad jen zdá, toto.

V. Klepetko 23.5.2020 22:29

"... stát západoevropského střihu", pochopitelně:-)))))

V. Klepetko 23.5.2020 22:26

Martine já ale nepsal o poměrech v nějaké budoucí federaci...

Kdo dokáže ochránit tvá práva dnes a zítra, tady a teď? Generace tvých předků pilně pracovali a umírali v bojích za tento moderní svobodný a demokratický stát západočeského střihu, který je tím nejlepším, co lidská civilizace vymyslela!

Proč si myslíš, že nežijeś ani v nějaké východní despocii, ani v chálifátu? Protože jsi součásti celku, který je korunován tím moderním národním státem - zrozeným z římského dědictví, křesťanské tradice, Magny Charty a osvícenství, z krvavých válek a revolucí a který se po všech bouřích etabloval jako hlavní GARANT naší Svobody!

Pokud se snad budeš snažit tento základ mé svobody rozmělnit nebo zničit, budu jej proti Tobě hájit i se zbraní v ruce - nikomu nedovolím, aby mě zotročil v nějaké nové despotické Říši!

Eurodespocie neprojde!

M. Pivoda 23.5.2020 21:08

Státní politika sice ovlivňuje ekonomiku, ale inovátoři-supermani dokáží vzdorovat i chybné státní politice. Tedy pokud existují.

Hlavní problém Česka není státní politika (na což se soustřeďuje diskuze na NP), ale hlavně nedostatek podnikatelů-inovátorů. České školy se (ve třídách z dob průmyslové revoluce) stále soustřeďují na výchovu poslušných zaměstnanců.

M. Mařák 23.5.2020 20:37

Je celkem zajímavé, že Váš příspěvek se tady objevil zhruba v momentě, kdy jsem dopsal a odklepl další díl článku o fašistické Italské sociální republice na svém blogu, jenž mně byl následně z doposud neznámých důvodů opět zablokován.

Je to ale samozřejmě jen úsměvná náhoda a přidávám to k dobru jen tak pro zlehčení situace.

J. Stehlik 23.5.2020 20:29

Tak máte pravdu v tom , že v americe vyhrává volby ekonomika. Trump skončil . A je jedno kdo by tam byl. Prostě američané takto projeví nespokojenost.

Nedělejte si ale iluze o nás. Jen to tady je posunuté . Zatímco američané už budou z krize ven , my se tady budem plácat . Evropa je těžce neefektivní a státními zásahy a regulacemi nikdy rust nevznikne. Nevíc německo leží na tvrdé měně a zpusobuje deflaci , což ještě více prohloubí pokles v periferii eu . Německo je z 50%HDP závislé na exportu a tudíž to je masakr i u nás(východ evropy) jako montovny německa.

Američané budou stejně stále postupovat proti číně a nepřímo i německu , které uplatnují politiku exportního merkantilismu .

J. Stehlik 23.5.2020 20:20

Velice zajímavé .

Uplně jiný náhled na fungování německého kapitálu . Díky.

M. Mařák 23.5.2020 19:55

Nelíbí a oproti většině lidí, kteří šermují pojmem fašismus na všechny strany, aniž by o něm něco věděli, ho kritizuji relevantním způsobem.

M. Pivoda 23.5.2020 19:29

I obchodník Donald Trump dnes čeká na ekonomický zázrak.

Cituji: ... Rekordní počet Američanů přišel o práci, lidé neutrácí a ekonomika se hroutí. I proto podle analytiků předního think-tanku Oxford Economics Trumpovi hrozí v prezidentských volbách drtivá porážka. Volební model, který nyní tvrdí, že prohraje, mu přitom ještě před pandemií předvídal pohodlné vítězství.

"Nebylo by potřeba ničeho menšího než ekonomického zázraku, aby voliči upřednostnili Trumpa," hodnotí situaci v USA analytici. Hospodářství podle nich bude pro stávající hlavu státu "takřka nepřekonatelnou překážkou". Podle serveru CNN právě jejich model předpověděl správně 16 z 18 výsledků voleb od roku 1948. ...

Zdroj informací: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/trumpovi-zlomi-vaz-ekonomika-predvida-volebni-model/r~29aee2029b3911ea842f0cc47ab5f122/?utm_source

B. Rameš 23.5.2020 19:24

Vám se ten fašismus opravdu líbí, že?

J. Stehlik 23.5.2020 19:06

Jenže realita je jinde . Evropa zaostává . Většina technologických firem je z ameriky.

EU chtěla být lídrem , pak chtěla dohnat . Nic se z toho neuskutečnilo a ani se nevyvodily dusledky. Teď už se o tom ani nemluví .

Teď mají cíl zelený uděl. Výsledkem budou vysoké ceny , snižování životní urovně .

Hezky je to třeba vidět v bydlení . Nová výstavba je díky čím dál tvrdším regulacím dražší . Byty se zmenšují a zdražují . Zatímco v americe je pruměrná velikost domu 220m2 a lidé si je pořizují pruměrně za 3,5ročního platu , tak u nás je to 60m2 a 12ročních platu .

Holt asi máme drahý beton a cihly:-(

M. Pivoda 23.5.2020 18:50

Závěr článku: "... Spojených státech evropských samozřejmě fungovalo šetrné germánské hospodaření. Nejsem si jist, z čeho ten optimismus čerpají. Číselné poměry po brexitu nahrávají spíš tomu, aby v takové struktuře zavládly „jižanské“ standardy."

Spekuluji, že vzniklou situaci může dostat do budoucí pozitivní polohy jen zrychlený technologický pokrok, který dokáže vygenerovat nové velké zdroje, nikoliv (jinak dosud velmi prospěšné) úsporné hospodaření (frugality).

Jenže: Například rok 2020 měl (dle dlouhodobějších předpovědí technologických firem) být již rokem zavedení samořídících automobilů (tj. bez člověka řidiče) do hlavního proudu zákazníků. Jenže tento termín velmi pravděpodobně nebude dodržen. Novináři v USA udávají důvody technologické (Perfecting the technology has taken longer than expected), já ale vidím spíše problémy lidské.

Paradoxně, krizové situace obecně povzbuzují technologický pokrok. Například o prosazení se většího podílu formy distančního vzdělávání se zasloužila právě současná krize Covid-19. K prosazení změny je obvykle potřeba nějaký impuls - a ten impuls pro posílení distančního vzdělávání a home office přišel s krizí Covid-19.

F. Žůrek 23.5.2020 18:43

Pokud tomu trochu rozumím, tak Velká Británie byla brzdou. Nu, a dnes již bude brzdou snad samotná EU. (Budou se jen rozhazovat peníze!)

Z. Lapil 23.5.2020 18:41

S tím už nemám problém, leda ten, že nesouhlasím :-).

Přesněji: nezpochybňuju, co píšete o dluhu USA a jeho vlivu na sjednocení americké federace. Myslím si ale, že ho pro EU nelze použít, hlavně pro to, že v současnosti není státní dluh něco, za co my občané společně odpovídáme, nýbrž něco, co by stát/EU měl zajistit, abychom měli větší platy a důchody a vůbec. "Zdroje jsou".

Ano - maastrichtská kritéria nejspíš nepočítala s nějakou větší krizí. Nemůžu si pomoct, v takovém případě jsou to blbá kritéria a já jsem rád, že se na nich coby ne-eurozóňan nepodílím. Bohužel to vypadá tak, že jestli se Euro sesype, budou sutiny a prach lítat až sem.

Abych Maastrichtu nekřivdil: přinejmenším v případě rychlosti zadlužování (max. 3% HDP nebo čeho ročně) může jednotlivý stát požádat o výjimku. "Kupodivu" tu výjimku dostala Francie a tuším i Německo, nedostalo ji Portugalsko a ještě někdo podobné velikosti. Řecko nevím, tam snad rovnou zfixlovali statistiku už při vstupu.

Přeji vám klidný sobotní večer.

J. Stehlik 23.5.2020 18:23

Usa jsou spíše více decentralizovány a lidé jsou tam více vtaženi do místní politiky. Jak se říká vždy jde o peníze . A o penězích v evropě rozhodují národní státy . V usa je to jinak . Tam mají státy své daně , unie také a obce též. Tudíž mají tak svou nezávislost . Zatímco u nás je policie centralizovaná , tak v usa je též decentralizovaná . To platí i o soudcích a státních zástupcích , které si tam též volíte stejně jako šerifa.

U nás stále takzvaně žijeme ve feudálním sytému , kde stát se o vás postará a maximálně jednou za 4 roky jim hodíte lístek a pak se nám neplette do vládnutí.

Švýcarsko má aspoň referenda , ale to je dané dlouhou tradicí a řekněme na rovinu je to dost drahé a lidé k tomu musí dospět a být vychováni .

V současném evropském systému tedy vždy budou mít navrch socialisté , už z duvodu centralizace a rozdávání dárečku . Centrum vládnutí je vzdáleno lidem a tak mají lidé pocit že on to za ně ten stát zaplatí . Takzvaně ho neberou za svuj (nerozhodují o penězích) . Nejlépe to asi vysvětluje rčení o podojení státu , kdy všichni chtějí dotace , at to stojí co to stojí .