2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Jak dál se státy západního Balkánu?

Minulý týden jsem se s kolegy vrátil z cesty po Bosně a Hercegovině a završili jsme tak politicko-studijní cestu po státech západního Balkánu. Bosna a Hercegovina je ideální ukázkou problematiky Balkánu a našeho vztahu k němu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 23.11.2017 12:12

I Rusko

je součástí Evropy.

M. Valenta 23.11.2017 13:44

Re: I Rusko

Mohlo být, kdyby ovšem chtělo.

Š. Hašek 23.11.2017 15:12

Re: I Rusko

Je součástí! Zcela samozřejmě, prptože bruselenápady neurčují chod vesmíru. Ach jo.

Snad jste neměl na mysli, že jako Putin pojede s nějakou poníženou suplikou (a dary) do brusele "aby jako konečně byl ve světadílu Evropa"??????

Máte docela nekonveční nápady, to musím uznat. Nějak mám dojem, že ty inteligentnější s Putinem spolupracují a ti hlupáci maskují svoji hloupost harašením s třiceti vojáky pod německým vedením u ruské hranice. Asi tak jen procento občanů vůbec ví, kde ti jejich synové jsou. Feri už vůbec ne, spolu s Kalouskem. Zkráceno.

P. Mach 23.11.2017 18:41

Chod vesmíru neurčuje hlavně puťka, i když by chtěl.

Do Evropy taky nepatří, tedy dokud se nezačne chovat civilozovaně a nikoli jako bandita.

M. Prokop 23.11.2017 16:31

Re: I Rusko

Třeba se tak začnou i cítit, Rusko i Rusové. Časem.

J. Tolman 23.11.2017 18:53

Re: I Rusko

Geograficky ano.

I. Spálený 23.11.2017 10:28

PISA 2015

Prakticky všechny příjmy státu pocházejí v dnešním 21.století z odborné práce. Tak se podívejme na realitu, procenta výborných žáků Evropy v alespoň jednom z oborů - jazyk, matematika nebo věda, podle zemí:

Premianti: Švýcarsko 22, Finsko 21, Estonsko 20, Nizozemí 20, Belgie 20, Německo 19, Slovinsko 18, Norsko 18, Francie 18 Průměr: Velká Británie 17, Švédsko 17,Polsko 16, Rakousko 16, Irsko 15, Dánsko 15, Malta 15, Česko 14, Lucembursko 14, Itálie 14, Rusko 13, Island 13

Podprůměr: Španělsko 11, Maďarsko 10, Lotyšsko 10, Slovensko 10, Chorvatsko 9, Litva 8, Řecko 7, Bulharsko 7, Kypr 6

Propadlíci: Rumunsko 4, Moldávie 3, Černá Hora 3, Albánie 2, Turecko 2, Makedonie 1, Kosovo 0

Z dat je asi dost jasné, kde mohou prosperovat i přes hory požadavků z Bruselu a miliony negramotných přistěhovalců. A kde si to nemohou dovolit ani omylem a EU je pro ně hrob.

Z. Lapil 23.11.2017 12:21

Re: PISA 2015

To mi připadá divné. Vynechám otázku, zda platí vztah "čím větší příjmy státu, tím lepší (ať už to znamená cokoliv) stát", a dovolím si oponovat trochou dojmologie.

1/ Polsko se šestnácti (čeho vlastně? Protože - co je to "žák Evropy"?) mi nepřipadá bohatší, než Česko nebo dokonce Lucembursko se čtrnácti. A Česko že by bylo bohatstvím rovno Lucembursku?

2/ Zmiňujete obory jazyk (jaký? Rodný a jeho kvalita? Cizí - množství nebo kvalita?), matematika (bez námitek) a věda (momentálně mě nenapadá šířeji pochopitelný pojem - vědec může stejně tak zkoumat pravost Kosmovy kroniky, což je ekonomicky celkem k ničemu, tak vynalézt laser, bez kterého nejen že si dnes nepustíte kus muziky, ale bůhvíkolik lidí by bylo slepých - operace očí). Odbornou prací je proto nejspíš myšlena práce hlavou. K tomu namítám, že bez toho chlapa, co v díře rube uhlí, nebude fungovat ani laser a když to trochu přeženu, tak si nepřečtete ani tu Kosmovu kroniku.

Takže: netvrdím vám, že nemáte pravdu, ale rozhodně to není statistika, "kterou jsem si sám zfalšoval". Ne proto, že bych sám sobě hodlal lhát, ale proto, že slova i čísla použitá v tomto příspěvku mohou znamenat naprosto cokoliv. Už ty příjmy státu: řeč je o vybraných daních nebo o něčem na způsob HDP?

J. Kanioková 23.11.2017 18:19

Ty evropské statistiky jsou jen k smíchu..

věřit jim může jen veeelmi naivní člověk

Z. Lapil 23.11.2017 18:45

Re: Ty evropské statistiky jsou jen k smíchu..

To je přesně to, o čem píšu: statistika evropská není totéž, co statistika EU. A každá z nich může být zpracována EU nebo "Evropou" ve smyslu "všechny evropské státy vyslaly své zástupce" a nebo dokonce ve smyslu "statistika česká, ruská, francouzská atd. atd. je statistikou evropskou".

A jsme v piheli tmavé, neboť - jelikož já netuším, jak jste to myslela a vy netušíte, jak jsem to pochopil - mluvíme nejspíš každý o nějakých jiných číslech.

Viz nezaměstnaní - je to těch 200 000 nebo kolik registrovaných na úřadu práce nebo těch 6,5 miliónu včetně nemluvňat a důchodců? Je to drsný příklad, ale dobře ilustruje nutnost PŘESNĚ vědět, o čem je řeč, neboli si statistiku sám zfalšovat.

Příklad méně drsný z drsnějšího prostředí: počet zahynuvších při dopravních nehodách před pár lety skokem klesl, protože se zkrátila "povinná doba" od nehody ke smrti, takže se někteří přesunuli z kolonky mrtví do kolonky těžce zranění jen proto, že vydrželi dýchat o pár hodin déle.

J. Kanioková 23.11.2017 20:37

Já to myslím ve smyslu, že absolutně nevěřím

ve správnost údajů, z nichž pak taková statistika vychází. Jelikož jsem se statistikařením kus času "živila" vím dobře, na čem záleží, aby se ta data mohla srovnávat. A navíc jsem se už mockrát přesvědčila, že ta "evropská či EU" data vs "národní" data se mají k sobě jak pes a kočka..

Vřele s Vámi souhlasím. "nutnost PŘESNĚ vědět, o čem je řeč".

Tak jako u anket, zadávané otázky jsou někdy tak nejasné, že těžko z toho mít nějaký objektivně správný výsledek. A kór ještě mezinárodně, kdo ví, co si pod kterým zadáním představují jedni či druzí.

I. Spálený 24.11.2017 2:02

Re: PISA 2015

Hodnoty pocházejí z mezinárodních testů PISA, organizovaných OECD. To je mezivládní organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, založená podle Marshallova plánu. Členem je i ČR. Testování probíhá každé 3 roky v desítkách států světa. U velkých států na vzorku škol, u menších plošně. Poslední test proběhl v roce 2015 a jeho vyhodnocení trvalo přes rok. Testují se 3 hlavní předměty. Jazyk (pochopení textu v mateřském jazyce), matematika a věda (uplatnění v řešení úlohy). Vyhodnocení se provádí pro celý svět společně po jednotlivých předmětech v 7 výkonnostních třídách. Přičemž kategorie 6 je nejvyšší a kategorie "Méně než 1" nejnižší.

Jak můj příspěvek uvedl, hodnoty jsou v procentech výborných žáků v alespoň jednom sledovaném předmětu. Pro tento účel byly sečteny procenta v kategoriích 5 a 6. Hodnotu publikovalo přímo OECD.

Příjmům státu odpovídá HDP. Objem státního rozpočtu je politické rozhodnutí, které ale většinou z reality HDP vychází.

Zisk z rubání uhlí nevychází z práce, ale především z ceny uhlí na trhu komodit. Hlavní komoditou pro příjmy dnešních států je ropa. Dále může stát koncentrovat cizí finanční kapitál nízkými daněmi, jako daňový ráj, což je v EU případ Lucemburska. Na každého občana Lucemburska připadá skoro 10 milionů korun v půjčkách jižní části EU. Pro srovnání, za Německo se jedná o 300 tisíc korun na občana. A pak, pokud pomineme jiné možnosti jako třeba pirátství, zůstává už jediný spolehlivý zdroj příjmů státu, vzdělanost obyvatel. Překvapivě hlavním předmětem důležitým pro příjem státu není matematika, ale jazyk, schopnost pochopit a vysvětlit úkol. Podle údajů jihoafrické vlády znamená jeden takový člověk možnost účelně pracovat pro 10 podřízených. Za což má i odpovídající příjem. Matematika, jako celosvětově vzácná dovednost, dává zase možnost dosáhnout vysokého příjmu samostatně.

Takže prodej vzácných surovin, daňový ráj a dobré školy. Nic jiného na zvýšení příjmu státu nefunguje. A jen ty školy fungují trvale a pro většinu občanů.

Z. Lapil 24.11.2017 8:24

Re: PISA 2015

Díky za podrobnější rozbor. Takhle to smysl dává, včetně toho, že chytrá hlava bez šikovných rukou je celkem na nic.

J. Hejna 23.11.2017 9:51

To mají blbé

"Přes všechny problémy a nedokonalost EU nemají tyto státy a jejich občané jinou perspektivu než členství"

Š. Hašek 23.11.2017 15:16

Re: To mají blbé

Teď jste mě docela rozesmál. Resp. ta "kouzelná" věta!

Ostatně začínám mít strach, že bez bruseleJourové si ani tkaničky zítra nezavážu. Zkráceno.

M. Prokop 23.11.2017 9:43

Na tu kultivaci členstvím bych příliš nevěřil.

Ani na jiný dobrý vliv EU, která jen množí úředníky, buzeraci a neuhlídá schengenskou hranici.

F. Navrátil 23.11.2017 9:26

Mimo realitu

Nejsem si jistý, zda je dobrým nápadem pokusit se do EU integrovat národnostně, nábožensky a ekonomicky rozvrácený stát. Tím spíše, že zde úspěšně funguje džihádistické předpolí.

Š. Hašek 23.11.2017 15:22

Re: Mimo realitu

Od samého začátku je výsostná bélbost udělat z Portugalce a Fina "eurobruseleosobu", i peníze jim sebrat. Lenin/Hitler hadr!

Zkráceno.

Nás husákovské RVHPáky ihned trklo. Ty ostatní nikoliv. Jejich chyba. "Fascinuje" mě, že takové "veličiny", jako je Pehe a Halík to netrklo a netrkne.

V. Novák 23.11.2017 9:21

Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

na odchod EU protektora, aby se rozpadl podle sice nehistorických, ale zato etnicky jasně definovaných hranic. Jeho přijetí do NATO má ještě méně smyslu, než mělo přijetí pobaltských republik - a to je skutečně co říci.

Přijetí do EU jen posílí desintegrační tendence v samotné EU. Republika Srbská v BaH je výrazně divočejší varianta Katalánska. Balkánská varianta.

M. Prokop 23.11.2017 9:44

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

O ty etnicky jasně definované hranice se Srbové i Chorvati dost snažili, bohužel se jaksi nekryly.

V. Novák 23.11.2017 10:19

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

V Bosně žádné etnicky definované hranice nebyly - mapa etnického členění Bosny byla označována za "panteří kůži". Všude jen ostrůvky osídlení uvnitř jiných ostrůvků nebo přesahujících a navzájem se mísících.

Jasně definované hranice vznikly za cenu etnických čistek a tisíců obětí. A podle nich se taky Bosna rozpadne ledva protektor odejde. Kantonizace se nepovedla, jednotlivé části mají k sobě dál, než k sousedním státům. A navíc mají územní požadavky k sousedům, zejména Chorvati k Černé Hoře. Černohorci ještě "oľutujů", že se odtrhli od Srbska.

M. Prokop 23.11.2017 12:10

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

"Jasně definované hranice vznikly za cenu etnických čistek a tisíců obětí."

Jinými slovy totéž, co jsem napsal já.

J. Hejna 23.11.2017 9:53

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

"Přijetí do EU jen posílí desintegrační tendence v samotné EU."

Tak to jim fandím.

Š. Hašek 23.11.2017 15:32

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

Zde souhlas s panem Novákem.

BiH, Kosovo je výsledkem "konstruktivní" politiky Německa a USA. Německo/Říše dostala na těchto území těžce na pr-el a nyní slaví úspěchy. Zkráceno.

Nějak se mi jeví, že Tito/velká, samostatná, hrdá, žijící Jugoslávie štvala Stalina a následně USA! To jsou věci?! První uznalo Kosovo Německo, za vteřinu, docela legrace. Černohumorná.

M. Prokop 23.11.2017 16:33

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

Srala hlavně své občany. Podle toho taky dopadla.

J. Nový 23.11.2017 9:18

Tak jak to je,

Tak možná tam dnes nevlají, ale alespoň v r. 2015 vlála. Nebo i to je nepravda?

https://www.lidovky.cz/islamsky-stat-v-bosne-dzihadiste-maji-stoupence-i-na-balkane-pl3-/zpravy-svet.aspx?c=A150213_151205_ln_zahranici_msl

O. Prokop 23.11.2017 8:53

dodatek

Z dějin( 16. století) víme, kam až došla noha islámu a již tehdy to byli Srbové, kteří se přičinili na tom že islám ustoupil. Díky nim byl v Evropě relativní klid. A to bychom si měli uvědomit i nyní, že Srbové to nedělají jenom pro sebe, ale pro celou Evropu. Podobně Řecko- další pravoslavní. lausanská smlouva s Tureckem z roku 1923 by měla být pro Evropu návodem ....

M. Prokop 23.11.2017 9:46

Re: dodatek

Srbové už zapříčinili hodně průserů, že? Balkánské války, první světovou, útok na Slovinsko, Chorvatsko, BiH, bordel v Kosovu ...

O. Prokop 23.11.2017 9:50

Re: dodatek

ale to jsem neřekl... Zdravím.

M. Prokop 23.11.2017 12:11

Re: dodatek

Jo, to jsem doplnil já, aby to bylo komplexnější (on je to hodně široký a mnohostranný problém).