26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Intelektuální Bílá hora

Událostí minulého pátku, kdy Francie ztratila špičkový rating, bude patrně využito, respektive zneužito k tlaku na co nejrychlejší přijetí mezivládní smlouvy v hantýrce známé jako fiskální kompakt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 20.1.2012 10:03

"...husitské války a Bílá hora mají být mementem jakési české tendence vzpírat se svým sousedům, na což potom tvrdě doplácíme."

Husitské války a Bílá hora ... zajímavé, že EU optimystici (copyright J. Havránek) nepřipomínají taky rok 1938, kdy Československo odmítlo autonomii pro Němce a následovaly pak "poslední Hitlerovy požadavky".

J. Urban 20.1.2012 10:05

Re: "...husitské války a Bílá hora mají být mementem jakési české tendence vzpírat se svým sousedům, na což potom tvrdě doplácíme."

Jste si tak jistý tím odmítnutím?

J. Kočí 20.1.2012 9:01

Demagogie

Autor si vybírá účelově argumenty, které navíc ještě v mnoha ohledech není schopen vyvrátit.

Lapidárně bych naši situaci vs. EU popsal vtipem jak slon a blecha jdou přes mostek a ten se houpe, To jsme ale těžký - povídá blecha.

Myslím, že zde pramení zdroj všech problémů, protože se přirovnáváme jednou k Německu, když se to hodí potom třeba k Británii, jindy k Dánsku o Švýcarsku nemluvě. Lidé podobní autorovi a Klausovi zcela pomíjí ekonomickou sílu Česka oproti EU. Německo si může diktovat, protože svojí ekonomikou všechny přetlačí, ale my? Je to normální blbost. Buďme rádi, že jsme v EU, že můžeme vyrábět pro tak velký trh. Jinak bychom byli vyřízený, viz začátek 90. let, kdy se přeorientovávala výroba zaměřená na Rusko na něco, co se dá prodat. Šlo to hodně těžko a nastartovalo se to pořádně až s postupným přistupování do EU.

Dále jsem ještě nečetl žádnou analýzu, jestli je výhodné přistoupit do Eurozóny. Zatím jsou to jen bláboly založené na jediné myšlence (asi Klause), že pak nebudeme moct devalvovat měnu. Jak dlouho s tím chcete vydržet?

Na rozdíl od těchto autorů jsem zastáncem integrace Evropy.  Čína je silná, protože je velká. USA jsou silné, protože jsou velké. Rusko je silné, protože je velké. Znáte ještě nějakou světovou mocnost? Evropa bude mocná, až když se sjednotí. A tyto hrátky se slovy k tomu nepřispívají.

S. Ševeček 20.1.2012 9:55

Re: Demagogie

Taky se říká Kolos na hliněných nohou, kočí.

Panskej u hostinskýho a hajnýho?

P. Jášek 20.1.2012 9:59

Re: Demagogie

Integrace Evropy? Proč ne! Jenže ne jako jeden velký  komisariát!

M. Prokop 20.1.2012 14:14

Re: Demagogie

Slon nebo blecha, oba nemají lézt tam, kde se to hroutí.

Sjednocovat Evropu je hraní si s občanskou válkou.

Osud sjednoceného Rakouska-Uherska, SSSR a Jugoslávie budiž vám poučením.

J. Hejna 20.1.2012 8:58

Skvělý článek.

V. Kraus 20.1.2012 8:57

Jaká pseudoargumentace?

Současný stav eurozóny, kdy její jednotlivé státy sice používají společnou měnu, ale jednotlivé státy si dělají své suverénní vnitřní fiskální politiky, se ukazuje být nefunkčním hybridem (což při troše realismu muselo být zřejmé už od samého počátku). Nyní jsou tedy možná pouze dvě řešení: rozpad eurozóny nebo naopak posílení její federalizace, což samozřejmě povede k omezení suverenity jednotlivých národních ekonomických politik. (S tímto názorem mimochodem souhlasí i pan prezident Klaus.)

Státy eurozóny se rozhodly pro druhou možnost, tj. posílení federalizace. Česká strana tady s nějakou argumentací "není přece důvod nic měnit" prostě neobstojí. My stojíme mimo eurozónu a těm uvnitř hrozí kolaps, pokud nic nepodniknou. Česká strana to prostě musí vzít jako ekonomickou realitu, kterou nelze vetovat nějakým našim politickým rozhodnutím. Rozhodovat můžeme jen o tom zda a kdy chceme do eurozóny vstoupit. Takže žádná pseudoargumentace, žádná intelektuální Bílá hora, ale tvrdá ekonomická realita.

J. Hejna 20.1.2012 9:00

Re: Jaká pseudoargumentace?

Rozhodovat o našem vstoupení do EeUrozóny chtějí jenom merkozy!

V. Kraus 20.1.2012 9:23

Re: Jaká pseudoargumentace?

To je mi ale novinka!

P. Joch 20.1.2012 8:13

GDP EU

Kdepak je pan Fiala s jeho argumentem o GDP, které generuje EU a hospodářské síle Africké unie? Chybí mi tu, je mi smutno, bojím se!

S. Ševeček 20.1.2012 9:58

Re: GDP EU

Jenom poznámka - o bohatství národa vypovídá jedině GNP, tedy hrubý   d o m á c í  produkt. A ten U Nás klesá.

Jak se máte, sousede? - už jste zaplatil daně a poplatky na příští dluhový rok?

S. Ševeček 20.1.2012 10:40

Re: GDP EU

Oprava - pochopitelně GNP je Hrubý NÁRODNÍ Produkt.

(děkuji)

J. Kanioková 20.1.2012 3:57

Faber: Úvěrová spolehlivost většiny zemí Evropy je mnohem nižší, než uvádějí ratingy. USA je „junk“ (+ video)

Páteční zásah Standard & Poor’s v podobě snížení ratingu devíti zemím eurozóny není podle Marca Fabera dostačující. Většina evropských zemí by měla být hodnocena známkou „CCC“ a s ohledem na „nekryté závazky“ splatné v blízké budoucnosti neodpovídá realitě ani současný rating Spojených států, ten by měl být BBB nebo „junk“, uvedl Faber po kroku S&P . „Mezi lety 2000 a 2011 narostl americký dluh na trojnásobek a jeho navyšování bude pokračovat… Oficiální statistiky přitom neukazují na nefinancované závazky, které narůstají mnohem rychleji než oficiální deficit,“ řekl investor v rozhovoru pro televizi CNBC.

Velký objem nekrytých závazků má dle Fabera také Německo, které je jinak nejsilnějším členem eurozóny a, jak investor říká, celkem „OK“. Francie, která je považována za druhý nejmocnější stát evropského měnového spolku, přitom dle investora není z hlediska úvěrové spolehlivosti příliš silná a snížení jejího ratingu o pouhý jeden stupeň na „AA+“ je „nedostatečné“. Z výše uvedených důvodů se Faber podle svých slov příliš nezajímá o investice do vládních dluhopisů, protože v dlouhodobém horizontu jsou ztrátové, nekoupil by pak především dluhopis francouzské nebo americké vlády.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1992138/faber-uverova-spolehlivost-vetsiny-zemi-evropy-je-mnohem-nizsi-nez-uvadeji-ratingy-usa-je-junk--video.html

P. Joch 20.1.2012 8:16

Re: Faber: Úvěrová spolehlivost většiny zemí Evropy je mnohem nižší, než uvádějí ratingy. USA je „junk“ (+ video)

Přesně tak, ony ratingové agentury jsou totiž vééélice závislé. Stačilo se dívat na ten řev, když si dovolili šáhnout na rating USA. Takže současné hodnocení je potřeba brát opravdu s rezervou, ve skutečnosti je to mnohem horší.

D. Nowodny 20.1.2012 3:28

RVHP

v 21 století a Shwarc je Páta Kolona !

P. Brodský 20.1.2012 2:39

Národovci zorganizovali za pomoci deficitního rozpočtu

dvě světové války a dodnes takto utracené peníze nevrátili. Je třeba je z nich dostat za pomoci vlád rozpočtové odpovědnosti. Klaus to chápe a proto slibuje ztracené desetiletí. Národovci to také chápou, neboť jsou zodpovědní.

T. Blecha 20.1.2012 7:22

Re: Národovci zorganizovali za pomoci deficitního rozpočtu

Byl jste dlouho na sluníčku nebo jste se praštil do hlavy?

P. Brodský 20.1.2012 12:45

Re: Národovci zorganizovali za pomoci deficitního rozpočtu

Napadání osob oponentů namísto diskuze je typickým špecifikem zdejších euroskeptiků.

P. Brodský 20.1.2012 2:06

Pozitivní argumenty, stejně jako pozitivní sliby jsou zastaralé.

Klaus a jeho následovníci od r. 1990 slibují českým národovcům utahování opasků a vždy, když k tomu dostali možnost, své sliby také plnili, a národovci jsou z toho bez sebe blahem.Takto mají alespoň zaručeno, že jim nevládne bolševik, alespo%n ten předhusákovský, neb ten sliboval moře píva a guláš.

J. Kanioková 20.1.2012 2:36

Aha, tak Národovci vs. Internacionalisti

P. Brodský 20.1.2012 2:50

Re: Aha, tak Národovci vs. Internacionalisti

Národovci verzus humanisti, paní Kanioková. Nebo ještě lépe v českém kontextu pravdoláskaři verzus lžinenávistníci.Mimochodem kdy uspořádají lžinenávistníci referendum o rozbití Ceskoslovenska? Nemohla byste se na to zeptat pana Klause a pana Mečiara?

J. Kanioková 20.1.2012 2:58

Patříte k Chamberlainům...

R. Jonák 20.1.2012 8:42

Re: Patříte k Chamberlainům...

Vážená nesouhlasím s Vámi, on je daleko horší než Chaberlain a to už je skutečně co říct. Navíc bych rád věděl co je špatné na tom, že chci podporovat svůj národ.

P. Brodský 20.1.2012 12:36

Pokud podporou svého i ostatních národů myslíte.

snahu po zachování a rozvíjení národní kultury a jazyka, pak na tom samozřejmě nic špatného není.Pokud podporou vlastního národa myslíte to, že nebudete nakupovat u Židů, Němců, Polákú a jiných cizáků, že nebudete cizáky zaměstnávat a třeba si je objednávat jako instalatéry, pak jde o monokulturalistický kaniokismus, ke kterému já mám takový vztah, jako Churchil k nacismu.

J. Kanioková 20.1.2012 20:39

Bože, vy jste ..ůl !

J. Kanioková 20.1.2012 2:00

Přesně, autore ! Kdo žádá změnu, měl by vysvětlit, proč ji žádá a v čem nastane zlepšení !!! Pro NÁS !!!

Z IHnedu, že - "Roky, kdy zahraniční vlastníci většinu svých zdejších zisků opětovně investovali do české ekonomiky, aby zde rozšířili svůj byznys, jsou nenávratně pryč. Naprostou většinu toho, co v Česku vydělají, si v podobě dividend převádějí domů. V posledních 3 letech to podle údajů ČSÚ bylo 150 - 170 miliard korun ročně ve srovnání s pouhými sedmi miliardami korun v roce 1999." Takže takto střízlivě už to nevypadá pro nás tak výhodně, že?

Racionálně vnímáno - EU nás nepřijímala pro svou ušlechtilost, NE! Nové země lákali především pro rozvoj SVÝCH firem, pro JEJICH možnost rozšíření, pro JEJICH ekonomickou výhodnost. Pro ziskovost JEJICH investic a jejich ODBYT !!!

Vůbec jim to nevyčítám, nám to taky pomohlo s pracovními místy, ale je třeba sundat růžové brýle a uznat, že ONI jednali ve SVŮJ prospěch, a my se musíme přestat nechat masírovat, že z vděku máme jednat PROTI SVÝM ZÁJMŮM. Když ptáčka lapali, pěkně mu zpívali! Vstupovali jsme do zcela jiné EU a cosi jsme podepsali, bohužel. Štvanice na Klause byla neuvěřitelná! Ale nepodepsali jsme, že vstoupíme do DLUHOVÉ UNIE ! a v jejím zájmu se vzdáme další části své suverenity NEVRATNÝM krokem - podpisem další smlouvy, která je jen dalším krůčkem k Fiskální Unii. FU, pokud vznikne, bude už JEN definitivním potvrzením našeho protektorátu..

A že je to nová krize? V žádném případě, jde pořád o stejnou krizi se začátkem v r. 2008, špatně řešenou, chvilku uchlácholenou, která teď rozjíždí další kolo a plíživě se šíří na do dalších ekon. odvětví. No, krize z r. 1929 odezněla až na konci třicátých let, po 10 létech. Takže si nedělejme iluze, že okamžitým podpisem nevratného kroku cokoliv vyřešíme, natož když se budem zadlužovat, abychom "pomáhali zachraňovat", jak se nám snaží "humanisti z povolání" vsugerovat. Ti ví o ekonomice prt. Může se to táhnout klidně do r. 2018 a evropské bludnokruhové vydírání tomu jen přitopí pod kotlem..

Kdo u nás poňouká k jednání PROTI naším zájmům, je u mě Chamberlain !

J. Kanioková 20.1.2012 3:04

Výborně popsaný problém naší země i EU -

V.K., část projevu na 13. konferenci Rady pro spolupráci v Zálivu, Rijád -

http://www.klaus.cz/clanky/3016

T. Krystlík 20.1.2012 0:15

Hloupé české nacionalistické kecy, autore!

Měl byste spíše vysvětlit, co ČR čeká, odmítnou-li Češi v referendu za zbabělou českou vládu jak příspěvek do fondu, tak zavedeni eura.

J. Tínek 20.1.2012 0:31

Re: Hloupé české nacionalistické kecy, autore!

A co si o tom myslíte vy ?