28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

EVROPA: Generace spokojených

Když jsem minulý týden otevřel Neviditelného psa, vykoukl na mě článek Jaro Nováka ŠVÉDSKO: Na cestě do socialistického pekla?. Ihned jsem si ho s chutí přečetl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 4.2.2015 19:37

Re: Pan Prokop nediskutuje.Sem tam s nějakým odesác-

Autor: M. Prokop Datum: 01.03.2013 21: 54.....zatím se mírním a držím se spíše ad rem, možno-li.

As usual.

M. Prokop 4.2.2015 18:07

Re: Autor

No vidíte, máte zde spřízněnou duši, pokecejte si na úrovni s Brodským, EUgenossin "diskutérko".

J. Jurax 5.2.2015 1:15

Re: Autor

No, bonmot je to štěpný, ale o těch meziválečných letech má paní Netzer pravdu.

Poválečná obnova a španělská chřipka, pak chvilku boom (ne v Německu), pak krize (a ne s dnešním vyspělým sociálním zabezpečením) a až se Evropa začala vzpamatovávat, nástup nacismu, španělská válka, nestabilita v Rakousku, Lidová fronta ve Francii, nakonec Mnichov a válka. To vše za dvacetiletí.

K. Janyška 4.2.2015 9:57

Já zkrátím, všechny dobré úmysly nakonec vedou do pekla

a čipy zaměstnanců švédské firmy, které se všude momentálně přetřásají, jsou prvními příznaky fašismu, tedy skoro hotové tzv. občanské společnosti... Dzp.

P. Boublíková 4.2.2015 9:35

Po nás potopa

S vyzněním článku souhlasím.

V. Novák 4.2.2015 10:26

Re: Po nás potopa

Což nám dává možnost předvést spojeným diskutérům, že se v některých věcech neshodneme ani náhodou. Řekl bych, že v tomto se shodnete spíše s pí. Varadínkovou.

P. Boublíková 4.2.2015 10:49

Re: Po nás potopa

Mně nejde o to se za každou cenu s někým shodovat, i když shoda s mnohými lidmi mě těší - ať jde o vás nebo o paní Varadinkovou.

Ale není fakt něco špatně, když se rodiče malých dětí bojí budoucnosti?

V. Novák 4.2.2015 16:01

Re: Po nás potopa

Samozřejmě něco špatně je, pokud se rodiče malých dětí bojí buducnosti - jenže, znáte dobu, kdy se nebáli? V 60.se nejspíš báli o mě, v 70. a 80. letech jsme se obecně báli atomové války, v 90. letech se "oficiálně" nikdo nebál - jenže děti si taky málo kdo pořizoval, takže TAK slavné to asi taky nebylo...

A rozhodně nesouhlasím s tím, že příčinou toho, proč se bát, je to, co píše autor.

K tomu shodování... mně už bylo vytknuto, že se s vámi a pí. Varadínkovou ve všem shodnem - já levičák se dvěma zarytými pravičačkami... Takže teď se ochotně neshodneme - a přitom nemá nikdo z nás pocit, že by toho druhého musel potřít co Stalin kulactvo... Což mi dělá potěšení.

V. Novák 4.2.2015 9:16

Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

jste to zazdil úplně. V Německu 30. let bylo minimum lidí, kteří měli jakýkoli důvod ke spokojenosti. Veteráni z války neměli zabezpečení, mezi dělnictvem řádila nezaměstnanost, důstojnický sbor byl osekán na jakési "síly sebeobrany" a většina se musela živit mimo obor, střední třídu zproletarizovala poválečná hyperinflace, i velkokapitál cítil značná omezení v realizaci zisku. A celý národ byl ponížen a vysáván reparacemi.

A do toho přišla světová krize, která zasáhla oslabené Německo obzvlášť silně.

V Německu 30. let soutěžili o masu desítek milionů nespokojených komunisté sovětského typu s nacisty. A pouze strach z komunistů zajistil Hitlerovi (jehož strana nikdy nezískala většinu) spojenectví s měšťáckými stranami a tím otevřel cestu ke kancléřskému úřadu, Zmocňovacímu zákonu a vůdcovství.

Poválečný sociální stát nebyl jen reakcí na socialismus ve východní půlce Evropy - ale především snahou už navždy zabránit vzniku takové masy nespokojených a zoufalých, která zákonitě vede k extrémům pravicovým nebo levicovým.

J. Kavalír 4.2.2015 9:47

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

"Poválečný sociální stát nebyl jen reakcí na socialismus ve východní půlce Evropy - ale především snahou už navždy zabránit vzniku takové masy nespokojených a zoufalých, která zákonitě vede k extrémům pravicovým nebo levicovým."

Máte pravdupouze v té prvné polovině, jak se v současnosti ukazuje. Vznik mas nespokojených a zoufalých v současnosti probíhá - viz Řecko a protesty ve Španělsku.

V. Novák 4.2.2015 10:24

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

To je důsledek toho, že od války, natož 30. let minulého století už uplynulo příliš času a "elity" pozapomněly, co udělá lid, když se na§ere.

Syriza a Podemos jim to v maloučkém předvádějí - ale obávám se, že jelity budou potřebovat mnohem větší kopanec. Zejména pokud budou presstituti tato hnutí i nadále znevažovat, jak se jim daří dosud...

J. Schwarz 4.2.2015 13:17

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

Ovšem otázkou je co dělat s "Lidem", který to nejprve posere / volbami populistů rozhazujících plnými hrstmi, Řekové, kteří ve své většině nic nedělali si žili jako prasata v žitě a vážně si mysleli, že si tento způsob života s nejrůznějšími benefity zadarmo "vybojovali" / a až poté se "nasere".Totiž když nejprv zastavím barák, pak se rozšoupnu v hospodě, prachy prošustruju v kartách a za baby pak není na místě abych se "nasral" na věřitele ale se oběsil.

V. Novák 4.2.2015 14:22

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

Běžní Řekové si rozhodně nežili jak prasata v žitě a stát zadlužovaly všechny vlády - jak levicové, tak pravicové. To "elity", pro něž bylo neplacení daní známkou elitnosti, způsobily řecký propad.

Ale původně byl příspěvek o sociálním státu - umíte si představit, co by udělalo se státem 25% nezaměstnaných (přes 50% mladých), kdyby nebylo sociálních dávek, podpor - a oni byli ke frustraci z beznaděje ještě navíc i hladoví? Rioty v amerických městech jsou slabý čajíček proti tomu, co by nás čekalo!

Co nás možná čeká...

Z. Rychlý 4.2.2015 17:10

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

A umíte si představit pokračování v té politice rozdávání bez práce ? Asi ne, že ?

V. Novák 4.2.2015 17:44

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

Je práce? Nebo mají v Řecku 25% nezaměstnanost, mezi mladými mnohem vyšší?

J. Jurax 5.2.2015 1:21

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

Přesně tak. Ono se ten sociální stát přesociálnil natolik, že se nedá ufinancovat. Ovšem politikové chtějící jej byť jen umravnit nemají šanci být zvoleni.

Přitom sociální stát na dluh je hovadina, po níž nemůže nenásledovat krach. Evropa dělá pitomost za pitomostí, aby udržela tu hloupější (a početnější) část lidu, co má taky nárok, jakž takž spokojenou, aby volila ty, kdož jim to realizují. Dokud je kde brát.

J. Jurax 5.2.2015 1:31

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

A do toho ještě eurohovadiny typu dotací, zelené hovadiny typu OZE podrývajících konkurenceschopnost Evropy, neschopnost a neochota vlád cokoliv řešit, rozpad rodiny, multikulti a s tím rozpad homogenity obyvatelstva Evropy, přemnožení muslimů, odsun průmyslu do zemí s levnou pracovní silou (neboť ta je v EU díky sociálnímu zákonodárství drahá) a s tím spojená nezaměstnanost tvořící další zátěž pro zadlužené rozpočty, pošetilý důraz na všelijaká práva bez patřičného akcentu na povinnosti, bez nichž nemůže být práv a obecně socialistická europolitika zvyšující závislost občanů na státu skrze vysoké daně a přerozdělování.

M. Miles 4.2.2015 8:48

více dětí si může pořídit jenom osoba co nepracuje

a to jsou naší barevní spoluobčané.

Bílé české matky lítají jako závodníci do práce a do školy.

Proto do budoucna je nám plánova většina barevných a bílí budou jenom pracovat.

To není diskriminace ani rasismus ale realita dnešní společnosti.

P. Joch 4.2.2015 8:45

Kde žijete?

Pane Velebný, můžete nám prozradit ve které zemi to žijete? Prohlašujete, že žijete v zemi, kde se už prakticky nevyrábí, nepracuje a všichni jen s otevřenou dlaní čekají, jak se o ně stát postará..

Pokud tím míníte Česko, tak taková fráze se dá snést od polointeligenta s mozkem vypláchnutým kecama z TV a JPP. Zbytek Vašeho článku má tudíž nulovou informační hodnotu.

E. Tocháček 4.2.2015 8:28

Je to tak.

Jsme civilizace volno-časových aktivit s dotačním hospodářstvím.

J. Kavalír 4.2.2015 9:41

Re: Je to tak.

V současnosti stačí, aby pracovala pouze třetina společnosti aby vyrobila vše potřebné a zajistila služby pro zbytek obyvatel - děti, důchodce, nezaměstnané. První dvě skupiny jsou v pořádku, někteří nezaměstnaní (práci se vyhýbalící) ale na společnosti v podstatě parazitují. Proto by jim společnost měla práci zajistit a pokud odmítnou, nechat je živořit na existenčním minimu. Myslím, že práce, kterou by bylo třeba vykonat na zvelebení prostředí, ve kterém žijeme, by se našlo dost a nestálo by to o moc víc, než zbytečné vyplácení sociálních dávek, které nikoho k ničemu nemotivují. Další možností je, se o práci rozdělit. Je nesmyslné zvyšování věku odchodu do důchodu na jedné straně a nezaměstnaní mladí na straně druhé. Pokud někdo tvrdí, že ten "starší a zkušený" zaměstnanec je nenahraditelný, tak ho lituji, protože dříve nebo později bude mít problém. Nikdo nejsme nesmrtelný. Další argument - nebudou na důchody peníze - je také nesmysl, viz první věta v mém příspěvku. Jde jen o správné přerozdělení toku peněz, aby vyrobené zboží a služby našly svého kupce.

Každá společnost je "spoječností volnočasových aktivit" a záleží jen na stupni rozvoje výroby, kolik volného času každému zbyde. Musíme pracovat, abychom si zajistili potřebné prostředky na přežití - bydlení, strava, oblečení. Ostatní je v podstatě náš volný čas, který z části využijeme k další práci, abychom si zajistili prostředky k využití toho zbytku volného času (sport, kultura, cestování...). Kdo toto nepochopí,  žije zbytečně.

E. Tocháček 4.2.2015 11:37

Re: Je to tak.

Nejsem si jistý, jestli správně chápu co jste mi chtěl svojí reakcí říci. Zkuste prosím jednoduše popsat třeba jenom co na mém jednoduchém přitakání autorovi textu rozporujete. Můžete být i důrazný, klidně i agresivní. Nebojte, neurazím se.

J. Kavalír 4.2.2015 14:51

Re: Je to tak.

V podstatě nerozporuji v autorově textu nic a vaši poznámku jen trochu rozvádím.

V. Novák 4.2.2015 16:05

"Je to tak" - a to je dobře nebo špatně?

...

F. Žůrek 4.2.2015 8:08

Velmi pěkná úvaha, děkuji

Žijeme až moc spokojeně a na dluh. Má to vliv na celou společnost, protože se vytrácejí jiné, ale velmi potřebné vlastnosti, jako např. trpělivost, obětavost, pokora, odpovědnost, potřebná spolehlivost a slušnost atd. atd. Tato společnost je vskutku již nemocna, ale škoda o tom dále mluvit...

P. Joch 4.2.2015 8:50

Re: Velmi pěkná úvaha, děkuji

Pane Žůrek, můžete mi sdělit kdy v historii tato společnost Vámi zmiňované vlastnosti měla?

Tohle: trpělivost, obětavost, pokora, odpovědnost, potřebná spolehlivost a slušnost atd. atd. si každý normální jedinec homo sapiens nechává pro své děti a rodinu.

Směrem dál je zapotřebí jediné - zdravé sobectví, jen tak přežiju, uživím svoji rodinu a pokud jsem schopný, z mé práce bude mít užitek i okolí.Každý trpělivý, obětavý a pokorný člověk musí z principu věci skončit jako onuce. A je jedno jestli si s ním pak vytřou pozadí američani, rusáci, bruseláci nebo muslimáci.

V. Novák 4.2.2015 9:26

Římská republika

Ovšem jen ve spisech mravokárců z doby císařství a jeho úpadku...

P. Lenc 4.2.2015 8:06

Článek

střízlivý, vystihující dobu.Dík za něj.

K. Frauknecht 4.2.2015 10:52

Re: Ano, je to tak.

Jenomže... Mám to štěstí, že si pamatuji, jak podobně "naříkal" děda před mým tátou, aby ten podobně kázal mě o dvacet let později. Já dnes "vyčítám" svým potomkům a "potomkám" prakticky totéž :-)). Jenom zábava a natažená ruka, práce žádná, natož nějaká zodpovědnost.... asi to tak má bejt.

Š. Hašek 4.2.2015 13:29

Re: Ano, je to tak.

V "rodině" to je asi odjakživa.

Článek byl více o "letadlu" celoevropském/celospolečenském. A to snad nikdy v historii nebylo. Snad pouze v dobách války, tak dramatické půjčování si a půjčování. A zavírání očí nad budoucností.

Snad jen za válek. Ale jest možné, že je to také "kupování si momentálně bezválečného stavu". Nevydrží to.