4.3.2021 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

EVROPA: Generace spokojených

Když jsem minulý týden otevřel Neviditelného psa, vykoukl na mě článek Jaro Nováka ŠVÉDSKO: Na cestě do socialistického pekla?. Ihned jsem si ho s chutí přečetl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bryndza 6.2.2015 11:50

schutí jsem si přečetl dvakrát

moc dobrý článek.

J. Jurax 5.2.2015 18:02

Re: Zní to sice hezky,

Jojo, ale nesměly by Vás rozbolet zuby ... a brejle tehdy neznali ... a z deseti dětí se dospělosti dožívaly tak čtyři ... ale jinak to musel být určitě ráj :-)

J. Jurax 5.2.2015 1:31

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

A do toho ještě eurohovadiny typu dotací, zelené hovadiny typu OZE podrývajících konkurenceschopnost Evropy, neschopnost a neochota vlád cokoliv řešit, rozpad rodiny, multikulti a s tím rozpad homogenity obyvatelstva Evropy, přemnožení muslimů, odsun průmyslu do zemí s levnou pracovní silou (neboť ta je v EU díky sociálnímu zákonodárství drahá) a s tím spojená nezaměstnanost tvořící další zátěž pro zadlužené rozpočty, pošetilý důraz na všelijaká práva bez patřičného akcentu na povinnosti, bez nichž nemůže být práv a obecně socialistická europolitika zvyšující závislost občanů na státu skrze vysoké daně a přerozdělování.

J. Jurax 5.2.2015 1:21

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

Přesně tak. Ono se ten sociální stát přesociálnil natolik, že se nedá ufinancovat. Ovšem politikové chtějící jej byť jen umravnit nemají šanci být zvoleni.

Přitom sociální stát na dluh je hovadina, po níž nemůže nenásledovat krach. Evropa dělá pitomost za pitomostí, aby udržela tu hloupější (a početnější) část lidu, co má taky nárok, jakž takž spokojenou, aby volila ty, kdož jim to realizují. Dokud je kde brát.

J. Jurax 5.2.2015 1:15

Re: Autor

No, bonmot je to štěpný, ale o těch meziválečných letech má paní Netzer pravdu.

Poválečná obnova a španělská chřipka, pak chvilku boom (ne v Německu), pak krize (a ne s dnešním vyspělým sociálním zabezpečením) a až se Evropa začala vzpamatovávat, nástup nacismu, španělská válka, nestabilita v Rakousku, Lidová fronta ve Francii, nakonec Mnichov a válka. To vše za dvacetiletí.

V. Kobetič 4.2.2015 22:39

Skvělý postřeh,

skvělý článek - i když se mi rovněž zdá, že poslední odstavec není příliš kompatibilní s pointou...

J. Kulheim 4.2.2015 19:43

Re: Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

Tak jak to popsal Švéd, autor toho článku, bych popsal i já vývoj myšlení u nás. Jeho babička se nerodila v roce 1920. Moje matka v roce 1923. Pro lidi narozené v té době bylo naprosto nepřijatelné, aby si dělali nárok na něco co jim nepatří. V současné době mají všichni na všechno nárok. To, že si rozdělují peníze, která stát někomu ukradl, jim vůbec nevadí.

Socialistický stát stojí na krádežích a lhářství. Na zlodějinu si udělal zákony. Okrádá lidi podle platných zákonů. Nejvíc s koláče, který vznikl prací 30% občanů pracujících v produktivní sféře si ukrajují lidé, kteří mají plnou pusu humanity. Řemeslník, který onemocní a nemůže pracovat, nedostane ani korunu. Jeho rodina se musí uskrovnit. Jeho práci postrádá ten, kdo si s ním dohodl provedení zakázky. Ústavní právník bere měsíčně x krát více peněz a když nebude pracovat, třeba měsíc, nikdo to nepozná. Pan Středula říká, že by se mělo zvednout zdravotní pojištění pro živnostníky. Dělal tento člověk něco užitečného nebo je to čistokrevný příživník? Pan Mládek mluvil o živnostnících jako o parazitech. Co dělá tento člověk celý život? Žije z peněz, které na daních odvedli lidé, které on nazývá parazity.

Socialismus je také drogou a nikdo nepřesvědčí většinového občana, že tu „slast“ také jednou odskáče. I když obětí jeho dlouhodobého „rauše“ budou nejspíše až jeho děti. Narkomana také nikdo nepřesvědčí o tom, že by se měl léčit, dokud se nedostane až na dno, dokud nepadne na hubu.

Doktrína socialismu je založena na institucionalizované krádeži. Zlikvidoval tradiční rodinu. Tradiční rodinu ohrožují především neustále rostoucí daně, neustále se zmenšující mzdy, neustále více se zadlužující státy, které jsou čím dál méně schopné se postarat o své občany. Tradiční rodinu ohrožuje skutečnost, že bohatí neustále bohatnou a chudí neustále chudnou.

S. Netzer 4.2.2015 19:37

Re: Pan Prokop nediskutuje.Sem tam s nějakým odesác-

Autor: M. Prokop Datum: 01.03.2013 21: 54.....zatím se mírním a držím se spíše ad rem, možno-li.

As usual.

Z. Rychlý 4.2.2015 19:35

Re: Málem jsem uronil slzu

Vy jste zřejmě ten článek vůbec nepochopil, pane Braune. Je to především o proměně myšlení lidí v sociálním státě, pokud to tedy potřebujete nějak předžvýkat.

Z. Rychlý 4.2.2015 19:31

Re: Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

Ten odkaz je fakt dobrý !!!

V. Roubíček 4.2.2015 19:22

Re: A proč pracovat do 70, když není práce ani

no, klidně do 40, ale bez vzájemné důchodové podpory.

Nebo myslíte že je možné do 30ti nepracovat a z veřejných prostředků studovat školy, jejichž názvy selský rozum nebere. A pak jít za 10 let zase do důchodu a zase jenom řvát, že mám malý důchod a že se musí valorizovat? To už se od spoluobčanů romského etnika moc lišit nebudem.

D. Nowodny 4.2.2015 19:19

Bábol

J. Štrobl 4.2.2015 19:17

Docela dobrý článek

Tedy až na poslední odstavec. Autor by měl pochopit, že se přece jenom bez podrobného studia historie neobejde a mechanicky transponovat dnešní dobu o téměř sto let nazpátek nemůže. Ten odstavec si mohl klidně odpustit. Nicméně pokud jde o ostatní, tak bych se sním v mnohém shodl.

M. Prokop 4.2.2015 18:07

Re: Autor

No vidíte, máte zde spřízněnou duši, pokecejte si na úrovni s Brodským, EUgenossin "diskutérko".

V. Kusý 4.2.2015 17:53

Re: Málem jsem uronil slzu

Souhlas.Po zkušenostech s pár českými firmami jsem hledal a našel práci u firmy německé.Rozdíl donebevolající.Proto pro ni v případě potřeby dělám i jako důchodce.Za podmínek, které jinde nemají ani kmenoví zaměstnanci na plný úvazek.Inu, tak.

V. Novák 4.2.2015 17:44

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

Je práce? Nebo mají v Řecku 25% nezaměstnanost, mezi mladými mnohem vyšší?

V. Novák 4.2.2015 17:43

A proč pracovat do 70, když není práce ani

pro mladé?

Z. Rychlý 4.2.2015 17:24

Ten blahobyt byl a je provozován

na dluh. V tom má autor naprostou pravdu. Taky má pravdu v tom, že dětem a vnukům zaděláváme na problém svou neochotou věci nejen řešit, ale vůbec pojmenovat. Ti mladí to možná podvědomě tuší, a proto si spíš užívají, než se starají. Pinožit se, nebo natáhnout dlaň k sociálnímu státu ?  Fičíme si to po šikmé ploše k okraji  a široko, daleko není nikoho ochotného, kdo by tu plochu zase srovnal. Takže co s tím ?

Možná nás zachrání nakydat víc hnoje, abychom spadli do měkkého. Ach jo, darebáci s plnou hubou lepších zítřků bez námahy to mají dobře vymyšleno. Pěkně ptáčky lapají.

Z. Rychlý 4.2.2015 17:10

Re: Článek je hloupý celý - ale posledním odstavcem

A umíte si představit pokračování v té politice rozdávání bez práce ? Asi ne, že ?

P. Brodský 4.2.2015 16:59

Pan Prokop nediskutuje.Sem tam s nějakým odesác-

kým názorem souhlasí, na názory ostatních, případně již na neodesácká jména autorů reaguje připitomnělou jízlivostí. Názory má dost liberální, ale moc se to neprojevuje,neboť je zaneprázdněn povinností jizlivě si odplivovat.

V. Roubíček 4.2.2015 16:52

Re: Nesouhlasím s tím,

ano

V. Roubíček 4.2.2015 16:49

Re: Nesouhlasím s tím,

Já s tím najímáním pracovních sil na podřadné práce jako důvodu počátku rozpadu "Říma" souhlasím.

Lze také 100% souhlasit s tím, že hamižnost firem z Vyspělého Západu vydělat co nejvíce na levné práci v rozvojovém světě způsobila zvyšování nezaměstnanosti v mateřských zemích.

Řešení této nezaměstnanosti se vychytrale řeší prodlužováním školní docházky. Chybí pak ale vlastní výrobní pracovníci. Nemáme pracovní návyky. A uzavíráme kolo - dovezeme další levnou pracovní sílu, která se v druhé generaci zachová zase jako ta předchozí.

Divíme se, že musíme do důchodu až v 70ti. Ale dříve se pracovalo od 15 do 60. Dnes od 25 do..., nebo od 30ti do ..

A divíme se.

V. Roubíček 4.2.2015 16:38

Re: Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

Přesně. Morálka postavená na "právech" poskytovaných systémem sociálního pojištění.

Jedno zda v severských státech, zda přistěhovalci , nebo nepřizpůsobiví. Práva ano, povinnosti 0. Smutek na duši

V. Novák 4.2.2015 16:05

"Je to tak" - a to je dobře nebo špatně?

...

V. Novák 4.2.2015 16:01

Re: Po nás potopa

Samozřejmě něco špatně je, pokud se rodiče malých dětí bojí buducnosti - jenže, znáte dobu, kdy se nebáli? V 60.se nejspíš báli o mě, v 70. a 80. letech jsme se obecně báli atomové války, v 90. letech se "oficiálně" nikdo nebál - jenže děti si taky málo kdo pořizoval, takže TAK slavné to asi taky nebylo...

A rozhodně nesouhlasím s tím, že příčinou toho, proč se bát, je to, co píše autor.

K tomu shodování... mně už bylo vytknuto, že se s vámi a pí. Varadínkovou ve všem shodnem - já levičák se dvěma zarytými pravičačkami... Takže teď se ochotně neshodneme - a přitom nemá nikdo z nás pocit, že by toho druhého musel potřít co Stalin kulactvo... Což mi dělá potěšení.

S. Netzer 4.2.2015 15:27

Re: Autor

Když vám nevadí, že se zesměšňujete, tak klidně pokračujte, "diskutére".      :-))))

J. Kulheim 4.2.2015 15:21

Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

http://www.perbylund.com/the_library_howthewelfarestatecorrupted_czech.htm

"Starí lidé ve Švédsku ríkávali,že být Švédem znamená sám se uživit, být schopen se sám o sebe postarat a nikdy nebýt bremenem na cizích ramenou.Nezávislost a tvrdá práce byla normální soucástí slušného životního stylu a morálky. Ješte pred necelými sty léty."

"Babicka se narodila v roce 1920 a patrila do poslední generace,jíž byla tato osobní hrdost vlastní,s pevnou a hluboce zakorenenou morálkou, která byla pánem svého svuj osudu at se delo cokoli."

"Bohužel se tak zrodil sociální stát,stát blahobytu,který mel dramaticky zmenit životy lidí a podstatne ovlivnit jejich morálku. Mohl to nakonec být i úspešný projekt, pokud by si všichni zachovali svou puvodní hrdost, snažili se zabezpecit vlastní existenci a vyhledávali by pomoc jen kdyby ji opravdu potrebovali....Solidní základ morálky je dávno ten tam. Na jeho totální znicení stacily neco pres dve generace--díky sociálním dávkám a koncepci sociálních práv."..Deti generace mých prarodicu, a moji rodice mezi nimi, si rychle osvojily a prijaly movou morálku založenou na „právech“ poskytovaných systémem sociálního pojištení. Zatímco starší generace by nikdy závislost na druhých neakceptovala."

"Tato nová morálka se mezi lidmi rozšírila a alespon v jejich mysli se stala „prirozeným“ rádem vecí. Generace, narozená behem dvou ci trí dekád po druhé svetové válce, se lišila od generace svých rodicu morálne i filosoficky. Zvykla si na ohromný poválecný hospodárský rozmach a na stále se rozširující sociální podporu rychle rostoucího státu." Zatímco moji rodice zdedili hodne ze „staré“ morálky, vetšina jejich vrstevníku a zejména mladších lidí vyznává zcela odlišné paradigma než generace predcházející. Jsou pravými detmi sociálního státu a jsou si velmi dobre vedomi toho, že mají „právo“ na rozlicné sociální podpory. Nezajímají se o to, odkud ty podpory pocházejí, ale dívají se skepticky na politiky, kterí by je o tyto vymoženosti mohli pripravit.

V. Braun 4.2.2015 15:18

Málem jsem uronil slzu

Málem jsem uronil slzu nad tím jak to teď mají zaměstnavatelé těžké. Ale ne, neuronil. Zaměstnavatelé to totiž mají tak jak si to udělají, stejně jako v minulosti. Svět se mění, když byla většina zaměstnanců nevolníci měli to zaměstnavatelé jednoduché. Dokonce i když to už nevolníci nebyli ale jinak nebylo moc možností jak se realizovat a jak změnit zaměstnání tak to měli zaměstnavatelé jednoduché. Svět se ovšem mění a s tím se musí měnit i zaměstnavatelé.

Dobrá zpráva je, že základ se nemění. Jednejte se zaměstnanci s respektem, to fungovalo vždyzky a funguje stále. Osobně jsem měl možnost vidět dost firem, kde to i dnes funguje, bohužel jsem jich je více, kde to nefunguje a věřte, zaměstnanci (řadoví) za to nemohou.

J. Kavalír 4.2.2015 14:51

Re: Je to tak.

V podstatě nerozporuji v autorově textu nic a vaši poznámku jen trochu rozvádím.

M. Prokop 4.2.2015 14:42

Re: Autor

Argumenty? Vám? Proč, když je nechápete?