30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Evropská unie a Turecko

Historie vzájemných vztahů mezi křesťanskou Evropou a Tureckem je složitější, než ji domácí publicisté vykládají, stejně jako poměry v Turecku samotném. Osmanská říše se vynořila na konci středověku jako vyzyvatel křesťanství a po konečném zániku Byzance a dobytí Konstantinopole byla stálicí poměrů na Balkáně a ve střední Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 14.12.2015 10:57

Bohužel, máte naprostou pravdu.

P. Sulc 14.12.2015 10:21

Pane Stransky, jste posetily idealista.

Tretina, ne-li polovina Turku je europeisovana, rikate. To je moc pekne, ale vydrzi jim to?  To byli temer vsichni, nejen tretina, Irancu, v dobe Pahlaviho. Myslite, ze stale jeste jsou?  Nejak jim to nevydrzelo, vidte, a jak dlouho to ted vydrzi tem Turkum, spise ti evropsti ubejvaji, rekl bych  A ti Turci v Nemecku, jak je to s nimi? Stale jeste vrazdi neposlusne dcery, stale manzelky chodi pet kroku za muzem, nevite o tom neco?  Tak nas radeji, prosim vas, neblbnete.

L. Florner 14.12.2015 9:51

Re: EU nahradí USA v roli globální velmoci?

Nevyřešilo, ale byl by to krok k řešení. Islamizace Evropy by totiž rozšířila Svět míru a zmenšila Svět války. A těch pár usekaných hlav bezvěrců, vzpupných lidí Knihy a odpadlíků od víry, tj. nejspíš šítů, když je Turecko většinově sunnitské, je jen obět vyššímu cíli a překonaná překážka na cestě ke trvalému míru (stejně jako byli někteří Židé, Češi, Slováci, Poláci...jen obětí na oltáři Hitlerova snu o životním prostoru Árijské rasy, nebo někteří Ukrajinci, Rusové, Lotyši...jen obětí snu jistého Džugašvilliho o pořádku v Eurásii).

Islám není víra. Islám je Mein Kampf ze 7. století.

Z. Švrček 14.12.2015 9:48

Pane Stránský, jste důvěřivec.

Spolu s většina intelektuálů, ani vy dnes nehodnotíte EU podle toho, jak se posunula od kapitalistického a ekonomicky výhodného a tržně orientovaného společenství devadesátých let k dnešnímu centralistickému a socializujícímu byrokratickému molochu, ale pouze dle toho, jak jste si ji vysnili. Stejně tak ani Turecko nehodnotíte podle toho, kam se v posledních letech pomalu posunuje a po renesanci a nově probuzené aktivitě islámu zatím, pro mnohé snad nepostřehnutelně, driftuje od sekulárního státu Kemala Atatürka k zemi, kde stát a islám opět budou v touhách dnešního vedení jednotnou entitou. Pořád rozumově uvažujete v mantinelech evropana, jenž sice řadí náboženství někde mezi hodnoty, ale s pořadím kdoví jakým a neberete v úvahu, že pro muslimy je jejich náboženství na prvním místě. Sekularizace Turecka má za sebou TEPRVE století a to je po čertech málo, než aby se v lidech hodnoty natrvalo změnily. Zvláště, je-li vliv ostatních islámských zemí tak bezprostřední a blízký.

Já vidím v Turecku především most, po kterém může islám přejít a tentokrát bez jakékoliv "Vídně" porazit naši dosavadní civilizaci. Zejména, když většina špiček, kteří si z utopické vize Evropského státu udělala svoji modlu, uvažuje podobně jako vy. Dost se toho děsím.

I. Mertl 14.12.2015 9:41

Re: Jsem pro vstup Turecka do EU,

Hurá do Eurasijského paktu!

I. Mertl 14.12.2015 9:39

Re: EU nahradí USA v roli globální velmoci?

Nereálné, ale svůdné! Chronické potíže s Blízkým východem by ale asi stejně úplně nevyřešilo.

M. Rejman 14.12.2015 9:25

EU nahradí USA v roli globální velmoci?

Autorův předpoklad, že kdyby se Turecko stalo členem Evropské unie, pak EU nahradí USA v roli globální velmoci, je naivní. Prostě přání otcem myšlenky. Nereálné.

Z. Rychlý 14.12.2015 9:08

Velmoc Evropa ??

Spíš nemoc p.Stránského.  Jsem si jist, že po večerech postrkuje vojáčky po obyváku, na hlavě třírohý klobouk a občas zasouvá dlaň mezi knoflíky kabátku. Nevím, jak se ta choroba jmenuje.

P. Lenc 14.12.2015 8:35

A tak nevím.

Buď pan autor žije v jiném světě, nebo je slepý.Pokuď nevidí směřování Turecka pod vedením Erdogana pod prapor islámu, pokud nevidí zatím nesmělé pokusy o obnovu Osmanského impéria, potom se ocitá v jednom šiku s hlupačkou Merkel, která tomuto islámskému molochu naplno otvírá cestu do Evropy.

L. Florner 14.12.2015 8:29

Lehké pousmání

Zajímavé, a jde o nějký fundovaný článek, nebo jen o reklamní kampaň, případně ideočlánek? Osobně si myslím, že spíš to druhé, v horším případě to třetí, už jen kvůli tomu, jak lehce pracuje autor s fakty. Kupříkladu ten přínos Turecka je vážně úžasně zpracovaný, zejména ta část s porovnáním přínosu velkoturecké říše s přínosem všech postkomunistických zemí dohromady. To by mě vážne zajímalo, jak na to autor přišel (nejspíš přání otcem myšlenky?), když HDP Turecka činí sice úctyhodných 822 mld USD (za rok 2013, ale od té doby se toho až tolik nezměnilo) a naproti tomu jen za skupinu V4 to za stejné období bylo cca 966 mld USD (a abych byl korektní, pro autorovu informaci dodávám, že V4 nejsou všechny postkomunistické státy dohromady). Ani přepočet na obyvatele není pro Turecko lichotivý, neb ukazuje, že Turky strčí do kapsy i kdejaký Maďar. A dokonce ani objemem exportu Turecko V4 nepřeválcuje. Možná import islámu a vůbec diktátorských manýrů, to by asi Turecko vyhrávalo, jenže to se zase dá jen těžko ekonomicky kvantifikovat.

A že bylo Turecko ještě před nedávnem ukázkou hezky sekularizovaného islámského státu? To je sice pěkné, ale jak už zpíval Bob Dylan, časy, ty se mění. Po našem taky - řeči se vedou a voda teče, nebo bejvávalo, bejvávalo, bejvávalo dobře. Jestli si ale autor nepovšiml velikosti ekonomického přínosu Turecka Evropě (taky by mě zajímalo, komu přesně, jestli celé EU, nebo jen Německu?), pak mě vůbec nepřekvapuje, že si nevšiml změn v sekulárnosti a demokratičnosti Tuecka za Erdoganovy vlády silné ruky.

Z toho všeho mi vychází, že je autor buď tak trochu fantasta, nebo, s veškerou úctou, tak trochu blb€c.

A. Alda 14.12.2015 8:24

Jsem pro vstup Turecka do EU,

ovšem ještě více mi záleží na tom, abychom my z EU vystoupili.

J. Pražák 14.12.2015 8:00

A EU se za pár desetiletí stane říší zla....

Asi placený článek. "Pokrok" Turecka v posledním století dokládají citáty presidentů: "Víc jak pět století vládnou v Turecku pravidla a teorie starého arabského šejka a nesmyslná nařízení, z generace na generaci vždy v ještě horší podobě předávaná a určující do nejmenších podrobností občanský a právní zákoník. Mají formu ústavy, sebemenší činy a gesta jsou v životě každého občana pevně stanoveny - co má jíst, kdy má bdít a kdy spát, jak se má oblékat, co se má učit ve škole, jaké má mít zvyky a obyčeje, jaké mají být i jeho nejintimnější myšlenky. Islám, tato absurdní nauka amorálního beduína je jed, který ničí naše životy. Není ničím jiným než mrtvou věcí, která zneucťuje člověka." (Mustafa Kemal Pascha Atatürk, zakladatel a dlouholetý prezident Turecka).

,,Na Západě se často používá termín ‚umírněný islám‘. Jenže takový popis je sprostý, pohoršlivý a uráží islám. Neexistuje nějaký umírněný nebo neumírněný islám. Islám je islám a tím to končí.“

„Mešity jsou naše kasárna, kopule jsou naše helmy, věřící jsou naše armáda“. „Demokracie je jen vlak, s nímž se svezeme a z něhož vystoupíme jakmile dorazíme tam, kam směřujeme“ - citován Ziya Gökalp (1876-1924).

Myslíte, že to řekl nějaký xenofob, rasista nebo ex-muslim? Kdepak. Tohle řekl současný prezident Turecka Erdogan. Něco dokonce během návštěvy v Německu! Chcete tvrdit, že nezná islám?

Připadá mi, že současný president otáčí kormidlo zpět k Osmanské říši, její zaostalosti a pokusu ovládnout Evropu.

J. Schwarz 14.12.2015 7:03

Re: Do jisté míry bych mohl věřit, že

Cha chááá! Vždyť to byla právě turecká armáda kdo schytával nejvíc kritiky ze strany evropských "ochránců lidských práv"  a Erdoganovi islamisté se naopak coby "demokraté" těšili  přízni levičáckých médií.

J. Sinnreich 14.12.2015 5:33

Dva kroky zpet

Pod vladou prezidenta Erdogana Turecko miri od sekularizovane demokraticke zeme koncipovane Ataturkem k muslimske totalitni spolecnosti. Vetsina neposlusnych generalu i opozicnich novinaru je uz pod zamkem a Erdogan usiluje o prezidentskou vladu. Ekonomicky jasne spolupracuje s ISIS (nafta)a vojensky se angazuje proti Kurdum. Takovy "spojenec" znamena pro EU a NATO spisee nebezpeci, nez posilu.

T. Czernin 14.12.2015 3:58

Do jisté míry bych mohl věřit, že

lze Turky použít na ochranu jižní hranice NATO, ale pouze za předpokladu, že bude u moci sekulární a nejlépe vojenská vláda. Integrace Turků do Evropy je chiméra, nesmysl. Nelze přijmout někoho, kdo do oslabeného těla křesťanské Evropy zanese rakovinu islámu...

M. Zavala 14.12.2015 3:13

ale kdeze!

75 milionu Turku zvladne 600 milionu zlemplovatelych Evropanu