18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EVROPA: Euro likviduje eurozónu

Čísla sú neúprosné, spoločná mena príliš odlišných krajín likviduje eurozónu. Eurohujeri ešte chvíľu budú velebiť a za naše peniaze zachraňovať Euro, no eurozóna nemá šancu v tejto zostave prežiť.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Frauknecht 16.8.2013 8:24

Zcela mimo

Když jste bral rozum ... asi jste chyběl :-).

Z. Švrček 16.8.2013 10:00

Re: Autor zaspal 50 let

Ano, tento autor zaspal 50 let, ale jak se zdá těch prvních, na jejichž začátku se chodí do školy.

J. Huml 16.8.2013 2:18

40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

Kazdy vi, ze nic netrva vecne; zda se stale vice, ze hospodarske zmeny prichazeji rychleji,  nez v nedavne historii. Ja bych chtel videt, aby pan Sulik udelal alespon prumernou predpoved, kdy se to Euro konecne zhrouti. Zatim se drzi celkem dobre, a slovenska hospodarska aktivita nikterak netrpi.

J. Kanioková 16.8.2013 3:10

Dobře ?

Slovensko už vyrába príliš veľa pre svet - http://jdem.cz/w6677

Keď Kažimír rátal celkový dlh, na nemocnice zabudol - http://jdem.cz/5cpk2

MMF zhoršil odhad rastu slovenského hospodárstva - http://jdem.cz/5ctv4

J. Huml 16.8.2013 7:05

Re: Dobře ?

Ano, vsechny tri clanky vlastne zduraznuji skutecnost, ze slovenska hospodarska cinnost vzrustala mezi peti nejcinnejsimi staty EU, tedy diky vyvozu produktu hlavne automobiloveho prumyslu a soucastek. Slovaci maji co prodavat a dari se. Pravda, prosperita obyvatel a vnitrostatni poptavka Slovenska neni duvodem k rustu, take zahranicni poptvka se v poslednim roce mirne snizila. Statni dluh roste, a jeho snizeni se slovenska vlada snazi docilit pouzitim financnich reserv. Tyto odkazy varuji, za takhle dobre dlouho nemusi byt, mluvi o ruznych duvodech risika hospodarskeho zpomaleni. Predpoved MMF o snizeni hospodarskeho rustu na Slovensku je podtatne lepsi, nez predpoved snizeneho hospodarskeho rustu vetsiny statu EU. Slovaci si vedou pomerne dobre ve srovnani s ostatnimi.

V. Hajková 16.8.2013 7:09

Re: Dobře ?

Tento  blábol  snad  nemyslíte   vážně!   A  co  na  tu  obrovskou  nezaměstnanost??   Téměř  jednou  tak  velkou  jako  je  u  nás??  

K. Frauknecht 16.8.2013 8:42

Spíte vůbec? :-)

Gratuluji k vítězství na Finmagu. Rychlý a přesný zásah!!! :-))

J. Kanioková 16.8.2013 20:10

Jak kdy :)))))))

V. Hajková 16.8.2013 7:07

Re: 40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

Opravdu  se  drží  Slovensko  tak  dobře??    A  co  p.  Huml  byste  říkal  nato ,  kdyby  byla  u  nás  více  jak  14%    nezaměstnanost,  která  je  na  Slovensku?? 

P. Schuster 16.8.2013 7:18

Re: 40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

A další věcí je, že se celkový státní dluh Slovenska blíží k 60% HDP!!

V. Hajková 16.8.2013 7:23

Re: 40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

Ano  máte  pravdu.   ale  na  tato  fakta  -  dělá  p. HUML   MRTVÉHO  BROUKA  :-)))))

J. Huml 16.8.2013 17:09

Re: 40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

Nezamestnanost na Slovensku je opravdu problem, zejmena po roce 2008. Podle Slovenskeho Statistickeho uradu: 2006 - 13.3%, 2009 - 12.1%, 2010- 14.4%, 2011 - 13.6%, 2012 - 14%. Nezda se, ze se nezamestnanost rapidne zvysuje, spise zustava stejna. Nejnizsi nezamestnanost je v kraji Bratislavskem, Stale lepsi, nez treba Spanelsko, ci Portugalsko. Podivejte se prosim na castecne udaje Slovenska z roku 2013.

V. Hajková 16.8.2013 7:30

Re: 40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

Víte  p.  HUML-  když   někdo  položí  otázku  tak  jako  Vy  aby   Vám  p.  SULÍK   řekl  kdy  se  zhroutí  EURO-  vypovídá  to  o  vás  jediné.   Nemáte  nejmenší  ekonomické  vzdělání-  EURO  SE  ZHROUTIT  nemuže!  Zhroutit  se  mohou  pouze   ty  země,  které  svým   prumyslem-  mentalitou  - schopnostmi   do  EUROZONY   naprosto  nepatří! 

J. Schwarz 16.8.2013 8:30

Re: 40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

Milý pane, předpovídat datum zhroucení je pitomost, to nedokáže nikdo. Mimochodem, při předchozích bublinách ať na trzích nemovitostí nebo hypoték jsem si jist, že bankéři a investoři dobře věděli že to tak nepůjde donekonečna, ale představte si že jste na jejich místě. Kdyby někdo z nich věřill, že k obratu dojde ausgerechnet za půl roku jistě by tomuto faktu své chování přizpůsobil. Ale taková bublina se dokáže nafukovat roky než praskne. Může prasknout za půl roku nebo taky za deset. "Obezřetný" banker mezitím zkrachuje, protože konkurenti budou mezitím dosahovat řádově vyšších zisků / i výnosů pro klienty / kteří k nim přeběhnou. Člověk si může být jist, že nějaký trend vede do pekel, ale to je přece princip letadla! Ti, co investují na začátku či včas vyskočí slušně vydělají, ti, co se zapojí krátce před krachem prodělají. nakonec, mnozí z těch co skučeli kolik tratili na bublině dávno vydělali několikanásobek své původní investice. Tedy, pokud jako investor nebo bankéř budete skeptikem a nenaskočíte na vlnu, nejspíš proděláte. Kdo ovšem prodělá tutově je "průměrný občan" - alespoň psychologicky, protože sám sebe přesvědčil / za mohutné dopomoci médií /  že jen bohatší než byl. Takže utrpěl nejen psychologickou ztrátu když se vyjevila skutečná hodnota jeho majetku, ale i majetkovou v důsledku špatných rozhodnutí motivovaných zkresleným vnímáním vlastního postavení. Stejné je to s EURem a Unií. Že nevydrží je skoro jisté, ovšem zatím je výhodnější / pro šíbry / být eurohujerem. Vynáší to.

V. Hajková 16.8.2013 9:06

Re: 40 roku jednotne evropske meny by tedy byl uspech, nebo neuspech?

Ano-  vynáší  to-  jak  komu !  Celkové   vyučtování   bude  jednou   pro  ty   samozřejmě  nejchudší   tragické!  

P. Brodský 16.8.2013 1:47

Autorova analysa je naprosto v pořádku.Chybí jenom logický závěr.

A ten zní, že společná evropská měna a zárověň společný evropský trh nemúže fungovat bez společného evropského státu se společným dostatečně robustním federálním rozpočtem procentuálně rovnoceným federálnímu rozpočtu USA a s dostatečně robustní armádou.Jenomže to pan autor nemůže přiznat, neboť by ho nepochválili přívrženci národněšovinistických monokulturních států.(viz autorka pode mnou). Čeští nacionalisté by chtěli bojovat proti Cikánům, Sudeťákům, muslimúm,černochům a kdoví proti komu ještě,chtěli by, aby je každý respektoval, ale že je bez silné armády nikdo respektovat nebude, to jim nedochází.

J. Podhradsky 16.8.2013 3:21

Re: Autorova analysa je naprosto v pořádku.Chybí jenom logický závěr.

Jo pane Brodsky, objevil ste  Ameriku. System ktery navrhujete uz je  v USA davno znamy pod zkratkou OTM  " other people money " , tedy,  penize jinych lidi.  Vy jste to zabudoval do libiveko nazvu " robusni rozpocet". Nic proti tomu, ale drive nez neco takoveho spustite, musite to domluvit s temi lidmi, s temi zememi, ktere budou doplacet a ne skoro symbolicke  jedno procento, jak se nyni plati do rozpoctu EU, ale daleko vice, treba 10 , 20% z hrubeho prijmu a platit tak dlouho dokud to bude potreba.  A  jak dlouho myslite, ze to bude trvat nez se urovne vyrovnaji, nez treba Rekove budou tak produktivni jako Nemci. 

 Predpokladam, ze ty zeme ktere budou penize dostavat budou asi souhlasit ale tech co by ty obrovske dlouhodobe transfery penez meli platit se ztim nikdo v EU neptal.

J. Vyhnalík 16.8.2013 5:05

Re: Autorova analysa je naprosto v pořádku.Chybí jenom logický závěr.

Jednotná EU předpokládá jednotnou politickou scénu v EU. Přitom NEEXISTUJE žádná skutečná celoevropská strana v pravém slova smyslu, tedy taková, kdy by občané různých zemí chápali jako své společné reprezentanty politiky takovéto strany. To byl i důvod rozpadu ČSSR. Neexistovala jediná federální strana! Jediný, kdo se poctivě snažil to napravit, byl Václav Klaus, který na Slovensku strávil hodně času podporou ODS. Nakonec ODS účast ve slovenské části parlamentu poměrně těsně unikla, ale nejspíš by to neznamenalo nic zásadního, protože naprostou majoritu měly slovenské strany, pro které byla pomlčka důležitější než rozpočet.

Podobné to bude v EU, až se krize prohloubí, budou Řekové volit Řeky, Bulhaři Bulhary, Češi Čechy atd.

Samotná konstrukce EU je vadná, protože začala od konce. Kdyby eurohujeři tak netlačili na pilu, mohla být EU dnes podstatně dál. A hlavně mohla fungovat k všeobecnému prospěchu a prosperující společenství by bylo pro případné politické sjednocování daleko silnějším magnetem.

J. Matuška 16.8.2013 9:59

Kdyby eurohujeři tak netlačili na pilu, mohla být EU dnes podstatně dál.

Tato myšlenka se mi moc líbí, proto jsem ji "vypíchnul". /Stavět barák od střechy je nesmysl. Zavedení eura/měnové unie byl hřebík do rakve./

J. Skála 16.8.2013 10:01

Přesně!

A víckrát opakovat:    "Samotná konstrukce EU je vadná, protože začala od konce. Kdyby

eurohujeři tak netlačili na pilu, mohla být EU dnes podstatně dál. A

hlavně mohla fungovat k všeobecnému prospěchu a prosperující

společenství by bylo pro případné politické sjednocování daleko

silnějším magnetem."

Z. Rychlý 16.8.2013 7:13

Re: Autorova analysa je naprosto v pořádku.Chybí jenom logický závěr.

Pane Brodský, silnou společnou armádu ano - ale na to stačí NATO. Jinak cokoli společného (přitom nesourodého) jen zhoršuje situaci. USA mají (měly) alespoň společný jazyk. Neumím si představit, jak si ve spojeném státě italský politik jede na sever Moravy pro hlasy do eu parlamentu, nebo naopak jak se Bohuš uchází o hlasy na Sicílii.

Ale hlavně - rozdíly v efektivitě práce nezrušíte ani společným státem. Nastaly by jiné transfery, na kterých by někdo tratil a někdo zadarmo získával. Obojí vede ke špatným koncům. Pnutí v oblasti eura by sice zmizelo, ale pnutí v oblasti sociální by se jen přesunulo do jiných vztahů. Např. vnímání Němců v Řecku je na úrovni II.světové války - dokud Německo platí, ještě to skrývají, ale běda potom. A ztráta německého turisty bude bolet.

J. Kanioková 16.8.2013 1:19

Titulek je naprosto pravdivý, výstižný,

ale spíš bych ráda povídala s autorem naživo, v čem on vnímá tlak na udržení Eura za každou cenu. Podezírám, že ten základní tlak jde z Ameriky, že oni potřebují Evropu s jedinou měnou k obraně vůči ostatní svět. konkurenci (pomocí určitých vzájemných zvýhodnění, např. transatlantická smlouva volného obchodu) Proč by jinak MMF tak nepokrytě lhal? - Ooops, they did it again! - http://jdem.cz/5b4s8

Od stejného autora skvělý text o USA: Jak to bylo doopravdy - http://jdem.cz/5btq6

I toto je skvělý článek od stejného autora - Šťoucháním vzad! - http://jdem.cz/2r7n8

J. Kanioková 16.8.2013 1:27

První odkaz

měl být odjinud, protože na ZH nevidím graf celý, je to na blogu autora dalších článků  - http://furstovi.blogspot.cz/2013/06/ooops-they-did-it-again.html

K. Pavlik 16.8.2013 5:55

Re: Titulek je naprosto pravdivý, výstižný,

Tlak rozhodne nejde z Ameriky. Prumerny American nenajde Evropu na mape a to je volic o ktereho se kazdy snazi. Nepamatujete proslov americkeho ministra zahranicnich veci (ono se to v USA  jmenuje jinak) ve Vidni? Rekl: Jsem rad ze mohu hovorit v Nemecku.

J. Kanioková 16.8.2013 8:45

Bože můj, jste fakt tak naivní ?

M. Stuchlik 16.8.2013 8:50

Re: Bože můj, jste fakt tak naivní ?

Euro systematicky rozkládá EU, jestli to někomu vyhovuje tak jsou to hlavně asijské státy počínaje ruskem

J. Kanioková 16.8.2013 20:15

Rusko s Čínou si čím dál víc hrají do karet,

a jejich strategie je "útok" na dolar. Proto Amerika potřebuje Evropu jako spojence