5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

EVROPA: EU korumpuje nejvíc

V Bruseli vznikol byrokratický moloch, ktorý nikdy nepodliehal demokratickým voľbám a dávno sa odstrihol od občanov. Táto mašinéria Európskej únie so 60 tisíc úradníkmi a s 27 komisármi na čele, ktorých občania nevolia, si vystačí úplne sama.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 10.6.2013 8:19

Vážený pane Sulíku, je zřejmé, že víte

o čem mluvíte. EU může existovat však jen díky jejím členským státům. Pokud by v jednotlivých státech - tedy aspoň ve většině z nich - zvítězil jednoho dne zdravý rozum, bude mít těch 60 tisíc parazitů utrum. Ale dožijeme se toho?

J. Kanioková 6.6.2013 18:55

EU stejně krachne - na "prožranou budoucnost" !

MMF: Při první stamiliardové pomoci Řecku jsme porušili vlastní pravidla - http://jdem.cz/27ra3 .. - Řecký dluh se měl začít řešit dřív a efekt krizových opatření byl přeceňovaný. Tak si nyní sype popel na hlavu Mezinárodní měnový fond ve zprávě o finanční pomoci Řecku v roce 2010

ŘECKO - Vyhodnocení dohody o pohotovostním úvěru 2010 - http://jdem.cz/27rb7

Rok po záchraně MMF, Řecko má stále velké vojenské výdaje - http://jdem.cz/aaqr0

Škrty výdajů na obranu v Řecku nejsou dostatečné - http://jdem.cz/aaqr0

J. Kanioková 6.6.2013 18:55

Re: EU stejně krachne - na "prožranou budoucnost" !

Důvěra v EU masívně ubývá - http://jdem.cz/27hc5

Anketa: "EU se vyvíjí špatným směrem" - http://jdem.cz/2tpn2

Francouzi jsou největší pesimisté EU -  http://jdem.cz/27hk6

 

S. Netzer 6.6.2013 23:30

Re: EU stejně krachne - na "prožranou budoucnost" !

A co "Ataturkian zákon", vědmo?

M. Stuchlik 6.6.2013 23:54

Re: EU stejně krachne - na "prožranou budoucnost" !

Proč odvádíte diskuzi od tématu?

D. Streit 6.6.2013 16:24

Ano

Jen poslední odstavec by měl znít radikálněji. Vyjednávání s tím molochem totiž nic neudělá. Jeho zhoubný vliv mnohonásobně překračuje jen otázky kolem korupce:

http://streit.blog.idnes.cz/c/346688/Sociokratura-EU-co-ceka-nase-deti-pokud-rychle-neprozreme.html

J. Barto 6.6.2013 16:39

Re: Ano

Ještě radikálněji vyčůranější už nemůže být, myšlenka, neplatit a požadovat pořád dost. Je tak vyčůraná, že bruselský "čůrající chlapeček " by musel schovat s hanbou pinďourka do kalhot !!

J. Vyhnalík 6.6.2013 15:57

Výborné, až na ten závěr

Několikrát jsem se pokoušel popsat mechanismy, kterými EU dělá z politiků eurohujery, ale nikdy se mi to nepovedlo tak pěkně jako Martinovi Sulíkovi.

Jediné, s čím nesouhlasím je závěr. Obávám se, že EK nikdy nepřistoupí na reálné snížení celkové výše příspěvků. Jedná se totiž o základní nástroj Bruselské politiky. Pomáhá Bruselu upevňovat pozice hned dvěma způsoby.

První je zřejmý na první pohled. Rozdělování peněz z Bruselu má velkou PR váhu a pomáhá získat pro EU veřejné mínění. Lidé si přitom neuvědomují, že fakticky jde o peníze, které do systému sami odvádějí a o co některé země "dostávají" z Bruselu více, než samy platí se často zbytečně utrácí kvůli neefektivnosti celého systému.

Druhý způsob, kterým dotace EK slouží je méně zřetelný, ale daleko brutálnější. To, že Brusel kontroluje evropské dotace a má právo je kdykoliv pozastavit je velmi účinná páka na lokální politiky (jak se ostatně pan Sulík na vlastní kůži přesvědčil). Opticky obrovské národní rozpočty jsou z velké části tvořeny mandatorními výdaji (v ČR 80 %), které vláda musí vyplatit ze zákona a nijak je přímo neovlivňuje. Zbývá pouze malá část rozpočtu jehož využití vláda ovlivňuje a pokud porovnáme výši evropských dotací s reálnou "finanční mocí" vlády, uvidíme, že v ČR má Brusel finanční sílu na úrovni 30 % vlády. Jinými slovy EK může kdykoliv dostat jakoukoliv vládu EU do faktického bankrotu a poslat ji tak k ledu, pokud si taková vláda předem nezajistí opravdu masivní podporu rozhněvaných občanů.

EK si dobře uvědomuje, že její vliv je dán vahou financí, které rozděluje a dobrovolně se tohoto vlivu nevzdá. Nejrozumnější by bylo zrušit VŠECHNY dotace a rozpočet EU patřičně snížit, ale k tomu jsou potřeba politici ochotní a schopní voličům vysvětlit, jak dotace škodí.

J. Barto 6.6.2013 16:33

Re: Výborné, až na ten závěr

Pane Vyhnalík !! Závěr článku je holý nesmysl, zrovna tak, jako vaše doplňující úvaha.

EU na dotace, nemá jiné peníze , než peníze z příspěvků jednotlivých států.

Kouzlo tedy je v tom, že některé státy platí jako příspěvek více, než činí zpětné čerpání.Přebytek pak jde státům, jako my.Tedy státům které dostávají z EU daleko více, než do EU přispívají.

Příspěvek jednotlivých států je ve výši ( zhruba) 1% jejich HDP !!!!Takže ne kterýkoliv stát EU může zastavením dotacím položit, či ho ohrozit!! ¨

Nás jistě,možná,(vyberte si) patříme mezi žebráky s nataženou rukou.

J. Vyhnalík 6.6.2013 16:54

Re: Výborné, až na ten závěr

Na evropských dotacích jsou závislé i země jako je třeba Francie. Martin Sulík rozepsal některé negativní jevy spojené s dotacemi. Já bych rád připomněl, že samotné rozdělování dotací sebou nese nemalou režii, která snižuje možné koncové přínosy.

Typické je, že pro to, abyste opticky snížil význam dotací, používáte jejich podíl na celkovém HDP a ne objem peněz, které mají státy skutečně k dispozici pro investice.

Vy se možná chcete spokojit s rolí žebráka, ale já ji odmítám, právě proto, že dotace demotivují ekonomiku státu, stejně jako almužny ochotu pracovat. Nakonec i o tom ten článek je, stačí číst.

J. Barto 6.6.2013 16:57

Re: Výborné, až na ten závěr

Francie pane, přes veškré problémy je čistým plátcem do fondů EU !!!

že by chtěla více zpátky? Tomu lze rozumět. A to ještě pořádně neví, jak nehorázně jsou zde fondy rozkrádány .

J. Barto 6.6.2013 16:58

Re: Výborné, až na ten závěr

A článek jsem přečetl, reaguji na to, co jste napsal Vy !

J. Vyhnalík 6.6.2013 17:05

Re: Výborné, až na ten závěr

Přestože je čistým plátcem, tak "zemědělská politika" je jejich dílem. Aby byla Francie největším příjemcem zemědělských dotací v rámci EU mi nepřijde logické.

J. Barto 6.6.2013 17:18

Re: Výborné, až na ten závěr

V tom lze s Vámi souhlasit !

Na druhou stranu se mi zdá trochu "oprsklé", když zemědělci v ČR požadují stejné dotace, tedy ve stejné výši. Bez ohledu na to kolik platí třeba pracovní sílu, třeba, právě v porovnání s Francii:

Ale nejsem zemědělec, Vy si taky ne .

J. Vyhnalík 6.6.2013 17:22

Re: Výborné, až na ten závěr

Dotace, která by zohledňovala cenu pracovní síly je principiálně nesmyslná. Dotacemi do výroby potravin EU uměle udržuje vysoké ceny potravin. To je to, co EU potřebuje?

P. Vaňura 6.6.2013 20:18

To, o co dostaneme více se spolehlivě zlikviduje malou

EFEKTIVNOSTÍ využití pěněz z EU. Velmi často se z nich platí projekty, které by se NIKDY nerealizovaly, pokud bychom to platili ze svého. A přitom to musíme spolufinancovat.

J. Matuška 6.6.2013 13:08

Václav Klaus hovořil o evropském zastřešení,

doufám, že v "altánu" bude rovněž R. Sulík. Je skvělý.

M. Prokop 6.6.2013 13:10

Re: Václav Klaus hovořil o evropském zastřešení,

Ano. Škoda, že Mach nemá jeho průbojnost a výřečnost.

V. Mlich 6.6.2013 13:42

Proč spoléhat na jiné?

Když víte lépe, jak na to, vemte do rukou vlajku a postavte se do čela.

J. Matuška 6.6.2013 14:23

Re: Proč spoléhat na jiné?

Tu vlajku by měl vzít do rukou Václav Klaus... Svobodní se budou muset smířit s tím, že nejsou jediní, kterým Unie nevoní!

V. Bok 6.6.2013 11:13

No, jestlipak autor ví

jak je velká státní správa třeba na Slovensku? A že komoši, mající spoustu dalších dnes odbouraných agent (většinou oprávněně) to zvládli s cca méně jak polovinou lidí? A že Teb Brusel, spravující velice velké prostředky, to dokáže s poměrně relatvně malým počtem lidí? I když je efektivita taky občas podivná.

No, nejprve bychom se měli podívat sami na sebe. Státní správa bobtná, zřizují se nové odbory a úseky pro neúspěšné politiky ODS, Top a samozřejmě, i socani si zobák smočí. Dnes už nikoho jiného pomsalu nepřijímají než tyhle, sami si říkají političtí. Na trhu práce by se neuplatnili.

Jo přátelé, Brusel je ještě měřítkem a nedostžným ideálem, vážení. Což je hodně smutné.

M. Prokop 6.6.2013 13:09

Re: No, jestlipak autor ví

Určitě to ví, podobně jako ví, kolik těch bobtnajících míst je kvůli požadavkům Brusele.

Brusel není ideál, ale zbytečnost.

Z. Švrček 6.6.2013 10:32

Chyba pane Sulíku.

Je tady jedno velmi dobré a taky účinné řešení. Je třeba z EU odejít. To co se zanlostí věci popisujete je jdalší a pádný důvod proč!

Pokud se najde odpovědná volená politická reprezentace v kterékoliv zemi EU, která to občanům takhle jasně řekne, nebude se schovávat za "výhody členství" a chránit si tak svoje postavení, vypíše referendum s jasnou otázkou a podle jeho výsledku se zařídí a vystoupí u tohoto hrozného spolku, udělá dobrou službu nejen vlastní zemi, ale i všem ostatním zemím EU, které se přidají a zbaví se toho neuvěřitelného mocensko-finančního molochu, který sám sebe pomaloučku, polehoučku, avšak nezvratně posunuje k totální ekonomické i politické smrti. Zatím k tomu má nejblíž Velká Británie, jejíž šéfstvo v tom ale jede, nebo jsou poserové. Avšak britové je mohou k tomuto donutit.

Takto, jak popisujete, není EU reformovatelná. Není nám třeba další integrace, další federalizace s totální centrální mocí, protože jakmile se toho stavu dosáhne, kohouty se zavřou a budeme muset držet hubu a krok. Je nám třeba rozbití tohoto nedemokŕatického mocenského uskupení a jeho nahrazení společnými pravidly spolužití suverénních evropských zemí založených jen a pouze na dobrovolném přistoupení k zásadám, které byly platné v bývalém EHS - volný pohyb zboží, osob, kapitálu a idejí. Nic víc není třeba.

J. Jurax 6.6.2013 20:16

Re: Chyba pane Sulíku.

Přesně tak.

V. Novák 6.6.2013 10:16

A Sulíka furt nikdo nekorumpuje... Strana se mu rozpadá,

třeba získá azyl u EUronihilistických Čechů.

P. Pruner 6.6.2013 8:32

pěkný článek

Pěkný článek autora. Je sice poněkud jednostranný, protože  to co popisuje způsobuje ne jen vedení EU, ale vždy příslušná protistrana. Ale je to dobré připomenutí.

To, že se dotace někdy používají na blbiny je ovšem v první řadě vina přijímající země včetně nás.

P. Lenc 6.6.2013 9:03

Re: pěkný článek

Ale pane Prunere, k té vaší poslední větě.Ten článek přece přesně popisuje mechanismus, proč tomu tak je.A bohužel, za ten stav mohou mimo jiné také voliči v celé Evropě, včetně našich.

P. Vaňura 6.6.2013 10:23

Není to tak úplně pravda, EU směruje dotace a žadatel

se musí podřídit.

Za komunistů se často přidělovaly peníze na věci přinejmenším zbytné a ti "dole" je často přesměrovali tam, kdy byly skutečně potřeba. Toto se mnohdy lidmi považovalo za POZITIVNÍ JEV a pokud byl soudruh dole vlivný, prošlo to i nahoře,

J. Vyhnalík 6.6.2013 15:36

Re: pěkný článek

Sakra ten článek je přece o tom jak EU korumpuje politiky. Tedy to, že politici v EU nastavují pravidla a jejich kontrolu tak, aby odměnili ty, kdo se korumpovat nechají.

Tedy ne, jak autorovi podsouváte, že za to může EU, ale jak politici postavili EU tak, že hlavním funkcí je pěstování eurohujerů, kteří v tom dále pokračují.

J. Kanioková 6.6.2013 18:18

Přesně !