16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

EVROPA: Eskapády páně Erdoganovy

Tak už zase šlo něco naší spanilomyslné paní kancléřce Merkelové nakřivo: tolik se spoléhala na tureckého mocnáře Erdoğana[1], že jí pomůže s tou uprchlickou patálií, a ono tumáš. Jó, milá dámo, měla jste si rozmyslet, s kým se dáváte do spolku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 14.3.2017 10:08

Re: Zeptám se jako včera

Oboustranně...

S. Netzer 14.3.2017 10:18

Re: Zeptám se jako včera

Jistě.

Smlouva snad obsahovala nějakou klausuli, že Erdoganova klaka smí svobodně propagovat jeho ústavní reformu po západní Evropě?

V. Novák 14.3.2017 11:08

Re: Zeptám se jako včera

Už Turecko dostalo celou sumu, kterou se německá kancléřka zavázala EU zaplatit?

Už cestují Turci do EU bez víz?

J. Pospíšil 14.3.2017 14:50

Re: Zeptám se jako včera

Samozřejmě že cestují, pěkných pár milionů z nich je i občany Německa a Rakouska.

J. Vintr 14.3.2017 9:54

Re: Zeptám se jako včera

Ve třicátých letech minulého století se ostatní Evropské země taky "nestaraly" o Německo. Mezi současným vývojem v Turecku a tím, co se tehdy dělo v Německu, je až hnusná podobnost. Navíc Turecko nemusí na Evropu útočit tankovými divizemi, stačí když otevře stavidla kobylkám ze středního východu ...

V. Novák 14.3.2017 10:11

Re: Zeptám se jako včera

Domníváte seže 80 M Turecko zaútočí na cca 440 M EU?

Pokud ano - a dokonce by bylo úspěšné - pak by si taková EU nic než zánik nezasloužila.

R. Brzák 14.3.2017 10:22

Re: Zeptám se jako včera

Turecko pochopitelně nebude útočit na EU, kdyby útočit chtělo, bude na zemi ve svém sousedství (což by mohlo být Řecko nebo Bulharsko). Zatím je Turecko v NATO, což by mohlo být zárukou, že se takový útok nestane.

Ale počítat EU jako celek a srovnávat 400milionů s 80ti j hloupost, protože EU není celek, nemá armádu a jednotlivé země v ní nemají společné zájmy a postoje.

Pro Turka (Erdogana) je v jeho situaci každá záminka k odvedení pozornosti svých občanů od vnitřních problémů dobrá. V tom si s nezadá například s Putinem. A jestliže z toho vytříská další miliardy na "řešení" imigrační krize - jeho plus.

S. Netzer 14.3.2017 10:40

Re: Zeptám se jako včera

Ano.

V. Novák 14.3.2017 11:07

Re: Zeptám se jako včera

Vnitřní problémy erdoganovského Turecka a tureckých občanů jsou mnohem menší, než měli občané Turecka přederdoganovského.

Když autor píše o poklesu liry, pak má sice pravdu, ale lira klesá stejně, s drobnými odchylkami už nejméně deset let - důsledek inflace, již se naše ČNB snaží vyvolat a pokládá ji za nezbytnou pro zdravou ekonomiku. Zdaleka nestojí láhev piva v hostelu dva miliony jako v r. 2001.

I po tom silném utažení udidla po pokusu o puč je pořád Turecko mnohem demokratičtější a jeho tisk svobodnější (včetně kurdského) než byl za vojenských vlád, proti nimž ovšem málokdo v zahraničí protestoval (doma si to dovolilo ještě méně lidí).

Povídačky o Putinovi a zakrývání vnitřních problémů Ruska jsou směšné pro každého, kdo je mocen bukviček a dokáže si přečíst, o čem se v Rusku skutečně referuje a diskutuje. Pokud ovšem nemá klapky na očích a není přesvědčen, že jeho/její předsudky jsou nad realitu...

J. Vintr 14.3.2017 13:36

Re: Zeptám se jako včera

Žádná evropská země (kromě Anglie) nemá armádu, použitelnou v boji. Jsou to jen byrokratické struktury. Kdyby na Evropu někdo zaútočil, tak se evropští politici budou předhánět, kdo dřív zamává bílou fanglí. To, že je Turecko v NATO, není nic pozitivního. Naopak, díky tomu Turci velmi dobře znají stav evropských armád. Jedinou garancí je Amerika - pokud bude ochotná si opět za Evropu pálit prsty (a pokud by k tomu vůbec dostala příležitost).

Z. Lapil 14.3.2017 13:36

Re: Zeptám se jako včera

Na koho by útočili, když na hranici nikdo nestojí?

M. Prokop 14.3.2017 12:04

Re: Zeptám se jako včera

Povinno ovšem není. Pokud to dělá, tak ví proč. A na doplnění, sousední státy nejsou povinny z Turecka přijímat kohokoliv, natož prchlíky bez dokladů.

Protože je to nasmlouváno. Smlouvu lze vypovědět a pak se budou muset starat další.

Ano. Proč by EU měla řešit turecké problémy? Leda stylem něco za něco.

Problémy nejsou buď/nebo. Je-li Turecko jejich součástí, je i součástí jejich řešení.

J. Schwarz 14.3.2017 18:54

Re: Zeptám se jako včera

určitě ne, není povinno. Ovšem žádný další stát taky "není povinen" přebírat osoby přicházející z Turecka ilegálně. Pokud takové osoby nebude Turecko ochotno přijímat zpátky, je legitimní takovým osobám bránit v přechodu hranice jakýmkoli způsobem, včetně střelby. Za případné oběti bude plně zodpovědné Turecko.

M. Valenta 14.3.2017 9:06

Jen pro zajímavost.

Pan Klaus hovořil o Erdoganovi jako o příteli a popsal ho takto: "Je to člověk s jasnou vizí, který usiluje o to, aby Turecko bylo silnou, sebevědomou, ekonomicky úspěšnou a kulturně rozmanitou zemí, a který má zájem na stabilitě celého blízkovýchodního regionu.......

V. Novák 14.3.2017 9:08

Re: Jen pro zajímavost.

Něco z toho není pravda?

J. Vintr 14.3.2017 9:56

Re: Jen pro zajímavost.

Nic, kromě toho prvního. A ta jasná vize toho člověka není pro nás vůbec příznivá.

V. Novák 14.3.2017 10:32

Re: Jen pro zajímavost.

Čím se projevuje, že Erdogan "neusiluje o to, aby Turecko bylo silnou, sebevědomou, ekonomicky úspěšnou a kulturně rozmanitou zemí"? Jak já znám Turecko let 90., nultých i desátých, Turecko ekonomicky značně posílilo, vojensky bylo silné vždy, kulturně rozmanité rovněž a Turci získali sebevědomí, k němuž ještě začátkem tohoto století měli daleko. Mimo jiné i proto, že po letech armádou "řízené demokracie" mohou volbami ovlivňovat svůj život - nerozhoduje za ně generální štáb kdesi v Ankaře.

Zájem na stabilitě celého blízkovýchodního regionu Turecko samozřejmě má - jenom se neshodlo s ostatními hráči, jak by ta stabilita měla vypadat a kdo by ji měl garantovat. Rusové Erdoganovi srovnali noty - a ejhle! Turecko je jedním ze tří garantů příměří v Sýrii, což se nedá říci o SA + Kataru, USA - a EU už vůbec je out. Jako ostatně vždy a všude - neříkám to rád... A to je to hlavní, co je pro nás nevýhodné.

M. Valenta 14.3.2017 11:56

Re: Jen pro zajímavost.

Vy fakt nevidíte co se v Turecku děje?

V. Novák 14.3.2017 12:26

Re: Jen pro zajímavost.

Co se (podle vás) v Turecku děje?

IMHO tam probíhají volby, jejichž výsledek už neurčuje armáda, ale přání voličů, probíhají tam k důležitým otázkám referenda, což je třeba nám upřeno - a v zemích s mnohem delší demokratickou tradicí zpochybňováno.

Kdo protestuje proti současné situaci v Turecku a prohlašuje ji za nedemokratickou, by měl nejdřív říct něco k situaci za vojenských vlád. A porovnat to.

J. Vintr 14.3.2017 12:54

Re: Jen pro zajímavost.

Vsadím sto býků proti koženému lasu, že v tom referendu Erdogan vyhraje a budou mu potvrzeny diktátorské pravomoci (které už nějakou dobu stejně uplatňuje). A kdyby náhodou lidé hlasovali proti, tak stejně vyhraje - díky těmto pravomocem...

V. Novák 14.3.2017 14:31

Re: Jen pro zajímavost.

Sázet se nebudu, jsem si jistý, že vyhraje. A to ze stejného důvodu, jako vyhráli na Krymu stoupenci odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku - prostě proto, že těch souhlasících je mnohem víc, než nesouhlasících. Erdogan ještě nikdy nešel proti hlasu lidu - to byla specialita turecké armády, která nejméně čtyřikrát od války "opravovala špatné hlasování lidu" - a říkalo se tomu demokracie.

Nežádá diktátorské pravomoce, snaží se udělat z Turecka prezidentskou republiku, jako jsou USA, Francie, nebo do značné míry Rusko. Když dělal Jelcin prezidentskou republiku z Ruska a nechal při té příležitosti rozstříet Dumu - protestoval někdo, že se stává diktátorem? Já vím - Jecina si Západ hýčkal jako rozdavače ruského bohatství, ale stejně, nikdo ani nemek o diktátorovi...

R. Morava 14.3.2017 18:46

Re: Jen pro zajímavost.

Ekonomika Turecka posilovala (kromě pracovitosti Turků) právě díky sekulárnímu státu a rozvoji demokracie (ono pár desítek let trvá než ekonomiku i demokracii vybudujete). Posledních 20..30 let pak markantněji hlavně otevřením trhů Evropy (včetně zaříznutí evropského textilního průmyslu) a přiznejme si i arabským petrodolarům (tady už i díky Ergodanovi). Proto byl rozvoj za posledních 20let tak viditelný. Myslet si ale, že vše je díky Ergodanovi je lež a neznalost světa. Armáda od Ataturka fungovala jako pojistka proti Islamismu, protože Ataturk věděl že tisíc let propírání hlav je velmi nebezpečné a že tento nepřítel je silnější než všechny armády světa, což se právě teď potvrzuje v Turecku i (zatím) Západní Evropě. Nelze implantovat demokracií bez určitého vzdělání a otevření očí občanů a to je to co Ataturk věděl a vy nevíte stejně jako ostatní multikulturalisté.

Jinými slovy. Nebuďte hloupoučký.

S. Netzer 14.3.2017 13:12

Re: Jen pro zajímavost.

Když byli donedávna Erdogan a Putin na nože, tak jste taky jeho a "přání voličů" bránil stejně vehementně?

Není nad "demokracii" putinovsko-erdogánského střihu, která voličům umožňuje referenda (Krym, Turecko) která "nám jsou upřena", že?

V. Novák 14.3.2017 14:47

Re: Jen pro zajímavost.

Jistě - vnitřní turecké záležitosti jsou záležitosti Turků a nikdo jim do toho nemá co zasahovat, nedopouštějí-li se genocidy nebo podobně hrubě neporušují právo. Bez ohledu na vztahy s Putinem nebo Trumpem.

Jiná věc bylo sestřelení ruského letadla a zasahování Turecka do vnitřních záležitostí Sýrie. Rusko dalo Erdoganovi ťafku, předvedlo mu, že Turecko je mocnost pouze regionálného řádu a jak to dopadá, když "se trká tele s dubem", jak praví ruské přísloví. Že na ně stačí ekonomické sankce, dokonce se ani nemusejí vyhlašovat, když Rusové odmítnou létat do Turecka na dovolené a celé odvětví jde do kopru. Na Němce se nedá spoléhat, ti se báli i do Chorvatska, když o několik set kilometrů dál se bojovalo.

Ano - je to s podivem, ale ty dle presstitutů (a vás) "diktátorské" režimy dávají občanům právo a možnost hlasovat v referendech, zatímco v Česku - a nevím jak v Německu - jsou celostátní obecná referenda stále tabu a čertví, zda projde aspoň to osekané a vykleštěné, které předkládá současná vláda. Nejspíš se nestihne.

V Británii dokonce bývalý premiér vyzývá k opakování referenda o brexitu s tím, že není závazné. Musí o něm rozhodovat soudy a Parlament, i když ten předal otázku na rozhodnutí vyšší instanci - lidu. A nizozenský parlament klidně smetl referendum, v němž lid vyjádřil neochotu asociovat se s Ukrajinou, neb lid rozhodl špatně. Ne podle diktátu jelit - tedy špatně... V ostatních zemích EU k tomu referenda pro jistotu, aby se lid taky nemohl rozhodnout špatně, neproběhla vůbec.

Demokracie západoevropského, netzerovského střihu...

D. Polanský 14.3.2017 11:10

Re: Jen pro zajímavost.

Jo vizi to on má, o tom žádná. Tu měl i Hitler, Stalin i další. Akorát je pro nás Evropany nepříznivá. Na lidi co mají vize v politice jsem dost opatrný. Spíš mám vědecké vize doložené fakty.

J. Ráž 14.3.2017 11:30

Re: Jen pro zajímavost.

Erdogan dělá svou politiku aby byla příznivá pro Turecko, ne pro Evropu. A že se mu to daří je vidět na respektu, který má u vládců ostatních arabských zemí i to, že si může dovolit dělat z Merkelové kašpárka.

Členství Turecka v NATO je dnes spíše "vyčůranost" aby se Turecko dostalo k moderním vojenským technologiím, nikoliv nějaká obranná nutnost. Dnes NATO potřebuje politicky a strategicky více Turecko, než naopak.

V. Novák 14.3.2017 12:29

Re: Jen pro zajímavost.

Vždycky to tak bylo.

NATO potřebovalo Turecko jako nepotopitelnou letadlovou a raketovou loď proti SSSR.

Jako případné nástupiště proti jižním vojenským okruhům SSSR.

A jako zdroj kanónenfutru, pořád ještě ochotného proti těm kanónům jt.

S. Netzer 14.3.2017 8:56

Erdoganovo směšné běsnění

nemá ani tak moc společného s Islámem, jako s jeho paranoidním velikášstvím a s jeho velmocenskými ambicemi.

To ovšem nebrání autorovi, aby přestal rýpat do kancléřky a udílel jí své hraběcí rady. Podobný případ jako pan Ulč a Obama.

R. Brzák 14.3.2017 10:30

Re: Erdoganovo směšné běsnění

Souhlasím s Vámi. A Islám samozřejmě Erdogan využívá.

Je však i Islámem sám ovlivněn - stejně tak, jako svou mocenskou pozicí. Oba tyto faktory povzbuzují strach (Vámi zmiňovanou paranoiu) a díky tomu jsou jeho rozhodnutí více nebezpečné.

Autor však má právo svému politikovi vyčíst cokoliv i radit své rady - to je princip svobody slova a demokratické soutěže myšlenek.

S. Netzer 14.3.2017 10:40

Re: Erdoganovo směšné běsnění

Já mu tu svobodu neupírám. Jen tu jednostrannost, viz pan Ulč.