23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

EVROPA: Dilema brexitu

Nečekaný výsledek referenda vyvolal debaty o následcích tohoto kroku. Byť lze pochybovat o předpovědích hluboké krize britské ekonomiky, lze souhlasit, že dopady brexitu ovlivní i to, jak náročný jej pro Británii učiní EU, a tedy i my.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 3.7.2016 21:40

Ta banda darebáků

kteří se nanominovali za šéfy EU, se snaží všem namluvit, že bez nich a bez jejich koncepce centrálně řízeného superstátu nemůže fungovat spolupráce mezi evropskými zeměmi včetně bezbariérových obchodních vztahů a volného pohybu osob. Jenže pravý opak je pravdou. Pokud ty všiváky nikdo z jejich funkcí brzy nevykope a nezruší celou tu strukturu centralizovaného rozhodování o každé blbosti a bolševického přerozdělování, nejenže Evropa skončí zase rozdělená a zadrátovaná, ale možná skončí i evropská civilizace jako taková.

V. Braun 3.7.2016 18:27

Co je to podpořit Británii?

S tezí článku, že dobrý je klidný rozchod ze kteréhi vzejde silní Británie, samozřejmě souhlasím. Otázkou je ovšem co to znamená podporovat Británii nebo ji naopak uštědřovat políčky.

Problém dle mého názoru je na straně nereálných požadavků na straně Brexiťanů - například "chceme plný přístup na trh bez volného pohybu osob", případně "chceme plný přístup na trh bez podřízení se regulacím trhu". Zatímco o prvním by se možná mohlo i jednat, tak druhý je naprosto mimo realitu. Regulace jsou podstatou společného trhu, například regulace na ochranu spotřebitelů musí dodržovat všichni. I tolik zmiňovaný rum tuzemský, který s rumem nemá nic společného a podle regulace EU se nesmí jmenovat rum, má svou logiku. Osobně bych regulaci ještě rozšířil, aby stejná značka se stejnou grafikou obalu nemohla mít jiné složení v různých částech společného trhu. Dodávat na společný trh bez dodržování společných pravidel prostě nejde. Pokud na tomto trvat znamená uštědřit Británii políček tak se té facce Británie asi nevyhne.

M. Prokop 3.7.2016 21:54

Re: Co je to podpořit Británii?

Regulace je jen socialistická buzerace, prospěšná jen regulátorům.

Z. Lapil 3.7.2016 9:56

Napadla mě taková ošklivá věc

"Jedině s námi vám bude dobře, my vás ochráníme a jestli se vám to nelíbí, tak si nás nepřejte" - není on to přístup mafiánského typu?

J. Pospíšil 3.7.2016 13:04

Re: Napadla mě taková ošklivá věc

Já si myslím, že EU dojede na to, že nikdy nectilo rovnost členských zemí a už vůbec ne rovnost všech občanů členských zemí EU.

Volný pohyb, to znamená stejné zacházení s občany členských zemí, jako s občany vlastní země, byl vždy regulován a bržděn, na volný pohyb myšlenek zmařila korektnost a volný pohyb kapitálu, zboží a služeb při regulacích, kvotách, zákazech a kvantitativním uvolňování Eura ani nelze pomyslet.

Z. Lapil 3.7.2016 21:06

Re: Napadla mě taková ošklivá věc

Přesně. EU něco jiného říká a něco jiného dělá. A nectí vlastní pravidla. Až se mi chce říct, že i ti bolševici byli čitelnější. Lepší asi ne, čitelnější.

Aktuálně mi vadí, že představitelé EU nemají ani tolik noblesy, aby vydali nějaké prohlášení aspoň na způsob "Rozhodnutí Britů je politováníhodné, není však důvod k obavám, že by EU nebyla schopná dostát svým závazkům. Uděláme vše pro to, abychom související problémy minimalizovali".

J. Kanioková 2.7.2016 22:31

.....

"politika na představě o budoucí silné a se všemi členy solidární EU.".. a já bych přidala - politika věrchušky EU, která by respektovala všechny členy ZCELA rovnoprávně a přestala by jednat stylem "o nás, bez nás"..

NAPROSTÁ UTOPIE..

Z. Rychlý 2.7.2016 12:52

Klidný rozchod není v zájmu

věrchušky EU. Pokud budou mít možnost GB škodit, určitě toho využijí.

Prosperující GB je pro ně noční můra.

L. Severa 2.7.2016 13:03

Re: Klidný rozchod není v zájmu

Myslím, že je to pro věrchušky EU jen zbožným přáním. Co udělají? Zakáží firmám EU obchodovat s GB? Embargo? Pomsta spojená se ztrátami?

P. Lenc 2.7.2016 13:35

Re: Klidný rozchod není v zájmu

Jo pane Severo, také to tak vidím.

Z. Rychlý 2.7.2016 15:38

Re: Klidný rozchod není v zájmu

Ti už EU uškodili tolik, že pomsta je pro ně priorita. Ale máte pravdu - zbožné přání.

J. Kanioková 3.7.2016 16:51

Přesně... uražená ješitnost pudí k pomstě..

J. Beran 2.7.2016 7:56

Jak neprovokovat Rusko

Kdo říká, že NATO svým vojenským cvičením provokuje Rusko, ten nic nechápe. Rusko nerespektuje slabého protivníka a přes všechnu sladkou rétoriku pro nás Rusko protivník je. Každá ukázka síly demokratických zemí je pro vztahy s Ruskem dobrá. Naopak každá ukázka slabosti Rusko povzbudí k další agresi. K udržení míru vedle rozpínavé mocnosti s autoritářským režimem typu Ruska je nezbytné mít a ukázat dostatečnou sílu. Stačí se podívat do nedávné historie. Neprovokujme medvěda - ukažme, že se umíme bránit.

B. Hamáček 2.7.2016 17:31

Re: Jak neprovokovat Rusko

O provokaci ze strany NATO nedávno mluvil v radiožurnálu Putinům fanatický rusofil Petránek . V podstatě lhal až se mu od huby prášilo , a naprosto veřejně do rozhlasu !

B. Hamáček 2.7.2016 17:32

Re: Jak neprovokovat Rusko

Putinův

Z. Koutecký 2.7.2016 2:08

No, zatím

si nehrajme na Pýthii. Situace se poněkud komplikuje. Na jedné straně je zřejmé, že dosud Německo svými názory ovládalo EU dost suverénně. Na druhé straně dnes Ústavní soud zrušil rakouské prezidentské volby pro podezření z manipulace s volebními výsledky ve prospěch Van der Bellena. Jejich druhé kolo se bude proto opakovat. Nelze vyloučit, že v průběhu volební kampaně se objeví, vedle problému migrace, i otázka opuštění EU, respektive požadavek na její rozsáhlé reformy, podobně jako tomu bylo v případě GB. Ať to dopadne jak chce, my toho moc neovlivníme. Ani si moc vyskakovat nemůžeme, protože jsme velmi silně hospodářsky závislí na Německu. Tak počkejme a uvidíme.

M. Červeňák 2.7.2016 9:38

Zpočátku to vypadalo, že bychom mohli

být něco jako přidružený spolkový stát. Jsme ale jen průmyslově docela vyspělá kolonie. Člověk prostě nemá dát na dojmy...

J. Kanioková 3.7.2016 16:56

Ano,

byli jsme gubernií, teď jsme kolonií..

Dokud bude mít takový spolek, co se týče národních zástupců, jejich počet podle velikosti státu... je rovnoprávnost absolutní utopií..