6.6.2024 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

EVROPA: Deset let s Lisabonskou smlouvou

Před deseti lety vrcholil dramatický příběh prosazování institucionálních reforem Evropské unie, který se táhl už od přelomu tisíciletí. Původní projekt Ústavy pro Evropu, později přetavený v Lisabonskou smlouvu, narazil na své cestě na řadu překážek. Na podzim 2009 však přece triumfoval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 4.3.2019 14:01

Re: Napadne někdy někoho

Povinnosti mohou být uloženy pouze zákonem, jinak je to jen deklarace. A zbavování občanských práv při nedodržování povinností docela připomíná ten systém nyní zaváděný v Číně.

J. Kanioková 4.3.2019 13:58

Deset let s Lisabonskou smlouvou ...... brrrr

Díky, autore..

J. Kanioková 4.3.2019 13:55

Kravininum !

Jste pošuk

J. Kanioková 4.3.2019 13:52

Jste *ůl,

který se drží hesla - podle sebe soudím tebe.

Perryman 4.3.2019 13:49

Souvisi to a jedno bez druheho by ani neexistovalo. Asi jako drive socialisticky tabor bez komunismu.

J. Kanioková 4.3.2019 13:45

Hlavně, že vy jste "génius" :(

J. Kanioková 4.3.2019 13:33

Kecy eurohujerských levičáků !

M. Pivoda 4.3.2019 12:58

Československo vzpomíná na způsoby vyhnutí se referendu

"... A tak byla v červnu 2007 na summitu v Bruselu odsouhlasena příprava tzv. „reformní smlouvy“. Myšlenka byla taková, že všechny podstatné změny, které měla přinést euroústava, se včlení do stávajících zakládacích smluv, aby bylo možné vydávat je toliko za další z mnoha revizí a aby bylo možné vyhnout se referendům. ..."

P. Štěpánek 4.3.2019 12:45

Jedno nám ta smlouva dala a to ono již kultovní video

Bleeee hee!! Nenechte se strašit!!! Roithová rulez.

M. Krčmář 4.3.2019 12:27

Rozhodně se ve všem nemýlím, mám prostě na některé věci jiný názor,tedy krom toho, že jsme se měli bránit,pak by si tu dnes vyměňovali názory úplně jiní pánové,tedy byl li by NP.

P. Čech 4.3.2019 12:25

Re: Napadne někdy někoho

To nemá s komunistickým právem co dělat. Občanské povinnosti : Povinnost dodržovat zákony a ústavu, povinnost volit, povinnost platit včas dluhy a t d. Občanská práva : Právo vyjadřovat se přímo k zásadním otázkám ve společnosti, právo odvolávat přímo své zástupce v moci zákonodárné a výkonné, právo pověřovat fyzické osoby (zástupce) svým zastupováním ve vyjmenovaných oblastech a t d . Takové taxativní vyjmenování občanských povinností a práv musí být otevřené, aby je bylo možno v případě potřeby doplňovat. Zásadně je potom nutno v ústavě stanovit, že k a ž d ý občan si musí plnit své občanské povinnosti a jen ten občan, který si je plní, je obdařen občanskými právy. To např. znamená, že vězeň, který byl odsouzen proto, že neplnil základní povinnost dodržovat zákony, je po dobu jeho trestu zbaven občanských práv. Atd, atd.

Z. Lapil 4.3.2019 12:24

Re: I vznikla Lisabonská smlouva.

Nejsem pan Čech, ale dovolím si odpovědět za sebe: nevěděl jsem, co přesně se bude dít, ale věděl jsem:

A/ Když něco neprojde prvními dvěma (třemi?) referendy z osmnácti nebo kolik nás tehdy v EU bylo, a následně se to přejmenuje a zkomplikuje, aby se to dalo zavést bez referenda, tak to smrdí

B/ Obecněji: Když ti někdo říká, že je to na tebe příliš složité, pravděpodobně se tě pokouší podvést.

C/ Ještě obecněji: Nechoď, Vašku, s pány na led...

Z. Lapil 4.3.2019 12:13

Re: I vznikla Lisabonská smlouva.

Referendum je možná fajn, ale dovolím si připomenout, že do EU se vstupovalo právě na základě referenda.

P. Čech 4.3.2019 12:12

Re: Evropslá unie léči stejné stejným

Pokud budou všichni jen čekat a nic smysluplného nedělat, budou tím Evropskou unii udržovat při životě.

P. Čech 4.3.2019 12:11

Re: Evropslá unie léči stejné stejným

Nerad vás opravuji, pane Prokope, ale musím. Občané vládu nevolí. Vláda je jmenována prezidentem. Naši občané pověřují svým zastupováním (volí) senátory a prezidenta. Do poslanecké sněmovny nevolí své zástupce, ale zástupce politických stran a hnutí. Pokud se týče našeho napojení na Německo, je toto největší chybou, kterou děláme. Udělali jsme to v dějinách vícekráte a vždy se nám to vymstilo a tudíž naše napojení na Němeco vůbec není logické. Nic nám nebrání v tom, být napojeni na všechny státy (vč. německa) a se všemi státy udržovat přátelské vztahy na principu vzájemné výhodnosti. Podobně, jako tomu je u Švýcarska. Máte pravdu v tom, že vláda by měla nechat zásadní věci na iniciativě občanů. To by ovšem ti občané museli mít ve svých rukou institut, který toto zaručuje. Referendum a nebo jiné, všeobčanské hlasování (občanskou iniciativu). Občanů, o nichž hovořím zde není nepatrná menšina, ale obrovská většina, hádám tak cca 70%. Ten zbytek nejsou občané v pravém slova smyslu, ale ovčané, patřící do některého ze stád politických stran a hnutí.

Z. Lapil 4.3.2019 12:08

Re: Evropslá unie léči stejné stejným

Pan Prokop má pravdu. Já ještě dodávám zeměpisnou poznámku: VB vystoupí a bude mimo EU. My vystoupíme a stále budeme uvnitř EU. Jasně, je to technikálie nezávislá na politice, ale to jsou Newtonovy pohybové zákony taky.

Z. Lapil 4.3.2019 12:02

Re: Priklad

Když vono je skoro jedno, jestli v tom hnoji trčíte po kolena nebo do pasu.

L. Písařík 4.3.2019 11:56

Re: I vznikla Lisabonská smlouva.

Pane Čechu, a vy jste před Lisabonem věděl, co bude následovat, jaká bude změna pravomocí a úbytek suverenity? Ukažte vy, bojovníku, jak jste před Lisabonem nemlčel.

Stejně tak jako jiní jsem byl pro EU a stejně jako jiní nevyčetl z Lisabonské smlouvy, co nás čeká.

A nemáte pravdu, že smlouva nebyla přeložena do češtiny. Kdo chtěl, našel si překlad, jenže byl tak nedokonalý a těžko srozumitelný, že jsem přečtení vzdal já taky.

Nepíši proto abych kohokoliv jiného učinil vinným, spíš proto, co dál? Mrzí mně odchod GB, mohli bychom společně vyvíjet tlak, aby se EU obrodila k podobě bývalého EHS, kde szemě opravdu spolupracovaly a nikdo nediktoval politiku, hospodaření i požívání polského hovězího a slepičího masa.

P. Čech 4.3.2019 11:56

Re:

Podle mne se zásadně mýlíte ve všem, co jste zde napsal. Němcům jsme se měli bránit my, čechoslováci a ne nějací spojenci. Ty v té době nikdo neohrožoval. Podle mne totiž národ, který si svou svobodu nedokáže vydobýt třeba vlastní krví, nestojí za to, aby ji vůbec měl. Prezident Beneš zradil svou vlast několikrát. Poprvé v roce 1938, když jako vrchní velitel armády nezavelel k ozbrojenému odporu (občané to chtěli), podruhé když v roce 1946 jmenoval Gottwalda premiérem, když podle textu ústavy nemusel a potřetí v roce 1948, když místo toho, aby Gottwalda odvolal z funkce premiéra a tímto jmenoval někoho jiného (např. Jana Masaryka, který měl v parlamentu podporu všech demokratických politických stran ((komunisté neměli většinu))), což podle textu ústavy mohl. Václav Klaus v roce 1992 v zásadním rozporu s ústavním zákonem č. 327/1991 sb. byl účasten na rozbití své i mé vlasti- československého státu a poté, již v roli prezidenta 3.11.2009 podepsal Lisabonskou smlouvu. Kapituloval stejně jako Beneš v roce 1938. Text ústavy (nikoliv nějací duchové ústavy) zásadně neříká, že prezident m u s í podesat mezinárodní smlouvu, pokud ji schválí parlament. N e m u s í ! Jako s tím kusem hjajz. papíru s ní totiž zacházejí ústavní právníci v čele s panem Kyselou, když si ji vykládají po svém a neřídí se přitom českým textem, jímž je psána.

J. Svoboda 4.3.2019 11:53

Re: Problém není integrace, problém je vláda rudozelených

Myslím, že se zásadně pletete. Jedno s druhým souvisí, jedno bez druhého by nejspíš nebylo.

Integrace je holý nesmysl, který vyhovuje rudozeleným šílencům.

V. Braun 4.3.2019 11:48

Re: Napadne někdy někoho

No, myšlenka dobrá, jen aby to neskončilo jako s komunistickým právem a povinností pracovat - na jednu stranu umělá zaměstnanost a na druhou bič "příživnictví" na kohokoli. kdo se vymykal, o výsledné pracovní morálce ani nemluvě.

P. Čech 4.3.2019 11:38

Re: Pokud nechcete volit SPD tak KOHO, když i ODS se

Nikdo jiný takový není. Snad jen spojení ANO 2011 s SPD.

P. Čech 4.3.2019 11:37

Re: Pokud nechcete volit SPD tak KOHO, když i ODS se

ANO 2011 se věřit dá. Ona však zůstává na současném zásadním omylu, že EU se dá reformovat (změnit k lepšímu).Jediným řešením pro ČR je koalice ANO 2011 s SPD a v konkrétním případě EU potom referendum k našemu setrvání a nebo vystoupení z této diktátorské organizace.

P. Čech 4.3.2019 11:33

Re: I vznikla Lisabonská smlouva.

Eu je nereformovatelná. Jedinou smysluplnou změnou je z ní vystoupit a zúčastnit se od samého počátku ev.tvorby zcela jiného mezinárodního sdružení. Sdružení, které bude postaveno na skutečně demokratických principech a zásadách

J. Uzel 4.3.2019 11:31

Re: Tak to máte blbý

Když to podepsat nechtěl, někteří poslanci by ho zavřeli (aspoň do Bohnic).

M. Krčmář 4.3.2019 11:23

Dobrý postřeh,nutno dodat, že naše diplomacie se činila seč mohla(Masaryk),leč měli nás za blbce,a najednou koukali,že jsou jaksi ve vleku dějin. Jak to bylo dál dobře víme.

M. Valenta 4.3.2019 11:20

Re: Plán splněn,

Klausovi maličko křivdíte, on LS podepsal, protože si svoji maličkost jednoduše nedokázal představit mimo vysokou politiku a tak jsou jeho příznivci dodnes nuceni vymýšlet neuvěřitelné konstrukty, proč to chudák Klaus musel urobiť.

M. Prokop 4.3.2019 11:15

Re:

Největší problém bylo to, že pokud bychom se bránili, byli bychom my za "kazišuky" toho geniálně dojednaného míru.

Polákům sice taky Francie ani GB nepomohly (neměly na to sílu), ale alespoň je neoznačily za viníky války, jak by se stalo nám.

M. Prokop 4.3.2019 11:12

Re: Pokud nechcete volit SPD tak KOHO, když i ODS se

SPD je pro mne nevolitelná.

Koho jiného, to bude problém, to ano.

M. Krčmář 4.3.2019 11:12

Beneš při svém rozhodování vycházel z

toho faktu,že nikdo z našich spojenců nebyl na válečný konflikt připraven. Byla to chyba, měli jsme se bránit? I já jsem názoru že měli,ale rozhodně jsem dalek toho, abych označil prezidenta Beneše za vlastizrádce, stejně jako prezident Klaus, který pouze splnil svou ústavní úlohu,neohýbal ji totiž přes koleno,a nezacházel s ní jako s kusem hajz.papíru,což činí až nyní nižší šlechta na hradě.