18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EVROPA: Co na Junckerův „scénář“ česká politika?

13. září 2017 vystoupil v Evropském parlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s evropskou Zprávou o stavu Unie. Vystoupil s novým návrhem tzv. „šestého scénáře“, jak by měla Evropská unie vypadat v blízké budoucnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 16.9.2017 10:27

Re: Sjednocení shora vede obvykle k absolutismu?

Myslím, že v našich zeměpisných šířkách už žádný absolutismus nehrozí. Ani totalita. :-)

J. Kanioková 16.9.2017 10:38

Ha ha ha

A bruselská EUrodiktatura, to je fakt demokratické..

S. Netzer 16.9.2017 10:52

Re: Ha ha ha

Hlupákům, dávajícím výraz lidská práva do uvozovek a žvanících o eurodiktatuře bych přála ochutnat nějakou pořádnou diktaturu. Nejlépe v nějakém "nápravném zařízení" typu Jáchymov.

Asi by vás ty hloupé řeči přešly.

P. Vaňura 16.9.2017 16:43

U toho Jáchymova sice ještě nejsme ALE současnou EU lze

srovnat s normalizačním režimem Gustáva Husáka. Nejčastějším trestem za "nesprávné" názory je totiž existenční likvidace dotyčného, což se na západ od našich hranic DĚJE UŽ TEĎ (a u nás se obětí stal např. Ladislav Bátora). Politické vězně jsme tu měli též a omilostnil je V. Klaus ač to možná neměl v úmyslu.

Ovšem, za Husáka tady bylo NEPOMĚRNĚ BEZPEČNĚJÍ, než v mnoha zemích EU v současnosti!

V. Klepetko 16.9.2017 10:45

Re: Sjednocení shora vede obvykle k absolutismu?

Jenže celoevropský politický lid ani celoevropské strany nyní opravdu neexistují. Jak tedy bude fungovat evropská demokracie, pokud by se transformovala ze "smlouvy" na "státní útvar"? Jako parlamentní demokracie, založená na soutěži politických stran, zjevně fungovat nemůže. Prezidentský systém při neexistenci politického lidu?

Jak jinak si to dokážete představit, než absolutismus, zamaskovaný "celouevropskými volbami"?

Volby byly i za toho Bismarcka... Voliči absolutismus vřele schvalovali:-)))

J. Kombercová 16.9.2017 11:24

Re: Sjednocení shora vede obvykle k absolutismu?

Karlovarská losovačka je dobrý návod.

V. Klepetko 16.9.2017 12:07

Sjednocení shora vede vždy k absolutismu!

Rád bych Vám i ostatním citoval ze Stručné hystorie Svobody od Fareeda Zakarii:

"Legendární německý kancléř Otto von Bismarck zavedl v roce 1871 v právě sjednoceném Německu všeobecné hlasovací právo pro muže, proto­že dobře věděl, že omezené volební právo prospívá městským liberálům, kteří měli sklon monarchii kriti­zovat. Bismarck věřil, že prostí lidé budou volit mo­narchistické konzervativce. A měl pravdu." I já si myslím, že měl pravdu. Evropský lid v přímé volbě si za současné konstelace hvězd zvolí evropského Miloše Zemana - to v lepším případě. V tom horším nějakého úplného populistického kreténa - a to na protest proti politice svých národních vlád. Popřípadě najakého jiného tyrana. Mám snad sázet na to, že ten tyran bude osvícený? A co když nebude?

Přímo volený evropský prezident - to je přímá cesta k absoulutismu, ornamentálně maskovenému demokratickými instituty. Zamyslete se, proč se například Výmarská republika podvolila Hitlerovi? Nebylo to jen v důsledku zbídačení lidu a krize a dalších všeobecně známých faktorů. V té předválečné demokracii chyběli některé významné pojistky, jako například ÚSTAVNÍ SOUD. Současná Evropská Unie je v tomto smyslu Výmarské republice velmi podobná - ÚSTAVNÍ SOUD UNIE, který by měl právo přímo zrušit neústavní národní legislativu neexistuje. O jeho zřízení nikdo ani neuvažuje. Místo toho Juncker sní o přímo voleném prezidentovi... To není hloupost. To vypadá spíše jako zločin!

Chtějí nám nabulíkovat, že budují demokratické "Spojené státy Evropy" jako federaci, stmelenou myšlenkami ústavního liberalismu. Místo toho ale ve skutečnosti budují - institucionálně - Vilémovo Prusko! Bismarcka tu ale nechci. Děkujeme, odejděte se svými absolutistickými nápady, pane Junckere!

V. Klepetko 16.9.2017 13:49

Re: Sjednocení shora vede vždy k absolutismu!

"historie" :-)))))

J. Lambert 16.9.2017 12:14

Re: Sjednocení shora vede obvykle k absolutismu?

Ovsemze nehrozi! Jen k pani Merkel a JEJI politice neexistuje alternativa. A to je prece do dusledku demokraticke!

J. Kanioková 16.9.2017 10:37

Že se ten text tak roztáhne "za roh", to se mi stává,

když tam dám původní dlouhý a nezkrácený odkaz.

V. Klepetko 16.9.2017 10:53

Re: Že se ten text tak roztáhne "za roh", to se mi stává,

Aha. Takže teď to zkusím úplně bez toho odkazu a ještě zmenším písmo a uvidíme. Kdyby to vyšlo, tak si budu pamatovat, že jste informovanější, než paní Netzer:-))) Kdyby ne, tak za to jistě může Hluboký stát:-)))))))))

"...Vilém I., pruský král, spustil reformu armády. Krátce před tím ale vyhráli volby liberálové, kteří reformu odmítali. Báli se totiž sjednocení shora, které by vedlo k absolutismu. Vilém potřeboval reformu prosadit, proto si našel nového kancléře, který byl ochoten obcházet parlament. Tím člověkem byl Otto von Bismarck...". Viz. Dějiny sjednocení Německa.

Ta analogie je velmi zvláštní a zlověstná. Celoevropské, respektive celounijní politické strany tu nemáme,

sjednocený politický národ v Unii nemáme také. Takže eurfederalismu nezbývá nic jiného, než budovat sjednocenou Unii jako jakési kancléřství s celoevropsky přímo voleným prezidentem - kancléřem. Chtějí, abychom si toho Bismarcka zvolili v přímé volbě! Karlamarla by řekl, že se "dějiny podruhé opakují jako tragédie". Smajlík nepřidávám...

Nejsmutnější na tom všem ale je, že u nás doma tuto cestu k absolutismu a "přímou volbu evropského prezidenta" podpoří zejména ti, co se ostře vymezují proti principu přímé prezidentské volby v ČR. A zde Hanlonova břitva nefunguje. Nikdo totiž nemůže být tak blbý, aby to nechápal!

J. Kanioková 16.9.2017 11:11

Tak se povedlo..

Nevím, ale jestli to neznáte - zkracovač odkazů - http://jdem.cz/

A velikost písma nemá vliv na diskusní příspěvky..

J. Kanioková 16.9.2017 11:30

Ještě

Teď jsem nakoukla pod úvodník a čtu od tamních rádců o velikosti písma. To mě překvapilo, protože je možné, že to bude u každého nastavení trošku jinak. Já mám Google Chrome a s velikostí písma se mi nespojují žádné problémy

J. Kanioková 16.9.2017 11:38

Do pihele ...Ještě

jen, že se mi to neděje u všech původních dlouhých odkazů. Možná, že když se "střetnou" dva moc odlišné poč. systémy - NP s tím od původního textu. Nevím..

V. Klepetko 16.9.2017 11:47

Re: Do pihele ...Ještě

Mýslím, že to zmenšení písma je blbost. Budu se držet toho zkracování odkazů! Takže díky.

J. Pospíšil 16.9.2017 15:29

Re: Sjednocení shora vede obvykle k absolutismu?

Dlouhý odkaz vám rozhodil formátování příspěvku. Ale znázornění na NP nemilosrdně odřeže levou stranu jak odkazu, tak příspěvku, který tak přijde o část napravo.

Používejte zkrácené odkazy upravené na, pak se vám to stávat nebude.

http://jdem.cz/

nebo na

http://1url.cz/

J. Pospíšil 16.9.2017 15:31

Re: Sjednocení shora vede obvykle k absolutismu?

Nikoli levou ale pravou.

V. Klepetko 16.9.2017 17:02

Re: Sjednocení shora vede obvykle k absolutismu?

Díky, už jsem to pochopil!

J. Fialová 16.9.2017 9:45

Možná bude zajímavější

- za měsíc - jak se pan Juncker vyjádří k rakouské politice :)

http://echo24.cz/a/inskY/uvidime-sef-lidovcu-kurz-naznacuje-spolupraci-s-narodoveckou-fpo

K. Křivan 16.9.2017 8:43

Taky si to přeji.

"..Unie, kde všichni hájíme naše hodnoty..." Moje hodnoty hájí AfD.

S. Netzer 16.9.2017 8:49

Re: Taky si to přeji.

To vám věřím! :-))))

Taky jste pyšný na to, co vykonali v obou světových válkách němečtí vojáci?

J. Kombercová 16.9.2017 8:57

Re: Taky si to přeji.

V každé německé rodině bývalý německý voják.

P. Rudolf 16.9.2017 9:10

Re: Taky si to přeji.

Je dobře, že AfD nabrala pod svá křídla tyto nácky. Tím se stala pro ty slušné nespokojené nevolitelnou.

S. Netzer 16.9.2017 9:17

Re: Taky si to přeji.

Obávám se, že ti slušní budou v menšině.

Jako v té zdejší bublině.

T. Hraj 16.9.2017 9:25

Re: Taky si to přeji.

Aha, takže účelem je umlčet nespokojené. Jestli neslušné či sluš é je lhostejno.

S. Netzer 16.9.2017 9:31

Re: Taky si to přeji.

Ti "nespokojení" mohou artikulovat svou nespokojenost jinak než volbou hnědého póvlu.

I. Břízová 16.9.2017 9:35

Re: Taky si to přeji.

Správně. Například zapálením několika automobilů.

T. Hraj 16.9.2017 9:36

Re: Taky si to přeji.

No v tom je právě ten problém, ne? Protože kdykoli a jakkoli artikulují jsou vždy označeni hnědou barvou a diskuse je ukončena.

S. Netzer 16.9.2017 9:37

Re: Taky si to přeji.

Není "označen", nýbrž JE.

J. Fialová 16.9.2017 9:38

Re: Taky si to přeji.

Je docela zajímavé, že největší "nácek" v AfD Alexander Gauland byl 40 let (1973 až 2013) členem CDU :)