20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

EVROPA: Byl by dnes Hitler eurokomisařem pro životní prostředí?

Otázka zdánlivě nesmyslná, ovšem dokud se nedostanete ke knize "Už je tady zas" od německého autora Timura Vermese. Román vyšel loni pod titulem "Er ist wieder da" - a má jít o satiru o Hitlerovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 5.11.2013 19:31

Re: Možná vám to ještě nikdo neřekl, ale silná slova nenahrazují

Jo,za to tvoje bolševické argumenty jsou zcela neotřesitelné, že, soudruhu... :-D

P. Rada 5.11.2013 9:57

Hitler by dnes nejspíše chtěl stavět něco jako Temelín.

Ve svém mládí měl totiž přání budovat něco monstrozního. Na stavitelství ho ale nevzali a tak začal budovat "Třetí říši". To vše byly projevy fanatismu a je škoda, že ho někdo prozíravý nenechal vyřádit na nějakém stavebním projektu. 

Docela někde jinde pak leží oblast životního prostředí. Jakkoli to pan Vlk systematicky v příspěvcích ignoruje tak v životním prostředí jde především o aspekty DLOUHODOBÉ ekonomické prosperity a nikoli o ponáspotopářství, výlučnosti, excesy, fanatismy.... na které ale paradoxně poukazuje.

Ekoslužby jako je pravidelný déšt, dýchatelný vzduch, pitná voda, ustálené klima...totiž násobně přesahují celosvětové HDP! Kdo nevěří necht si v nějaké pustině alespon myšlenkově vystaví skleník a pečlivě si vyčíslí co vše je nutné investovat aby život v něm byl pro člověka dlouhodobě možný. O této problematice podrobně pojednává publikace "Příroda nebo člověk".

http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/anatomie/ZS2012/natr/laudatio.pdf

Tuto knížku bych panu Vlkovi na rozdíl od jím zmíněné četby vzlášt doporučil, aby si alespon trohu udělal jasno ve svých představách a naučil se rozlišovat fanatismus prosazující extrémní jedincovi fantazie - od nevyhnutelnosti zasazovat se o dlouhodobě udržitelné a celospolečensky přínosné životní podmínky.

R. Langer 5.11.2013 11:01

Re: Hitler by dnes nejspíše chtěl stavět něco jako Temelín.

Ha ha ha... :-P

M. Ilsner 5.11.2013 16:10

Re: Hitler by dnes nejspíše chtěl stavět něco jako Temelín.

Mýlíte se

B. Rybák 7.11.2013 15:13

Re: Hitler by dnes nejspíše chtěl stavět něco jako Temelín.

Vaš tvrzení, že by A.H. dal přednost "cizáckému žido-bolševickému" produktu, kterým jsou JE, před vítězným tažením německého ekobyznisu a tvorbou nové, "zelené říše" národa německého, je nejlepší vtip týdne!!!

J. Kostelanský 5.11.2013 9:47

Popísané piate cez deviate

Ako keď kočička a psík varili (či piekli) dort. Dá sa na to povedať len to, že keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.

Sú diaľnice nezmyslom len preto, že ich ako prvý vo veľkom začal stavať Hitler? Je elektrifikácia krajiny hlúposťou, pretože elektrifikácia bola hlavným cieľom Stalina?

Dostali ma tie geneticky modifikované potraviny. To, že v súčasnosti úplne presne nepoznáme ich negatívne účinky na ľudí, ešte neznamená, že neexistujú. Po druhej svetovej vojne bolo "absolútne bezpečné" DDT. Ešte pred 40 rokmi bol podobne "bezpečný" azbest.

Nevidím najmenší dôvod na geneticky modifikované potraviny. Jednak sú na Západe neuveriteľné lacné (v pomere k príjmom) a jednak má Západ veľké prebytky potravín, ktoré vyváža do rozvojových krajín za dotované ceny a tým ničí tamojších farmárov. Trend by mal byť práveže opačný: otvorenie západných trhov pre farmárov z tretích krajín napr. aj odstránením dotácií na výrobu potravín.

V. Novák 5.11.2013 10:04

Co máte proto GM potravinám?

"Jsou v nich tydlety gény"?

R. Gramblička 5.11.2013 10:16

Re: Popísané piate cez deviate

to, že sa za 30 rokov výzkumu nezistili žiadné škodlivé vlastnosti GMO o niečom svedčí. Skor o tom, že žiadne podstatné vady nemajú, než že by sme ich neboli schopní nájsť. Nemožete porovnávať úroveň vedy pred 50 rokmi a dnes. Dnes sa v tom rýpe až príliš vela odborníkov, z ktorých "problémy" v GMO nachádzajú len tí, čo sú platení za to, aby tam nejaké našli, aj keby si ich mali vycucať s prstu.

ten váš posledný odstavec je blábol. Vy ich nechcete, pretože sú lacné??? EU musí prírodné plodiny dotovať, pretože nie sú rentabilné. Európskí farmári sa bránia GMO, pretože by prišli o dotácie, na ktoré sú navyknutí ako feťák na perník.  Sa divím, že niekdo v zahraničí kupuje drahé európské plodiny, keď má k dispozící lacnejšie z iných kútov sveta. Chcete odstrániť diskrimináciu farmárov v 3-svete? Umožnite im prístup k lacným plodinám a odstránte európské clá

R. Gramblička 5.11.2013 10:24

Re: Popísané piate cez deviate

to o európských farmároch neplatí obecne. Týka sa to hlavne Frantíkov a kumpánov z okolia. Dnes sa Francúzskemu hospodárovi bez dotácie ani vlastný párek nepostaví. Mnohí by radi pestovali GMO, bohužial nemožu. Je to zakázané...

R. Langer 5.11.2013 11:02

Re: Popísané piate cez deviate

Geneticky modifikované potraviny konzumujete celý život. Proč už zatraceně nejste mrtev?!

J. Kostelanský 5.11.2013 16:41

Re: Popísané piate cez deviate

Uvediem jednoduchý príklad z 1.polovice 19.storočia. Vo viedenských nemocniciach bola vtedy veľmi vysoká úmrtnosť rodičiek - oveľa väčšia ako keď rodili doma. Dôvod bol ten, že lekári chodili od pitiev priamo k pôrodom a nedostatočne si dezinfikovali ruky. Jeden ich kolega ich na to upozorňoval, ale ho len vysmiali a považovali ho za blázna. A rodičky umierali ďalej.

Vtedajšia veda jednoducho nepoznala baktérie a ich účinky. Tie boli objavené až o niekoľko desaťročí neskôr. A tak si lekári mysleli, že keď majú svoje ruky umyté obyčajnou vodou, že to stačí.

Schéma je vždy rovnaká - ľudia s nadšením príjmu nejakú technológiu (azbest, DDT, rôzne "bezpečné" tabletky), a až po niekoľkých desaťročiach sa príde na to, aké devastujúce účinky tá-ktorá technológia má.

Nevidím najmenší dôvod používať geneticky upravené potraviny. Myslím tým samozrejme umelú úpravu pomocou genetickej manipulácie, a nie genetickú úpravu bežným krížením.

Úvahy o bezpečnosti GMO sú asi natoľko spoľahlivé, ako úvahy o bezpečnosti éčiek, moderných vakcín atď. Keď je všetko tak bezpečné, prečo je toľko alergických detí? Prečo je toľko hyperaktívnych detí s diagnózou ADHD? Sú to násobky z 80. rokoch. Špinavou prírodou to asi nebude, keďže tá je v súčasnosti neporovnateľne čistejšia ako bola za komoušov. Kto nie je ochotný a schopný poučiť sa z histórie, je prinútený prežiť si ju znovu.

V. Novák 5.11.2013 17:02

No jo - sou tam ty gény.

A ty sou strašně nebezpečný!

Mimochodem - zákaz DDT na základě jedné knížky jedné hysterky způsobil větší masakr, než celá druhá světová válka. Než všechny války 20. století. Azbest je zcela bezpečný, pokud je zabudován do stěn a pokud dělníci při práci s ním používají patřičné respirátory. Kolik mrtvých způsobí jeho zákaz (třeba konstrukce obou "Dvojčat" WTO nebyla potažena vrstvou azbestové izolace a to, co ji nahradilo nevydrželo žár dostatečně dlouho), ješt uvidíme.

Ečka... co máte proti vitamínu B2, chlorofylu, karamelu, vitamínu C, tokoferolu (to byste mohl mít - ale je to vitamín E), lecitinu, kyselině citrónové atd atd? Tím, že něco dostane označení s "E", nestane se jedovatým... Nebo ano?

J. Václavíková 5.11.2013 17:23

Re: Popísané piate cez deviate

To, co popisujete, je zhruba princip předběžné opatrnosti, který má zabránit, abychom v přírodě nevypustili takříkajíc neznámého džina z láhve. Ale mýlíte se v tom, že GMO jsou přímo škodlivé zdraví konzumenta. Samotný pozměněný gen jim většinou propůjčuje vlastnosti, jakými disponuje nějaký jiný, nepříbuzný organismus. Křížení s ním buď není možné pro mezidruhovou bariéru, anebo by trvalo příliš dlouho. Je třeba ovšem vždy pečlivě uvážit, co rozšíření nového organismu do přírody může znamenat.

J. Kostelanský 5.11.2013 21:20

Trafili ste klinec (hřebík) presne po hlavičke

Tu sa všetci z toho smejú, že aký je rozdiel medzi prirodzeným genetickým krížením a umelým. Naznačili ste to úplne presne. Viem si predstaviť existenciu mechanizmu, kedy príroda jednoducho nedovolí určitú neprípustnú kombináciu génov.

Avšak vedci pomocou génovej manipulácie túto kombináciu bez problémov realizujú. A o 50 rokov sa príde na to, aké to bolo škodlivé. Napr. že sa prejaví až o 2 generácie - bežne existujú genetické poruchy s takýmto prejavom.

Jediné, s čím súhlasím, je genetická manipulácia pre priemyselnú výrobu, napríklad výrobu biopalív z geneticky upravených morských rias. Ale určite nie na tvorbu potravín.

Považujem za veľmi rozumné súčasné riešenie, kedy sa GMO obmedzujú a navyše na potravinách musí byť upozornenie, že obsahujú GMO.

J. Václavíková 5.11.2013 21:51

Re: Trafili ste klinec (hřebík) presne po hlavičke

Víte, to byste musel rozebrat případ od případu. ovšem při konzumaci to opravdu nebezpečné není, to byste musel vnést dejme tomu gen pro produkci toxinu. Ovšem genetická manipulace je dosti přesná metoda, kterou vytváříte předem určený produkt. Dám Vám příklad. Vnesete do genomu brambory gen z jiné rostliny, který jí dá odolnost vůči plísni bramborové. Nemusíte pak používat chemikálie. Nebo tzv. zlatá rýže, která umí udělat karoten, což by ochránilo množství lidí v rozvojovém světě před postižením zraku. Pak je tu druhá skupina, ta může být poněkud kontroverzní. Do rostliny vnesete odolnost vůči herbicidu, takže takový porost můžete tímto herbicidem ošetřit proti plevelům. Také se používá gen z mikroorganismu Bacillus thuringiensis, který vytváří toxin, zabíjející hmyz, jenž modifikovanou rostlinu napadne.

Není to prostě tak jednoduchá záležitost, aby se dala shrnout pod jednu poučku. Je dobré jednotlivé případy nejdřív poznat a pak si udělat názor.

R. Gramblička 6.11.2013 7:09

Re: Trafili ste klinec (hřebík) presne po hlavičke

Vždyť proto se to také testuje. Nikoli jen závadnost zdravotní, ale také ekologická. Zkouší se ve výzkumných sklenících a  zahradách, jaký má nová GMO plodina vliv na okolní ekosystém.

R. Gramblička 6.11.2013 6:51

Re: Trafili ste klinec (hřebík) presne po hlavičke

Vy jste typický ignorant, který o přírodních vědách nemá ani tucha, maximálně to, co vám naservíruje Nový čas či Markíza.  cit."Viem si predstaviť existenciu mechanizmu, kedy príroda jednoducho nedovolí určitú neprípustnú kombináciu génov." Tak si to nepředstavujte a nastudujte si genetiku. Přenos genetické informace je možný buďto horizontálně mezi bakteriemi a pomocí virů - případ, že virus infikuje pohlavní buňky a předá jim svou genetickou informaci. V takovém případě může potomek, našem případě dítě, získat nové geny, který by jinak nezískalo a v případě, že tyto geny nebudou pro něj fatální, nebo příliš škodlivé, může je přenést do dalších generací. Anebo zde existuje už jen přenos vertikální, čili to, co zdědí potomek po rodičích. Přenos genů ze snězené potravy je holý nesmysl. Taková potrava z GMO může být škodlivá, stejně jako nová vyšlechtěná odrůda a stejně jako nově vyvinutý lék, prací prášek či iná chemikálie (vzpomenu třeba klasicky vyšlechtěnou odrůdu zeleru, která způsobovala na kůži puchýře - tak byla, holt, vyřazená). Od toho jsou ale testy, aby se případné negativní vlastnosti zjistili. Pokud se nic nezjistí, je to OK. Vaše argumenty o velmi pozdních projevech jsou bídným pokusem. Stejně tak můžeme argumentovat v řádu stovek let a nikam se tak nedostaneme. Co se alergií týče, jsou projevem spolupůsobení mnoha faktorů plynoucích s našeho moderního způsobu života, zejména nadměrná sterilita prostředí v dětství, uspěchaný styl, styk s novými látkami, přejídání se sajrajtem a umělinama atd. a mohl bych pokračovat, ale...

Co si tak přečíst něco od těch zasvěcených? Třeba texty Zdeňka Opatrného ve sbornících Sysifos.

J. Lukavsky 5.11.2013 18:58

Re: Popísané piate cez deviate

"prečo je toľko alergických detí?"

Nu dneska se uvažuje o tom, že je to právě následek výchovy malých dětí v úzkostlivé čistotě. Ty si tak nemohou vytvořit v předstihu patřičnou knihovnu protilátek a když s alergeny později přijdou do styku tak tělo reaguje hystericky. To říkal už MUDr. Mazanec, že v jeho kartotéce alergiků je jen jediný zemědělec ačkoli tito přichází do styku s pyly a zvířaty denně.

J.L.

J. Lukavsky 5.11.2013 19:06

Re: Popísané piate cez deviate

" Myslím tým samozrejme umelú úpravu pomocou genetickej manipulácie, a nie genetickú úpravu bežným krížením."

Jaký je rozdíl mezi tím, když do rostliny přenesu gen pomocí bakterie nebo viru a nebo ho tam dostanu pomalu mnohonásobným křížením? 

Už 6 000 let jíme jen a jen geneticky šlechtěné rostliny, nejdříve jen výběrem, pak radiační a chemickou mutagenezí a křížením a teď genetickou manipulací. Ale i v přírodě je horizontální přenos genů znám. 

J.L.

R. Langer 5.11.2013 20:01

Re: Popísané piate cez deviate

Jak to souvisí s tím, že GMO konzumujete celý život? Proč vám to nevadí?

R. Langer 5.11.2013 20:10

Re: Popísané piate cez deviate

Jo počkat, vy ani netušíte, že konzumujete celý život prakticky POUZE GMO potraviny! Ubohý naivní nevědomý človíčku... :-)

R. Langer 5.11.2013 20:13

Re: Popísané piate cez deviate

Protože já křížení považuji za genetickou manipulaci...

R. Langer 5.11.2013 20:06

Re: Popísané piate cez deviate

Jo, a to, že zákaz DDT může za jednu z největším genocid v dějinách lidstva, to se k vám nedoneslo? Nemluvě o tom, že škodlivost DDT se DODNES NEPROKÁZALA!

J. Václavíková 5.11.2013 21:07

Re: Popísané piate cez deviate

Vy jste fakt dost jednoduchý, co?

R. Gramblička 6.11.2013 6:57

Re: Popísané piate cez deviate

škodlivost DDT je prokázána na zvířatech. Je ale pravda, že malé koncentrace nemají na člověka negativní vlyv, alespoň ne krátkodobý

R. Langer 6.11.2013 10:16

Re: Popísané piate cez deviate

Právě že se podle posledních výzkumů škodlivost DDT na zvířatech nijak neprojevila. Zjistilo se, že se pouze ukládá v organismu, ale NENÍ nijak toxický. :-P

J. Václavíková 6.11.2013 10:58

Re: Popísané piate cez deviate

Na Vás je krásně vidět, jak bezmezně věříte tomu, čemu chcete věřit.

R. Gramblička 6.11.2013 11:23

Re: Popísané piate cez deviate

No nevím, nemám o tom nové info. nemáte nějaký hodnověrný link?

J. Václavíková 5.11.2013 11:09

Re: Popísané piate cez deviate

Pane Kostelanský, je celkem rozšířeným omylem myslet si, že GMO jsou potenciálně nebezpečné pro lidské zdraví. Ono je to trochu jinak. Můžou skrývat potenciál ohrožení pro stávající ekosystémy, je to podobné, jako se zavlečenými druhy. Prostě nezapadají do nastolené rovnováhy. Proto je důležité vzít v potaz možné následky před rozšířením uměle pozměněných genů do přírody. Ovšem stávající hysterie také není na místě, protože vzhledem k probíhajícím změnám klimatu pozměněné organismy potřebovat budeme.

F. Navrátil 5.11.2013 15:17

Re: Popísané piate cez deviate

Pane Kostelanský váš strach před možnými následky vlivu GM potravin na lidstvo je skutečně dojemný. Pokud bychom váš názor striktně aplikovali pak je lépe se udusit než dýchat vzduch, který obsahuje prokazatelně jedovaté zplodiny. A v neposlední řadě aplikace marxistických, socialistických, nacistických a dalších z tohoto podhoubí vzniklých ideologií prokázala své výsledky v milionech zavražděných, rozvratem ekonomik a kultury všude kde se dostala k moci.