15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

EVROPA: Brexit ukázal, že historie neskončila

31. ledna večer nastává brexit a Velká Británie odchází z EU. Někteří, kdo se na tuto událost dívají primárně z naší české perspektivy, často říkají, že už nejde o nic zásadně zajímavého, protože příležitost, kterou brexit a šok z něho původně znamenaly, nebyly využity k nezbytné potřebné reflexi a z ní plynoucí revizi evropské integrační politiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 3.2.2020 9:32

EU-Evropa se bude muset více SEMKNOUT... Bruseláci už na likvidaci EU pracují.. Tak bude to v EU-Evropě takto - zákaz zbraní, alkoholu, kouření, pojídání masa, automobilů se spalovacími motory, kouřících elektráren, plastů-asi celé oblasti chemicky vyráběných výrobků.. Zavede se pořádný genderově a etnicky vyvážený, tedy št'astný Svět. V akci Mee Too budou vykastrováni všichni muži prokazující nějakou formu galantnosti ženám ( stejně myslí jenom na to, že...)...

No a to nejdůležitější - bude vydán přísný zákaz do všech těchto zákazů občanům Evropy jakkoliv PINDAT - čili MLUVIT.. Povoleno bude držet ústa a plnit všechny tyto příkazy... Británie a vbrzku jistě další země budou mít dost toho bruselského KOMANDOVÁNÍ. Evropské země vstupovaly postupně po II. svět. válce do JINÉ EVROPY. Tehdy šlo o to nejdůležitější pro Evropany - bezpečnost, tedy život bez válek + volný obchod a pohyb občanů..

P. Lenc 3.2.2020 9:31

Naprosto přesné hodnocení pane Mentlíku.A za článek dík.R^[>-]R^

I. Schlägel 3.2.2020 9:28

Máte pravdu. Bohužel celá koncepce EU nepřitahuje do svého čela politiky s vizí soutěžit ale byrokraty s vizí regulovat a přerozdělovat. Smrádek, ale teploučko.

P. Staronový 3.2.2020 9:23

Problémem "jižního křídla" není vzdálenost od Německa, ale poněkud odlišná mentalita. Dokud měli své státy, své měny, dalo se to nějak vyrovnávat. V eurozoně už to nejde, tak to působí problémy.

EU by mohla být užitečná, pokud by odstraňovala ekonomické překážky spolupráce a dál nechala své státy soutěžit. Jelikož se je snaží napasovat do jednotného byrokratického, navíc zeleně socialistického systému, tak už škodí, ať ji "táhne" kdokoliv - nejvíc aspirací mají Frantíci, ovšem za německé peníze.

I. Schlägel 3.2.2020 9:13

Jako kdyby nám tady zůstala stará dobrá EHS, Evropa by neustále válčila? Pokud stávající socialistická EU není zárukou prosperity, není ani zárukou míru. Jedinou funkční zárukou prosperity je existence zdravé konkurence. Lidí, firem, států. Ruku v ruce s funkčním právním systémem. Od těchto zásad se EU vzdaluje. Budování říše má přednost.

I. Mentlík 3.2.2020 9:10

Článek není pouze zajímavý a inspirující, je výborný a přesně vystihující aktuální evropskou situaci. Stačí si k tomu ještě najít, co o dějinách a jejich významu pro společnost prohlásili význačné osobnosti, i když si nejsem zcela jistý, jestli je dnešní výkvět považuje stále za významné. Jen blázen již téměř 30 let nevidí, k čemu směřuje tzv. Evropa vedená Německem a podporovaná dnes Pétainem Macronem. Díky, Británie.

I. Schlägel 3.2.2020 9:07

V podstatě lze s článkem souhlasit. Problém (nejen Evropské unie) lze přitom pojmenovat lapidárně jediným trefným termínem. Socialismus.

J. Vágner 3.2.2020 8:51

Asi by bylo lze s ledasčím polemizovat, ale je to minimálně zajímavý a inspirující článek. Samozřejmě z pohledu těch hochů co to tady schovaní za pražskou kavárnu hlídají, je doslova buřičský. Vůbec nepochybuji, že se už mudruje, jak tomu buřičskému institutu ukázat liberálně demokratické, cenzorsko elfovske svaly.

V. Pokorný 3.2.2020 8:44

Německo se svým tupým a jednozávitovým uvažováním a poslušností k Fýrerům bylo, je a bude vždycky nepřátelské a podrazácké. To je historie i současnost. Nebrat.

To, že Velká Británie se vybodla na nějakou evropskou německou unii ukazuje, si myslím, pořád na zupáckou namyšlenost a jakousi nadřazenost Německa. Stačí se podívat, jakou sebranku si zvolili Němci a kdo řídí a rozkazuje EU.

J. Kočí 3.2.2020 8:21

Opět mi to připomíná scénku z první kapitoly Švejka, kdy Švejk nastínil další průběh války. Bylo to všechno úplně jinak.

V článku je zoufalá snaha přizpůsobit fakta základní zmatené euroskeptické myšlence. Vždycky bude nějaký stát, který Evropu potáhne. Angličani to prostě neunesli. Sice mají nejlepší státní služby a obrovské vazby na bývalé kolonie, ale v průmyslu už je to slabší. Stačí se podívat, kde bylo nejvíce příznivců Brexitu - tradicionalistický venkov, který nepřispívá moc k HDP, ale čerpá.

V článku mi vadí zejména nepochopení role Německa. Stačí se podívat na mapu, které státy nejvíce bohatly. Jsou to země přiléhající k Německu. Benelux, Dánsko, Švýcarsko, Rakousko. Teď jsme na řadě my a Poláci. Německý trh je pro nás velké požehnání. Jižní křídlo by se rádo zapojilo, ale jsou moc daleko od Německa. Francie navíc trpí národovectvím a socialismem.

J. Roškota 3.2.2020 8:05

Pan autor se těší na návrat "normálního světa". Nejsem si jist, zda je o co stát. Jako bychom zapomínali, že důsledkem soupeření evropských zemí byla, po staletí, nepřetržitá řada válek a krizí. To je tem starý, dobrý svět.

J. Nevrkla 3.2.2020 8:00

Strategickou chybu dělá EU. Se svojí politikou vede své obyvatele do nesvobody a bídy. Britům to přirozeně nevyhovuje. Udělali dobře.

R. Tichý 3.2.2020 6:37

No, akorat, ze ten "anglosasky" svet tak nejak behem 250 let totalne vitezil a zvitezil, zatimco nase "pevnost Evropa" se neustale blemca v bahnicku a spinka.

Soukromnik v USA trefuje raketami Mars, vyviji elektrohracky. A my slavne zakazujeme uchostoury a slibujeme sladke zitrky, na vecne casy a nikdy jinak

R. Tichý 3.2.2020 6:33

Tak vypalne, alias koncesionarsky poplatek, ode mne nechteji, takze jich tam muze byt kolik chce a psat mohou co chteji.

M. Mařák 3.2.2020 5:59

supranacionálním

Jo a ve výčtu evropských impérií autor z nějakého důvodu jaksi zapomněl na Sacrum Imperium Romanum, ve kterém byla dvakrát Praha hlavním městem.

M. Mařák 3.2.2020 5:55

Brexit musel přijít. Přesně tak, neboť VB je s kontinentem nekompatibilní a má mnohem blíže k anglosaskému světu za mořem. I to je nyní jasné.

Velká strategická chyba byla konečně napravena a podle mne to prospěje oběma supranacipnálním celkům.

J. Vosicky 3.2.2020 2:04

Vy jste tedy pekna neziskovka, to vase IVK, pane Vajgl. Kolik vas tam vlastne pracuje? Kolik vam zaplati za tyhle vase kydy ?