27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EVROPA: Brexit ukázal, že historie neskončila

31. ledna večer nastává brexit a Velká Británie odchází z EU. Někteří, kdo se na tuto událost dívají primárně z naší české perspektivy, často říkají, že už nejde o nic zásadně zajímavého, protože příležitost, kterou brexit a šok z něho původně znamenaly, nebyly využity k nezbytné potřebné reflexi a z ní plynoucí revizi evropské integrační politiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 3.2.2020 11:48

A v čem se liší od komsomolky Merkelové a fašouna Schulze?

V čem se melouni liší od bolševiků? Jen tou zelenou slupkou:-P

M. Krátký 3.2.2020 14:14

každej meloun je uvnitř rudej - pokud tedy dozrál !!!!!!

V. Církva 3.2.2020 16:49

Tak zatímco Babiš duchem komunista nikdy nebyl, ti Zelení včetně Merklové a Schulze jsou jimi dnes.

Babiš je všechno, jen ne typický levičák.

L. Písařík 3.2.2020 13:01

Svobodo, jestli ti Babiš se Zemanem šlápli na paleček, tak ode mně pofoukání nečekej. A přeji, aby Babiš se Zemanem nabrali víc větru do plachet, abych se na stará kolena, czexitu ještě dožil.

J. Svozil 3.2.2020 16:48

L. Písařík

Prat si to muzes ale Zeman ten uz nemuze ani foukat ne potom nejaky vetr a babis ten bude velmi brzy za katrem ,tak ze Dedecku mas spatnou predstavu ze se neceho dozijes i kdyz bych ti pral jeste par let tvojich 95 je velky vek urcite ses mel za komousu dobre a kdo vi jestli jsi tam taky nebyl;-D;-D hezky vecer dedousku[>-]EUEUEU[>-]

L. Písařík 3.2.2020 20:41

Tak starý nejsem, ale nebylo by špatné, abych se dožil při tomto zdraví. Jak to, že všechno víš, máš křišťálové koule? Marníš tady čas, zkus předpovídat Sportku za polovinu výhry, to by byl jinej vejvar. Zaber, ať se ti daří.

A kdybych já podporoval komunisty, pak by přede mnou bylo 15 mil. občanů této republiky a já poslední.

Z. Lapil 3.2.2020 11:49

Uč se plavat, kamaráde :-).

(Snad se vás familiární formulace moc nedotkla. Neodolal jsem.)

L. Písařík 3.2.2020 12:58

Nikoliv, rada více než dobrá. A my stréci z Moravy nad 75 věku - ne kilo - tykáme každému. Moc času nezbývá, tak nač se zdržovat vykáním. amíci, britové, rusové přecházejí k tykání nejpozději v páté větě. Buď zdráv.

J. Svoboda 3.2.2020 10:31

Že by historie skončila nikdo netvrdí, ale IVK tu myšlenku rozcupoval ;-D;-D;-D

Pěkný den.

J. Kalina 3.2.2020 10:25

add euro: marka by byla hodnotnější a lira, frank , drachma méně hodnotné než je současný Euro - průměr. Že to zvýhodňuje Německo a poškozuje jižní státy je dávno jasné teoreticky a dnes to vidí i každý neekonom i prakticky. Že se Eura drží Německo dokážu pochopit, ale může mi někdo říci co z toho mají např Řecko, Itálie, Portugalsko a další? Proč se toho Eura pořád drží??? add Británie: těžko se stane tou velmocí co bývala před 1. světovou válkou. Tipoval bych, že to skončí v lepším případě zavedením něčeho jako apartheid alá kdysi v JAR a to spolu s Německem, Belgií, Holandskem, Francií, Švédskem a možná i dalšími. Zda zůstaneme ušetřeni je ve hvězdách, ale moc tomu nevěřím, západ nám migraci vnutí. Zkuste si probrat státy, kde je podobný systém jako byl v Evropě před 30 lety a kde nehrozí šílený mix národů, kmenů a náboženství. Kam bude emigrovat můj syn, pokud se to tady zvrtne? Napadá mne tak Uruguay, Paraguay, Argentina. Střední a východní Evropa má tuto šanci. Imánové v západní Evropě se zblázní a poštvou i "klidnější" muslimy do boje dříve než jich bude prostě více a vyhrají normálně volby. Ty boje a zvěrstva snad probudí elity u nás a včas se stihneme oddělit a získáme možná 20 let k dobru. Jak to někdy může být rychlé: konec války v květnu 45, vútězný únor ani ne za 3 roky. Hitler stačil za 12 let udělat z Německa světovou velmoc a pak ho totálně zničit.

F. Houžňák 3.2.2020 10:50

To máte jednoduché. Bohatci těch zemí na euru vydělali, napůjčovali si za levné úroky a skoupili doma levně kde co. A "lid" těch zemí do toho nemá co mluvit.

V. Pavelka 3.2.2020 11:56

Británie může s USA rozjet vyšší úroven s Comonveltem,atd. nebude svazována unijní m poručníkováním!EU

J. Jurax 3.2.2020 21:33

Ehm ... Commonwealth ...

J. Krynický 3.2.2020 16:04

Vstoupit do měnové zóny je mnohem jednodušší než z ní vystoupit a probíhá to v klidu. Nikdo nemá důvod panikařit, řešit jak skončit s tou správnou z nových měn a to nejhorší čeho se při postupném přechodu musíte obávat je, že obchodníci zaokrouhlí ceny nahoru.

Ani rozpad Československa není dobrý příklad pro to, co by následovalo, kdyby třeba Řecko zavedlo vlastní měnu.

Sice se myslím předpokládalo, že postupně česká koruna vůči slovenské poroste, ale nikdo nečekal žádný rychlý propad slovenské koruny a nikdo neměl pořádný důvod řešit, jestli bude mít po rozdělení české nebo slovenské koruny.

J. Fridrich 3.2.2020 9:32

EU-Evropa se bude muset více SEMKNOUT... Bruseláci už na likvidaci EU pracují.. Tak bude to v EU-Evropě takto - zákaz zbraní, alkoholu, kouření, pojídání masa, automobilů se spalovacími motory, kouřících elektráren, plastů-asi celé oblasti chemicky vyráběných výrobků.. Zavede se pořádný genderově a etnicky vyvážený, tedy št'astný Svět. V akci Mee Too budou vykastrováni všichni muži prokazující nějakou formu galantnosti ženám ( stejně myslí jenom na to, že...)...

No a to nejdůležitější - bude vydán přísný zákaz do všech těchto zákazů občanům Evropy jakkoliv PINDAT - čili MLUVIT.. Povoleno bude držet ústa a plnit všechny tyto příkazy... Británie a vbrzku jistě další země budou mít dost toho bruselského KOMANDOVÁNÍ. Evropské země vstupovaly postupně po II. svět. válce do JINÉ EVROPY. Tehdy šlo o to nejdůležitější pro Evropany - bezpečnost, tedy život bez válek + volný obchod a pohyb občanů..

L. Písařík 3.2.2020 11:28

Pěkná budoucnost. Napadá mně kacířská myšlenka: Nebylo lepčí:-/ zůstat v socouši, tak to bylo taky tak svázané a zglajchšaltované? A my jsme se v tom docela vyznali. Kočka Vendulka, co se mnou sdílí klávesku a občas vypomůže s psaním, se tváří, jako by se jí to vůbec netýkalo. Hlavně že je ošalebná, černá a činaná,Vkočička.

I. Mentlík 3.2.2020 9:10

Článek není pouze zajímavý a inspirující, je výborný a přesně vystihující aktuální evropskou situaci. Stačí si k tomu ještě najít, co o dějinách a jejich významu pro společnost prohlásili význačné osobnosti, i když si nejsem zcela jistý, jestli je dnešní výkvět považuje stále za významné. Jen blázen již téměř 30 let nevidí, k čemu směřuje tzv. Evropa vedená Německem a podporovaná dnes Pétainem Macronem. Díky, Británie.

P. Lenc 3.2.2020 9:31

Naprosto přesné hodnocení pane Mentlíku.A za článek dík.R^[>-]R^

I. Schlägel 3.2.2020 9:07

V podstatě lze s článkem souhlasit. Problém (nejen Evropské unie) lze přitom pojmenovat lapidárně jediným trefným termínem. Socialismus.

J. Vágner 3.2.2020 8:51

Asi by bylo lze s ledasčím polemizovat, ale je to minimálně zajímavý a inspirující článek. Samozřejmě z pohledu těch hochů co to tady schovaní za pražskou kavárnu hlídají, je doslova buřičský. Vůbec nepochybuji, že se už mudruje, jak tomu buřičskému institutu ukázat liberálně demokratické, cenzorsko elfovske svaly.

V. Pokorný 3.2.2020 8:44

Německo se svým tupým a jednozávitovým uvažováním a poslušností k Fýrerům bylo, je a bude vždycky nepřátelské a podrazácké. To je historie i současnost. Nebrat.

To, že Velká Británie se vybodla na nějakou evropskou německou unii ukazuje, si myslím, pořád na zupáckou namyšlenost a jakousi nadřazenost Německa. Stačí se podívat, jakou sebranku si zvolili Němci a kdo řídí a rozkazuje EU.

J. Kočí 3.2.2020 8:21

Opět mi to připomíná scénku z první kapitoly Švejka, kdy Švejk nastínil další průběh války. Bylo to všechno úplně jinak.

V článku je zoufalá snaha přizpůsobit fakta základní zmatené euroskeptické myšlence. Vždycky bude nějaký stát, který Evropu potáhne. Angličani to prostě neunesli. Sice mají nejlepší státní služby a obrovské vazby na bývalé kolonie, ale v průmyslu už je to slabší. Stačí se podívat, kde bylo nejvíce příznivců Brexitu - tradicionalistický venkov, který nepřispívá moc k HDP, ale čerpá.

V článku mi vadí zejména nepochopení role Německa. Stačí se podívat na mapu, které státy nejvíce bohatly. Jsou to země přiléhající k Německu. Benelux, Dánsko, Švýcarsko, Rakousko. Teď jsme na řadě my a Poláci. Německý trh je pro nás velké požehnání. Jižní křídlo by se rádo zapojilo, ale jsou moc daleko od Německa. Francie navíc trpí národovectvím a socialismem.

P. Staronový 3.2.2020 9:23

Problémem "jižního křídla" není vzdálenost od Německa, ale poněkud odlišná mentalita. Dokud měli své státy, své měny, dalo se to nějak vyrovnávat. V eurozoně už to nejde, tak to působí problémy.

EU by mohla být užitečná, pokud by odstraňovala ekonomické překážky spolupráce a dál nechala své státy soutěžit. Jelikož se je snaží napasovat do jednotného byrokratického, navíc zeleně socialistického systému, tak už škodí, ať ji "táhne" kdokoliv - nejvíc aspirací mají Frantíci, ovšem za německé peníze.

I. Schlägel 3.2.2020 9:28

Máte pravdu. Bohužel celá koncepce EU nepřitahuje do svého čela politiky s vizí soutěžit ale byrokraty s vizí regulovat a přerozdělovat. Smrádek, ale teploučko.

V. Pavelka 3.2.2020 20:17

Josef Velek v Mladém světě r.1978 spočítal že Romové dosáhnou v r.2050 polovičního stavu v populaci,slovensko už se blíží , proto vyhrává Kotleba ,to hlavní nikdo neřeší?!zeptejte se Maláčové jak jsme na tom,ale korektně".8-o

R. Langer 3.2.2020 11:21

Je to přesně jak říkáte.

E. Pawlica 3.2.2020 12:13

S vašimi názory se nedá nesouhlasit.

A. Forman 3.2.2020 9:42

S tím německým trhem to nepřehánějte, jestliže se německý průmysl nechá strhnout do zelené propasti, bude zle.

A socialismem trpí celé "slavné" vedení EU....

Z. Lapil 3.2.2020 11:46

Přinejmenším celé 19. století bylo v Evropě pět rozhodujících mocností (Velká Británie, Francie, Německo, Rakousko-Uhersko, Rusko), přičemž kterékoliv dvě byly silnější než kterákoliv třetí. Právě Velká Británie byla tou mocností, která to tak trochu soudcovala zpoza kanálu a pomáhala vždycky tomu slabšímu, aby ten mocnější moc nevyrostl.

Až sjednocením Německa v r. 1871 vznikla mocnost dostatečně silná, aby si mohla dovolit ambice šéfovat Evropě. Výsledkem byl opravdu těžkotonážní konflikt - série dvou světových a následně studené války.

Doufejme, že se trojkombinace VB - EU/Německo - Rusko ukáže být stabilním uspořádáním a že nikdo zvenčí - speciálně mám obavu z Číny - nepodlehne touze opisovat od Římanů Rozděl a panuj.

Jestli EU zůstane zhruba v současné podobě nebo jestli se rozsype na roj čistě pragmaticky spolupracujících všelijakých Katalánců, jedněch a druhých Belgičanů, Prusů, Bavoráků (Bavorů?), pokud možno vyšperkovaných nějakým tím "chalífátem Paříž" a markrabstvím Moravským na mé úvaze nic nemění.

Dokonce: Evropa nejlépe prosperovala v době, kdy byla vysloveně rozdrobená. Důvod - konkurence. Ne jen obchodní, ale i myšlenková: když nemohl Komenský pracovat doma, mohl odejít do Polska a do Nizozemí.

P. Staronový 3.2.2020 12:12

A právě tu konkurenci se EU snaží potlačovat.