2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Brexit, naděje pro EU

„Je-li ideologie obecným uvažováním o světě, které má normativní důsledky pro politiku, pak je nacionalismus ideologií, a to ideologií ze všech nejmocnější....“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 14.1.2019 11:51

Re: Velmi fundovaný článek,

Koukám, že agresivita zastánců brexitu se stupňuje. Zřejmě znejistěli. :-))))

S. Netzer 14.1.2019 11:49

Re: Velmi fundovaný článek,

Lejno na mé podrážce, Langere, ty bys udělalo nejlíp, kdyby ses drželo co nejdál od mých příspěvků.

D. Bystriansky 14.1.2019 11:33

Re: Dobrý a zlý populismus.

Etnicko-národní povědomí se začalo postupně utvářet po realizaci Vestfálského míru. Co chtěli zneužít Jakobíni, nebo jiní pokrokáři, není směrodatné.

M. Moravcová 14.1.2019 11:32

Re: Nacionalismus je dle p.Mařáka fuj?!

Souhlas.

D. Bystriansky 14.1.2019 11:22

Re: Autor kecá

Velice příhodné konstatování, pane Schwarzi.

M. Mařák 14.1.2019 11:21

Re: Dobrý a zlý populismus.

To jste poněkud "populisticko-bolševicky" přehnal, nemyslíte?

Pouze jsem podotkl a tvrdím, že ideologie nacionalismu vznikla během francouzské revoluce v prostředí Jakobínů. Vy snad znáte nějaká takto pojmenovaná národovecká hnutí z doby před francouzskou revolucí?

D. Bystriansky 14.1.2019 11:13

Dobrý a zlý populismus.

Je nám vnucován účelový názor o jednoduchosti populismu a chování anonymního davu, je zaměňováno s chováním občanů-voličů/lidu, národa/. Autor staleté formování národního hnutí groteskně, nabízí se napsat bolševicky ocejchuje a připodobní k jakobínskému teroru. Je možné vytvořit ještě větší populistické zjednodušení?!

Když podobenství tak si připomeňme co napsal Aleksa Djilas a jak se to naplnilo: „Teď, když je Tito mrtvý a naše ekonomická situace se zhoršuje, bude existovat přirozená tendence k větší centralizaci moci. Jenže tato centralizace nebude úspěšná, neboť půjde proti etnicko-politickým základnám moci v republikách. Nejde přitom o klasický nacionalismus, ale o nebezpečnější byrokratický nacionalismus, jenž se opírá o ekonomický sebezájem. Tak se jugoslávský systém začne hroutit“.

Splnilo se, poučíme se? Nezapomínejme, že Hitlerova Říše nebyla koncipována na základě německé národnosti, ale na Árijské rase. To národy vyhrály nad idejí Říše.

M. Mařák 14.1.2019 11:10

Re: Gratuluji k článku pane Mařáku

Dík. Co se týče jusnaturalismu a juspozitivismu, tak jsem včera četl zajímavý rozhovor na b-listech s lordem P.Hennessy, který končil takto (podotýkám, že Britové nemají psanou ústavu):

"Moderátor: Potřebujeme psanou ústavu?

Peter Hennessy: Já jsem byl vždycky proti tomu, protože mně se líbí naše záplatovaná, historická směsice ústavy, což je směsice zvyklostí, praxe a precedentů a zákonů. Fungujeme na základě systému instantně vymýšlených precedentů. Často na poslední chvíli úplně amatérským způsobem pozměníme své porozumění minulosti, aby to odpovídalo potřebám přítomnosti. Obrovsky se klameme jako národ, a já to asi sdílím, že jsme společnost, která vždycky všechno vyřeší v hodině dvanácté. V současnosti však takové řešení není."

https://1url.cz/aMqd6

M. Prokop 14.1.2019 10:59

Re: Autor kecá

To máte marný, tohle Zima nepochopí.

M. Prokop 14.1.2019 10:58

Se závěrem lze souhlasit.

Co se týče EU, brexit nic nevyřeší, možná jen urychlí cestu do průseru, způsobeného zaostáváním ekonomik z důvodu přeregulovanosti národní i EUnijní, technické i právní a politicky přílišným tlačením na pilu snahou vybudovat stát tam, kde není jeho politický národ. To bude celkem zákonitě posilovat nacionalismus protestních stran a hnutí.

Návrat k udržitelnému stavu spolupráce národních států je prakticky nemožný, soudruzi bruselní i národní, dosud tlačící z různých důvodů na více integrace, by museli přiznat chybu a toho se bojí co čert kříže.

P. Zinga 14.1.2019 10:55

Re: Velmi fundovaný článek,

... starých dědků a bab! To může napsat pouze mladá kráva, nepolíbená gramatikou a logikou.

M. Zima 14.1.2019 10:55

Ta národní blbost

spočívá právě v tom, že Češi nejsou schopni (nebo tak alespoň dělají) ani identifikovat rozdíly mezi EU a SSSR. Místo toho pošlou do EU Zahradila a podobné profláknuté vizáže a potom na EU blboučce nadávají.

BTW : Popisujete a sám presentujete přímo Marxovskou představu o totálně neschopných Češích.

Ś. Svobodová 14.1.2019 10:48

Re: Velmi fundovaný článek,

Podle průzkumů Europea je nejvíce euroskeptiků ve věku 36-50 let, naopak pozitivně se k členství v EU staví mladí lidé a důchodci. Takže si nechte ty kecy o dědcích a babách.

Extrémistka jste vy, slepá a hluchá k faktům. Odmítající vidět že výstup Británie je především výsledkem "práce" Evropské komise a jejích politiků, stejně jako to, že např. českých 23% voličů změnilo názor na užitečnost být v takovém spolku. Nacionalisté volili už tenkrát proti EU. Ty další už vyrábí jen EU.

J. Schwarz 14.1.2019 10:45

Re: Autor kecá

Jestli to spíš než národní blbost nebude tím, že "výhod" tábora míru jsme si užili až až a nestojíme o repete. Nakonec SSSR nás přece taky dotoval levnou ropou. A netvrdí snad právě současní neomarxisté a "alternativci" že mamon a peníze nejsou všechno? Přitom lidem EU krom dotačních peněz a investic do montoven pomáhá minimálně, naopak velice pomáhá byrokratům zužovat ostatním prostor svobody.

J. Schořík 14.1.2019 10:41

Gratuluji k článku pane Mařáku

Až na ten pohled na právo, který takhle platil ve vztahu common law/římskoprávní tradice možná někdy v dobách Viléma Dobyvatele a pár století po něm.. Dneska je nejiusnaturálnější zcela jednoznačně Evropa a to až do míry vzpírající se rozumu.

Každopádně jsem Vás rád přečetl.

J. Schwarz 14.1.2019 10:37

Re: No comment

No co, kdyby byl s Ukrajinou bezvízový styk a existovala možnost tam kupovat pozemky, bylo by fajn si tam koupit pár hektarů a pobývat tam v důchodu. Krajina je krásná, čistá a ne moc zalidněná. A Banderovci v Kyjevě nejsou o nic horší genderistů, "klinikářů" a EU komsomolců ve "vyspělém" světě...

P. Hlosta 14.1.2019 10:36

Re: Velmi fundovaný článek,

K nacionalismu a patriotismu nemáte komentář, takže jen blábolíte.

M. Zima 14.1.2019 10:26

Autor kecá

a to jak kLausovský mentální devastát Wajgl, na kterého se odvolává. Např.: Autor píše :

" GB odmítla žádat o dotace pro zemědělce, ". to je nesmysl. Skutečností je, že Thatcher zjistila, že Tomis mají ve srovnání s Fr, D, .. malé zemědělství a proto dostanou také malé dotace. Tím odůvodnila požadavek na "Rabate" a to snížení plateb taky prosadila. Čili : Dotace dostávají a to i ti nóbl Tomis, jako např. Její Veličenstvo na ta jeho ladem ležící rašeliniště někde ve Skotsku.

Autor se zabývá otázkou příčiny britské šaškárny. Ta je stejná, jako u Čechů při jejich napadání EU. Je to národní blbost, závist a vědomé uznání primitivních lží za fakta.

Nejlepší řešení : ať už konečně vypadnou a vezmou Čechy s sebou.

M. Mařák 14.1.2019 10:20

z příspěvku

Ach jo...

F. Houžňák 14.1.2019 10:19

Pravopis neboli anglofonně spelling není gramatika,

to vás ve škole neučili? Pokud vím, rozlišuje se to i ve Francii, tam tedy obzvláště. Pokud v tom nemáte jasno, strýček Google vás poučí, nestyďte se.

M. Mařák 14.1.2019 10:19

Re: Na základě dohody z Fontainebleau

Samozřejmě, že bylo. V čem si mezi sebou protiřečíme?

J. Schwarz 14.1.2019 10:15

Re: Na základě dohody z Fontainebleau

Nechápu. Bylo snad jen na Britech, jestli použijí ušetřené příspěvky do EU na subvence vlastních zemědělských produktů. Nebo ne?

F. Houžňák 14.1.2019 10:13

Ten dávali už

za bolševika, a jmenoval se tenkrát jak na plakátech i v českých titulcích "Mise".

M. Mařák 14.1.2019 10:12

Britská srážka s příspěvku stále existuje

https://en.wikipedia.org/wiki/UK_rebate

R. Langer 14.1.2019 10:08

Re: Velmi fundovaný článek,

Ono je to právě naopak, Pátá kolono, extrémisté všech barev a odstínů včetně muslimských nácků tu dnešní EU tvoří. A proto je nejlepší se od ní držet co nejdál... :-P

M. Mařák 14.1.2019 10:03

Re: Patří pod Vobra,

...2006), kdy..., Thatcher...

Než na mne kdosi skočí kvůli gramatice...

S. Netzer 14.1.2019 9:55

Velmi fundovaný článek,

ale můj názor je jiný. Je to těžká hypotéka pro následující většinově prounijní generaci, kterou jim těsnou většinou odkázala generace starých dědků a bab.

Ty bláboly o nacionalismu a patriotismu v diskusi nestojí za komentář. Faktem je, že odpůrci EU jsou nejen nacionalisti, ale extrémisté všech barev a odstínů.

M. Mařák 14.1.2019 9:50

Re: Patří pod Vobra,

Jedná se o tvrzení autorů knihy, Britů. Znovu jsem se do ní podíval a poslední informace na téma britského rabatu a společné zemědělské politiky je z 30.června roku 2005 (druhé vydání je z roku 2006) kdy Blair údajně přišel s nabídkou, že by Británie mohla být ochotna jednat o svém rabatu výměnou za úplné zrušení SZP (str. 530). Jak tomu je dnes nevím, pokusím se po tom podívat. GB buď dotuje zemědělce sama, nebo se od té doby nějakým způsobem zřekla Theatcher vyjednaného rabatu. Společná zemědělská politika však funguje dodnes, viz Agrofert.

V. Pokorný 14.1.2019 9:50

Re: Všechno číst zásadně v originále,

Zdravím. Jen poznamenám: já když jsem viděl film Mission v Česku poprvé, tak na plakátu název filmu byl skutečně Misie. To bylo ve Špindlu někdy v 1990. Mějte se.

R. Sorge 14.1.2019 9:42

Re: Patří pod Vobra,

Je možné, že GB o dotace do zemědělství nežádala a vyplácela je z národních zdrojů.

O obrovské krizi britského zemědělství jsem nikdy nic neslyšel, pokud nemáte nějaký odkaz či statistická data, tak je to sporné tvrzení.