28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

EVROPA: Blíží se brexit ne-exit

Zuřivě rozhádaná veřejnost, politici i parlament. Za „Dejte hlas lidu” (druhé referendum) pochodoval koncem října Londýnem nevídaný had půl milionů účastníků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Semrád 3.11.2018 12:09

Proč ten Farage utekl

...?

Kdyby to vzal po referendu do rukou, to by byl fukot!

Škoda, že se z toho podělal.

S. Sidlichovsky 3.11.2018 13:02

Re: Proč ten Farage utekl

Nikdo se z předních stoupenců Brexitu nepodělal, pokud vím, koupil s Longworthem autobus a objíždějí Británii, organizují mítinky a často také vidím jeho článek v Telegraphu. Víc asi dělat nemůže, on není a nebyl součástí těch vládních struktur konzerativců. Tak např. akce v Torquay měla velký úspěch; jeho heslem bylo "To není o pravici nebo levici, ale o správném a špatném (chybném)" (“This is not about Right and Left, but Right and Wrong!”)

David Davis: kdybych ve funkci ministra pro Brexit zůstal ještě o chvilku déle, pak už bych jen mohl vařit kafe Ollimu Robinsovi, nikým nevolenému úředníkovi, kterému TM svěřila celou agendu.

P. Grigar 3.11.2018 14:26

Re: Proč ten Farage utekl

.. takže ho vlastně dostali do pozice takového britského chartisty. Odsouzen do zapomnění, tohle udělali stejně jako naši marxisté, jenom je otázkou, odkud a jak moc se jim to vrátí.

J. Kanioková 3.11.2018 17:59

Farage je europoslanec

M. Mařák 3.11.2018 11:57

Poetické chvilky nad četbou LS

1. Každý členský stát se v souladu se svými ústavními předpisy může rozhodnout z Unie vystoupit.

2. Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií. Tato dohoda se sjednává v souladu s čl. 218

odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie. Jménem Unie ji uzavře Rada, která rozhoduje kvalifikovanou většinou po obdržení souhlasu Evropského parlamentu.

3. Smlouvy přestávají být pro dotyčný stát použitelné dnem vstupu dohody o vystoupenív platnost, nebo, nedojde-li k tomu, dva roky po oznámení podle odstavce 2, nerozhodne-li Evropská rada jednomyslně po dohodě s dotyčným členským státem o prodloužení této lhůty.

4. Pro účely odstavců 2 a 3 se člen Evropské rady nebo Rady, který zastupuje vystupující členský stát, nepodílí na jednáních ani rozhodnutích Evropské rady nebo Rady, která se jej týkají.

Kvalifikovaná většina je vymezena v souladu s čl. 238 odst. 3 písm. b) Smlouvy o fungování Evropské unie.

5. Pokud stát, který z Unie vystoupil, požádá o nové přistoupení, podléhá tato žádost postupu podle článku 49.

M. Mařák 3.11.2018 12:00

Re: Poetické chvilky nad četbou LS

Čtení Lisabonské smlouvy, toho pilíře evropské demokracie a katedrály ideálu evropanství, jest zážitkem nevšedním, bohulibým a duchovně povznášejícím.

Jedná se o velmi hodnotnou intelektuální pochoutku.

J. Pospíšil 3.11.2018 14:34

Re: Poetické chvilky nad četbou LS

Jsem rád, že alespoň jedinci si tuto lahůdku přečtou, i když zatraceně pozdě. V době před jejím přijetím bylo nemožné k přečtení tohoto skvostu někoho přemluvit. Bylo nás zatraceně málo, co ty dvě smlouvy četlo, když je ještě šlo odmítnout. Dodnes je nepřečetlo ani půl procenta těch, kterých se týkjí, dodnes je i s protokoly a dodatky přečtlo celou ani zlomek populace, já odhaduji, že těch, co to četli celé jsou spíše stovky než tisíce.

Co říkáte na pojetí třeba principu subsidiarity, tedy že po rozdělení kompetencí může stát vykonávat vše, co nebude řídit EU. Předtím jsem si myslel, že subsidiarita je pojem přesně opačný, že tedy vyšší celek vykonává jen to, na co ten nižsí celek nestačí. A že o tom, na co stačí a nestačí rozhoduje ten nižší a ne ten vyšší. Dobré je si přečíst i to, jak se chová diplomat státu, jak žádá, aby první mluvil zástupce EU, jak dobrovolně a bez výhrad amplifikuje to, co řekl, jak konzultuje, co si o projednávané problematice myslí EU a ne stát, který zastupuje. Prostě jak úplně a bezvýhradně. Abych citoval: Členské státy aktivně a bezvýhradně podporují zahraniční a bezpečnostní politiku Unie v duchu

loajality a vzájemné solidarity a respektují činnost Unie v této oblasti.

M. Mařák 3.11.2018 15:29

Re: Poetické chvilky nad četbou LS

Nebyl jsem si jistý, no a tak jsem zašel ke knihovně a otevřel Quadragesimo Anno. Podle mne se jedná o stejné pojetí onoho principu, i v papežově encyklice o tom rozhoduje vyšší celek, tedy, lépe řečeno, iniciativa vychází z vyššího celku.

"3. Podle zásady subsidiarity jedná Unie v oblastech, které nespadají do její výlučné pravomoci, pouze tehdy a do té míry, pokud cílů zamýšlené činnosti nemůže být dosaženo uspokojivě členskými státy na úrovni ústřední, regionální či místní, ale spíše jich, z důvodu jejího rozsahu či účinků, může být lépe dosaženo na úrovni Unie.

Orgány Unie uplatňují zásadu subsidiarity v souladu s Protokolem o používání zásad subsidiarity a proporcionality. Vnitrostátní parlamenty dbají na dodržování zásady subsidiarity v souladu s postupem uvedeným v tomto protokolu."

Bývalý článek 5 Smlouvy o ES

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=uriserv:OJ.C_.2010.083.01.0001.01.CES&toc=OJ:C:2010:083:TOC

M. Mařák 3.11.2018 15:37

Re: Poetické chvilky nad četbou LS

Dal jsem tam jen EU verzi subsidarity, jestli chcete, mohu Vám přeložit i tu z Q.A., pokud to nenajdete na netu. Je to v hlavě 2. Doktrína církve v oblasti ekonomické a sociální, kapitole 5. Obnova sociálního řádu, článku 88.

J. Pospíšil 3.11.2018 21:10

Re: Poetické chvilky nad četbou LS

Ano, to jsem si také ověřil. A nejen v subsidiaritě se EU drží katolických způsobů.

Ona je celá organizovaná stejně jako církev. Má komisi, což je analogie papežské kurie, má shromáždění primasů, což je Rada EU, má sbory biskupů, což jsou vlády členských zemí, má koncily, což jsou summity, na kterých se přijímají důležitá rozhodnutí, jako třeba LS a tak, a stejně se po městech, kde se sešli i nazývají. Má dokonce laická staršenstva na všech stupních, které mají právo souhlasit. Nejvyšší a nejvíce přitakávající se jmenuje EP, ale nemají právo utvářet pravidla, ty jsou stejně jak v církvi vyhrazena tvořit jen zasvěceným, tedy Radě, a té to připraví kurie, pardon komise.

Když se něco přijme, a to se přijme, protože nic jiného než souhlasit nejde, to by mělo nedozírné následky, je úkolem každého to bezvýhradně podporovat. Odlišné postoje jsou hříchem, trestem je zatracení, ignorování a diskvalifikace. Vzpomeňme na postoj k první vládě v Rakousku, ve které byli svobodomyslní, všimněme si štítivosti a odsuzování Orbána, států V4, a to i v jednotlivých patriarchátech, pardon státech, jako je zákaz přátelit se, mluvit a stýkat se s poslanci AfD v Německu, znevažování Lepenky až její kriminalizace ve Francii atd. A mají spoustu agentur, analogicky organizovaných jako řády. Celibát nezavedli, ale bezdětnost představitelů je žádoucí.

Je to pokus o čtvrtou říši, organizovanou po vzoru církve.

Akorát nezavedli toho papeže, což se jim vymstí. Asi proto, že s papeži to měla církev často těžké. Také socialismus, který unie prosazuje, je spíš křesťansko socialistický, než marxistický. Oni tedy říkají spíš sociální, než socialistický, ale to jen proto, že po určitou dobu byl termín socialistický znectěn svými nacionálními a internacionálními větvemi nad přijatelnou míru.

M. Mařák 3.11.2018 21:34

Celý Váš text asi končí a padá

na čtyřech základních ekonomických EU svobodách, ty jsou klasickým liberalismem a se socialismem nemají nic společného. Struktura EU je postavena na demokratickém principu a hlavní pojistka a sídlo moci je Evropská rada. Ta asi nahrazuje toho papeže, či panovníka.

Osobně bych přivítal, kdyby ve Strasbourg zasedal EU senát s legislativní pravomocí.

M. Mařák 3.11.2018 15:39

Re: Poetické chvilky nad četbou LS

Co se týče Vaší další poznámky, tak na tom jako eurofederalista neshledávám nic skandálního.

L. David 3.11.2018 11:15

Máme výbornou příležitost nyní se na Británii učit,

jak to udělat šikovně, až budeme z toho otrokářského spolku prchat také my!

M. Mařák 3.11.2018 10:52

Brexit, naděje kontinentální EU

A to nejen kvůli tomu, že vezme vítr z plachet všem katastrofistům a jiným obchodníkům se strachem, kteří dlouhodobě vytváří chmurné manipulace, že není možné vystoupit z EU.

Již ať je GB z EU pryč, včera bylo pozdě.

M. Šejna 3.11.2018 10:41

dělá si z nás pan Tomský srandu?

Pokud bude chtít Británie dovážet své zboží do EU, bude muset dodržovat normy EU, i když členem EU nebude. Co se na tom zdá panu Tomskému divného? Stejně tak bude muset EU plnit normy britské, pokud bude chtít do Británie vyvážet.

Pokud si pak Tomský myslí, že Britové mají právo vyvážet do EU zboží, které nesplňuje evropské normy, tak vůbec nic nepochopil. Stejná povinnost v EU platí i pro zboží z USA nebo Číny.

M. Mařák 3.11.2018 10:46

Re: dělá si z nás pan Tomský srandu?

Ale ideologický masomlejnek jako z Rudého práva mu jede na plné pecky, to zase jo, to musíte uznat, nebo co.

J. Richter 3.11.2018 12:51

Re: dělá si z nás pan Tomský srandu?

a že bych vám dal tentokrát za pravdu? :-)

J. Lambert 3.11.2018 10:13

Mala pripominka

"...you must not underrate England. She is a curious country, and few foreigners can understand her mind" = "...nesmite Anglii podcenovat. Je to zvlastni zeme a jen malo cizincu ji rozumi." Pravil Churchil von Ribentropovi v r. 1937. Ten si ovsem myslel, ze zemi zna lepe, nez Anglicani sami sebe. A stejne tak si to mysli zdejsi znalci vseho mozneho, typicky usazeni v Nemecku...

M. Mařák 3.11.2018 10:07

Jaká nastražená past, proboha?

Kocourkovští jsou opravdu tak hloupí, že si předem neuvědomili problém hranice mezi Irsky?

Již aby konečně vypadli, nic jiného si nepřeji a včera bylo pozdě. Bude to tak lepší pro kontinentální EU, které jenom dlouhodobě svými výjimkami škodili, no a doufám, že i pro GB.

M. Mařák 3.11.2018 10:11

EU brání mé zájmy občana EU

a je zcela legitimní a správné, že je hájí tvrdě.

S. Netzer 3.11.2018 10:19

Re: EU brání mé zájmy občana EU

EU first. Brexit referendum - klam a podvod.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-6344611/Theresa-stepped-stop-security-services-probing-Arron-Banks-run-Brexit-referendum.html

M. Mařák 3.11.2018 10:45

Re: EU brání mé zájmy občana EU

Mně to nevadí, ať si to mezi sebou vyříkají. Jako velký příznivec brexitu mám jen obavy z toho, aby Kocourkovští nakonec neudělali nějaké megasalto a nezůstali v EU.

P. Grigar 3.11.2018 14:34

Re: EU brání mé zájmy občana EU

..pane Mařáku, EU svým jednáním nenaplňuje moji představu ohajoby mých občanských zájmů, vaší spokojeností se cítím být poškozen. Pošlu vám své sekundanty, račte si vybrat zbraně, místo a čas!

M. Mařák 3.11.2018 15:49

Re: EU brání mé zájmy občana EU

Co Vám na to mám odpovědět? To snad není pravda, toto...

:-)

P. Grigar 4.11.2018 0:16

Re: EU brání mé zájmy občana EU

...;-)))))))) vy máte smyslu pro srandu, že by s tím ani lejno neposolil. Neberte se tak vážně, mysliteli...

K. Garfield 3.11.2018 9:29

A není žádná dohoda lepší než špatná?

Je to jako uklízet dům po babičce, která trpěla patologickou potřebou nosit domů různý odpad.

To se objedná několik kontejnerů...

P. Grigar 4.11.2018 1:23

Re: A není žádná dohoda lepší než špatná?

.. myslím, že nedohoda je nejlepší varianta, potom totiž musí následovat dílčí dohody "ad hoc". Existuje převis dovozu z EU do GB. Když tento dovoz nebude, nedostatek určitých komodit na britském vnitřním trhu bude promptně nahrazen jinými dovozci z volných oblastí. Unijní producenti budou řešit otázku vpravdě nerudovskou "kam s ní?" Jako příklad může posloužit bleskové zaplnění místa, které jsme humánně uvolnili zastavením vývozu zbrojní produkce v dobách posametových. Pokud globální ekonomika něčím trpí, tedy nadprodukcí..

K. Janyška 3.11.2018 9:22

Už, aby byl stal se příkladem pro ostatní.

EU je silou anticivilizační... Dzp.

F. Netopil 3.11.2018 9:20

Bože to je zase keců

Až Británie skutečně z EU vystoupí, a nikdo jí v tom nebrání, budou pro ni platit (bez dohody) stejná pravidla jako pro každou jinou zemi mimo EU. Co je na tom proboha diskriminujícího ? A pokud chce nějaké výjimky, musí o ně požádat a na nich se domluvit (třeba jako Norsko). Tak se to obvykle dělá. Když se rozvedu, nemohu po exmanželce chtít, aby mi i nadále vařila večeře. A když to odmítne tak ji pomlouvat, že mi něco diktuje nebo hází klacky pod nohy. Celý článek má jen jeden cíl - nakydat za každou cenu co nejvíce hnoje na EU. A bohužel takovýchto článků je na NP v poslední době víc než na Parlamentních listech.

D. Rucker 3.11.2018 9:43

EU si ten hnůj kydá sama na sebe...