20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

EVROPA: Barrosova výzva k federaci s odstupem

Na úvod dalšího článku, věnovaného Evropské unii, se musím čtenářům omluvit. Před měsícem jsem v článku Zákaz žárovek a zákaz kouření napsal, že nařízení o zákazu prodeje klasických žárovek nebylo přijato demokraticky, protože se o něm nehlasovalo ani v našem, ani v evropském parlamentu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 8.10.2012 21:22

Soudruh maoista Barosso

by po svém projevu určitě sklidil dlouhý potlesk stojících poslanců KSČ někdy v roce 1985 ve sjezdovém paláci.

Pro mě to je zlý sen. Co věta to perla.

Pro někoho rajská hudba. Ještě více demokracie rozhodnutím politbyra.

J. Kanioková 8.10.2012 18:52

Pane Drápale, máte ode mne tentokrát 1*

je tu pár maličkostí, které vidím trochu jinak, ale celkově - jsme na stejné lodi..

Stačí si připomenout SSSR, Jugoslávii, Československo, a ještě v současnosti Belgii, Skotsko, teď Katalánsko....  jak vypadá soužití rozdílných zemí s rozdílnou úrovní ekonomiky i priorit a jak to končívá...  Nedůvěra, nevraživost... tlačení na pilu to jen prohlubuje !

EHS byla rozumná výhodná varianta pro zúčastněné, hlavně pro psychiku lidí - ty národy byly suverénní a SKUTEČNĚ rovnoprávné. Výhodné zjednodušení obchodních vazeb jim pomohlo zlepšit jejich výkonnost. ALE - žili si za své, jejich dluhy byly jejich vlastním problémem, nikdo na nikoho nedoplácel !!!! A to je absolutní základ rovnoprávnosti ! "kamarádi buďme, ale dluhy si plaťme"... nebo "já pán, ty pán"... A toto v EU skončilo... navíc nedobrovolně!  Ptal se někdo lidí při přechodu k EU, jestli chtějí platit dluhy za jiné země?  Evropský systém transferových plateb JE JAKO rakovina, která musi byt odstraněna.  Evropští politici se stále zaklínají lží, že jedinou alternativou k větší Evropě je ztráta demokracie a hrozba konfliktu. Ale to federalizace je skutečná ztráta demokracie a já úplně odmítám myšlenku, že Evropané nemohou vyjít bez federálního superstátu.

Je to znovu a znovu zapřahání vozu před koně v této "touze zachránit euro". Ale zkusme se podívat, kdo nejvíc stojí o euro.... jsou to právě ty zadlužené země, které počítají s tím, že je neustále budou ostatní země na vlastní úkor zachraňovat. Vynucují tempo k integraci v EU, zachránit euro, riskují odcizení evropských občanů; je to taktika vlastní porážky   k záchraně eura, i když už většina občanů Evropy tratí  víru v EU i euro. Jednání bruselské věrchušky je nedemokratické a v podstatě násilné. Jde jim jen a jen o jejich vlastní MOC !!!

A Německo má na tom dost velkou vinu, ono chce euro hlavně proto, že mu pomáhá s exportem mimo EU. Nadělalo si ze svého okolí soubor levných subdodavatelů, takže se jeho firmám v konkurenci extrémně daří..

L. Kubeš 8.10.2012 18:45

Naprostý souhlas s autorem !!

V. Vlach 8.10.2012 10:34

Klíčová událost. V Rusku předložen zákon o podřízení centrální banky národním zájmům

a prosím na kolenou Čínu, aby zavedla už konečně měnu krytou zlatem!!!!

Š. Hašek 8.10.2012 21:25

Re: Klíčová událost. V Rusku předložen zákon o podřízení centrální banky národním zájmům

Připravme se na mezistupeň obchodu zboži za zboží. Z ruky do ruky. Europapírky budou možná hodně legrační.

J. Hejna 8.10.2012 9:28

Dobré,

jenom toho Kalouska vidím trochu jinak: vede tuto republiku "zu grunt".

J. Boleslav 8.10.2012 10:15

Re: Dobré,

Nepochybně.

T. Pansky 8.10.2012 2:12

Proc federalismus?

Nikdo nerekl, proc federalismus.  Je tu nejaky duvod???  Proc ho zminovany politik tak tlaci je zcela jasne (ale nerika se to): za nektere rozhazovacne evropske staty neschopne platit sve dluhy je treba najit idioty, kteri to zaplati.  Jen se podivejme, koho my si volime do EU - vetsina jsou socialiste.  Co potom muzeme ocekavat?  Zaroven je jasne, ze dnes platime za chyby delane napriklad pri nasem vyjednavani pro nas vstup do EU.  Jeste vam neco rika jmeno pan Telicka?  Ano, platime a budeme platit za nasi neschopnost a lenost.

K. Vážný 8.10.2012 0:48

Nesouhlas

Dane, i to samotné nařízení EK, kde už se o žárovkách mluví, bylo přijaté na základě demokraticky schváleného jednacího řádu EP. Příslušný výbor či komise hlasovaly o tom, že se tím EP vůbec nebude zabývat.

Možná je to málo, ale naše brilantně čistá parlamentní demokracie, která hlasuje téměř i o výměně žárovky, je ve své podstatě velmi málo akceschopná a navíc umožňuje poslaneckou iniciativou formou přílepků zavést hrozné věci. (To byl Paynův vtip - počet poslanců k výměně žárovky - nadpoloviční většina.) Ďábel je skryt většinou v detailech. Máme opravdu vzorovou LZP, vzorový parlamentarismus - a na co nám to bylo...

Ano, je třea bojovat za transparentnost EU, za otevřenost orgánů, za posílení EP, možná i za demokratizaci jeho jednacího řádu. Za přehlednost zákonů. Rozhodně ale nejsme o moc víc zpátky co se týče parlamentarismu, než třeba za 1. republiky (taky byla rozprava omezená a hlásili se řečníci strany pro a proti).

Ale prostě v Evropěje teď většina lidí naladěna na ekologicko-socialistický-liberalismu a prostě proto tento směr vládne. Může se ti to jako konzervativci nelíbit, ale prostě jsi v menšinové opozici.

Já mám spíš obavu, zda se UNIE dotvoří v klidu, nebo po vzoru USA se bude muset vzájemné právo států a unie vyřešit válkou. A přál bych si aby evropská federace vznikla v klidu.

J. Boleslav 8.10.2012 10:15

Re: Nesouhlas

Já si zase přeju, aby nevznikla vůbec. Ona totiž ani v reálu bez použití hrubého násilí dost dobře vzniknout nemůže. Sjednotit dobrovolně tolik tak rozdílných států s relaltivně  tak dlouhou samostatnou historií se nikdy v dějinách lidstva zatím nepodařilo a nepodaří se to ani tentokrát. Je to pouze utopie buselských sociálních inženýrů, kteří si od ní slibují udržení svých lukrativních koryt. Pro Vás utopie třeba hezká, pro jiné včetně mně značně odporná.

P. Schuster 8.10.2012 11:08

Re: Nesouhlas

Moje slovo. Pro mne bylo přijatelné Evropské hospodářské společenství (EHS), které vzniklo v roce 1958 a bylo ukončeno v roce 1993 tzv. Maastrichtskou smlouvou. Prezident Klaus měl opět pravdu, kdy označil uvedenou smlouvu za začátek konce naší suverenity.

J. Kratochvíl 8.10.2012 13:49

Re: Nesouhlas

nezáleží na tom,co si přejete, ale jaká je skutečná realita. V době vzniku a vývoje globální ekonomie a nadnárodních koncernů, by asi bylo správné, aby zde existovala nadnárodní politická síla, která by zastupovala demokratické zájmy malých států a o tom je EU a vy ani nikdo ze zdejších tzv. euroskeptiků v čele s Klausem s tím nic nenadělá. Je zajímavé, že si nedovedeme vládnout ani sami sobě bez korupce a štvaní proti sobě navzájem a chceme žvanit do vládnutí celého kontinentu a rozeštvávat celou EU.

K. Vážný 8.10.2012 20:40

Re: Nesouhlas

Přesně tak.

O. Kadlec 8.10.2012 0:27

"musíme"

je běžný politický přesvědčovací slovník. Jistěže nemusíme. Ale jestli tou cestou nepůjdeme dopadne to s Evropou špatně. Dan Drápal zas tvrdí, že půjdeme-li za touto vizí, neskončí to dobře.

Škoda že máme tak málo intelektuálů kteří by viděli jak se dobrat ke koncům dobrým.