21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

EVROPA: Angličané se vzbouřili, zvolili suverenitu a demokracii

Britský plebiscit o členství v Evropské unii překvapil. Nikdo sice nepochyboval, že bude vítězství jedné či druhé strany těsné, ale průzkumy i sázkaři naznačovali, že mají zastánci statutu quo přece jen navrch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 4.7.2016 13:04

Re: jak jinak

Tento "dlouhý pochod institucemi", v daném případě institucí, je velmi lukrativní.

Proč by si měli upírat takový blahodárný vedlejší účinek jejich disidentství?

I. Mertl 4.7.2016 12:58

Re: jak jinak

Ostatně nemají tam čeští Svobodní také jistého Macha?

M. Šejna 4.7.2016 12:38

jak jinak

eurounijní prachy nesmrdí ani ani eurofobním exotům. Takže Farage, tam bude ochotně pobírat europoslanecký plat a poslanecké euro-náhrady dál, aby pak mohl ostatním poslancům zas tvrdit, že umějí kulový.

M. Šejna 4.7.2016 12:36

uf, to musí být náročné pochopit text, že?

Takže znovu:

Britům vadí jakékoli uzavřené komunity. Takže samozřejmě nejenom ty polské. Já psal ale o tom, že například Češi, Slováci a Rusové takovéto uzavřené komunity nevytvářejí a asimilují se do anglické společnosti. Tohle ale některým místním jedincům dělá problém pochopit, že?

J. Václavíková 4.7.2016 12:15

Re: No vida,

Od toho šaška se něco takového dalo čekat!

M. Valenta 4.7.2016 11:52

Re: žádná mela uvnitř Británie nebude ...

Dobře. Napíšu tedy .. žádná selanka to nebude a co píšete dál je OK.

S. Netzer 4.7.2016 11:43

No vida,

Nigel Farage odstoupil, ale poslancem EP nadále zůstává.

Tomu říkám důsledný antievropejský postoj!

R. Langer 4.7.2016 11:40

Re: Herr Schwarz

Jasně, ostatní národnosti v Británii vůbec žádné uzavřené komunity nevytvářejí a nejvíc vadí zrovna Poláci.

Tak určitě. :-D

I. Schlägel 4.7.2016 11:35

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

Psal jsem o "štice v rybníce". Chápu, že je to pod Vaši rozlišovací schopnost. Ano, i státy drží pospolu, pokud je to pro ně oboustranně výhodné. Mocenské postoje? Jaký je prosím mocenský postoj výhodný pro členy EU vzhledem ke světové konkurenci a své vlastní konkurenceschopnosti? Já vím, ten německý. Přizvukuje Francie. Zbytek se veze, spodina (noví členové) drží hubu a krok. Není nad jednotu.

R. Langer 4.7.2016 11:30

Re: Tak

Děláte chybu. Pátá kolona totiž mele blbosti jako vždycky.

R. Langer 4.7.2016 11:29

Re: Hlavně

Pan Hamáček má evidentně ve všem jasno, číst netřeba. ;-)

J. Tachovský 4.7.2016 11:09

Re: zaplať pán bůh za mírné rozdělení?

Nejak jsem si nevsiml, ze by z NATO odesla nejaka jaderna mocnost. EU je jen takovy nadnarodni spolek kecalistu, ktery se rozpadne tak jako tak.

P. Rada 4.7.2016 10:49

Re: zaplať pán bůh za mírné rozdělení?

Píšete to asi s vírou, že u toho "mírného rozdělení" už zůstane - to ale může být zásadní omyl.

Mám dobrou dlouhodobou pamět a umím si tedy představit jak by asi vypadalo opětovné sloučení rodrobených pod Putinovu taktovku. Právě tímto směrem však učinil Brexit krůček. Sféry vlivu se totiž trochu pozměnily. S EU odchází jaderná mocnost pod zdánlivou vůlí lidu - ačkoli generálové vědí o prohře. Né nadarmo situaci Moskva tleská.

M. Šejna 4.7.2016 10:47

trolle Ladislave Nováku,

pochválil jsem článek Tomského stejně, jako vy, trolle. Takže vám položím stejnou kontrolní otázku: kolik je 1+1 ?

Ten váš trolling už je opravdu komický, když už ani nejste schopen pochopit, že tentokrát chválím Tomského podtřehy stejně jako vy.

Příště přepněte váš minimozek na obsah textu a nikoli na jméno Šejna.

Tímto diskuzi s trollem Novákem končím dle zásady "nekrmte trolly".

S. Netzer 4.7.2016 10:37

Re: paní Netzer

V tom případě se vzbouřili i Velšané a potomci přistěhovalců z bývalých kolonií a "odmítli pohodlí nevolnictví, kdy za ně, tak jako dosud za nás, rozhoduje zpupná nezvolená vrchnost, jež stále zřetelněji odstraňuje jejich práva a svobody", jak zde nedávno psal jakýsi "filosof". :-))))

P. Rada 4.7.2016 10:37

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

O EU jako o štice v rybníce hovoří mudrlant I.Sch...

Já - když už - bych spíše psal o nutnosti držet pospolu vzhedem k vývoji v okolním značně odlišném světě. To proto, že zdroje v tom pomyslném "rybníku" docházejí všem - evropanům nejrazantněji - a jen rozumnou spoluprací a redistribucí lze zmírnovat dopady.

Svět kolem se zásadně změnil ale platí v něm stále konkurenčí klima a mocenské postoje. Okolí naopak ještě má surovinové zázemí, převzalo však už technologickou taktovku a proto už konkuruje i ekonomickou vyspělostí a to při násobně vyšší lidnatosti - tedy velikosti trhu.

Můžeme se sice s EU "demokraticky" vydělit až rozdrobit - ale sotva tím získáme faktickou výhodu. Není tedy vůbec co oslavovat. Regionalizace zřejmě postupně nahradí globalizaci ale nevrátí našemu kontinentu dřívější potenciál.

Tleskat takovému vývoji v EU ale už dnes může Rusko a jeho sympatizanti.

L. Novák 4.7.2016 10:36

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

:-D

L. Novák 4.7.2016 10:34

Re: celkem trefný text pana Tomského

Šejno, kontrolní otázka: Kolik je 1 + 1? V klasické, ne Booleově algebře... :-P

L. Novák 4.7.2016 10:30

Re: Hlavně

Četl jste ten článek vůbec? 8-O

J. Chaloupka 4.7.2016 10:28

Až ateista volám: zaplať pán bůh za mírné rozdělení

státu Čechů a Slováků. Umíte si představit, jaká by tu byla mela, kdyby se to nerozdělilo?

L. Novák 4.7.2016 10:28

Re: Volný pohyb osob přeci neznamená nárok na sociální

Potíž je, že statisticky vzato je takových, co by jim bylo stydno, jen zlomek z celkové masy českého voličstva... ;-)

J. Chaloupka 4.7.2016 10:25

Volný pohyb osob přeci neznamená nárok na sociální

dávky. Znám několik i starších dvojic, kteří žijí na dávkách pohodlněji, než by bylo v jejich mateřských zemích. Tohle je třeba zrušit. Osobně by mi bylo stydno brát z toho, co člověk nevytvořil.

M. Šejna 4.7.2016 10:14

paní Netzer

ano, Angličané se vzbouřili, ale Skotové a Irové nikoli. I o tom bylo to Britské referendum. A pan Tomský to kouzlem nechtěného prezentoval u Angličnů jako "boj o nezávislost a demokracii", zatímco u Skotů a Irů, jako "odstředivý nacionalismus".

B. Hamáček 4.7.2016 10:07

Re: Tak

Tentokrát s vámi souhlasím.

B. Hamáček 4.7.2016 10:06

Hlavně

Méně informovanější , ale o to tvárnější ( hlavně díky slibu -naprosto neuskutečnitelného , že budou pečení holuby do huby létat a velmi agresivní kampani)se rozhodli pro odchod , teď jsou vyděšení , co se vlastně stalo. I Zeman vlastně zvítězil díky lži , podvodu a neskutečné aroganci ( která mu ostatně vydržela až doteď) se stal "presidentem" . Prostě levičácká lůza se snaží !

No a Tomský je nedůvěryhodný , jako každý levičák , i když nosí kravatu.

S. Netzer 4.7.2016 10:06

Tak

"Angličané se prý vzbouřili", a já troup si myslela, že hlasovali Britové.

Prý zvolili "zvolili suverenitu a demokracii", jako by tam před brexitem nebyly.

Článek je projekcí autorových zbožných přání a ztráta času.

M. Šejna 4.7.2016 9:41

Herr Schwarz

tohle zkuste povídat těm 2 milionům Poláků, kteří dnes v Británii žijí a pracují. Oni totiž vytvářejí narozdíl od Čechů a dalších slovanských národů v Británii vlastní komunity a mají tam i své vlastní polské obchody. A tohle Britům vadí víc, než nějaký naturalizovaný muslimský Pákistánec z bývalé kolonie.

Moje dcera žije v Londýně a na tenhle polský paradox mě tam vždy upozorňovala, když jsem ji byl v Londýně navštívit. A tak zatímco Češi, Slováci nebo Rusové se v Británii asimilují do anglické společnosti, Poláci zůstávají svébytnou komunitou a Angličanům to začíná vadit.

M. Šejna 4.7.2016 9:34

žádná mela uvnitř Británie nebude ...

... i když pravděpodobnost odchodu Skotů a Britů z UK se zvýšila. Jenže odchod Skotů a Britů je nejen v rozporu se zájmem celé Británie, ale je i vrozporu se zájmy EU. Kdyby EU podpořila separatismus Skotů a Irů, podpořila by i separatismus Katalánců, Valonů, rumuských a slovenských Maďarů, severních italských provincií atd...

M. Šejna 4.7.2016 9:29

celkem trefný text pana Tomského

pan Tomský to popsal celkem trefně, i když se nevyhnul nálepkování podle svých sympatií. Tomu se ale nevyhne nikdo, i kdyby se považoval za sebevíce nestranného. Mám tím na mysli Tomského hodnocení Angličanů jako těch, co brexitem "zvolili suverenitu a demokracii", zatímco hlasování Irů a Skotů označil za "nacionálně odstředivé". Tady je vidět, jak stejné zájmy národů lze různě interpretovat.

Každopádně nejtrefnější věta z celého článku je tato: "lid stal třetím zdrojem suverenity a paradoxně ti, kteří chtěli obnovit nezávislost parlamentu, nyní tak jako Brusel požadují, aby (parlament) jednal proti své vůli.". Do kamene tesat. Lépe bych to nenapsal, i když se tady o to v diskuzích snažím už několik dní.

Tenhle britský paradox opravdu stojí za povšimnutí. Britský lid rozhodl, Brusel to vzal na vědomí, a britský parlament to teď musí proti své vůli akceptovat (a nejen on - britská vláda také). No a to je přesně to, co zatím britský parlament a vláda nedělají. Najednou je na brexit času dost, oni se hádají, kdo za to může, a čas zbytečně běží. Teď ale nejde o to najít viníka výsledku referenda, teď jde o to co nejdříve uplatnít přání britských voličů.

M. Valenta 4.7.2016 9:23

Zbožná přání pana Tomského, ale nic víc.

"Necelou polovinu Severoirčanů (katolíků) přitahuje Dublin, necelou polovinu Skotů Brusel", píše pan Tomský. Já tedy všude čtu poněkud jiná čísla. A i dál už jsou to pouze dohady a přání člena IVK. Jinými slovy:" Vyvážený pohled v tom nehledej".

A to si také přeji, aby se GB nerozpadla a brexit proběhl spořádaně. Zatím to spíše vypadá na pěknou melu uvnitř Británie.