3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

EVROPA: Angličané se vzbouřili, zvolili suverenitu a demokracii

Britský plebiscit o členství v Evropské unii překvapil. Nikdo sice nepochyboval, že bude vítězství jedné či druhé strany těsné, ale průzkumy i sázkaři naznačovali, že mají zastánci statutu quo přece jen navrch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tachovský 4.7.2016 11:09

Re: zaplať pán bůh za mírné rozdělení?

Nejak jsem si nevsiml, ze by z NATO odesla nejaka jaderna mocnost. EU je jen takovy nadnarodni spolek kecalistu, ktery se rozpadne tak jako tak.

J. Chaloupka 4.7.2016 10:25

Volný pohyb osob přeci neznamená nárok na sociální

dávky. Znám několik i starších dvojic, kteří žijí na dávkách pohodlněji, než by bylo v jejich mateřských zemích. Tohle je třeba zrušit. Osobně by mi bylo stydno brát z toho, co člověk nevytvořil.

L. Novák 4.7.2016 10:28

Re: Volný pohyb osob přeci neznamená nárok na sociální

Potíž je, že statisticky vzato je takových, co by jim bylo stydno, jen zlomek z celkové masy českého voličstva... ;-)

J. Lepka 4.7.2016 13:11

Re: Volný pohyb osob přeci neznamená nárok na sociální

To není jen o dávkách. Stačí si dobře pročíst blog I. Pekárkové a dozvíte se mezi řádky informace, které nikdo oficielně neprohlásí, např. jak její přítel "K" trpělivě čekal až dostane české občanství a pak hurá do VB. A takových, co by se jinak do Británie nedostali, zřejmě bude víc, nemluvě o nájezdech nepřizpůsobivých z celé Evropy. ty skutečně láká sociální systém jak lampa noční můry.To jsou pluky nezaměstnaných a hlavně nezaměstnatelných a pomocných prací je tradičně nedostatek. No máme se na co těšit, až se tahle armáda vrátí.

B. Hamáček 4.7.2016 10:06

Hlavně

Méně informovanější , ale o to tvárnější ( hlavně díky slibu -naprosto neuskutečnitelného , že budou pečení holuby do huby létat a velmi agresivní kampani)se rozhodli pro odchod , teď jsou vyděšení , co se vlastně stalo. I Zeman vlastně zvítězil díky lži , podvodu a neskutečné aroganci ( která mu ostatně vydržela až doteď) se stal "presidentem" . Prostě levičácká lůza se snaží !

No a Tomský je nedůvěryhodný , jako každý levičák , i když nosí kravatu.

L. Novák 4.7.2016 10:30

Re: Hlavně

Četl jste ten článek vůbec? 8-O

R. Langer 4.7.2016 11:29

Re: Hlavně

Pan Hamáček má evidentně ve všem jasno, číst netřeba. ;-)

J. Kanioková 4.7.2016 19:22

:)))))))

Tomský a levičák... šmarjáááá..

S. Netzer 4.7.2016 10:06

Tak

"Angličané se prý vzbouřili", a já troup si myslela, že hlasovali Britové.

Prý zvolili "zvolili suverenitu a demokracii", jako by tam před brexitem nebyly.

Článek je projekcí autorových zbožných přání a ztráta času.

B. Hamáček 4.7.2016 10:07

Re: Tak

Tentokrát s vámi souhlasím.

R. Langer 4.7.2016 11:30

Re: Tak

Děláte chybu. Pátá kolona totiž mele blbosti jako vždycky.

L. Novák 4.7.2016 19:25

Re: Tak

Hamáček taky. Vrána k vráně... :-)

M. Šejna 4.7.2016 10:14

paní Netzer

ano, Angličané se vzbouřili, ale Skotové a Irové nikoli. I o tom bylo to Britské referendum. A pan Tomský to kouzlem nechtěného prezentoval u Angličnů jako "boj o nezávislost a demokracii", zatímco u Skotů a Irů, jako "odstředivý nacionalismus".

S. Netzer 4.7.2016 10:37

Re: paní Netzer

V tom případě se vzbouřili i Velšané a potomci přistěhovalců z bývalých kolonií a "odmítli pohodlí nevolnictví, kdy za ně, tak jako dosud za nás, rozhoduje zpupná nezvolená vrchnost, jež stále zřetelněji odstraňuje jejich práva a svobody", jak zde nedávno psal jakýsi "filosof". :-))))

M. Šejna 4.7.2016 9:29

celkem trefný text pana Tomského

pan Tomský to popsal celkem trefně, i když se nevyhnul nálepkování podle svých sympatií. Tomu se ale nevyhne nikdo, i kdyby se považoval za sebevíce nestranného. Mám tím na mysli Tomského hodnocení Angličanů jako těch, co brexitem "zvolili suverenitu a demokracii", zatímco hlasování Irů a Skotů označil za "nacionálně odstředivé". Tady je vidět, jak stejné zájmy národů lze různě interpretovat.

Každopádně nejtrefnější věta z celého článku je tato: "lid stal třetím zdrojem suverenity a paradoxně ti, kteří chtěli obnovit nezávislost parlamentu, nyní tak jako Brusel požadují, aby (parlament) jednal proti své vůli.". Do kamene tesat. Lépe bych to nenapsal, i když se tady o to v diskuzích snažím už několik dní.

Tenhle britský paradox opravdu stojí za povšimnutí. Britský lid rozhodl, Brusel to vzal na vědomí, a britský parlament to teď musí proti své vůli akceptovat (a nejen on - britská vláda také). No a to je přesně to, co zatím britský parlament a vláda nedělají. Najednou je na brexit času dost, oni se hádají, kdo za to může, a čas zbytečně běží. Teď ale nejde o to najít viníka výsledku referenda, teď jde o to co nejdříve uplatnít přání britských voličů.

L. Novák 4.7.2016 10:34

Re: celkem trefný text pana Tomského

Šejno, kontrolní otázka: Kolik je 1 + 1? V klasické, ne Booleově algebře... :-P

M. Šejna 4.7.2016 10:47

trolle Ladislave Nováku,

pochválil jsem článek Tomského stejně, jako vy, trolle. Takže vám položím stejnou kontrolní otázku: kolik je 1+1 ?

Ten váš trolling už je opravdu komický, když už ani nejste schopen pochopit, že tentokrát chválím Tomského podtřehy stejně jako vy.

Příště přepněte váš minimozek na obsah textu a nikoli na jméno Šejna.

Tímto diskuzi s trollem Novákem končím dle zásady "nekrmte trolly".

J. Lepka 4.7.2016 13:18

Re: celkem trefný text pana Tomského

Já se obávám, pane Šejno, že Brusel to nejen ještě nevzal na vědomí, ale že mu to ještě ani nedošlo o jak velký prů.er se jedná. Zatím reagují jen politici národních vlád, kteří jsou aspoň jakš takš odpovědní svým voličům, to se Bruselských (j)elit netýká, tak aspoň dělají mrtvé brouky. Pouze Juncker najednou zapomněl anglicky.

M. Valenta 4.7.2016 9:23

Zbožná přání pana Tomského, ale nic víc.

"Necelou polovinu Severoirčanů (katolíků) přitahuje Dublin, necelou polovinu Skotů Brusel", píše pan Tomský. Já tedy všude čtu poněkud jiná čísla. A i dál už jsou to pouze dohady a přání člena IVK. Jinými slovy:" Vyvážený pohled v tom nehledej".

A to si také přeji, aby se GB nerozpadla a brexit proběhl spořádaně. Zatím to spíše vypadá na pěknou melu uvnitř Británie.

M. Šejna 4.7.2016 9:34

žádná mela uvnitř Británie nebude ...

... i když pravděpodobnost odchodu Skotů a Britů z UK se zvýšila. Jenže odchod Skotů a Britů je nejen v rozporu se zájmem celé Británie, ale je i vrozporu se zájmy EU. Kdyby EU podpořila separatismus Skotů a Irů, podpořila by i separatismus Katalánců, Valonů, rumuských a slovenských Maďarů, severních italských provincií atd...

M. Valenta 4.7.2016 11:52

Re: žádná mela uvnitř Británie nebude ...

Dobře. Napíšu tedy .. žádná selanka to nebude a co píšete dál je OK.

P. Vinš 4.7.2016 9:19

Poněkud se zapomíná,

jak hodně se EU v posledních 10ti letech změnila. Původní myšlenka, spolupráce evropských zemí a sblížení evropských národů, se zvrtla do direktivně a byrokraticky spravovaného molocha. Došlo odtržení správců EU od reality, tato skupina propadla vidině vlastní neomylnosti a přesvědčení ,že každý jejích počin je dobro pro všechny. Místo to ho se EU mění v jakousi soft verzi Hitlerovi Třetí říše. Už se objevují, zatím jen verbálně, snahy utužit zbytek EU. To půjde vzhledem, k názorové rozdílnosti 27 zemí, jen formou přímého nebo nepřímého násilí. Tím je myšlena, cenzura, dehonestace oponentů a zákony trestající ty, kteří budou příliš angažovat proti ideologii EU. V něčem takovém by Velká Británie nikdy nemohla existovat, vždy si šla svoji cestou, nikdy nebyla okupována cizí mocností a bude to tak i nyní.

P. Rada 4.7.2016 7:30

Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

Něco na té "vzpouře" je. Právě to, že Tomský dál píše hlavně o demokracii a svobodě ... mi připomíná jiné vzpoury - třeba Francouzkou revoluci.... kde to ale bylo i o krvi... ač se traduje hlavně ta demokracie a svoboda a která vypukla po letech neúrody.

"Neúroda" ale předcházela a dál dnes příznačně hrozí i bývalé světové koloniální mocnosti Anglii, průmyslové kolébce. Tu rozhýbali suroviny s celého světa do anomálního rozmachu po kterém dnes naopak hrozí další hospodářský propad (celosvětově - nejen Anglii). Hrozí ji navíc i odtržení Skotska a Irska - a to vše nejsou hrozby zanedbatelné. Období kdy Anglie rostla na vlně globalizace prostě zkončilo a trendy s tím spojené se mění. Autor je ale kdo ví proč vůbec nereflektuje. To vypovídá o tendenčnosti jeho úvah.

Možná by Tomský a všichni kdo o Brexitu s nadšením píší rádi viděli podobnou "vzpouru" i v českém dolíku ... a snili o připojení k něčemu podstatně stabilnějšímu, kde by "vzpoura" zas na "věčné časy" ve velkém "Svazu" nehrozila. K něčemu takovému je ale potřebný ekonomický růst a od něj odvozená centrální moc. Jinak spíše hrozí další rozpady navozující stagnaci až urychlující ekonomickou recesi.

I. Schlägel 4.7.2016 8:34

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

..."Období kdy Anglie rostla na vlně globalizace prostě zkončilo"... Ano, skončilo, nejen pro Anglii, mudrlante. A uvidíme, jak si s tímto obdobím poradí "štika v rybníce" se značkou EU.

P. Rada 4.7.2016 10:37

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

O EU jako o štice v rybníce hovoří mudrlant I.Sch...

Já - když už - bych spíše psal o nutnosti držet pospolu vzhedem k vývoji v okolním značně odlišném světě. To proto, že zdroje v tom pomyslném "rybníku" docházejí všem - evropanům nejrazantněji - a jen rozumnou spoluprací a redistribucí lze zmírnovat dopady.

Svět kolem se zásadně změnil ale platí v něm stále konkurenčí klima a mocenské postoje. Okolí naopak ještě má surovinové zázemí, převzalo však už technologickou taktovku a proto už konkuruje i ekonomickou vyspělostí a to při násobně vyšší lidnatosti - tedy velikosti trhu.

Můžeme se sice s EU "demokraticky" vydělit až rozdrobit - ale sotva tím získáme faktickou výhodu. Není tedy vůbec co oslavovat. Regionalizace zřejmě postupně nahradí globalizaci ale nevrátí našemu kontinentu dřívější potenciál.

Tleskat takovému vývoji v EU ale už dnes může Rusko a jeho sympatizanti.

I. Schlägel 4.7.2016 11:35

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

Psal jsem o "štice v rybníce". Chápu, že je to pod Vaši rozlišovací schopnost. Ano, i státy drží pospolu, pokud je to pro ně oboustranně výhodné. Mocenské postoje? Jaký je prosím mocenský postoj výhodný pro členy EU vzhledem ke světové konkurenci a své vlastní konkurenceschopnosti? Já vím, ten německý. Přizvukuje Francie. Zbytek se veze, spodina (noví členové) drží hubu a krok. Není nad jednotu.

Z. Lapil 5.7.2016 17:20

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

Rozumné spolupráce a redistribuce nejlépe dosáhnete svobodným trhem (na zdroj dosáhne ten, kdo ho nejvíc potřebuje a nejlépe využije, čili ten, kdo za něj jeho majiteli nejvíc zaplatí). EU se svými direktivami a předpisy a regulacemi a dotacemi od volného trhu vzdálila natolik, že snad už ani neví, co to je a že to funguje.

Tudíž: chceme-li rozumně spolupracovat s okolím a redistribuovat zdroje, nemůžeme být v (současné) EU.

M. Prokop 4.7.2016 8:47

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

Prostě jste pana Tomského nepochopil.

Celkem očekávaně.

L. Novák 4.7.2016 10:36

Re: Angličaní se vzbouřili - ale co dál?

:-D

Z. Švrček 4.7.2016 7:01

Fajn, Britové to vzali zpět do svých rukou

ale co my tady dál? Bude se teď pořád řešit Brexit, budou summity, jednání, smlouvání, pomlouvání, msty, vydírání, odplaty a podobně. Meziotím budou přicházet další muslimové, Řekům se pomůže, ale za pár měsíců budou znovu před krachem, přetlak volných nekrytých peněz bude příčinou další krize, prostě budou se dít věci a EU je bude (ne)řešit díl pořád stejným stylem. Sobotka bude dál žvanit o Euru, o tom, jak je nám v EU dobře, parta eurohujerů, neziskovek a vůbec všech, co sají z veřejných peněz bude dál rabovat dotační prachy a ty co zbudou se vyplýtvají na kdovíco. Vše proto, že ta parta panáků, co si říká vedení, vláda, komise... se prostě nic nového nenaučila a nic starého nezapomněla. Fuj!