4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Agonie horší rozpadu

Odevšad slyšet zoufalé výkřiky budovatelů nové Evropy. "Nemylme se," křičí teď hystericky za všechny Joschka Fischer, bývalý zelený ministr Německa, "jestli euro padne, padne i Unie a bude taková globální krize, jakou svět nezažil." …"Německo přilévá olej do ohně finanční krize… existenciální krize Evropy."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 7.6.2012 19:51

Víte pane Tomský, já to vidím asi tak:

čím déle se bude silou mocí držet eurozona v té podobě a velikosti, jako je dnes, tím větší problémy - ekonomické a politické - pak budou dopadat na jednotlivé státy. A elend plodí jen další elend - ať to bylo 1917 Rusko, nebo 1933 Německo. Můžeme se dožít lecčeho.

M. Martinovská 7.6.2012 18:32

To je sice hezký,

ale on pan Tomský

neumí moc česky.

J. Kanioková 7.6.2012 18:19

DĚKUJI těm, co hlasovali proti ESM - budu si je všechny dobře pamatovat -

PROTI... ODS - Šeich, Fiala, Rádl, Šťastný...... VV -Babák, Kádner, Štětina, Dobeš, Klasnová, Drastichová, J. Novotný st., Chaloupka, Petráň, John, Skokan...... KSČM - Grospič.......Nezařazení - Bárta, Doktor

ZDTŽELI SE.... ČSSD - Koskuba, J. Vandas, Seďa...... ODS - Černochová, Weberová....... Nezařazení - Škárka, Kočí.......KSČM - 24.

NEPŘIHLÁŠENI (celkem netuším, co to přesně vyjadřuje, ale každopádně to nebylo ANO) - ČSSD - Hašek, Babor, Dolejš R....... ODS - Plachý, Vodrážka, Florián, Sivera......KSČM - Dolejš .

A je z toho skvěle vidět největší eurohujery - TOP, všichni ANO !

B. Rybák 8.6.2012 17:14

Re: DĚKUJI těm, co hlasovali proti ESM - budu si je všechny dobře pamatovat -

Já taky.

J. Kanioková 7.6.2012 13:55

Merkelová chce politickou unii, připustila variantu dvourychlostní Evropy

„Nepotřebujeme pouze měnovou unii, ale také takzvanou fiskální unii, více společnou rozpočtovou politiku,“ prohlásila kancléřka. Následně zdůraznila, že je nezbytná i politická unie: „To znamená, že v budoucnu krok po kroku musíme přepustit víc pravomocí Evropě a nechat Evropě větší možnost dohledu“.http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/269790-merkelova-chce-politickou-unii-pripustila-variantu-dvourychlostni-evropy.html?ref=zpravy-dne

Cílem je kosmopolitismus založený na jedné společné identitě, za KAŽDOU CENU, třeba i přes mrtvoly...! Ať to stojí, co to stojí!

A k ESM - jde o změnu smlouvy, kterou se předávají kompetence české republiky mezinárodní organizaci.

Tedy o ZMĚNU LS, kterou se umožňuje skupině zemí, členů eurozony něco, co doposud Lisabonská smlouva výslovně zakazovala!

Tedy má pravdu premier v tom, že vlastně povoluje registrované partnerství a nezavazuje nás takové partnerství uzavřít. Jenže, a to vynechal, my jsme toto partnerství už PŘISLÍBILI ZÁVAZNĚ PŘIJMOUT, dokonce referendem. Akorát tehdy nikdo neřekl hlasujícím o vstupu do EU, o orientaci ostatních členů tohoto partnerství. Takže o našem vstupu do eurozony rozhodne komunita na návrh Evr. komise, ANIŽ to s námi musí jen konzultovat. Pak s náma domluví JEN technikálie a ne to, jestli JO nebo NE. To už je rozhodnuté. (!!!) Je to jako sportovní utkání, v jehož průběhu se MĚNÍ PRAVIDLA, a to podstatně !

P. Čech 7.6.2012 17:33

Re: Merkelová chce politickou unii, připustila variantu dvourychlostní Evropy

"Musíme připustit víc pravomocí Evropě".... Typicky německý přístup.Paní Merkelová jaksi nechápe, že již nežijeme pod knutou komunistické strany. Tehdy jsme "museli".Byl bych i ochoten oněch více pravomocí Evropě připustit, ale jen a pouze za jednoho předpokladu. Naprosté rovnosti jednotlivých států.  Každý stát by měl v unijních orgánech zastoupení jedním člověkem a to zcela nezávisle na tom jak je geograficky velký, či kolik má obyvatel.  To, co si kancléřka (ale i bývalý francouzský prezident) představují není nic jiného než touha Německa a Francie nabýt ztracené velmocenské postavení v Evropě, které ztratily po válce.Není to nic nového. Germáni a Frankové vždy chtěli vládnout ostatním a dost dlouho se jim to dařilo. Teď však své dominantní postavení ztratili a chtějí je pod rouškou EU získat zpět. To je také jeden z mnoha důvodů, proč je EU v současné podobě života neschopná.

J. Kanioková 7.6.2012 17:41

Ano,

a je to jak predikoval jeden známý, fyzik, tady na NP v diskuzi už v r. 2005 - 9.4.05 (EUstava, překlad z češtiny do češtiny)

Dnes pod názvem - EUstava nově zvaná "Reformní smlouva"

http://sumavak.bloguje.cz/data/eustava-reform.htm

P. Čech 7.6.2012 17:40

Re: Merkelová chce politickou unii, připustila variantu dvourychlostní Evropy

Ano, v referendu jsme se vyjadřovali ke vstupu do EU. Ovšem pozor! Tehdy byla EU něco zcela jiného, než dnes. Nebyla Lisabonská smlouva ani ESM. To jsou tak zásadní dokumenty, ke kterým mělo být vypsáno nové referendum. To ovšem naši "demokratičtí" politici nedovolili. To by tak bylo, aby se nějací plebs (rozuměj občané) vyjadřovali k věcem po kterých jim nic není, přesto, že se jich přímo týkají !!! Naši politici a politické strany totiž vůbec netuší, co to je demokracie, pouze jí mají plnou hubu. Demokracii vidí v ničím neomezené moci (diktatuře) politických stran a jejich politiků. A o tom to je.

P. Moravčík 7.6.2012 11:12

Jednému nerozumiem..

Už som sa párkrát stretol s názorom, že za krízou Grécka je euro, a teraz je to tu zase. Nechápem - keď zabudnem za sebou zatvoriť dvere bytu, niekto to využije a okradne ma, som na vine ja, že dotyčný je zlodej? Áno, dal som mu nechtiac možnosť stať sa zlodejom, ale to rozhodnutie kradnúť ostáva jeho rozhodnutím. Nech je euro akokoľvek chybný projekt, pochybujem, že nútilo Grékov vyplácať príplatky úradníkom za prenášanie spisov z poschodia na poschodie, vyplácať renty starodievockým dcéram generálov, dvaapoltisícový plat vrátnikovi na ministerstve, atď, atď. Je to o v prvom rade o nezodpovednosti štátov, až potom o blbosti politikov eurozóny, ktorí nie sú schopní svoje konanie domýšľať do dôsledkov. Zapriahame kone pred voz.

J. Heincl 7.6.2012 12:33

Re: Jednému nerozumiem..

Nenutilo, umožňovalo. Samozřejmě není vinno jen €, svůj podíl má také dotační politika EU. Euro je ale vinno tím, že banky půjčovaly Řecku na nízký úrok stejně jako ekonomicky daleko výkonnějším státům. Euro skrývá rozdíl ve výkonnosti ekonomik členských států EU.

P. Moravčík 7.6.2012 20:05

Re: Jednému nerozumiem..

Áno, súhlasím. Chcel som len podotknúť, že prvoradé je v tomto prípade chovanie vlád v Grécku. Malo by však byť možné nastaviť pravidlá čerpania úverov tak, aby sa to nestalo. Ak na Slovensku môžu existovať regióny s tak rozdielnou ekonomickou výkonnosťou ako napríklad Kráľovský Chlmec a Bratislava v rámci jedného národného rozpočtu, malo by to ísť ustrážiť aj v eurozóne. Vždy som myslel, že banky majú predstavu o výkonnosti a výnosoch jednotlivých ekonomík, aby dokázali stanoviť riziko pôžičky a zodpovedajúci úrok. No a potom by si Gréci museli rozmyslieť, či si budú požičiavať s takým rizikom, alebo sa chytia za nos.

Ale ja som ekonomický laik, a je možné, že mi pani Kanioková nadá, že propagujem nejakú fiškálnu úniu:-))

J. Heincl 7.6.2012 20:42

Re: Jednému nerozumiem..

Myslím pane Moravčíku, že máte příliš vysoké mínění o úrovni bankéřů. Několik jich dobře znám z praktického života v okresním městě vč. ředitelů poboček a dovolím si s plnou odpovědností prohlásit, že jejich odborná úroveň je většinou tragická. Jejich vrcholní šéfové nebudou o moc lepší. Platí totiž, jaký šéf, takový podřízený. Podívejte se třeba na bývalého vrcholného světového bankéře Strauss-Kahna. Současný ředitel světové banky Jim Yong Kim není ekonom, ale původním povoláním lékař. Zkrátka škoda mluvit.

P. Moravčík 7.6.2012 22:12

Re: Jednému nerozumiem..

 A ja som mal výčitky, že nešetrím v banke na staré kolená, ale 80%  mojich ušetrených peňazí miniem na cestovanie. Musím ale uznať, že na tom, čo píšete niečo bude. Keď sa dívam na diskusie analytikov rôznych bánk a finančných poradenských skupín na TA3, líšia sa niekedy ich závery až tragicky. Asi to bude v tom, že predpovedať vývoj v tak nelogickom, nestabilnom a na emóciách investorov založenom odvetví sa dá tak z krištáľovej gule. Ani neviem, či máme právo príkro ich odsúdiť (aj keď ich odmeny sú vzhľadom na ich výkony naozaj škandalózne). Ale z toho čo viem, nie sú všetci takí nemožní, napríklad šéfovia FED-u sú až moc šikovní - pre seba samozrejme.

J. Kanioková 7.6.2012 13:40

Ekonomika suverénního státu má možnost ovlivňovat korigovat výkyvy svého finančniho stavu -

plovoucím kurzem. Což je výhodná a dost důležitá obrana !

Jenže jednotná měna toto NEUMOŽŇUJE, a to je moc špatně!

J. Boleslav 7.6.2012 10:46

Velmi pěkný článek, naprostý souhlas

F. Pavlis 7.6.2012 9:00

Pane Tomský,

jeden ze semitských jazyků považuje SLOVO současně za ČIN. Jindy je slovo jen prázdným ozvukem rány na buben. Potíž je v tom, že se někdy těžko rozlišuje ono činění od bubnování. Limitujícím faktorem každého systému je nejslabší článek. Vy to víte.  Ale kolik takových  SLABIN má Evropa, to  neumím odhadnout. Také nevím, zda budoucnost je možností nebo nutností. Některé katastrofy jsou totální. I filosofie to ví a ekonomika také. Patrně jen víra, která je nadějných věcí substancí, nám nedovoluje resignovat...Ale budeme-li i po ... nevím. Myslívám na Palackého, a zdá se, že to budování nového  "RAKOUSKA"  nějak očividně drhne.

P. Rada 7.6.2012 10:55

Re: Pane Tomský,

S naprostou většinou toho co jste napsal souhlasím jen ten příměr k novému Rakousku mi nesedí.

Se svým postojem k rozvoji má totiž velký problém naprostá většina dnešního světa. Ten svět technologicky pokročilejší je v technologické pasti pro přecenování možností takovéto vývojové cesty a ten rozvíjející se podle vzoru rozvinutého nemá s hlediska historie zdaleka vyhráno.

Obecný fakt integrace evropských nárůdků v něco konkurence schopnějšího se s tohoto úhlu jeví nutností. Jinou věcí je forma integrace, vazeb uvnitř....

Rozpory vedou do krizí pravidelně a jeli druh homo opravdu prozíravý pak by tyto krize mohl překonat bez excesů a transformovat se do úspěšnější podoby ve které půjde víc o rozvoj osobnostní - tedy intenzivní - než dosud, kdy měřítkem úspěchu je především HDP - tedy moc a konzum, kterým se lidé mezi sebou dosud převážně poměřují.

J. Schwarz 7.6.2012 21:50

Re: Pane Tomský,

milý pane Rado, kdybyste si vy a vám podobní dokázali stát za svými tvrzeními a "z hub do rukou je vraziti ráčili" byl by problém již minulostí. Vždyť  žádnému z "alternativců" a "ekologů"  nic nebrání odmítnout moc i konzum  a  věnovat se rozvoji osobnosti. Jenže  vy nejste jiní - vy jste jen neúspěšní. A proto se snažíte dostat ke kýženému konzumu a moci oklikou - přes žvásty a vydírání, což je pracovní metody levice všude na světě! Prostě těm schopnějším naznačit - vidíte ty nasrané davy tady? A záleží jen na nás, jestli se uklidní nebo budou ještě nasranější! Tak koukejte klopit, neboť civilizace a vaše právo na "klid na práci" není přírodní danností! Tou je naopak  boj a právo silnějšího a pokud "Lid" nedostane svoje hračky, nemá důvod ctít nějaká práva, majetek... vždyť se nemusíte poměřovat nějakým hdp. Ale pak presvědčete ostatní, aby spokojeně hryzali cibuli na své zahrádce a nevztekali se, že nemají k dispozici veškeren dnes v Evropě obvyklý komfort.

P. Čech 7.6.2012 8:31

Pouhá úvaha.

Stále se nějak zapomíná na obecně známou skutečnost, že nikde a nic nemůže růst donekonečna. Že limity jakéhokoliv růstu jsou dány nikoliv uměle, i to lze připustit, ale přirozeně. Podle mého názoru je hrubým omylem stavění existence systému na stálém růstu zejména HDP. Stejně je tomu u stálého růstu počtu úředníků v jednotlivých státech. Tam, kde se počet úředníků blíží k limitě, není pro tyto úředníky (a politiky) jiné cesty, než vytvořit nový útvar, kde by se mohli uchytit. To je jeden z důvodů tvorby EU současného typu. Vysloužilí politici, kteří povětšinou doma škodili jsou za tyto "zásluhy" umísťováni do funkcí v EU jako její úředníci. A škodí dále. Nastane-li stav, kdy EU bude již úředníků plná, bude vytvořen nový umělý útvar, kde by se mohli uchytit. Světová unie. Ale i ta bude mít svou limitu. Pokud lidé nedospějí k poznání, že většinu problémů mají na svědomí úředníci a to zcela jedno jakého typu, nastane při dosažení oné limity zmar a konec. Málokdo si dnes hodlá uvědomit, že tomuto trendu vydatně přispívají všelijaké politické ideologie různého typu a rozsahu. Ale ono všechno souvisí se vším.

J. Šrámek 7.6.2012 8:24

Co je dobré pro 5 členů jednoho spolku,

nemusí už být dobré pro 25!Protože každý má jiný způsob stylu práce,daný zpravidla geografickou polohou.V Německu,u nás a jinde se třeba pracuje v třísměném provozu.Dokážete si představit,že by takto pracovali v jihoevropských státech?Že by Ital,Řek,Španěl šli od 18 do 6 soustružit?Nebo od 12 do 15 nedrželi siestu a normálně pracovali?U nás vám málem nedovolí ani těch 30 minut na oběd!A to ještě hlídají málem se stopkami v ruce.Za to ovšem máme trojnásobně nižší platy.Což nevidí ani odboroví bossové.Takže je zcela zřejmé,kdo na koho pracuje.Tak to vidí bohužel jen ti,co hodnoty vytvářejí,nikoliv ti,co je rozdělují.

J. Kočí 7.6.2012 8:16

Nedá mi to

Velmi hluboce nesouhlasím. Článek pokládám za nejhorší příklad primitivního čecháčkovství. Myslíte si, že všechny státy USA jsou v pořádku? Možná ano, ale před 150ti lety tam byla občanská válka. A víte proč? Aby se udržela jednota USA. A proč je důležitá jednota? Obávám se, že až sem autor nikdy myšlenkově nedošel. Pravidla se dají měnit, chybující státy se dají napravi, ale spojit rozdělený kontinent je strašně těžké a vlastně by se zničily všechny ty roky práce na sjednocování. Proto jsou tyto názory zcela mimo mísu a deklasují jejich hlasatele do role venkovských dementů.

J. Jonášek 7.6.2012 8:55

Re: Nedá mi to

Pěkně jste se pojmenoval jako "venkovský dement"!

Nebo si myslíte, že Evropa je nyní, více než kdy jindy, spojený kontinent? Je až moc rozdělená (snad více než kdy v nedávné historii), bez ohledu na to, co její samozvaní "vůdci" s prominutím žvaní.

"roky práce na sjednocování" - spousta lidí na tom pracovala, ale jaký je výsledek? Žádný, jen větší rozdělení, nevraživost, nenávist atd. Ono jedna věc je pracovat, a druhá vytvářet hodnoty a něco užitečného. Za socialismu (myslím ten sovětský, který byl i u nás), spoustu lidí také pracovalo, ale přitom nic nedělali a nic nevytvářeli. A tak je tomu i za dnešního, evropského socialismu.

R. Jonák 7.6.2012 8:59

Re: Nedá mi to

Jak někdo použije termín: čecháčkovství, tak je pro mně automaticky dement a nejen venkovský. Ovšem i ty ostatní argumenty jsou na stejné úrovni.

J. Hejna 7.6.2012 9:03

Re: Nedá mi to

Ano, jste k politování.

F. Pavlis 7.6.2012 9:07

Re: Nedá mi to

I oponetní názor má být slyšen. Snad jen ty argumenty by měly být vyvážené a jiné zpochybnitelné až po velmi úsilovné práci hlavou... Mísa bývá pro jiné přiležitosti. Škoda.

J. Heincl 7.6.2012 12:41

Re: Nedá mi to

Výsledkem roků práce na sjednocování rozděleného kontinentu je obrovské a stále rostoucí zadlužení. Všimněte si, že již delší dobu prakticky neexistují zprávy o EU, aniž by byla použita slova jako krize, zadlužení, bankrot a pod. Jediné "positivní" zprávy přicházejí ze summitů EU, kde jsou slavnostně přijata opatření pro konečné potření krize a nastartování ekonomického růstu, aby o několik týdnů či měsíců později další summit projednával ještě horší situaci než ten předchozí. To že "geniální" EU politici jako Barroso, van Rompuy a další místo výrazu problém používají slovo výzva, tak to existující problémy opravdu nevyřeší.

J. Kanioková 7.6.2012 17:10

Přesně !

V. Vlach 7.6.2012 14:12

Re: Nedá mi to

Jste obžalován z naprosté idiocie.Odstěhujte se na čas do USA a studujte tam demokracii a právo.Bude zázrak jestli Vás nenajdou do půl roku s vyhřezlými střevy!

J. Cervenka 7.6.2012 7:43

kultura

moc hezky Tomsky to napsal. Je treba myslet, a mnozi, i ekonomove, nyni veri, ze ekonomie je vysledkem zivotniho stylu=kultury evropskych narodu. Tedy podvodnici v Recku a jini v "olive belt" versus na pr. Skandinavie, Nemecko i Bohemia nemohou zit na stejne zivotni urovni. Tedy rozdeleni Evropy (ke kteremu opet dojde, doufejme) by mel byt prirozeny vysledek nynejsiho blbnuti. Sporrtu zdar. Jarda

I. Schlägel 7.6.2012 7:32

Nu,

ptám se, proč je realita poměrně snadno čitelná pro běžné, ideologií nezatížené občany s vědomostmi lehce podprůměrného ekonoma a naopak, proč dobře realitu nečtou politikové, kteří to mají v popisu práce a jsou za to placeni. Není v tom nějaká systémová chyba?