3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

EVROPA: A dost!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 3.11.2008 11:52

Re: Souhlas.

A toho se obávám - euronihilisté (houby "skeptici") budou využívat všech výhod členství v EU, okopávat EU kotníky, zviditelňovat se "euroskepticismem" a rozkládat EU zevnitř. A ve chvíli, kdy dojde na sklizeň jejich skutků to hodí na EU, jak je neschopná, nejednotná, prostě k ničemu - a jak to oni říkali.

Neviděli jsme už náznaky, když byly omezeny dodávky ropy Družbou (a oni, neb euroskeptici jsou obvykle zároveň radarčíci, to dávali do souvislosti s vládním podpisem smlouvy s USA) - nevykřikovali náhodou, že TEĎ by nám EU měla pomoct na ty Rusy zatlačit? A proč by to dělala, ptám se?

libero 3.11.2008 11:50

Re: Prosím odpůrce integrující se EU

Dobrá, začněte třeba porovnáním Lisabonské smlouvy (oné prekabátěné ústavy) a ústavy USA.

Za sebe říkám, že text ala ústava USA beru. Tu šílenost EU ani náhodou.

pirat 3.11.2008 11:48

Švýcarsko

1) pokud vím kantony mají více vlatní autonomie než bude mít ČR v EU po případném přijetí Mastrichtu nebo podobné "ústavy EU"

2) srovnávat kanton s jeho počtem obyvatel a státy EU je jako srovnávat radnici v Horní dolní, kde se všichni znají a radnici v Praze

3) kantony na rozdíl od státu EU mají podobné geografické podmínky (a v EU budou například Holanďané a Dánové kecat do záležitostí našich hor a my se Slováky do jejich rybolovu... atd.)

4) kantony už nějaké století kooperují v jednom státě (nezapomínejte na základní definici státu : "stát je monopol na násilí na určitém území" co je schopna EU bez armád a policie členských států EU posuďte sám)...

(na víc odstavců nezbylo místo) - že právě to vaše Švýcarsko se do EU nehrne a nijak jin to nevidí - asi vidí ty odlišnosti ;-P

libero 3.11.2008 11:48

"Ukazuje se, že mýtus o „společných evropských hodnotách“ je buďto úplně prázdný, nebo alespoň značně užší, než jej politici chtiví evropské federace malují."

To je pouze zástěrka k prosazení kdejaké regulační lumpárny.

Nebo možná mají něco takového komisaři a ouřednictvo z Brusele, společnou touhu po pohodlném dobře placeném životě.

EW 3.11.2008 11:46

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

No - diversita...jak a ktera. Pokud jde o podporu evropskych etnik a narodu, ktere zde maji sva uzemi, historii a tradice, proc ne. Ale "odnarodnovaci" pristup USA k pristehovalcum povazuji za zcela spravny a je skoda, ze se na nem od let sedesatych prestalo trvat. A ze Evropa netrva hrubym natlakem na prizpusobeni pristehovalcu mistnim zvyklostem, to je taky tragedie.

vita 3.11.2008 11:46

Re: Rzecz Pospolita Polska

Blbost - Rzecz pospolita zanikla, protože se nedokázala sjednotit vůbec na ničem. Byl to pozůstatek stavovského zřízení, se kterým v Království českém a Markrabství moravském zatočil nejdřív Ferdinand I. a potom Ferdinand II. Ústavu r. 1791 nepřijala polská šlechta, která sama požádala Rusko o pomoc proti "jakobínům". Halt cizí absolutista byl přijatelnější než vlastní lid.

Nemluvě o tom, že to už Polsko děleno bylo.

M. Zima 3.11.2008 11:36

I levicový tisk může mít částečně pravdu:)

Já jsem některé aspekty shrnul do http://pokus.bigbloger.lidovky.cz/c/53626/Krize-financi-nebo-ducha-Aneb-o-skutecnem-nebezpeci.html  kde tvrdím, že i přes velký rozsah by machinace kolem prkenných ami-haciend na takový desastr nestačily. Jak to chodí se ukázalo např. minulý týden, když se VW stal nejdražším koncernem světa. Předpokládám, že průběh akce znáte, je předmětem vyšetřování. A to celé se odehrálo v Londýně, v Německu a Francii to je nerealisovatelné. Aby to znemožnili i v Londýně a USA, požadovalo Německo a Francie při posledních G7, G8 (tam s Ruskem), zařadit hedge fondy a oazy na první pořad jednání. Na to nepřistoupili Amis a Tomis, kdyby totiž v Anglii zatrhli šmeliny s hedge fondy atd., zhroutil by se jejich tzv. finanční průmysl , který zavedla Thatcher jako modernisaci, transformaci průmyslu na služby a dnes by se jim čtvrtina hospodářského sektoru rázem zhroutila.

vita 3.11.2008 11:35

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

Ba právě naopak - EU podporuje diversitu a tím je mi mnohem sympatičtější, než USA, které "hrubým existencionálním nátlakem" nutily přistěhovalce k odnárodnění. Takže kdybych měl přispívat nečesky, vybral bych si nejspíš faerštinu, jazyk, který se díky EU dočkal národního obrození.

A už vůbec nevidím násilí jako nutný předpoklad vzniku států. K jejich udržení občas nutné je - ale to záleží na sousedech.

qwert 3.11.2008 11:33

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

jistě, mohl bych to přeložit do angličty, ale obávám se, že bych některé obraty nepřeložil přesně, čehož by se hnde chytili místní hnidopichové, takže na to kašlu.

Paja 3.11.2008 11:32

Re: Souhlas.

tak pro to něco udělejte, zdá se že "euroskeptická" ODS to neudělá, a propos jejích 80% voličů je výrazně pro-evropských a pro-integračních. Od ČSSD, KDU-ČSL a Zelených už protievropské kroky vůbec nemůžete čekat tak Vám holt nezbývá než si založit vlastní stranu  zvítězit ve volbách:-)

Pokud se tak stane můžete si "své" Česko znovu oplotit a libovat si jak je Česko pupkem světa. Do té doby holt všichni euroskeptici budou muset akceptovat výsledky referenda o přístupu k Unii.

qwert 3.11.2008 11:30

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

požadavek jazykové jednotnosti je prospěšný, nikoli všek nezbytný, jak můžeme vidět na příkladu Švýcarska. Dobrá modifikuji a rozšíruje původní dotaz a výzvu, kterou jste ve své odpovědi ignoroval s poukazem na nemožnost srovnání, a doplňuji, proveďte srovnání modelu budoucí EU se stávajícím kantonálním uspořádáním Švýrarska.

Milan 3.11.2008 11:24

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

USA vznikly odtržením anglických kolonií od metropole. Tyto kolonie změné ve stát dále dobývaly území, které nebylo ovládáno žádnou státně organizovanou mocí, a začleňovaly je do svého státu ve formě federálních států. Růst obyvatelstva sice nebyl řešen jen z vlastních anglických zdrojů, ale přistěhovalci z jiných než anglofonních oblastí byli hrubým existencionálním nátlakem donuceni k přijetí anglického jazyka a nově vznikající anglofonní americké kultury.

V Evropě však není žádné takovéto volné území nikoho, které by mohlo být obsazeno, ale je rozdělena mezi velmi odlišné národy s odlišnými kulturami a inkompatibilními jazyky a s historickou státností.

Jestli například Vy berete myšlenku federální EU za svou, přestaňte sem přispívat česky, ale zvolte si nějaký dominantní EU jazyk, nejlépe angličtinu. Přestaňte komunikovat česky a tím nejlépe prospějete svému cíli: federálisované EU. My ostatní se ale nadále budeme bavit česky...

Milan 3.11.2008 11:17

Rzecz Pospolita Polska

zanikla ne pro právo veta, ale pro nenávist absolutistických monarchií demokratické Polsko obklopující. V okamžiku, kdy si Rzecz Pospolita zavedla ústavu po americkém vzoru s plným uplatněním principů dělby moci dle pana de Montesquieu, absolutičtí panovníci Pruska, Ruska a Rakouska se na ni vrhli a dali si ji k snídani, obědu a večeři. 

Nebezpečí vzoru svobody bylo důvodem zničení Polska, nikoli nedostatky polského parlamentarismu.

Farniente 3.11.2008 11:15

Re: Ale neutekla

Pane Zimo, patrně si vůbec neuvědomujete, že i tradičně levicový americký tisk (v tamním kontextu) přiznal, že hypoteční krizi nastartoval program sociálních hypoték prezidenta Clintona, který znamenal explozi tzv. Ninja úvěrů prostřednictvím státních agentur. Bankéři se potom zachovali pragmaticky: skupovali navazující dluhopisy s předpokladem, že když to stát  "nařídil", tak to taky garantuje a zaplatí. Takže regulace by měla začínat heslem "stát ruce pryč od finančních trhů" a teprve potom by se mohlo na základě analýz začít uvažovat o úpravě, zpřesnění, případně doplnění pravidel.

vita 3.11.2008 11:13

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

Warum?

vita 3.11.2008 11:13

Re: No tak z té EU vystupme!

Do kterých? Psal jsem o věcech a zájmech unijního rozměru - tedy třeba jak řešit finanční problémy na úrovni EU nebo kam a za jakých podmínek investovat peníze přijaté od EU. Jak řešit energetickou (ne)závislost.

Dost dobře vám nerozumím.

Milan 3.11.2008 11:13

Souhlas.

Jsem pro okamžité vystoupení.

Hlasoval jsem proti vstupu a jsem pro okamžité vystoupení.

Harpyje 3.11.2008 11:12

Re: Jděte k čertu se svobodným trhem / demokracie a pohled do historie

Divím se, že nejdete ještě dál zpátky do historie. Navrhovala bych vymření Přemyslovců po meči. Jinak, my Češi jsme, jak známo, byly vždycky oběti. :-/RvRv

Milan 3.11.2008 11:11

USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

Srovnávat USA a EU je naprosto absurdní a nesmyslné. 

Milan 3.11.2008 11:10

Vidlička v levé a nůž v pravé ruce.

To je taky evropská záležitost. Američani například drží vidličku v pravé ruce a nůž při jídle odkládají, příborem po evropském stylu řada z nich vůbec jíst neumí. A na východě a jihovýchodě se zase jí hůlkami... v Indii rukama...

A náramkové hodinky nosíme na levé ruce.

No, je to dost málo na budování společného státu :-P.

qwert 3.11.2008 11:08

Prosím odpůrce integrující se EU

aby, pokud odmítají vytvořit v Evropě model adekvátní USA, zveřejnili podrobnou anylýzu a kritiku amerického federálního modelu, ozřejmili co je na něm šptné a navrhli co má a může EU dělat lépe. Dále aby porovnali model USA s záměry EU a především ozžejmili proč by v EU neměly platit federální zákony, společné pro všechny státy unie.

Zárověň očekávám obstojné vysvětlení proč si myslí že jednotlivé země /státy budou v případě ztroskotání integračních snah silnější a ekonomicky silnější - očemž tedy pochybuji - viz česká pověst o třech prutech a pod.

jasan 3.11.2008 10:58

Re: No tak z té EU vystupme!

a maji oni narok kecat nam do veci ktere sami nechteji?

Harpyje 3.11.2008 10:56

Re: Jděte k čertu se svobodným trhem (Evropa x Amerika)

Radujete se předčasně, dobrý muži. "Světovému liberálnímu kapitalismu" ještě dlouho neodzvonilo, a EU není jeho hrobníkem. Všeobecná pauperizace, která je doprovodným jevem Vámi preferovaného ekonomického uspořádání, není alternativou k systému, který staví na osobní iniciativě a osobní zodpovědnosti.

M. Zima 3.11.2008 10:51

Pane Zaoral, Vám vpravdě klAusovsky utekla podstata věci

Patrně si vůbec neuvědomujete dimensi selhání a nebezpečí, bez té Vámi obávané "myšlenky regulace" by totiž ty Vaše  "kapitálové trhy" byly již nahrazeny výměnným obchodem, A ty "tradiční holdingové destinace či offshorová centra" není třeba nikam stěhovat, ale vysušit, zlikvidovat. To stejné platí pro hedge fondy, u kterých mi Vaše idee o "jejich naplnění připadá přímo idiotská.

válečné dítě 3.11.2008 10:41

Re: Jděte k čertu se svobodným trhem / demokracie a pohled do historie

,,Hitlera jsme si najali. Za dva měsíce ho zatlačíme do kouta, až bude kvičet," prohlásil sebevědomě Franz von Papen. Psal se leden 1933. Fanatik s knírkem a novopečený říšský kancléř byl podle konzervativního intrikána bezpečně ,,zarámován" ve vládě plné spolehlivých lidí. U moci měl vydržet pár týdnů. Zůstal 12 let." (50 milionů mrtvých, z toho 27 milonů občanů Sovětského svazu). Ve volbách získal Hitler od katolické strany centrum 11,5% hlasů a volby vyhrál. Do koncentráků byli deportováni komunisté a pak i židé již v roce 1933.

Po Mnichovu (zločin proti Evropě-zrada Anglie a Francie) bez boje získal Hitler zbraně a munici z ČSR (25 % světového obchodu ) a chystal se na komunistické Rusko. Ale nějak se to zvrtlo.

TAM TO VŠECHNO ZAČALO , PO VÁLCE CHUDOBA A BÍDA, NEZAMĚSTNANOST, PADESÁTÁ LÉTA (neměla se nikdy stát).

Silná propaganda ze Západu i z Východu, reálný strach zž nové války. Platily výsledky jednání z Jalty pravidla určoval, jak už to bývá, vítěz  - na papírku předal své zájmové území. (Zajímavé je, že Západ ctil zájmové území Východu i v roce 1968 - Československo).

M. Zima 3.11.2008 10:37

vystupme? A z čeho by ti ukecaní čeští břídilové žili?

vita 3.11.2008 10:31

Re: No tak z té EU vystupme!

A nemáme tu možnost snad?

Nejde o kývání, ale o to, jestli půjdeme logickou cestou dalšího sjednocování EU nebo naopak. Příklad - veto nebo rozhodování dvojí většinou. Že veto není zrovna nejlepší způsob hledání řešení, ukázala kdysi Rzecz pospolita, která dávala tak dlouho každému šlachticovi možnost "niepozwalic", až se stala nepospolitou. Budeme-li na něm trvat, dopadne bledě buď EU nebo my. Buď EU dopadne jak Rzecz kdysi pospolita, nebo my z ní vypadneme.

Nakonec, tendence k dvourychlostní Evropě už jsou - Sarkozyho pokus o posilování Eurozóny. Není snad logický? A máme my nárok kecat do rozhodování států o něčem, co jsme my (snad zatím) odmítli?

Ale klidně říkám - vystupme. Přijdeme o výhody velkého trhu i ty více viditelné (ale méně podstatné) jako volný pohyb osob, ale je-li to naše volba?

televizní divák 3.11.2008 10:28

Re: Jděte k čertu se svobodným trhem (Evropa x Amerika)

Reálný kapitalismus systémově vytváří nezaměstnané, chudé, prostitutky a bezdomovce..

Nevidtelná ruka trhu (spekulativní kapitál) často devastuje mezilidské vztahy .Zvyšuje se potřeba policistů, soudců a nových věznic.

Konec světového liberálního kapitalismu v březnu 2008 - dvě velké, zahraniční, krachující banky byly zachráněny znárodněním.

EU usiluje o solidární společnost (viz Evropská sociální charta)a vychází z reálné ekonomické situace.

šakal 3.11.2008 10:19

...To víte...když ptáčka lapají...

...;-P  ;-D

šakal 3.11.2008 10:17

...Nikde není řeč o tom,...

...že zleva doprava nepíšou ještě kdekoliv jinde na světě  :-/

Podstatné je ale, že kromě toho psaní zleva doprava Evropa žádné společné "hodnoty" opravdu NEMÁ! Dokonce ani křesťanství Evropu není v Evropě společné a jednotné pro všechny. Rozličné denominace křesťanské věrouky se naopak spolu prozatím dosti urputně svářily. Takže...kde nic...tu nic... ;-)